ClueBot NG Report Interface

// Report

Navigation

ID:1021665
User:69.242.65.112
Article:List of Survivor (U.S. TV series) contestants
Diff:
(Undid revision 488098042 by 99.234.174.77 (talk))
Line 8: Line 8:
   
 
==Contestants==
 
==Contestants==
===[[Survivor: Borneo]] (2000)===
 
{| class="wikitable"
 
|Name
 
|Age
 
|Hometown
 
|Finish
 
|Original<br>Tribe
 
|-
 
|[[Richard Hatch (Survivor contestant)|Richard Hatch]]
 
|39
 
|[[Middletown, Rhode Island]]
 
|Winner
 
|bgcolor="orange"|Tagi
 
|-
 
|[[Kelly Wiglesworth]]
 
|22
 
|[[Las Vegas, Nevada]]
 
|Runner-Up
 
|bgcolor="orange"|Tagi
 
|-
 
|[[Rudy Boesch]]
 
|72
 
|[[Richmond, Virginia]]
 
|3rd
 
|bgcolor="orange"|Tagi
 
|-
 
|[[Sue Hawk]]
 
|38
 
|[[Palmyra, Wisconsin]]
 
|4th
 
|bgcolor="orange"|Tagi
 
|-
 
|[[Sean Kenniff]]
 
|30
 
|[[Brooklyn, New York]]
 
|5th
 
|bgcolor="orange"|Tagi
 
|-
 
|[[Colleen Haskell]]
 
|23
 
|[[Miami, Florida]]
 
|6th
 
|bgcolor="yellow"|Pagong
 
|-
 
|[[Gervase Peterson]]
 
|30
 
|[[Willingboro, New Jersey]]
 
|7th
 
|bgcolor="yellow"|Pagong
 
|-
 
|[[Jenna Lewis]]
 
|22
 
|[[Franklin, New Hampshire]]
 
|8th
 
|bgcolor="yellow"|Pagong
 
|-
 
|Greg Buis
 
|24
 
|[[Gold Hill, Colorado]]
 
|9th
 
|bgcolor="yellow"|Pagong
 
|-
 
|Gretchen Cordy
 
|38
 
|[[Clarksville, Tennessee]]
 
|10th
 
|bgcolor="yellow"|Pagong
 
|-
 
|Joel Klug
 
|27
 
|[[Sherwood, Arkansas]]
 
|11th
 
|bgcolor="yellow"|Pagong
 
|-
 
|Dirk Been
 
|23
 
|[[Spring Green, Wisconsin]]
 
|12th
 
|bgcolor="orange"|Tagi
 
|-
 
|Ramona Gray
 
|29
 
|[[Edison, New Jersey]]
 
|13th
 
|bgcolor="yellow"|Pagong
 
|-
 
|[[Stacey Stillman]]
 
|27
 
|[[San Francisco, California]]
 
|14th
 
|bgcolor="orange"|Tagi
 
|-
 
|B.B. Andersen
 
|64
 
|[[Mission Hills, Kansas]]
 
|15th
 
|bgcolor="yellow"|Pagong
 
|-
 
|Sonja Christopher
 
|63
 
|[[Walnut Creek, California]]
 
|16th
 
|bgcolor="orange"|Tagi
 
|}
 
 
===[[Survivor: Panama|Survivor: Exile Island]] (2006)===
 
{| class="wikitable"
 
|Name
 
|Age
 
|Hometown
 
|Finish
 
|Original<br>Tribe
 
|-
 
|[[Aras Baskauskas]]
 
|24
 
|[[Santa Monica, California]]
 
|Winner
 
|bgcolor="lime"|Viveros
 
|-
 
|[[Danielle DiLorenzo]]
 
|24
 
|[[Boston, Massachusetts]]
 
|Runner-Up
 
|bgcolor="lightblue"|Bayoneta
 
|-
 
|[[Terry Deitz]]
 
|46
 
|[[Farmington, Connecticut]]
 
|3rd
 
|bgcolor="orange"|La Mina
 
|-
 
|[[Cirie Fields]]
 
|35
 
|[[Walterboro, South Carolina]]
 
|4th
 
|bgcolor="purple" <font color="white">|Casaya
 
|-
 
|Shane Powers
 
|35
 
|[[Los Angeles, California]]
 
|5th
 
|bgcolor="orange"|La Mina
 
|-
 
|Courtney Marit
 
|31
 
|[[Los Angeles, California]]
 
|6th
 
|bgcolor="lightblue"|Bayoneta
 
|-
 
|Bruce Kanegai
 
|57
 
|[[Sacramento, California]]
 
|7th
 
|bgcolor="orange"|La Mina
 
|-
 
|Sally Schumann
 
|27
 
|[[Chicago, Illinois]]
 
|8th
 
|bgcolor="lightblue"|Bayoneta
 
|-
 
|Austin Carty
 
|24
 
|[[Raleigh, North Carolina]]
 
|9th
 
|bgcolor="lime"|Viveros
 
|-
 
|Nick Stanbury
 
|27
 
|[[Tucson, Arizona]]
 
|10th
 
|bgcolor="lime"|Viveros
 
|-
 
|[[Dan Barry]]
 
|51
 
|[[South Hadley, Massachusetts]]
 
|11th
 
|bgcolor="orange"|La Mina
 
|-
 
|Bobby Mason
 
|32
 
|[[Los Angeles, California]]
 
|12th
 
|bgcolor="lime"|Viveros
 
|-
 
|Ruth-Marie Milliman
 
|48
 
|[[Greenville, South Carolina]]
 
|13th
 
|bgcolor="purple"|<font color="white"> Casaya
 
|-
 
|Misty Giles
 
|24
 
|[[Dallas, Texas]]
 
|14th
 
|bgcolor="lightblue"|Bayoneta
 
|-
 
|Melinda Hyder
 
|32
 
|[[Nashville, Tennessee]]
 
|15th
 
|bgcolor="purple"|<font color="white"> Casaya
 
|-
 
|Tina Scheer
 
|44
 
|[[Hayward, Wisconsin]]
 
|16th
 
|bgcolor="purple"|<font color="white"> Casaya
 
|}
 
 
===[[Survivor: Gabon|Survivor: Gabon - Earth's Last Eden]] (2008)===
 
{| class="wikitable"
 
|Name
 
|Age
 
|Hometown
 
|Finish
 
|Original<br>Tribe
 
|-
 
|[[Robert Crowley (Survivor contestant)|Bob Crowley]]
 
|57
 
|[[Augusta, Maine]]
 
|Winner
 
|bgcolor="yellow"|Kota
 
|-
 
|Susie Smith
 
|47
 
|[[Charles City, Iowa]]
 
|Runner-Up
 
|bgcolor="red"|<font color="white"> Fang
 
|-
 
|[[Jessica Kiper|Jessica "Sugar" Kiper]]
 
|29
 
|[[Baton Rouge, Louisiana]]
 
|2nd Runner-Up
 
|bgcolor="yellow"|Kota
 
|-
 
|Matty Whitmore
 
|29
 
|[[San Francisco, California]]
 
|4th
 
|bgcolor="red"|<font color="white"> Fang
 
|-
 
|[[Ken Hoang]]
 
|22
 
|[[Westminster, California]]
 
|5th
 
|bgcolor="red"|<font color="white"> Fang
 
|-
 
|[[Crystal Cox]]
 
|29
 
|[[Durham, North Carolina]]
 
|6th
 
|bgcolor="red"|<font color="white"> Fang
 
|-
 
|Corinne Kaplan
 
|29
 
|[[Los Angeles, California]]
 
|7th
 
|bgcolor="yellow"|Kota
 
|-
 
|Randy Bailey
 
|49
 
|[[Eagle Rock, Missouri]]
 
|8th
 
|bgcolor="red"|<font color="white"> Fang
 
|-
 
|Charlie Herschel
 
|29
 
|[[New York City, New York]]
 
|9th
 
|bgcolor="yellow"|Kota
 
|-
 
|Marcus Lehman
 
|28
 
|[[Atlanta, Georgia]]
 
|10th
 
|bgcolor="yellow"|Kota
 
|-
 
|Dan Kay
 
|32
 
|[[Boston, Massachusetts]]
 
|11th
 
|bgcolor="red"|<font color="white"> Fang
 
|-
 
|Ace Gordon
 
|27
 
|[[Naples, Florida]]
 
|12th
 
|bgcolor="yellow"|Kota
 
|-
 
|Kelly Czarnecki
 
|22
 
|[[Spring Grove, Illinois]]
 
|13th
 
|bgcolor="yellow"|Kota
 
|-
 
|GC Brown
 
|25
 
|[[Portland, Oregon]]
 
|14th
 
|bgcolor="red"|<font color="white"> Fang
 
|-
 
|Jacquie Berg
 
|25
 
|[[Santa Barbara, California]]
 
|15th
 
|bgcolor="yellow"|Kota
 
|-
 
|Paloma Soto-Castillo
 
|23
 
|[[Downey, California]]
 
|16th
 
|bgcolor="yellow"|Kota
 
|-
 
|Gillian Larson
 
|61
 
|[[Temecula, California]]
 
|17th
 
|bgcolor="red"|<font color="white"> Fang
 
|-
 
|Michelle Chase
 
|24
 
|[[Los Angeles, California]]
 
|18th
 
|bgcolor="red"|<font color="white"> Fang
 
|}
 
 
===[[Survivor: Heroes vs. Villains]] (2010)===
 
{| class="wikitable"
 
|Name
 
|Age
 
|Hometown
 
|Finish
 
|Season<br>Known For
 
|Original<br>Tribe
 
|-
 
|[[Sandra Diaz-Twine]]
 
|35
 
|[[Fort Lewis, Washington]]
 
|Winner
 
|''[[Survivor: Pearl Islands|Pearl Islands]]''
 
|bgcolor="red"|<font color="white"> Villains
 
|-
 
|[[Parvati Shallow]]
 
|27
 
|[[Atlanta, Georgia]]
 
|Runner-Up
 
|''[[Survivor: Cook Islands|Cook Islands]]''
 
|bgcolor="red"|<font color="white"> Villains
 
|-
 
|Russell Hantz
 
|37
 
|[[Dayton, Texas]]
 
|2nd Runner-Up
 
|''[[Survivor: Samoa|Samoa]]''
 
|bgcolor="red"|<font color="white"> Villains
 
|-
 
|[[Jerri Manthey]]
 
|38
 
|[[Los Angeles, California]]
 
|4th
 
|''[[Survivor: The Australian Outback|Australia]]''
 
|bgcolor="red"|<font color="white"> Villains
 
|-
 
|[[Colby Donaldson]]
 
|35
 
|[[Christoval, Texas]]
 
|5th
 
|''Australia''
 
|bgcolor="blue"|<font color="white"> Heroes
 
|-
 
|[[Rupert Boneham]]
 
|45
 
|[[Indianapolis, Indiana]]
 
|6th
 
|''Pearl Islands''
 
|bgcolor="blue"|<font color="white"> Heroes
 
|-
 
|[[Danielle DiLorenzo]]
 
|28
 
|[[Boston, Massachusetts]]
 
|7th
 
|''[[Survivor: Panama|Exile Island]]''
 
|bgcolor="red"|<font color="white"> Villains
 
|-
 
|[[Candice Woodcock]]
 
|27
 
|[[Fayetteville, North Carolina]]
 
|8th
 
|''Cook Islands''
 
|bgcolor="blue"|<font color="white"> Heroes
 
|-
 
|[[Amanda Kimmel]]
 
|24
 
|[[Kalispell, Montana]]
 
|9th
 
|''[[Survivor: China|China]]''
 
|bgcolor="blue"|<font color="white"> Heroes
 
|-
 
|[[James Thomas, Jr.|James "J.T." Thomas]]
 
|25
 
|[[Samson, Alabama]]
 
|10th
 
|''[[Survivor: Tocantins|Tocantins]]''
 
|bgcolor="blue"|<font color="white"> Heroes
 
|-
 
|[[Courtney Yates]]
 
|28
 
|[[Boston, Massachusetts]]
 
|11th
 
|''China''
 
|bgcolor="red"|<font color="white"> Villains
 
|-
 
|[[Benjamin Wade (Survivor contestant)|Benjamin "Coach" Wade]]
 
|38
 
|[[Bolivar, Missouri]]
 
|12th
 
|''Tocantins''
 
|bgcolor="red"|<font color="white"> Villains
 
|-
 
|[[Rob Mariano|Rob "Boston Rob" Mariano]]
 
|33
 
|[[Canton, Massachusetts]]
 
|13th
 
|''[[Survivor: Marquesas|Marquesas]]''
 
|bgcolor="red"|<font color="white"> Villains
 
|-
 
|James Clement
 
|32
 
|[[Lafayette, Louisiana]]
 
|14th
 
|''China''
 
|bgcolor="blue"|<font color="white"> Heroes
 
|-
 
|[[Tyson Apostol]]
 
|30
 
|[[Lindon, Utah]]
 
|15th
 
|''Tocantins''
 
|bgcolor="red"|<font color="white"> Villains
 
|-
 
|[[Tom Westman]]
 
|45
 
|[[Sayville, New York]]
 
|16th
 
|''[[Survivor: Palau|Palau]]''
 
|bgcolor="blue"|<font color="white"> Heroes
 
|-
 
|[[Cirie Fields]]
 
|39
 
|[[East Rutherford, New Jersey]]
 
|17th
 
|''Exile Island''
 
|bgcolor="blue"|<font color="white"> Heroes
 
|-
 
|Randy Bailey
 
|50
 
|[[Eagle Rock, Missouri]]
 
|18th
 
|''[[Survivor: Gabon|Gabon]]''
 
|bgcolor="red"|<font color="white"> Villains
 
|-
 
|[[Stephanie LaGrossa]]
 
|29
 
|[[Philadelphia, Pennsylvania]]
 
|19th
 
|''[[Survivor: Guatemala|Guatemala]]''
 
|bgcolor="blue"|<font color="white"> Heroes
 
|-
 
|[[Jessica Kiper|Jessica "Sugar" Kiper]]
 
|29
 
|[[Baton Rouge, Louisiana]]
 
|20th
 
|''Gabon''
 
|bgcolor="blue"|<font color="white"> Heroes
 
|}
 
   
 
{{legend|#CFECEC|^ Contestant played the game for a second time.}}
 
{{legend|#CFECEC|^ Contestant played the game for a second time.}}
Reason:ANN scored at 0.957105
Your username:
Reverted:Yes
Comment
(optional):

Note: Comments are completely optional. You do not have to justify your edit.
If this is a false positive, then you're right, and the bot is wrong - you don't need to explain why.