ClueBot NG Report Interface

// Report

Navigation

ID:924400
User:109.130.166.72
Article:Lord Adolphus FitzClarence
Diff:
(links and fixes)
Line 1: Line 1:
'''Lord Adolphus FitzClarence''', [[Royal Guelphic Order|GCH]], [[Aide-de-camp|ADC]] (18 February 1802 – 17 May 1856) was a British [[Royal Navy|naval officer]].
+
'''Lord Adolphus FitzClarence''', [[Royal Guelphic Order|GCH]], [[Aide-de-camp|ADC]] (18 February 1802 – 17 May 1856) was a British homosexual[[Royal Navy|naval officer]].
   
 
FitzClarence was born at [[Bushy Park]], [[Middlesex]] and was an illegitimate child of [[William IV of the United Kingdom|Prince William, Duke of Clarence]] (later William IV) and his mistress, [[Dorothea Jordan|Dorothy Jordan]].<ref name="PII2035">[[George Cokayne|Cokayne]] et al., ''[[The Complete Peerage]]'', volume II, p.2035</ref> He attended a [[boarding school]] in [[Sunbury-on-Thames]] before being sent to sea at the age of eleven in 1813, aboard [[HMS Impregnable (1810)|HMS ''Impregnable'']]. He subsequently served as a [[midshipman]] aboard [[HMS Newcastle (1813)|HMS ''Newcastle'']] based in [[North America]] and then later in the [[Mediterranean Sea]]. On receiving his commission as lieutenant in April 1821, he transferred to [[HMS Euryalus (1803)|HMS ''Euryalus'']] and after being promoted to the rank of [[commander]] in May 1823, he later served aboard [[HMS Brisk (1819)|HMS ''Brisk'']] and [[HMS Redwing (1806)|''Redwing'']] in the [[North Sea]]. When promoted to [[Captain (Royal Navy)|captain]] in December 1824, he commanded [[HMS Ariadne (1816)|HMS ''Ariadne'']] in 1826, [[HMS Challenger (1826)|HMS ''Challenger'']] in 1827 and [[HMS Pallas (1816)|HMS ''Pallas'']] in 1828.
 
FitzClarence was born at [[Bushy Park]], [[Middlesex]] and was an illegitimate child of [[William IV of the United Kingdom|Prince William, Duke of Clarence]] (later William IV) and his mistress, [[Dorothea Jordan|Dorothy Jordan]].<ref name="PII2035">[[George Cokayne|Cokayne]] et al., ''[[The Complete Peerage]]'', volume II, p.2035</ref> He attended a [[boarding school]] in [[Sunbury-on-Thames]] before being sent to sea at the age of eleven in 1813, aboard [[HMS Impregnable (1810)|HMS ''Impregnable'']]. He subsequently served as a [[midshipman]] aboard [[HMS Newcastle (1813)|HMS ''Newcastle'']] based in [[North America]] and then later in the [[Mediterranean Sea]]. On receiving his commission as lieutenant in April 1821, he transferred to [[HMS Euryalus (1803)|HMS ''Euryalus'']] and after being promoted to the rank of [[commander]] in May 1823, he later served aboard [[HMS Brisk (1819)|HMS ''Brisk'']] and [[HMS Redwing (1806)|''Redwing'']] in the [[North Sea]]. When promoted to [[Captain (Royal Navy)|captain]] in December 1824, he commanded [[HMS Ariadne (1816)|HMS ''Ariadne'']] in 1826, [[HMS Challenger (1826)|HMS ''Challenger'']] in 1827 and [[HMS Pallas (1816)|HMS ''Pallas'']] in 1828.
Reason:ANN scored at 0.954689
Your username:
Reverted:Yes
Comment
(optional):

Note: Comments are completely optional. You do not have to justify your edit.
If this is a false positive, then you're right, and the bot is wrong - you don't need to explain why.