Category on Commons or
Search depth (0=just this category)
OR user name
OR PagePile ID
OR gallery pages
(any namespace)
| |
MIME
Projects | | | | | | | | | | | | Toggle all

Copy the URL of this link to return to this view. This data is also available in XML format.

Results

Category "Images from the National Archives of Sweden" has 372 files.

Jump to details

SiteImages used
sv.wikipedia1431
en.wikipedia248
fr.wikipedia188
uk.wikipedia94
da.wikipedia69
ru.wikipedia69
no.wikipedia48
fi.wikipedia44
hu.wikipedia33
yo.wikipedia32
es.wikipedia23
de.wikipedia20
zh_min_nan.wikipedia19
lt.wikipedia14
pt.wikipedia13
eu.wikipedia11
ko.wikipedia10
wikidata.wikipedia10
bg.wikipedia10
th.wikipedia9
ur.wikipedia9
zh.wikipedia8
tr.wikipedia8
be.wikipedia7
fa.wikipedia7
sh.wikipedia6
gd.wikipedia6
sk.wikipedia6
ja.wikipedia6
lv.wikipedia5
ro.wikipedia5
ar.wikipedia5
hy.wikipedia5
oc.wikipedia4
bn.wikipedia4
ca.wikipedia4
simple.wikipedia4
gl.wikipedia3
pl.wikipedia3
nn.wikipedia3
cs.wikipedia3
qu.wikipedia3
he.wikipedia3
sco.wikipedia3
zh_yue.wikipedia3
it.wikipedia3
km.wikipedia2
outreach.wikipedia2
bar.wikipedia2
be_x_old.wikipedia2
mk.wikipedia2
vep.wikipedia2
eo.wikipedia2
io.wikipedia2
et.wikipedia2
hr.wikipedia2
szl.wikipedia1
ru.wiktionary1
ro.wiktionary1
ml.wikipedia1
su.wikipedia1
sq.wikipedia1
ast.wikipedia1
nl.wikipedia1
nds.wikipedia1
la.wikipedia1
az.wikipedia1
he.wikivoyage1
cy.wikipedia1
id.wikipedia1
fr.wikivoyage1
sv.wikivoyage1
ce.wikipedia1
bs.wikipedia1
it.wikivoyage1
el.wikipedia1
ia.wikipedia1
af.wikipedia1
Total image usages2563
Distinct images used61(16.40% of all images of category)

Details (top 1000 images)

Lilla riksvapnet - Riksarkivet Sverige.png
used 1358×
az.wikipedia
be.wikipedia
bg.wikipedia
bn.wikipedia
ca.wikipedia
da.wikipedia
de.wikipedia
el.wikipedia
en.wikipedia
Foreign relations of Sweden
Carl Bildt
Olof Palme
Politics of Sweden
Göran Persson
Ingvar Carlsson
Constitution of Sweden
Counties of Sweden
Riksdag
Elections in Sweden
Monarchy of Sweden
Riksdag of the Estates
Per Albin Hansson
Prime Minister of Sweden
Louis Gerhard De Geer
Swedish Act of Succession
Nils Edén
Thorbjörn Fälldin
Ola Ullsten
Tage Erlander
Hjalmar Branting
List of political parties in Sweden
Government agencies in Sweden
Three Crowns
Referendums in Sweden
Speaker of the Riksdag
Fredrik Reinfeldt
Minister for Foreign Affairs (Sweden)
Erik Gustaf Boström
Carl Gustaf Ekman
Supreme Court of Sweden
Ministry for Foreign Affairs (Sweden)
Stockholm municipal election, 2002
Danderyd municipal election, 2002
Pajala municipal election, 2002
Gnosjö municipal election, 2002
Axel Pehrsson-Bramstorp
Fredrik von Otter
Robert Themptander
Swedish heraldry
Felix Hamrin
Arvid Lindman
Karl Staaff
Hjalmar Hammarskjöld
Arvid Posse
Swedish general election, 2006
Swedish general election, 1932
Carl Johan Thyselius
Gillis Bildt
Gustaf Åkerhielm
Johan Ramstedt
Christian Lundeberg
Carl Swartz
Gerhard Louis De Geer
Oscar von Sydow
Ernst Trygger
Rickard Sandler
Alliance (Sweden)
Royal Court of Sweden
Council on Legislation (Sweden)
List of members of the Riksdag, 2006–10
Swedish general election, 2010
Reinfeldt Cabinet
List of Swedish ministries
Deputy Prime Minister of Sweden
Minister for Justice (Sweden)
Ministry of Justice (Sweden)
Persson Cabinet
Ministry for Rural Affairs (Sweden)
Ministry of Culture (Sweden)
Ministry of Defence (Sweden)
Ministry of Finance (Sweden)
Ministry of Health and Social Affairs (Sweden)
Ministry of Education and Research (Sweden)
Ministry of the Environment and Energy (Sweden)
Minister for the Environment (Sweden)
Minister for Culture (Sweden)
Ministry of Enterprise and Innovation (Sweden)
Minister for Infrastructure (Sweden)
Ministry of Integration and Gender Equality (Sweden)
Ministry of Employment (Sweden)
Minister for Gender Equality (Sweden)
Minister for Integration (Sweden)
Minister for EU Affairs (Sweden)
Minister for International Development Cooperation (Sweden)
Minister for Finance (Sweden)
List of sovereign states in 1496
List of sovereign states in 1528
Sami Parliament of Sweden
Hansson III Cabinet
List of Prime Ministers of Sweden
Swedish general election, 1911
Swedish general election, March 1914
Swedish general election, September 1914
Swedish general election, 1917
Swedish general election, 1920
Supreme Administrative Court of Sweden
National apportionment of MP seats in the Riksdag
Judicial review in Sweden
Hansson IV Cabinet
Carlsson I Cabinet
Bildt Cabinet
Branting I Cabinet
Branting II Cabinet
Branting III Cabinet
List of members of the Riksdag, 2010–14
Minister for Financial Markets (Sweden)
List of members of the upper house of the Riksdag, 1891
List of ambassadors to Sweden
Stefan Löfven
Swedish Defence University
Swedish general election, March–April 1887
Swedish general election, August–September 1887
Swedish general election, 1890
Swedish general election, 1893
Swedish general election, 1896
Swedish general election, 1899
Swedish general election, 1902
Swedish general election, 1905
Swedish general election, 1908
Minister for Energy (Sweden)
Minister for Nordic Cooperation (Sweden)
Minister for Rural Affairs (Sweden)
Government of Sweden
Minister for Enterprise (Sweden)
List of titles and honours of the Swedish Crown
List of Deputy Speakers of the Riksdag
Löfven Cabinet
List of members of the Riksdag, 2014–18
eo.wikipedia
es.wikipedia
et.wikipedia
eu.wikipedia
fa.wikipedia
fi.wikipedia
fr.wikipedia
gl.wikipedia
he.wikipedia
hr.wikipedia
hu.wikipedia
hy.wikipedia
id.wikipedia
io.wikipedia
it.wikipedia
ja.wikipedia
km.wikipedia
ko.wikipedia
lt.wikipedia
lv.wikipedia
mk.wikipedia
nn.wikipedia
no.wikipedia
Blekinge län
Dalarnas län
Gotlands län
Gävleborgs län
Hallands län
Uppsala län
Västmanlands län
Örebro län
Södermanlands län
Östergötlands län
Värmlands län
Stockholms län
Jämtlands län
Kronobergs län
Jönköpings län
Kalmar län
Norrbottens län
Västerbottens län
Västernorrlands län
Västra Götalands län
Skåne län
ISO 3166-2:SE
Miljödepartementet
Sveriges riksvåpen
Forsvarsdepartementet (Sverige)
Justitiedepartementet
Regeringskansliet
Statsrådsberedningen
Næringsdepartementet (Sverige)
Socialdepartementet
Tre kronor
Sverige
Framtidskommissionen
Utbildningsdepartementet
Liste over landshøvdinger i Norrbottens län
Liste over landshøvdinger i Östergötlands län
Liste over landshøvdinger i Västerbottens län
Liste over landshøvdinger i Gotlands län
Liste over landshøvdinger i Örebro län
Liste over landshøvdinger i Västra Götalands län
Liste over landshøvdinger i Västmanlands län
Liste over landshøvdinger i Västernorrlands län
Statens servicecenter
oc.wikipedia
pl.wikipedia
pt.wikipedia
qu.wikipedia
ru.wikipedia
Взятие Вейсенштейна
Пальме, Улоф
Брантинг, Карл Яльмар
Ханссон, Пер Альбин
Перссон, Ханс Йоран
Список премьер-министров Швеции
Правительство Швеции
Орден Серафимов
Орден Меча
Орден Полярной звезды
Орден Вазы
Райнфельдт, Йон Фредрик
Шведский риксдалер
Эрландер, Таге Фритьоф
Ливрусткаммарен
Фельдин, Турбьёрн
История литературы в Швеции
Церковь Виттшёвле
Бильдт, Карл
Карлссон, Ингвар
Ульстен, Ула
Награды Швеции
Битва под Леной
Кексгольмский лен
Битва под Валком
Битва под Гдовом
Осада Динабурга
Осада Кокенгаузена
Геер, Луи де
Хаммаршёльд, Яльмар
Осада Ревеля (1577)
Варшавская битва (1656)
Осада Орешка (1582)
Битва при Уйсце
Битва при Жарнуве
Битва при Новы-Двуре
Осада Варшавы (1656)
Битва под Торопцем (1609)
Битва под Торжком
Битва под Лялицами
Битва под Ивангородом
Шведская геральдика
Битва под Бронницей
Осада Падиса
Битва при Соботе
Лёвен, Стефан
Осада Ревеля (1570)
Орден Карла XIII
Осада Гдова
Тихвинская осада
Перссон-Брамсторп, Аксель
Осада Кракова (1655)
Битва при Войниче
Битва у Ясной Горы
Битва при Голомбе
Битва при Варке
Битва при Клецко
Битва при Простках
Битва при Филипуве
Битва при Хойнице (1656)
Тюселиус, Карл Юхан
Поссе, Арвид
Эден, Нильс
Темптандер, Роберт
Бильдт, Гиллис
Океръельм, Густав
Хамрин, Феликс
sco.wikipedia
sh.wikipedia
sv.wikipedia
Landshövding (Sverige)
Sveriges län
Landshövdingar i Uppsala län
Landshövdingar i Stockholms län
Landshövdingar i Kalmar län
Landshövdingar i Hallands län
Landshövdingar i Örebro län
Sveriges myndigheter
Gillis Bildt
Arvfurstens palats
Tage Erlander
Arboga möte
Sverigedemokraterna
Kristdemokraterna (Sverige)
Carl Bildt
Ingvar Carlsson
Hjalmar Hammarskjöld
Per Albin Hansson
Hjalmar Branting
Rickard Sandler
Fredrik von Otter
Göran Persson
Thorbjörn Fälldin
Ola Ullsten
Carl Gustaf Ekman
Felix Hamrin
Axel Pehrsson-Bramstorp
Arvid Lindman
Ernst Trygger
Karl Staaff
Nils Edén
Carl Swartz
Östen Undén
Arvid Posse
Erik Gustaf Boström
Oscar von Sydow
Christian Lundeberg
Johan Ramstedt
Gustaf Åkerhielm
Robert Themptander
Carl Johan Thyselius
Sveriges riksdag
Första kammaren
Statsråd (Sverige)
Sveriges departement
Vänsterpartiet
Utrikesdepartementet
Sveriges civilminister
Sveriges justitieminister
Socialdemokraterna (Sverige)
Louis De Geer (1818–1896)
Louis De Geer (1854–1935)
Landshövdingar i Gävleborgs län
Sveriges statsminister
Regeringskansliet
Statsrådsberedningen
Regeringskansliets förvaltningsavdelning
Liberalerna
Centerpartiet
Peter Eriksson (politiker)
Moderaterna
Miljöpartiet
Sveriges riksvapen
Finansdepartementet (Sverige)
Lista över politiska partier i Sverige
Landshövdingar i Jönköpings län
Statsministerns ställföreträdare (Sverige)
Morgan Johansson
Ylva Johansson
Rikskansler
Västerås riksdag
Sveriges regering
Fredrik Reinfeldt
Mikael Damberg
Ardalan Shekarabi
Tre kronor
Landshövdingar i Kronobergs län
Utbildningsdepartementet
Högsta domstolen (Sverige)
Justitiedepartementet
Ecklesiastikdepartementet
Sveriges infrastrukturminister
Riksdagen 1650
Riksdagen 1655
Riksdagen 1680
Riksdagen 1683
Riksdagen 1682
Hovrätt
Högsta förvaltningsdomstolen (Sverige)
SPI Välfärden
Politik i Sverige
Regeringen Pehrsson-Bramstorp
Junilistan
Civildepartementet
Justitiestatsminister
Näringsdepartementet
Sjöförsvarsdepartementet
Lantförsvarsdepartementet
Urtima riksdag
Sveriges riksråd
Margot Wallström
Tingsrätt
Allmänna domstolar
Arbetsdomstolen
Allmän förvaltningsdomstol
Skiljenämnd
Kammarrätt
Riksdagsval i Sverige
Regeringen Boström I
Regeringen Boström II
Försvarsdepartementet
Arbetsmarknadsdepartementet
Regeringen Carl Bildt
Folkomröstningen om kärnkraften i Sverige 1980
Folkomröstningen om rusdrycksförbud i Sverige 1922
Landshövdingar i Blekinge län
Alice Bah Kuhnke
Sveriges socialminister
Sveriges kulturminister
Lista över Sveriges konsultativa statsråd
Sveriges inrikesminister
Sveriges miljöminister
Sveriges bostadsminister
Sveriges arbetsmarknadsminister
Sveriges handelsminister
Folkhushållningsminister
Sveriges utbildningsminister
Sveriges landsbygdsminister
Ibrahim Baylan
Kanslipresident
Kunglig Majestäts kansli
Budgetdepartementet
Ekonomidepartementet
Lista över ledamöter av Sveriges riksdag 2002–2006
Högertrafikomläggningen
Riksdagsvalet i Sverige 2002
Regeringen Hansson I
Riksdagsvalet i Sverige 1998
Regeringen Persson
Regeringen Hansson IV
Andrakammarvalet i Sverige 1944
Andrakammarvalet i Sverige 1940
Riksdagsvalet i Sverige 1994
Regeringen Fälldin I
Regeringen Ullsten
Regeringen Fälldin II
Regeringen Fälldin III
Riksdagsvalet i Sverige 1976
Riksdagsvalet i Sverige 1979
Riksdagsvalet i Sverige 1982
Riksdagsvalet i Sverige 1985
Kommunikationsdepartementet
Gustav Fridolin
Sveriges skolminister
Sveriges finansminister
Regeringen Palme I
Socialdepartementet
Riksdagsvalet i Sverige 1988
Riksdagsvalet i Sverige 1991
Folkomröstningen om införande av euron i Sverige 2003
Folkomröstningen om pensionsfrågan i Sverige 1957
Handelsdepartementet
Marknadsdomstolen
Sveriges biståndsminister
Regeringen Palme II
Landshövdingar i Södermanlands län
Landshövdingar i Östergötlands län
Landshövdingar i Norrbottens län
Landshövdingar i Värmlands län
Folkomröstningen om EU-medlemskap i Sverige 1994
Feministiskt initiativ
Riksdagsvalet i Sverige 2006
Riksdagsvalet i Sverige 1970
Sveriges utrikes- och säkerhetspolitik under kalla kriget
Regeringen Carlsson I
Regeringen Lindman I
Regeringen Lindman II
Sveriges kommunminister
Inrikesdepartementet
Miljö- och energidepartementet
Regeringen Carlsson III
Andrakammarvalet i Sverige 1968
Andrakammarvalet i Sverige 1964
Regeringen Hansson III
Sveriges folkhälsominister
Resultat i val till Sveriges riksdag
Riksdagsvalet i Sverige 1973
Lista över nedlagda svenska statsdepartement
Andrakammarvalet i Sverige 1960
Regeringen Erlander I
Regeringen Erlander II
Andrakammarvalet i Sverige 1948
Andrakammarvalet i Sverige 1952
Regeringen Carlsson II
Andrakammarvalet i Sverige 1956
Sveriges ambassad i Tallinn
Andrakammarvalet i Sverige 1958
Alliansen
Andrakammarvalet i Sverige 1936
Andrakammarvalet i Sverige 1932
Andrakammarvalet i Sverige 1928
Sveriges idrottsminister
Sveriges domstolsväsen
Karolina Skog
Landshövdingar i Göteborgs och Bohus län
Landshövdingar i Jämtlands län
Landshövdingar i Västra Götalands län
Landshövdingar i Västernorrlands län
Landshövdingar i Dalarnas län
Landshövdingar i Älvsborgs län
Landshövdingar i Västmanlands län
Landshövdingar i Skåne län
Landshövdingar i Skaraborgs län
Landshövdingar i Gotlands län
Hyresnämnden
Piratpartiet (Sverige)
Regeringen Erlander III
Nedre justitierevisionen
Departementalreformen 1840
Andrakammarvalet i Sverige 1921
Biträdande utbildningsminister
Biträdande socialminister
Biträdande justitieminister
Biträdande arbetsmarknadsminister
Biträdande utrikesminister
Biträdande finansminister
Biträdande näringsminister
Migrationsdomstol
Utrikesnämnden
Utrikesutskottet
Sveriges jämställdhetsminister
Sveriges invandrarminister
Sveriges integrationsminister
Sveriges utrikesminister
HMS Tre Kronor
Landshövdingar i Malmöhus län
Landshövdingar i Kristianstads län
Anders Ygeman
Regeringen Staaff II
Regeringen Staaff I
Departementschef
Enhet (parti)
Kulturdepartementet
Mehmet Kaplan
Minister för nordiskt samarbete
Landshövdingar i Västerbottens län
Regeringen Hansson II
Regeringen Sandler
Sveriges ambassader
Regeringen Branting I
Riksdagsvalet i Sverige 2010
Regeringen Reinfeldt
Andrakammarvalet i Sverige 1924
Andrakammarvalet i Sverige 1920
Andrakammarvalet i Sverige 1917
Andrakammarvalet i Sverige 1914 (25 september)
Andrakammarvalet i Sverige 1914 (27 mars)
Andrakammarvalet i Sverige 1911
Regeringen Branting II
Lista över ledamöter av Sveriges riksdag 2006–2010
Lista över ledamöter av Sveriges riksdag 1998–2002
Lista över ledamöter av Sveriges riksdag 1994–1998
Integrations- och jämställdhetsdepartementet
Sveriges finansmarknadsminister
Rikets allmänna ärendens beredning
Per Bolund
Regeringen Branting III
Regeringen Ekman I
Kristina Persson
Regeringen Trygger
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare 1929–1932
Folkhushållningsdepartementet
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare 1925–1928
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare 1933–1936
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags första kammare 1908
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare 1906–1908
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare 1945–1948
Sveriges ambassad i Tokyo
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare 1897–1899
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare 1921
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare 1912–1914
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare 1949–1952
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags första kammare 1957
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare 1957–1958
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare 1937–1940
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags första kammare 1912
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare 1961–1964
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare 1958–1960
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare 1965–1968
Regeringen Lundeberg
Regeringen Ramstedt
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare 1953–1956
Regeringen Hamrin
Regeringen Ekman II
Regeringen Hammarskjöld
Regeringen von Sydow
Regeringen De Geer d.y.
Regeringen Edén
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare 1922–1924
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags första kammare 1921
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags första kammare 1922
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags första kammare 1959
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags första kammare 1924
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags första kammare 1949
Riksdagen 1760–1762
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare 1918–1920
Arrendenämnden
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags första kammare 1927
Lista över ledamöter av Sveriges riksdag 1982–1985
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare 1915–1917
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare 1903–1905
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare 1941–1944
Peter Hultqvist
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags första kammare 1914
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags första kammare 1903
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare 1900–1902
Regeringen Swartz
Konungens kabinett för den utrikes brevväxlingen
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare 1909–1911
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags första kammare 1933
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags första kammare 1937
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags första kammare 1941
Isabella Lövin
Regeringen von Otter
Regeringen Åkerhielm
Regeringen Gillis Bildt
Regeringen Themptander
Regeringen Thyselius
Regeringen Posse
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare 1914
Sveriges ambassad i Mexico City
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare 1969–1970
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags första kammare 1961
Patentbesvärsrätten
Stefan Löfven
Sven-Erik Bucht
Tryckfrihetsdomstol
Sveriges ambassad i New Delhi
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags första kammare 1917
Sveriges ambassad i Ottawa
Sveriges ambassad i Canberra
Lista över statsbesök av Carl XVI Gustaf av Sverige
Sveriges ambassad i Prag
Sveriges ambassad i Helsingfors
Sveriges ambassad i Bagdad
Sveriges ambassad i Kabul
Sveriges ambassad i Manila
Sveriges ambassad i Kairo
Sveriges ambassad i Managua
Lista över ledamöter av Sveriges riksdag 1971–1973
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare 1885–1887
Lista över ledamöter av Sveriges riksdag 1974–1976
Sveriges ambassad i Oslo
Sveriges ambassad i Budapest
Sveriges ambassad i Buenos Aires
Sveriges ambassad i Peking
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare 1894–1896
Sveriges ambassad i Hanoi
Europaparlamentsvalet i Sverige 1995
Sveriges ambassad i Nicosia
Sveriges ambassad i Moskva
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare 1879–1881
Direktdemokraterna
Riksdagen 1617
Åsa Romson
Lista över ledamöter av Sveriges riksdag 1991–1994
Svenskarnas parti
De rödgröna
Sveriges ambassad i Bangkok
Sveriges ambassad i Kiev
Lista över ledamöter av Sveriges riksdag 1985–1988
Sveriges ambassad i Seoul
Europaparlamentsvalet i Sverige 2009
Sveriges konsulat
Sveriges ambassad i Washington
Sveriges ambassad i Tel Aviv
Sveriges ambassad i Berlin
Andrakammarvalet i Sverige 1866
Europaparlamentsvalet i Sverige 1999
Sveriges ambassad i Köpenhamn
Sveriges ambassad i Brasília
Andrakammarvalet i Sverige 1908
Andrakammarvalet i Sverige 1887 (september)
Andrakammarvalet i Sverige 1887 (vår)
Andrakammarvalet i Sverige 1902
Andrakammarvalet i Sverige 1905
Lista över ledamöter av Sveriges riksdag 1976–1979
Försvarsunderrättelsedomstolen
Sveriges försvarsminister
Utrikesförvaltningen
Utrikesrepresentationen
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare 1891–1893
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags första kammare 1891
Sveriges EU-minister
Sveriges migrationsminister
Sveriges politiska historia
Sveriges energiminister
Sveriges skatteminister
Lista över svenska riksdagar
Sveriges ambassad i Sarajevo
Sveriges näringsminister
Riksdagen 1606
Riksdagen 1608
Riksdagen 1610
Riksdagen våren 1611
Riksdagen 1614
Riksdagen 1812
Riksdagen 1810
Mark- och miljödomstol
Andrakammarvalet i Sverige 1896
Andrakammarvalet i Sverige 1893
Riksdagen 1602
Lista över Norges regentgemåler
Riksdagsvalet i Sverige 2014
Vägvalet (Göteborg)
Resultat i riksdagsvalet i Sverige 2010 efter valkrets
Liberala partiet (Sverige)
Landsbygdspartiet oberoende
Lista över ledamöter av Sveriges riksdag 2010–2014
Förstakammarvalet i Sverige 1966
Sveriges ambassad i Aten
Riksdagen 1800
Sveriges ambassad i London
Sveriges ambassad i Paris
Sveriges ambassad i Pyongyang
Förstakammarvalet i Sverige 1921
Sveriges utrikespolitik
Sveriges ambassad i Tbilisi
Landsbygdsdepartementet
Söderköpings riksdag
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags första kammare 1875
Sveriges ambassad i Rom
Lista över ledamöter av Sveriges riksdag 1979–1982
Lista över ledamöter av Sveriges riksdag 1988–1991
Sveriges ambassad i Pristina
Europaparlamentsvalet i Sverige 2004
Helene Hellmark Knutsson
Gabriel Wikström
Sveriges ambassad i Kampala
Magdalena Andersson (finansminister)
Annika Strandhäll
Riksdagen i Stockholm 1660
Riksdagen i Göteborg 1660
Riksdagen 1664
Riksdagen 1668
Riksdagen 1672
Riksdagen 1675
Riksdagen 1676
Riksdagen 1678
Riksdagen 1719
Riksdagen 1817–1818
Riksdagen 1815
Riksdagen 1823
Riksdagen 1600
Riksdagen 1865–1866
Riksdagen 1856–1858
Riksdagen 1686
Sveriges ambassad i Santiago de Chile
Sveriges ambassad i Addis Abeba
Kammarexpeditionen
Ecklesiastikexpeditionen
Civilexpeditionen
Sveriges ambassad i La Paz
Sveriges ambassad i Minsk
Riksdagen 1544
Sveriges ambassad i Wellington
Sveriges ambassad i Madrid
Sveriges ambassad i Bryssel
Sveriges ambassad i Bogotá
Sveriges ambassad i Havanna
Riksdagen 1859–1860
Europaparlamentsvalet i Sverige 2014
Anna Johansson (socialdemokrat)
Sveriges ambassad i Teheran
Sveriges ambassad i Pretoria
Riksdagen 1862–1863
Sveriges ambassad i Ankara
Sveriges ambassad i Kuala Lumpur
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags första kammare 1969
Sveriges ambassad i Guatemala City
Sveriges ambassad i Dhaka
Sveriges ambassad i Jakarta
Sveriges ambassad i Caracas
Sveriges ambassad i Abidjan
Sveriges ambassad i Rabat
Sveriges ambassad i Reykjavik
Sveriges ambassad i Belgrad
Sveriges ambassad i Islamabad
Sveriges ambassad i Abuja
Sveriges ambassad i Maputo
Sveriges ambassad i Nairobi
Sveriges ambassad i Warszawa
Andrakammarvalet i Sverige 1899
Andrakammarvalet i Sverige 1890
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags första kammare 1879
Riksdagen 1867
Urtima riksdagen 1871
Riksdagen 1809–1810
Riksdagen 1828–1830
Riksmötet 2011/2012
Riksmötet 2010/2011
Riksmötet 2012/2013
Riksmötet 2013/2014
Riksmötet 2009/2010
Riksmötet 2008/2009
Riksmötet 2007/2008
Riksmötet 2006/2007
Riksdagen 1950
Riksdagen 1951
Riksdagen 1952
Riksdagen 1953
Riksdagen 1954
Riksdagen 1955
Riksdagen 1956
Riksdagen 1957
Riksdagen 1959
Riksdagen 1960
Riksdagen 1961
Riksdagen 1962
Riksdagen 1963
Riksdagen 1964
Riksdagen 1965
Riksdagen 1966
Riksdagen 1967
Riksdagen 1968
Riksdagen 1969
Riksdagen 1970
Riksdagen 1904
Lagtima riksdagen 1905
Första urtima riksdagen 1905
Andra urtima riksdagen 1905
Riksdagen 1906
Riksdagen 1937
Riksdagen 1938
Lagtima riksdagen 1939
Urtima riksdagen 1939
Lagtima riksdagen 1940
Urtima riksdagen 1940
Riksdagen 1941
Riksdagen 1942
Riksdagen 1943
Riksdagen 1944
Riksdagen 1945
Riksdagen 1946
Riksdagen 1947
Riksdagen 1948
Riksdagen 1949
Riksdagen 1933
Riksdagen 1934
Riksdagen 1935
Riksdagen 1936
Riksdagen 1930
Riksdagen 1931
Riksdagen 1932
A-riksdagen 1958
B-riksdagen 1958
Riksmötet 2005/2006
Riksdagen 1900
Riksdagen 1901
Riksdagen 1902
Riksdagen 1903
Riksdagen 1907
Riksdagen 1908
Riksdagen 1922
Riksdagen 1923
Riksdagen 1924
Riksdagen 1925
Riksdagen 1926
Riksdagen 1927
Riksdagen 1928
Riksdagen 1929
Riksdagen 1834–1835
Riksdagen 1909
Riksdagen 1910
Riksdagen 1911
Riksdagen 1912
Riksdagen 1913
Lagtima riksdagen 1919
Riksdagen 1740–1741
Olof Palme
Andrakammarvalet i Sverige 1884
Opinionsmätningar inför riksdagsvalet i Sverige 2010
Opinionsmätningar inför riksdagsvalet i Sverige 2006
Sveriges ambassad i Kigali
Sveriges ambassad i Lusaka
Sveriges ambassad i Ouagadougou
Sveriges ambassad i Amman
Sveriges ambassad i Kinshasa
Sveriges ambassad i Phnom Penh
Sveriges ambassad i Monrovia
Sveriges ambassad i Dar es Salaam
Sveriges ambassad i Singapore
Sveriges ambassad i Khartoum
Sveriges ambassad i Alger
Sveriges ambassad i Luanda
Sveriges ambassad i Bukarest
Sveriges ambassad i Harare
Djurens parti
Sveriges ambassad i Bern
Riksdagen 1853–1854
Sveriges ambassad i Astana
Sveriges ambassad i Riyadh
Sveriges ambassad i Bamako
Sveriges ambassad i Damaskus
Sveriges ambassad i Wien
Sveriges ambassad i Tirana
Sveriges ambassad i Lissabon
Krigsexpeditionen
Sveriges ambassad i Zagreb
Sveriges ambassad i Doha
Sveriges ambassad i Abu Dhabi
Sveriges ambassad i Jerevan
Sveriges ambassad i Baku
Sveriges ambassad i Beirut
Sveriges ambassad i Haag
Sveriges ambassad i Riga
Sveriges ambassad i Vilnius
Sveriges ambassad i Chişinău
Sveriges ambassad i Skopje
Sveriges ambassad i Montevideo
Sveriges ambassad i Lima
Sveriges ambassad i Quito
Sveriges ambassad vid Heliga stolen
Riksdagsvalet i Sverige 2018
Opinionsmätningar inför riksdagsvalet i Sverige 2014
Förstakammarvalet i Sverige 1911
Lista över ledamöter av Sveriges riksdag 2014–2018
Kristna Värdepartiet
Regeringen Löfven
Åsa Regnér
Aida Hadzialic
Riksmötet 2014/2015
Svenska småpartier och deras resultat i riksdagsval
Sveriges demokratiminister
Sveriges socialförsäkringsminister
Ann Linde
Förstakammarvalet i Sverige 1919 (juni-juli)
Förstakammarvalet i Sverige 1919 (september)
Förstakammarvalet i Sverige 1920
Andrakammarvalet i Sverige 1881
Andrakammarvalet i Sverige 1878
Andrakammarvalet i Sverige 1875
Andrakammarvalet i Sverige 1872
Andrakammarvalet i Sverige 1869
Sveriges ambassad i Dublin
Sveriges ambassad i Tunis
Sveriges ambassad i Tripoli
Sveriges ambassad i Colombo
Urtima riksdagen 1918
Regeringen De Geer d.ä.
Handels- och finansexpeditionen
Handelsexpeditionen
Sveriges konsumentminister
Sveriges IT-minister
Sveriges ungdomsminister
Sveriges samfundsminister
Sveriges planminister
Sveriges samordningsminister
Oscar II:s statsråd
Karl XV:s statsråd
Oscar I:s statsråd
Karl XIV Johans statsråd (från 1840)
Karl XIV Johans statsråd (till 1840)
Karl XIII:s statsråd
Sveriges generalkonsulat i New York
Sveriges generalkonsulat i Hongkong
Sveriges ambassad i Gaborone
Sveriges ambassad i Sofia
Sveriges ambassad i Bissau
Sveriges ambassad i Windhoek
Riksdagspartiernas medlemsutveckling
Opinionsmätningar inför riksdagsvalet i Sverige 2018
Riksdagen 1897
Förstakammarvalet i Sverige 1912
Förstakammarvalet i Sverige 1913
Förstakammarvalet i Sverige 1914
Förstakammarvalet i Sverige 1915
Förstakammarvalet i Sverige 1916
Förstakammarvalet i Sverige 1917
Förstakammarvalet i Sverige 1918
Förstakammarvalet i Sverige 1969
Riksmötet 2015/2016
Riksdagen 1738–1739
Riksdagen 1742–1743
Riksdagen 1746–1747
Riksdagen 1751–1752
Riksdagen 1755–1756
Riksdagen 1765–1766
Riksdagen 1769–1770
Riksdagen 1771–1772
Förstakammarvalet i Sverige 1922
Förstakammarvalet i Sverige 1923
Förstakammarvalet i Sverige 1924
Förstakammarvalet i Sverige 1925
Förstakammarvalet i Sverige 1926
Förstakammarvalet i Sverige 1927
Förstakammarvalet i Sverige 1928
Förstakammarvalet i Sverige 1929
Förstakammarvalet i Sverige 1930
Förstakammarvalet i Sverige 1931
Förstakammarvalet i Sverige 1932
Förstakammarvalet i Sverige 1933
Förstakammarvalet i Sverige 1934
Förstakammarvalet i Sverige 1935
Förstakammarvalet i Sverige 1936
Förstakammarvalet i Sverige 1937
Förstakammarvalet i Sverige 1938
Förstakammarvalet i Sverige 1876
Förstakammarvalet i Sverige 1877
Förstakammarvalet i Sverige 1910
Förstakammarvalet i Sverige 1911 (september)
Förstakammarvalet i Sverige 1909
Förstakammarvalet i Sverige 1878
Förstakammarvalet i Sverige 1908
Förstakammarvalet i Sverige 1907
Förstakammarvalet i Sverige 1906
Förstakammarvalet i Sverige 1879
Förstakammarvalet i Sverige 1880
Förstakammarvalet i Sverige 1881
Förstakammarvalet i Sverige 1884
Förstakammarvalet i Sverige 1883
Förstakammarvalet i Sverige 1882
Förstakammarvalet i Sverige 1885
Förstakammarvalet i Sverige 1886
Förstakammarvalet i Sverige 1887
Förstakammarvalet i Sverige 1888
Förstakammarvalet i Sverige 1889
Förstakammarvalet i Sverige 1890
Förstakammarvalet i Sverige 1891
Förstakammarvalet i Sverige 1892
Förstakammarvalet i Sverige 1893
Förstakammarvalet i Sverige 1894
Förstakammarvalet i Sverige 1895
Förstakammarvalet i Sverige 1896
Förstakammarvalet i Sverige 1899
Förstakammarvalet i Sverige 1898
Förstakammarvalet i Sverige 1897
Förstakammarvalet i Sverige 1905
Förstakammarvalet i Sverige 1900
Förstakammarvalet i Sverige 1901
Förstakammarvalet i Sverige 1902
Förstakammarvalet i Sverige 1904
Förstakammarvalet i Sverige 1903
Förstakammarvalet i Sverige 1939
Förstakammarvalet i Sverige 1940
Förstakammarvalet i Sverige 1941
Förstakammarvalet i Sverige 1942
Förstakammarvalet i Sverige 1943
Förstakammarvalet i Sverige 1944
Förstakammarvalet i Sverige 1945
Förstakammarvalet i Sverige 1946
Förstakammarvalet i Sverige 1947
Förstakammarvalet i Sverige 1948
Förstakammarvalet i Sverige 1949
Förstakammarvalet i Sverige 1950
Förstakammarvalet i Sverige 1951
Förstakammarvalet i Sverige 1952
Förstakammarvalet i Sverige 1953
Förstakammarvalet i Sverige 1954
Förstakammarvalet i Sverige 1955
Förstakammarvalet i Sverige 1956
Förstakammarvalet i Sverige 1957
Förstakammarvalet i Sverige 1958
Förstakammarvalet i Sverige 1959
Förstakammarvalet i Sverige 1960
Förstakammarvalet i Sverige 1961
Förstakammarvalet i Sverige 1962
Förstakammarvalet i Sverige 1963
Förstakammarvalet i Sverige 1964
Förstakammarvalet i Sverige 1965
Förstakammarvalet i Sverige 1967
Förstakammarvalet i Sverige 1968
th.wikipedia
tr.wikipedia
uk.wikipedia
Улоф Пальме
Герб Швеції
Міністр закордонних справ Швеції
Анна Лінд
Карл Більдт
Посольство Швеції в Україні
Патрік Юлін
Збройні конфлікти в історії України
Ула Ульстен
Карл Брантінг
Битва під Уйсьцем (1655)
Битва під Соботою
Битва під Жарновим
Фредрік Райнфельдт
Герб Стокгольма
Матс Неслунд
Герб Блекінге
Герб Галланду
Герб Даларни
Герб Седерманланду
Герб Готланду
Герб Вермланду
Герб Вестманланду
Герб Єстрікланду
Герб Гельсінгланду
Герб Дальсланду
Герб Гер'єдалену
Герб Ємтланду
Герб Медельпаду
Герб Онгерманланду
Герб Смоланду
Герб Естерйотланду
Герб Еланду
Герб Уппланду
Герб лену Уппсала
Герб Вестерйотланду
Герб Богуслену
Герб Вестерботтену
Герб Нерке
Герб Лапландії
Герб Сконе
Герб лену Сконе
Герб Норрботтену
Герб лену Норрботтен
Герб лену Євлеборг
Герб лену Кальмар
Герб лену Вестра-Йоталанд
Герб лену Вестерботтен
Герб лену Еребру
Герб лену Вестерноррланд
Герб лену Ємтланд
Герб лену Стокгольм
Герб лену Крунуберг
Герб лену Гетеборг і Богус
Герб лену Ельвсборг
Герб лену Скараборг
Герб лену Крістіанстад
Герб лену Мальмегус
Герб лену Єнчепінг
Інгвар Карлссон
Таге Фрітьоф Ерландер
Турб'єрн Фелльдін
Пер Альбін Ганссон
Яльмар Гаммаршельд
Прем'єр-міністр Швеції
Петер Форсберг
Міністерство культури Швеції
Томмі Сало
Гокан Лооб
Облога Динабурга
Облога Кокенгаузена
Битва при Кольдінгу (1658)
Битва в Ересунні
Штурм Копенгагена (1659)
Ганс Йоран Перссон
Лейла Фрейвальдс
Маргарета Угглас
Ян Еліассон
Стен Андерссон
Рікард Сандлер
Стефан Левен
Маргот Вальстрьом
Луї Ґергард де Геер
Кенні Єнссон
Роджер Юганссон
Фредерік Стілльман
Патрік Челльберг
Стефан Ерскуг
Андреас Даккель
Гокан Альготссон
Крістіан Дю-Боє
Томас Юнссон
Йорген Йонссон
Юнас Бергквіст
ur.wikipedia
wikidata.wikipedia
yo.wikipedia
zh_yue.wikipedia
zh.wikipedia
Göteborg kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 662×
af.wikipedia
ar.wikipedia
bar.wikipedia
be_x_old.wikipedia
be.wikipedia
bg.wikipedia
bs.wikipedia
ca.wikipedia
ce.wikipedia
cs.wikipedia
cy.wikipedia
da.wikipedia
de.wikipedia
en.wikipedia
Gothenburg
Volvo Financial Services
Gothenburg Municipality
Billdal
Gothenburg city hall
Swedish heraldry
Brännö
Asperö
Styrsö
Vargö
Knarrholmen
Stora Förö
Donsö
Vrångö
HSwMS Småland (J19)
Diocese of Gothenburg
Gothenburg Synagogue
Center for Intellectual Property Studies
Gunnared
Lärjedalen
Korsvägen
Oscar Fredrik Church
Vinga (Gothenburg)
Landala
Sjumansholmen
Västra Frölunda
Balders Hage
Storås, Angered
Olofstorp
West Sweden
Kålltorp
Björkekärr
Fräntorp
Strömmensberg
Vidkärr
Vasastan, Gothenburg
Majorna
Torpa (district)
Belarus at the 2006 European Athletics Championships
Abba Seafood
Gårda Business Center
Simavdelningen 1902
Göteborg Sim
Chalmers Ballong Corps
Vasaparken, Gothenburg
Vasaplatsen, Gothenburg
Färjenäsparken
Personal Car Communicator
Vasa Church, Gothenburg
Kungsportsplatsen
Gustaf Adolfs torg, Gothenburg
West Pride
2008 Speedway Grand Prix
Capio
Bourse (Gothenburg)
Högsbo
Vasagatan (Gothenburg)
Nordiska högskolan för folkhälsovetenskap
Göteborg Horse Show
Bergakungen
Andalen
Gundal och Högås
Björlanda
Hjuvik
Kvisljungeby
Låssby
Mysterna
Nolvik
Rödbo
Säve
Trulsegården
Tumlehed
Angered (locality)
Lundby, Gothenburg
Gothia Basket
Fladen
Göteborgs nation
Culture Collection (University of Gothenburg)
Gråå BK
Kärra-Rödbo
Johanneberg Science Park
Stenared
Långedrag
Maritiman
Carl Johan Church
Ryaverket
Gothenburg Rugby Club
Coat of arms of Gothenburg
es.wikipedia
eu.wikipedia
fa.wikipedia
fr.wikipedia
Volvo
Göteborg
SKF
École polytechnique Chalmers
HammerFall
Ace of Base
Göta älv
In Flames
IFK Göteborg
Örgryte IS
Liseberg
Armorial des villes européennes
Jardin botanique de Göteborg
BK Häcken
Masthugget
GAIS
Kungsportsavenyn
Majorna
Skanskaskrapan
Musée des beaux-arts de Göteborg
Slottsskogen
Districts de Göteborg
Districts de Stockholm et de Göteborg
Trädgårdsföreningen
Cathédrale de Göteborg
Université de Göteborg
Styrsö
Pont d'Älvsborg
Fort de Nya Elfsborg
Archipel de Göteborg
IFK Göteborg (homonymie)
Ullevi
Gamla Ullevi
Göteborg (commune)
Hisingen
Aéroport de Göteborg-Landvetter
Fortin à la couronne
The Knife
Compagnie suédoise des Indes orientales
Qviding FIF
Synagogue de Göteborg
Concours Eurovision de la chanson 1985
Evergrey
Askim (paroisse)
Liste des localités de Suède (A-G)
The Haunted
Championnats du monde de patinage artistique 1976
Championnats d'Europe d'athlétisme 2006
Tableau des médailles des Championnats d'Europe d'athlétisme 2006
Frölunda HC
Västra Frölunda IF
Åby Stora Pris
Göteborgs-Posten
Liste des paroisses de Göteborg
Grand Göteborg
Conseil européen des 15 et 16 juin 2001
Championnats du monde de patinage de vitesse sur piste courte 2004
Hardcore Superstar
Parti communiste (Suède)
Orchestre symphonique de Göteborg
Torslanda IK
Championnats d'Europe de karaté 1982
Championnats du monde de patinage artistique 2008
Abba Seafood
Musée Röhss
Championnats du monde de natation en petit bassin 1997
Dimension Zero
Musée municipal de Göteborg
Torslanda
Scandinavium
Championnat du monde de hockey sur glace 1981
El Perro del Mar
Rambergsvallen
Göteborgs IK
All Ends
Göteborgs Handels- och Sjöfartstidning
Viking (voilier)
Redbergslids IK
Championnats du monde d'athlétisme 1995
Gothia Cup
Résultats détaillés des championnats du monde d'athlétisme 1995
Championnats d'Europe de gymnastique artistique féminine 1983
Championnats d'Europe de boxe amateur 1991
Championnats d'Europe d'athlétisme en salle 1984
Championnats du monde d'escrime 1973
Championnats d'Europe d'athlétisme en salle 1974
Résultats détaillés des championnats d'Europe d'athlétisme 2006
Championnats d'Europe espoirs d'athlétisme 1999
Musée Volvo
Volvo (automobile)
Despite
Église Oscar Fredrik
Équipe d'Angleterre de football à la Coupe du monde 1958
Universeum
Musée maritime de Göteborg
Musée de la culture mondiale
Musée du sport de Göteborg
Salon du livre de Göteborg
Théâtre municipal de Göteborg
Dead by April
Musée nordique de l'aquarelle
Götaverken
Lillasyster
Aéroport de Göteborg-City
Festival international du film de Göteborg
Västtrafik
Opéra de Göteborg
Musée d'histoire naturelle de Göteborg
Musée de la radio de Göteborg
Elyseum
Haga (Göteborg)
Diocèse de Göteborg
Maritimam
Göteborgs Konsthall
Röda Sten
Championnats d'Europe d'athlétisme en salle 2013
Comté de Göteborg et Bohus
Kopparbergs/Göteborg FC
Göteborgs BK
Tramway de Göteborg
Kanonen
Balder (Liseberg)
Draken (Göteborg)
Sister Sin (groupe)
Championnats d'Europe de patinage artistique 1972
Lisebergbanan
Tournoi de go de Göteborg
Deals Death
Hip, Hip, Hurrah!
Tournoi de tennis de Göteborg
Dream Evil (groupe)
Metaltown Festival
Équipe des Pays-Bas de football au championnat d'Europe 1992
West Coast Riot
Prise d'otages au consulat de Yougoslavie à Göteborg
Championnats d'Europe de judo 1971
Meurtre de Keillers park
Paletten
Volvo Trucks
KFUM Göteborg
Incendie d'une discothèque à Göteborg en 1998
Liste des chansons enregistrées par Ace of Base
Championnats d'Europe de gymnastique rythmique 1990
Championnats du monde de pentathlon moderne 1983
Gårda BK
Kungsportsplatsen
Frölunda Torg
Götaplatsen
Championnats d'Europe de dressage et de saut d'obstacles 2017
Championnats d'Europe de patinage artistique 1980
Championnats d'Europe de patinage artistique 1985
Championnats d'Europe de tennis de table 1990
Championnats du monde de tennis de table 1985
Championnats du monde de tennis de table 1993
Triple saut masculin aux championnats du monde d'athlétisme 1995
Polestar
Championnat du monde de floorball 2014
Finale de la Coupe UEFA 1981-1982
Finale de la Coupe UEFA 1986-1987
Finale de la Coupe UEFA 2003-2004
Finale de la Coupe d'Europe des vainqueurs de coupe 1989-1990
Donsö
Finale de la Coupe d'Europe des vainqueurs de coupe 1982-1983
Finale du championnat d'Europe de football 1992
fr.wikivoyage
gd.wikipedia
he.wikivoyage
hy.wikipedia
ia.wikipedia
it.wikivoyage
la.wikipedia
lv.wikipedia
ml.wikipedia
no.wikipedia
pt.wikipedia
ro.wikipedia
sv.wikipedia
Biskopsgården
Göteborg
Lödöse
Olivedal
Haga, Göteborg
Gamlestaden, Göteborg
Slottsskogen
Askim (stadsdelsnämndsområde)
Göteborgs kommun
Kungsladugård, Göteborg
Kortedala
Backa, Göteborg
Bergsjön
Lundby (stadsdelsnämndsområde)
Tuve-Säve (stadsdelsnämndsområde)
Torslanda, Göteborg
Torslanda (tätort)
Torslandaverken
Karls batteri
Heraldisk höger och vänster
Studentliv i Uppsala
Arvingarna
Arendal, Göteborg
Landala
Göteborgs stadsvapen
Fräntorp
Andalen
Olofstorp
Donsö
Styrsö, Göteborgs kommun
Mysterna
Nolvik
Säve
Brännö
Angered
Kvisljungeby
Björlanda
Asperö
Tumlehed
Vrångö
Rödbo
Låssby
Ambjörnhagen
Assmundtorp och Skändla
Bergegården
Bergum
Brunnstorpsnäs
Djupedal
Furåsen
Gunnesby
Gunnilse
Halleröd
Hästevik
Kippholmen
Kvillehed
Köpstadsö
Larsered
Nolviks kile
Prästegården
Rågården
Rösbo
Sillvik
Skeddalen
Stenared
Stora Svindal
Torvhög
Trulsegården
Trånget
Västra Låssby
Hjällbo
Nya Lödöse
Kålltorp
Tynnered
Hovås
Skår, Göteborg
Masthugget
Vasastaden, Göteborg
Majorna
Gårdsten
Johanneberg
Smask
Bratthammar
Färjestaden, Göteborg
Högsbo
Guldheden
Gais Bandy
Agnesberg
Kärrdalen
Rödjan, Göteborg
Karl IX:s Göteborg
Djupedals fornborgar
Önnered
Näset, Göteborg
Järnbrott
Frölundaborg, Göteborg
Bäckebol
Majorna (stadsdelsnämndsområde)
Askim
Linnéahuset
Gullbergsvass
Eriksbo
Nolered
Krokslätt
Lorensberg
Gathenhielmska trädgården
Sävenäs
Göteborgs historia
Angered (tätort)
Angereds församling
Linnarhult
Kallebäck
Stampen
Inom Vallgraven
Heden, Göteborg
Kärra, Göteborg
Tuve
Gårda
Lindholmen, Göteborg
Skogome
Göteborgs nation i Lund
Utby
Nordstaden
Gundal och Högås
Tolered
Sigrid Rudebecks gymnasium
Franska skolan, Göteborg
Fiskebäck, Göteborg
Restaurang Lorensberg
Ester Mosessons gymnasium
Församlingsfakulteten
Sörensens gata
Torslandaviken
Hisingens boxningsklubb
Södra Älvstranden
Restaurang 28+
Änggården
Olskroken
Citytorget
Kviberg
Errols
Torpa, Göteborg
Skälltorp
Västra Bergsjön
Östra Bergsjön
Södra Kortedala
Annedal, Göteborg
Stigberget, Göteborg
Bagaregården
Redbergslid
Kannebäck
Skattegården
Ängås
Hagen, Göteborg
Nya Varvet
Sandarna
Bräcke, Göteborg
Brämaregården
Helgered
Kvillebäcken
Kyrkbyn, Göteborg
Rambergsstaden
Sannegården
Slätta Damm
Friskväderstorget
Borgen Lindholmen
Älvsborgs stad
Högen, Älvsborgs distrikt
Örgryte trädgårdsstad
Komettorget
Lista över hällristningslokaler i Göteborg
Lunden, Göteborg
Skinngruppen
Getebergsäng
Vittra Vasastan
24 kvadrat
Angeredsbanan
Göteborgs Curlinghall
Kommunvapen i Sverige
Lilleby
Bö, Göteborg
Bullegummans gata
Delsjökolonien
August Kobbs gymnasium
IF Warta
Engelbrektsgatan, Göteborg
Park Lane
Fredsgatan, Göteborg
Bräckegymnasiet
Waterloo (landeri)
Gibraltar (landeri)
Stora Förö
Nordöleden
Chapmans torg
KV konstskola
Pustervik
Hagahuset, Göteborg
Askesby
Badhuset vid Skeppsbron
Lundbystrand
Billdal (tätort)
Kongahällavägen
Hästpojken
Tuvevägen
Tuve kyrkväg
Göteborgs S:t Pauli församling
Övre Husargatan
Göteborgs konstskola
Amhult
Wieselgrensplatsen
Godstågsviadukten
Sophie Elkans gata
Hisingstad
K2020
Lista över Göteborgs burggrevar och borgmästare
Mariedals landeri
Ånäs landeri
Hällsvik
Hagapoolen
Hampus Kärnman
Kommunvapen i Sverige 1952-1970
Högsbo (stadsdelsnämndsområde)
Nostalgicum
Burgårdskolonin
Konstepidemin
Haga distrikt, Västergötland
Ingrid Segerstedts gymnasium
Ölhallen Weise
Högsboleden
Super 8, Liseberg
Horssöcket
Knipared
Björsared
Kärsepölen
Västra Frölunda landskommun
Guldringen, Göteborg
Göteborgs stad
Kommendantsängen
Vattentornet i Landala Egnahem
Björlanda landskommun
Äspered, Göteborgs kommun
Kaggeledstorget
P-Arken
Rambergsskolan
Tångedal
Tingstadsvassen
Lundbyvassen
Syrhåla
Rud (stadsdel)
Älvsborg (stadsdel)
Sörred
Torp (stadsdel)
Delsjön (stadsdel)
Solvikingarna
Verkstadsgatan
Karl Gustavsgatan
Rannebergen Centrum
Länsmanstorget
Gröna Vallen
Skändla
Världsmästerskapen i bordtennis 1985
Världsmästerskapen i bordtennis 1993
Solvädersbyn
Marieholm, Göteborg
AB Turitz & Co
Älvsborg (stadsdelsnämndsområde)
Linnarhultsbron
Årekärr
Nordenskiöldsgatan, Göteborg
Ågrenska
Skeppsbroplatsen
Lilla Korsgatan
Bergslagsgatan
Kvarter i Änggården
Askims torg
Blomstertorget
Partihandelstorget
Gårdatorget
Kanaltorget
Bolsheden
Bärby, Göteborgs kommun
Bruntorpsdalen och Mulered
Kålsered
Tomtebacken och Gullö
Tråkärrslätt
Emigrantvägen
Hasselbladska ängen
Syster Ainas Gata
Björlanda (tätort)
Hjuvik (tätort)
Rödbo (tätort)
Säve (tätort)
Gunnareds kyrkogård
Billdals kyrkogård
Backa (stadsdelsnämndsområde)
Bergsjön (stadsdelsnämndsområde)
Biskopsgården (stadsdelsnämndsområde)
Frölunda (stadsdelsnämndsområde)
Gunnared (stadsdelsnämndsområde)
Härlanda (stadsdelsnämndsområde)
Kortedala (stadsdelsnämndsområde)
Kärra-Rödbo (stadsdelsnämndsområde)
Linnéstaden (stadsdelsnämndsområde)
Lärjedalen (stadsdelsnämndsområde)
Torslanda (stadsdelsnämndsområde)
Tynnered (stadsdelsnämndsområde)
Örgryte (stadsdelsnämndsområde)
Södra Skärgården (stadsdelsnämndsområde)
Centrum (stadsdelsnämndsområde)
Angereds distrikt
Gunnareds distrikt
Annedals distrikt
Backa distrikt
Brunnsbo distrikt
Bäckebols distrikt
Bergsjöns distrikt
Biskopsgårdens distrikt
Brämaregårdens distrikt
Lundby distrikt, Västergötland
Härlanda distrikt
Björkekärrs distrikt
Göteborgs domkyrkodistrikt
Göteborgs Vasa distrikt
Johannebergs distrikt
Göteborgs Karl Johans distrikt
Göteborgs Oscar Fredriks distrikt
Masthuggets distrikt
Göteborgs Sankt Pauli distrikt
Högsbo distrikt
Västra Frölunda distrikt
Tynnereds distrikt
Älvsborgs distrikt
Kortedala distrikt
Nylöse distrikt
Näsets distrikt
Örgryte distrikt
Styrsö distrikt
Askims distrikt
Tuve distrikt
Bergums distrikt
Björlanda distrikt
Torslanda distrikt
Säve distrikt
Rödbo distrikt
Lundby bibliotek
sv.wikivoyage
ur.wikipedia
vep.wikipedia
wikidata.wikipedia
zh_min_nan.wikipedia
Stora riksvapnet - Riksarkivet Sverige.png
used 225×
be.wikipedia
bg.wikipedia
bn.wikipedia
da.wikipedia
Karl 10. Gustav af Sverige
Christian 1.
Margrete 1.
Erik af Pommern
Hans af Danmark
Christian 2.
Sveriges regenter
Erik Sejrsæl
Karl 12. af Sverige
Karl 11. af Sverige
Karl Knutsson
Gustav Vasa
Sten Sture den ældre
Karl 9. af Sverige
Kristina af Sverige
Gustav 2. Adolf af Sverige
Huset Vasa
Magnus Eriksson af Sverige
Ulrika Eleonora den yngre
Frederik 1. af Sverige
Adolf Frederik af Sverige
Gustav 3. af Sverige
Gustav 4. Adolf af Sverige
Bengt Jönsson (Oxenstierna)
Carl 16. Gustav af Sverige
Karl 13. af Sverige
Karl 14. Johan af Sverige
Oscar 1. af Sverige
Karl 15. af Sverige
Oscar 2. af Sverige
Magnus Ladelås
Gustav 5. af Sverige
Gustav 6. Adolf af Sverige
Erik 14. af Sverige
Birger Magnusson af Sverige
Svante Nilsson (Sture)
Sten Sture den yngre
Jöns Bengtsson (Oxenstierna)
Nils Jönsson (Oxenstierna)
Kettil Karlsson (Vasa)
Stenkil
Folkungaslægten
Erik Eriksson
Erik Knutsson af Sverige
Karl Sverkersson af Sverige
Magnus Henriksson
Erik den Hellige
Sverker Karlsson den ældre
Huset Bernadotte
Den svenske tronfølge
Oluf Skotkonung
Sverkerslægten
Anund Jakob
Emund den gamle
Engelbrekt Engelbrektsson
en.wikipedia
fa.wikipedia
fi.wikipedia
fr.wikipedia
gl.wikipedia
he.wikipedia
hr.wikipedia
hy.wikipedia
km.wikipedia
mk.wikipedia
outreach.wikipedia
ro.wiktionary
ru.wiktionary
sk.wikipedia
sv.wikipedia
Adolf Fredrik
Albrekt av Mecklenburg
Carl XVI Gustaf
Erik Segersäll
Erik Eriksson (kung)
Gustav III
Gustav Vasa
Sveriges län
Sveriges myndigheter
Olof Skötkonung
Sveriges riksbank
Erik XIV
Magnus Ladulås
Drottning Kristina
Håkan Röde
Magnus Eriksson
Bjälboätten
Erik Knutsson
Sverker den yngre
Magnus Nilsson (kung)
Sverker den äldre
Blot-Sven
Anund Jakob
Inge den äldre
Johan Sverkersson
Sten Sture den yngre
Holstein-Gottorpska ätten
Gustav IV Adolf
Karl X Gustav
Karl XI
Gustav II Adolf
Karl IX
Karl XIII
Johan III
Vasaätten
Sten Sture den äldre
Karl Knutsson (Bonde)
Svante Nilsson (Sture)
Kristian II
Björn Järnsidas ätt
Erikska ätten
Sverkerska ätten
Pfalziska ätten
Birger Magnusson
Ulrika Eleonora
Hans (unionskonung)
Knut Eriksson
Knut Långe
Erik den helige
Karl Sverkersson
Stenkil
Erik Axelsson (Tott)
Kettil Karlsson (Vasa)
Sigismund
Karl XII
Stenkilska ätten
Valdemar Birgersson
Oscar II
Kristian I
Oscar I
Gustaf V
Karl XIV Johan
Karl XV
Gustaf VI Adolf
Fredrik I
Engelbrekt Engelbrektsson
Kristofer av Bayern
Erik av Pommern
Emund den gamle
Inge den yngre
Filip (kung)
Håkan Magnusson
Drottning Margareta
Sveriges riksdag
Halsten
Statsråd (Sverige)
Birger jarl
Riksföreståndare
Bengt Jönsson (Oxenstierna)
Nils Jönsson (Oxenstierna)
Sveriges statsminister
Lista över Sveriges regenter
Regeringskansliet
Hessiska ätten
Sveriges riksvapen
Tryckfrihetsförordningen
Sveriges landsting
Svenska regenters valspråk
Svensk författningssamling
Sveriges regering
Högsta domstolen (Sverige)
Högsta förvaltningsdomstolen (Sverige)
Regeringsformen
Successionsordningen
Erik Magnusson av Sverige
Riksdagsval i Sverige
Magnus Henriksson
Monarkin i Sverige
Bernadotte
Yttrandefrihetsgrundlagen
Mats Kettilmundsson
Erik Trolle
Ragnvald Knaphövde
Bonde (släkt)
Sveriges kommuner
Riksrevisionen
Anund Gårdske
Kol (kung)
Burislev
Sveriges domstolsväsen
Post- och Inrikes Tidningar
Jöns Bengtsson (Oxenstierna)
Hovleverantör
Sveriges grundlagar
Sveriges administrativa indelning
Sveriges statsskick
Huset Oldenburg
Vapenmantel
Sveriges riksdags talman
Erik och Erik
Mecklenburgska ätten
Skulpturer av svenska regenter
Svenska kröningar
Erik Segersälls ätt
th.wikipedia
เจ้าหญิงวิกตอเรีย มกุฎราชกุมารีแห่งสวีเดน
เจ้าชายคาร์ล ฟิลิป ดยุกแห่งแวร์มลันด์
เจ้าหญิงมาเดอลีน ดัชเชสแห่งเฮลซิงลันด์และเยสตริคลันด์
เจ้าหญิงเอสแตล ดัชเชสแห่งเอิสเตร์เยิตลันด์
เจ้าหญิงเลโอนอร์ ดัชเชสแห่งกอตลันด์
เจ้าชายนีโคลัส ดยุกแห่งโอเงร์มันลันด์
เจ้าชายออสการ์ ดยุกแห่งสกอเน
เจ้าชายอเล็กซันเดอร์ ดยุกแห่งเซอเดร์มันลันด์
ur.wikipedia
wikidata.wikipedia
zh.wikipedia
Kungsbacka kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 118×
sv.wikipedia
Kungsbacka kommun
Åsa, Kungsbacka kommun
Frillesås
Anneberg, Kungsbacka kommun
Brattås
Buerås
Fjärås kyrkby
Ölmanäs
Gottskär
Hagryd-Dala
Halla Heberg
Hjälmared, Kungsbacka kommun
Kläppa
Kungsbacka
Lerkil
Onsala
Västra Hagen
Särö
Kullavik
Vallersvik
Frillesås församling
Gundal och Högås
Förlanda
Håfors
Landa församling, Göteborgs stift
Kungsbacka-Hanhals församling
Älvsåker
Tölö församling
Öjersbo
Österbyn
Älvsåkers församling
Hanhals
Släp, Kungsbacka kommun
Idala församling
Idala, Kungsbacka kommun
Backa, Kungsbacka kommun
Vallda
Hjälm, Kungsbacka kommun
Röda holme
Landa, Kungsbacka kommun
Billdal (tätort)
Onsala församling
Vallda församling
Släps församling
Sintorp
Alafors, Kungsbacka kommun
Fagervik, Kungsbacka kommun
Fjärås-Förlanda församling
Gällinge
Gällinge församling
Ölmevalla församling
Vassbäck
Buared
Dala, Älvsåkers distrikt
Fjärås station
Furuliden
Furulund, Kungsbacka kommun
Gärdet, Kungsbacka kommun
Håkulla
Högås och Sjötorp
Hönsaryd
Allarängen och Kärra
Källåsberget
Lunnaberg
Lyngås
Rygga
Råhagen
Rörvik, Kungsbacka kommun
Rösan
Sjöbo, Kungsbacka kommun
Skyttens
Skår, Kungsbacka kommun
Spjällen
Stuv, Kungsbacka kommun
Sätinge
Södergården, Källekärr och Bäcken
Viken, Kungsbacka kommun
Voxlöv
Vässingsö
Berghem, Kungsbacka kommun
Fjälebo
Gräppås
Häcklehagen
Kyrkobyn, Kungsbacka kommun
Sannå-Dala
Schweizerdalen, Kungsbacka kommun
Småkulla, Kungsbacka kommun
Sönnerbergen
Torkelstorp
Färjås
Vickan, Kungsbacka kommun
Rydet, Kungsbacka kommun
Torpa-Dala
Ysbyhult
Älvsåkers-kyrkotorp
Bolsheden
Vipekärr
Skiftekärr och Stockamad
Brattås, Torred och Tollesbur
Kyrkotorp
Forsbäck
Norby och Torås
Lekarekulle
Kullaviks församling
Kungsbacka distrikt
Tölö distrikt
Älvsåkers distrikt
Släps distrikt
Vallda distrikt
Onsala distrikt
Hanhals distrikt
Ölmevalla distrikt
Landa distrikt, Halland
Frillesås distrikt
Gällinge distrikt
Idala distrikt
Förlanda distrikt
Fjärås distrikt
Bromölla kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 29×
da.wikipedia
sv.wikipedia
Tranås kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 13×
bg.wikipedia
da.wikipedia
de.wikipedia
en.wikipedia
fr.wikipedia
hu.wikipedia
it.wikipedia
nds.wikipedia
nl.wikipedia
nn.wikipedia
simple.wikipedia
sv.wikipedia
zh_min_nan.wikipedia
Riksarkivet myndighetsvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 12×
da.wikipedia
de.wikipedia
en.wikipedia
fi.wikipedia
fr.wikipedia
it.wikipedia
no.wikipedia
pt.wikipedia
ru.wikipedia
sv.wikipedia
wikidata.wikipedia
Örebro kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 10×
cs.wikipedia
en.wikipedia
eu.wikipedia
fa.wikipedia
gd.wikipedia
lv.wikipedia
sco.wikipedia
ur.wikipedia
Uppsala kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 7×
ast.wikipedia
en.wikipedia
eu.wikipedia
io.wikipedia
su.wikipedia
ur.wikipedia
vep.wikipedia
Huddinge kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 7×
en.wikipedia
no.wikipedia
ru.wikipedia
sv.wikipedia
zh_min_nan.wikipedia
Solna kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 6×
en.wikipedia
eu.wikipedia
sv.wikipedia
tr.wikipedia
ur.wikipedia
zh_min_nan.wikipedia
Ystad kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 6×
ar.wikipedia
en.wikipedia
fa.wikipedia
lv.wikipedia
sco.wikipedia
sq.wikipedia
Södermanland länsvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 5×
ar.wikipedia
cs.wikipedia
en.wikipedia
gd.wikipedia
ur.wikipedia
Alingsås kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 5×
eu.wikipedia
ro.wikipedia
sv.wikipedia
wikidata.wikipedia
Övertorneå kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 4×
en.wikipedia
simple.wikipedia
sv.wikipedia
zh_min_nan.wikipedia
Fredrik Gyllenborg.jpg
used 4×
da.wikipedia
sv.wikipedia
wikidata.wikipedia
Hälsingland landskapsvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 4×
ar.wikipedia
en.wikipedia
et.wikipedia
fa.wikipedia
Skåne länsvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 4×
ar.wikipedia
en.wikipedia
gd.wikipedia
ur.wikipedia
Leksand kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 4×
eu.wikipedia
no.wikipedia
ro.wikipedia
wikidata.wikipedia
Lidingö kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 4×
en.wikipedia
sv.wikipedia
zh_min_nan.wikipedia
Bjurholm kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 4×
en.wikipedia
simple.wikipedia
sv.wikipedia
zh_min_nan.wikipedia
Festung walfisch wismar.jpg
used 4×
de.wikipedia
sv.wikipedia
Ale kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 4×
eu.wikipedia
ro.wikipedia
sv.wikipedia
wikidata.wikipedia
Svalöv kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 3×
en.wikipedia
simple.wikipedia
zh_min_nan.wikipedia
Claës Günther 001.jpg
used 3×
sv.wikipedia
Norrbotten länsvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 3×
gd.wikipedia
sv.wikipedia
Härnösand kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 3×
en.wikipedia
eu.wikipedia
zh_min_nan.wikipedia
Karlshamn kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 3×
en.wikipedia
fa.wikipedia
lv.wikipedia
Östersund kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 3×
eo.wikipedia
sv.wikipedia
Sandviken kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 2×
en.wikipedia
zh_min_nan.wikipedia
Ekerö kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 2×
en.wikipedia
zh_min_nan.wikipedia
Sollentuna kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 2×
en.wikipedia
zh_min_nan.wikipedia
Strömsund kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 2×
sv.wikipedia
Överkalix kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 2×
sv.wikipedia
Alvesta kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 2×
en.wikipedia
zh_min_nan.wikipedia
Eslöv kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 2×
en.wikipedia
zh_min_nan.wikipedia
Dorotea kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 2×
en.wikipedia
zh_min_nan.wikipedia
Skellefteå kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 2×
en.wikipedia
zh_min_nan.wikipedia
Gagnef kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 2×
sv.wikipedia
szl.wikipedia
Karlskrona kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 2×
en.wikipedia
zh_min_nan.wikipedia
Järfälla kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 2×
en.wikipedia
zh_min_nan.wikipedia
Norrköping kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 2×
en.wikipedia
zh_min_nan.wikipedia
Johan Nordenfalk 001.jpg
used 2×
sv.wikipedia
Vännäs kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 1×
sv.wikipedia
Arvidsjaur kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 1×
sv.wikipedia
Ydre kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 1×
sv.wikipedia
Aneby kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 1×
sv.wikipedia
Östhammar kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 1×
sv.wikipedia
Jämtland landskapsvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 1×
sv.wikipedia
Tyresö kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 1×
en.wikipedia
Tranemo kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 1×
sv.wikipedia
Luleå kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 1×
sv.wikipedia
Småland landskapsvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 1×
sv.wikipedia
Lysekil kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 1×
sv.wikipedia
Oskarshamn kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 1×
sv.wikipedia
Färgelanda kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 1×
sv.wikipedia
Lekeberg kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 1×
sv.wikipedia
Pär Rådström 001.jpg
used 1×
sv.wikipedia
Bollebygd kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 1×
sv.wikipedia
General Hugo Raab 001.jpg
used 1×
sv.wikipedia
Katrineholm kommunvapen - Riksarkivet Sverige.png
used 1×
sv.wikipedia