På fremmed mark

På fremmed mark

Jacob er en 23-årig bondeknægt på vej til Bosnien som frivillig i FNs fredsbrigade. Jacob er egnens mesterskytte, og hans venner sender ham af sted med et ordentligt gilde. I Bosnien chokeres Jacob over FN-soldaternes afmagt. Han fascineres af befalingsmanden Søren, en benhård, amerikansk uddannet jægersoldat, men da Jacob inviteres med på en lille "udflugt" opdager han, at Søren er bindegal, og et mareridt begynder.
  1. Aage Rais-Nordentoft, instruktion (filmografi, navn) - link ok
  2. Jens Dahl, manuscript (filmografi, navn)
  3. Aage Rais-Nordentoft, manuscript (filmografi, navn) - link ok
  4. Henrik Danstrup, produktion (filmografi, navn)
  5. Nikolaj Coster-Waldau, Søren Holt, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  6. Bo Tengberg, foto (filmografi, navn)
  7. Pelle Hvenegaard, Jacob, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  8. Darek Hodor, klipning (filmografi, navn)
  9. Johan Widerberg, Cobain, medvirkende (filmografi, navn)
  10. Hilmar Örn Hilmarsson, musik (filmografi, navn)
  11. Julia Jäger, Madonna, medvirkende (filmografi, navn)
  12. Jens Bønding, lyd (filmografi, navn)
  13. Steve Nicolson, Prince, medvirkende (filmografi, navn)
  14. Kalju Kivi, produktionsdesign (filmografi, navn)
  15. Mikkel Bay Mortensen, Vildbæk, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  16. Frederik Nørgaard (D), Helge, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  17. Nils P. Munk, Andersen, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  18. Bjarne Henriksen, Ravn, medvirkende (filmografi, navn) - kun link til person findes
  19. Mihkel Tikk, UN Unit, medvirkende (filmografi, navn)
  20. Eero Kaldam, UN Unit, medvirkende (filmografi, navn)
  21. Tiina Tauraite, Translator, medvirkende (filmografi, navn)
  22. Leida Rammo, Old man's wife, medvirkende (filmografi, navn)
  23. Albert Jalakas, Old man, medvirkende (filmografi, navn)
  24. Erki Laur, Senty at Serbian checkpoint, medvirkende (filmografi, navn)
  25. Galina Tikerpuu, High ranking female Serb, medvirkende (filmografi, navn)
  26. Gajane Vage, Little girl at orphanage, medvirkende (filmografi, navn)
  27. Veronika Kovtun, Waitress, medvirkende (filmografi, navn)
  28. Joel Jürise, Milan, medvirkende (filmografi, navn)
  29. Marko Matvere, Drunken soldier, medvirkende (filmografi, navn)
  30. Triin Talvistu, Dead girl at orphanage, medvirkende (filmografi, navn)
  31. Ole Rebner, Camp commander, medvirkende (filmografi, navn)
  32. Jacob Marlow, Senior Sergeant, medvirkende (filmografi, navn)
  33. Christman Roos, Jovan, medvirkende (filmografi, navn)
  34. Niels Bald, UN Driver, medvirkende (filmografi, navn)
  35. Dajan Ahmetov, Man with red telephone, medvirkende (filmografi, navn)
  36. Zavel Sarkisjan, Elevator boy, medvirkende (filmografi, navn)
  37. Marika Korolev, Desiré, medvirkende (filmografi, navn)
  38. Kalju Kivi, Taxi driver, medvirkende (filmografi, navn)
  39. Steve Nicolson, Prince, medvirkende (filmografi, navn)
  40. Julia Jâger, Madonna, medvirkende (filmografi, navn)
  41. Mait Mäekivi, stills (filmografi, navn)
  42. Johan Widerberg, Cobain, medvirkende (filmografi, navn)
  43. Polina Tsherkassova, Little girl in village, medvirkende (filmografi, navn)
  44. Martin Veinmann, Sebian man, medvirkende (filmografi, navn)
  45. Mait Malmsten, Young Serb, medvirkende (filmografi, navn)
  46. Tamara Solodnikova, Older woman in little boy's room, medvirkende (filmografi, navn)
  47. Felix Urve, Serbian man 2, medvirkende (filmografi, navn)
  48. Vadim Stepanov, The father in farm family, medvirkende (filmografi, navn)
  49. Lilia Shinkarjova, The mother, medvirkende (filmografi, navn)
  50. Kaia Skoblov, The teenage girl, medvirkende (filmografi, navn)
  51. Oliver Voolpriit, The boy, medvirkende (filmografi, navn)
  52. George McDonnell, UN Officer, medvirkende (filmografi, navn)
  53. Bettina Ovgaard, kostumer (filmografi, navn)
  54. Kristel Kärner, makeup (filmografi, navn)
  55. Hans Peter Ludvigsen, stunt (filmografi, navn)
  56. Molly Plank, 1. instruktørassistent, instruktion (filmografi, navn)
  57. Anneli Ahven, 2. instruktørassistent, instruktion (filmografi, navn)
  58. Søren Hadsund Mortensen, 3. instruktørassistent, instruktion (filmografi, navn)
  59. Lene Seested, Casting (Danmark), instruktion (filmografi, navn)
  60. Anneli Ahven, Casting (Estland), instruktion (filmografi, navn)
  61. Joyce Nettles, Casting (UK), instruktion (filmografi, navn)
  62. Christoph Rüter, Casting (Tyskland), instruktion (filmografi, navn)
  63. Marje Jurtsenko, Scripter, instruktion (filmografi, navn)
  64. Thomas Schindel, 1. instruktørassistent (Jylland), instruktion (filmografi, navn)
  65. Lone Visby Olsen, Scripter (Jylland), instruktion (filmografi, navn)
  66. Jens Mikkelsen, 1. instruktørassistent, 2. unit, instruktion (filmografi, navn)
  67. Peter Aalbæk Jensen, Executive producer, produktion (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  68. Niels Bald, Line producer, produktion (filmografi, navn)
  69. Andres Sauter, Produktionsleder (Estland), produktion (filmografi, navn)
  70. Rune Aardal Hansen, Produktionsassistent (Jylland), produktion (filmografi, navn)
  71. Rikke Laursen, Produktionsleder, 2. unit, produktion (filmografi, navn)
  72. Stine Lolk, Produktionsassistent, 2. unit (København), produktion (filmografi, navn)
  73. Tove Jystrup, Produktionssupervisor (postproduktion), produktion (filmografi, navn)
  74. Rikke Laursen, Producerassistent, produktion (filmografi, navn)
  75. Sarita Christensen, Producerassistent, produktion (filmografi, navn)
  76. Carsten Sparwath, Location manager, 2. unit, produktion (filmografi, navn)
  77. Erik Peitersen, Location scout (Jylland), produktion (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|89417}} - ingen link imellem titel og person
  78. Torben Forsberg, Fotograf, 2. unit, foto (filmografi, navn) - kun link fra person findes
  79. Philip Forbes, Fotografassistent, foto (filmografi, navn)
  80. Rein Pruul, Grip, foto (filmografi, navn)
  81. Jacob Banke Olesen, Cheffotograf (Jylland), foto (filmografi, navn)
  82. Thomas Kildegaard, Fotografassistent, foto (filmografi, navn)
  83. Claus Lykke, Fotografassistent, 2. unit (Bosnien-Herzegovina), foto (filmografi, navn)
  84. Frank Dennis Jensen, Klippeassistent, klipning (filmografi, navn)
  85. Carsten Søsted, Klippeassistent, klipning (filmografi, navn)
  86. Simon Lytting, Klippeassistent, klipning (filmografi, navn)
  87. Rasmus Worsøe, Online-klipper, klipning (filmografi, navn)
  88. Sigurdur Sigurdsson, Indspilningstekniker, lyd (filmografi, navn)
  89. Jaak Elling, Boom operator, lyd (filmografi, navn)
  90. Steen Dongo Jensen, Indspilningstekniker (Jylland), lyd (filmografi, navn)
  91. Mogens Willemoes, Boom operator (Jylland), lyd (filmografi, navn)
  92. Sigurdur Sigurdsson, Dialogklipper, lyd (filmografi, navn)
  93. Eddie Simonsen, Lydeffekter, lyd (filmografi, navn)
  94. Christian H. Lund, Foley recordist, lyd (filmografi, navn)
  95. Julien Naudin, Foley artist, lyd (filmografi, navn)
  96. Morten Holm, Lydmix, lyd (filmografi, navn)
  97. Jacob Stig Olsson, Rekvisitør, produktionsdesign (filmografi, navn)
  98. Reimo Rüntü, Scenografassistent, produktionsdesign (filmografi, navn)
  99. Heiki Marlen, Rekvisitørassistent, produktionsdesign (filmografi, navn)
  100. Anri Rulkov, Rekvisitørassistent, produktionsdesign (filmografi, navn)
  101. Thomas Greve, Rekvisitør (Jylland), produktionsdesign (filmografi, navn)
  102. Tobias Tømming, Rekvisitør, 2. unit, produktionsdesign (filmografi, navn)
  103. Maili Torma, Stand-in (for Julia Jäger), stunt (filmografi, navn)
  104. Hans Peter Ludvigsen, Stand-in (for Johan Widerberg), stunt (filmografi, navn)
  105. Jaanus Vahtra, Kostumeassistent, kostumer (filmografi, navn)
  106. Tine Engelbrecht, Kostumier, 2. unit (København), kostumer (filmografi, navn)
  107. Mare Bachmann, Sminkørassistent, makeup (filmografi, navn)
  108. Krista Toompere, Sminkørassistent, makeup (filmografi, navn)
  109. Mart Plees, Sminkørassistent, makeup (filmografi, navn)
  110. Jacob Marlow, Belysningsmester, lys (filmografi, navn)
  111. Jens Bo Poulsen, Belysningsmester, lys (filmografi, navn)
  112. Aslak Lytthans, Belysningsmester, lys (filmografi, navn)
  113. Enn Laats, Belyser, lys (filmografi, navn)
  114. Poul Iversen, Belyser (Jylland), lys (filmografi, navn)
  115. Nicolai Zwinge, Belysningsassistent, 2. unit, lys (filmografi, navn)
  116. Hummer Højmark, SFX-konsulent, special effects (filmografi, navn)
  117. Janis Tetertovskis, SFX-assistent, special effects (filmografi, navn)
  118. Girts Vilnis, SFX-assistent, special effects (filmografi, navn)
  119. Jüri Tikk, Militærkonsulent (Estland), andet (filmografi, navn)
  120. Ole Rebner, Militærkonsulent (Danmark), andet (filmografi, navn)
  121. Michael Nielsen, Grading, visual effects (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|150465}} - ingen link imellem titel og person
  122. Michael Nielsen, Grading, visual effects (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|150465}} - ingen link imellem titel og person
  123. Rene Agtved, Grading, visual effects (filmografi, navn)

Kilde DFI filmdata Wikipedia: På fremmed mark - imdb - danskfilmogtv - danskefilm