ClueBot NG Report Interface

// Viewing 1814124

Navigation

ID: 1814124
User: 213.105.182.210
Article: James Henry Bowker
Diff:
m (clean up; http->https or pr-URI, per VPP using AWB)
Line 33: Line 33:
 
[[Colonel (United Kingdom)|Colonel]] '''James Henry Bowker''' (August 1822 - 27 October 1900), was a South African naturalist and soldier. He was co-author with [[Roland Trimen]] of ''South African Butterflies'' (1887–89).
 
[[Colonel (United Kingdom)|Colonel]] '''James Henry Bowker''' (August 1822 - 27 October 1900), was a South African naturalist and soldier. He was co-author with [[Roland Trimen]] of ''South African Butterflies'' (1887–89).
   
He was the ninth and youngest son of Miles Bowker (born c.1758 at [[Deckham]]'s Hall, [[Gateshead]], [[Durham]]), and Anna Maria Mitford, (born 1782 in [[Mitford]], [[Northumberland]], died 8 July 1868 at Tharfield), both [[1820 Settlers]]. James Henry Bowker was born on a farm known as Tharfield, on the Klein Monden River, north of [[Port Alfred|Port Kowie]].
+
james bowker a legend and fat He was the ninth and youngest son of Miles Bowker (born c.1758 at [[Deckham]]'s Hall, [[Gateshead]], [[Durham]]), and Anna Maria Mitford, (born 1782 in [[Mitford]], [[Northumberland]], died 8 July 1868 at Tharfield), both [[1820 Settlers]]. James Henry Bowker was born on a farm known as Tharfield, on the Klein Monden River, north of [[Port Alfred|Port Kowie]].
   
 
He was appointed inspector in 1855 of the [[Cape Mounted Riflemen|Frontier Armed and Mounted Police]] (F.A.M.P.), later succeeding Sir [[Currie baronets|Walter Currie]] as [[Commandant]]. He also acted as High Commissioner of [[Basutoland]]. During the Seventh and Eighth [[Kaffir Wars]] he was promoted to [[Colonel]]. He took part in the suppression of the {{Wayback |date=20091026211957 |url=http://www.geocities.com/saintsnseasons/Read2E.html |title=Kat River Rebellion }} and the capture of [http://www.grahamstown.co.za/forts_of_frontier_country.html Fort Armstrong] in 1846-7, for which he earned a medal and [[Medal bar|clasp]]. For a while he was Chief Commissioner on the diamond fields of [[Griqualand West]].
 
He was appointed inspector in 1855 of the [[Cape Mounted Riflemen|Frontier Armed and Mounted Police]] (F.A.M.P.), later succeeding Sir [[Currie baronets|Walter Currie]] as [[Commandant]]. He also acted as High Commissioner of [[Basutoland]]. During the Seventh and Eighth [[Kaffir Wars]] he was promoted to [[Colonel]]. He took part in the suppression of the {{Wayback |date=20091026211957 |url=http://www.geocities.com/saintsnseasons/Read2E.html |title=Kat River Rebellion }} and the capture of [http://www.grahamstown.co.za/forts_of_frontier_country.html Fort Armstrong] in 1846-7, for which he earned a medal and [[Medal bar|clasp]]. For a while he was Chief Commissioner on the diamond fields of [[Griqualand West]].
Reason: ANN scored at 0.946115
Reporter Information
Reporter: JimmiXzS (anonymous)
Date: Friday, the 14th of October 2016 at 10:00:42 AM
Status: Reported
Saturday, the 18th of April 2015 at 11:17:08 AM #99031
julian (anonymous)

las33s http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com

Friday, the 14th of October 2016 at 10:00:42 AM #106460
JimmiXzS (anonymous)

DAkVvk http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com

Username:
Comment: