Brødre

Brødre

Michael har styr på sit liv. Han har en velfungerende karriere i militæret, en smuk hustru og to døtre. Hans lillebror, Jannik lever derimod et driverliv på kant med loven. Da Michael sendes på FN mission i Afghanistan ændres balancen mellem de to brødre for altid. Michael meldes savnet og formodes omkommet, og Sarah søger trøst hos Jannik, der uventet tager ansvar - for sig selv og for familien. Men snart står det klart, at deres følelser har udviklet sig til andet og mere end gensidig sympati. Da Michael vender hjem fra et traumatisk fangenskab i de afghanske bjerge er alting forandret...
  1. Susanne Bier, instruktion (filmografi, navn) - link ok
  2. Connie Nielsen, Sarah, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  3. Anders Thomas Jensen, manuscript (filmografi, navn) - link ok
  4. Ulrich Thomsen, Michael, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  5. Nikolaj Lie Kaas, Jannik, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  6. Morten Søborg, foto (filmografi, navn)
  7. Sarah Juel Werner, Natalie, medvirkende (filmografi, navn) - kun link fra person findes
  8. Pernille Bech Christensen, klipning (filmografi, navn)
  9. Rebecca Løgstrup Soltau, Camilla, medvirkende (filmografi, navn)
  10. Adam Nielsen, klipning (filmografi, navn) - link ok
  11. Johan Söderqvist, musik (filmografi, navn) - link ok
  12. Bent Mejding, Henning, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  13. Solbjørg Højfeldt, Else, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  14. Niels Olsen (D), Allentoft, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  15. Signe Sejlund, kostumer (filmografi, navn)
  16. Paw Henriksen, NP, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  17. Anne Cathrine Sauerberg, makeup (filmografi, navn)
  18. Lars Hjortshøj, Preben 2, medvirkende (filmografi, navn) - kun link fra person findes
  19. Lars Ranthe, Preben 1, medvirkende (filmografi, navn) - kun link fra person findes
  20. André Babikian, Slobodan, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  21. Lene Maria Christensen, Solvej, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  22. Laura Bro, Ditte, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  23. Henrik Koefoed, Bartender, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  24. Tom Mannion, Kaptajn David Ward, medvirkende (filmografi, navn)
  25. Karzan Sherbayani, Makmuhd, medvirkende (filmografi, navn)
  26. William El-Gardi, Samial-Tariq, Afghanistan, medvirkende (filmografi, navn)
  27. Alex Caan, Farid, Afghanistan, medvirkende (filmografi, navn)
  28. Sam Vincenti, Wisam, Afghanistan, medvirkende (filmografi, navn)
  29. Hossein Karimbeik, Hussain, Afghanistan, medvirkende (filmografi, navn)
  30. Hassani Shapi, Hassan, Afghanistan, medvirkende (filmografi, navn)
  31. Bjarne Antonisen, Fåborg, medvirkende (filmografi, navn)
  32. Morten Kirkskov, Officer 1, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  33. Claus Flygare, Officer 2, medvirkende (filmografi, navn) - kun link til person findes
  34. Niels Lund Boesen, Fængselsbetjent 1, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  35. Morten Hebsgaard, Fængselsbetjent 2, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  36. Michael Asmussen, Politibetjent 1, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  37. Rasmus Botoft, Politibetjent 2, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  38. Alexis Rodney, US-Soldat 1, medvirkende (filmografi, navn)
  39. Philip Bulcock, US-Soldat 2, medvirkende (filmografi, navn)
  40. Thomas Magnussen, Radartekniker, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  41. Scott Farrell, Engelsk militærlæge, medvirkende (filmografi, navn)
  42. Tobias Theodor Caspersen, Gustav, medvirkende (filmografi, navn)
  43. Joakim Höglund, Instruktørassistent, instruktion (filmografi, navn)
  44. Michael Sandager, Instruktør af "Bag om kameraet", instruktion (filmografi, navn)
  45. Linda Daae, Scripter, instruktion (filmografi, navn)
  46. Jette Termann, Casting, instruktion (filmografi, navn)
  47. Lene Seested, Casting, instruktion (filmografi, navn)
  48. Kahleen Crawford, Casting (UK), instruktion (filmografi, navn)
  49. Des Hamilton, Casting (UK), instruktion (filmografi, navn)
  50. Sofie Gråbøl, Stemme-coach, instruktion (filmografi, navn) - kun link fra person findes
  51. Keld Thaarup, Stemme-coach, instruktion (filmografi, navn)
  52. Henrik Henziger, 2. instruktørassistent (Spanien), instruktion (filmografi, navn)
  53. Anders Thomas Jensen, Manuskriptforfatter, manuscript (filmografi, navn) - link ok
  54. Lars Kjeldgaard, Voice over, manuscript (filmografi, navn)
  55. Jens Christian Grøndahl, Voice over, manuscript (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  56. Sisse Graum Jørgensen, Producer, produktion (filmografi, navn) - kun link fra person findes
  57. Peter Aalbæk Jensen, Executive producer, produktion (filmografi, navn) - kun link til person findes
  58. Peter Garde, Executive producer, produktion (filmografi, navn)
  59. Karen Bentzon, Line producer, produktion (filmografi, navn)
  60. Gillian Berrie, Co-producer, produktion (filmografi, navn)
  61. Anna Anthony, Co-producer, produktion (filmografi, navn)
  62. Aagot Skjeldal, Co-producer, produktion (filmografi, navn)
  63. Per Nielsen, Konsulterende producer, produktion (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|235796}} - ingen link imellem titel og person
  64. Ingrid Kofoed, Produktionsleder, produktion (filmografi, navn)
  65. Sofie Saxild, Producerassistent, produktion (filmografi, navn)
  66. William Knuttel, Indspilningsleder, produktion (filmografi, navn)
  67. Nanna Sylvest, Location scout, produktion (filmografi, navn)
  68. Carsten Sparwath, Location scout, produktion (filmografi, navn)
  69. Carrie Comerford, Produktionsleder (England), produktion (filmografi, navn)
  70. Anna Duffield, Producerassistent (England), produktion (filmografi, navn)
  71. Sanni Sylvester Petersen, Produktionskoordinator, produktion (filmografi, navn)
  72. Anders Barlebo, Produktionskoordinator, produktion (filmografi, navn)
  73. Christina Gurewitsch, Personlig assistent (Connie Nielsen), produktion (filmografi, navn)
  74. Jarl Axel Hansen, Produktionsassistent, produktion (filmografi, navn)
  75. Thomas Engedal Sørensen, Produktionsassistent, produktion (filmografi, navn)
  76. Samanou Acheche, Produktionsassistent, produktion (filmografi, navn)
  77. Astrid Søndberg, Produktionsassistent, produktion (filmografi, navn)
  78. Malina Terkelsen, Produktionsassistent, produktion (filmografi, navn)
  79. Morten Rosenmeier, Runner, produktion (filmografi, navn)
  80. Jacob-Ole Remming, Runner, produktion (filmografi, navn)
  81. Beth Allan, Runner (UK), produktion (filmografi, navn)
  82. Kurt Ulrich, Produktionskonsulent, produktion (filmografi, navn)
  83. Lars Henriksen, Produktionskonsulent, produktion (filmografi, navn)
  84. Per Byrdorf, Produktionskonsulent, produktion (filmografi, navn)
  85. Niels Keil, Produktionskonsulent, produktion (filmografi, navn)
  86. Anne Katrine Andersen, Postproducer, produktion (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|136018}} - ingen link imellem titel og person
  87. Julie Klitgaard, Produktionskoordinator (postproduktion), produktion (filmografi, navn)
  88. Pia Nielsen, Produktionssupervisor (postproduktion), produktion (filmografi, navn)
  89. Mette Walter, Produktionsassistent (postproduktion), produktion (filmografi, navn)
  90. Caroline Blanco, Produktionsassistent (postproduktion), produktion (filmografi, navn)
  91. Mette Høst Hansen, Produktionsassistent (postproduktion), produktion (filmografi, navn)
  92. Lars Dela, Teknisk konsulent, produktion (filmografi, navn)
  93. Henrik Hansen (R), Produktionskonsulent, produktion (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|170578}} - ingen link imellem titel og person
  94. Michael Rosenløv, B-fotograf, foto (filmografi, navn)
  95. Mikael Kort Kristensen, Grip, foto (filmografi, navn)
  96. Peter Daniel Zeuthen, Clapper/loader, foto (filmografi, navn)
  97. Thomas Caspersen, Kameraoperatør, foto (filmografi, navn)
  98. Justin Legg, Online-klipper, klipning (filmografi, navn)
  99. Mads Nybo Jørgensen, Online-klipper, klipning (filmografi, navn)
  100. Jesper Winge Leisner, Komponist (titelsang), musik (filmografi, navn) - kun link fra person findes
  101. Paul Talkington, Dirigent, musik (filmografi, navn)
  102. Eddie Simonsen, Musikmix, musik (filmografi, navn)
  103. Viggo Bentzon, Scenograf, produktionsdesign (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|638}} - ingen link imellem titel og person
  104. Søren Skjær, Scenografassistent (Spanien), produktionsdesign (filmografi, navn)
  105. Lars Fog-Møller, Chefrekvisitør, produktionsdesign (filmografi, navn)
  106. Lene Ejlersen, Set rekvisitør, produktionsdesign (filmografi, navn)
  107. Veronica Hodges, Rekvisitør, produktionsdesign (filmografi, navn)
  108. Ivar Baungaard, Rekvisitør, produktionsdesign (filmografi, navn)
  109. Tone Bonnén Oldenburg, Rekvisitør, produktionsdesign (filmografi, navn)
  110. Henrik Hjørnholm, Rekvisitørassistent, produktionsdesign (filmografi, navn)
  111. Niels Mølgaard, Rekvisitørassistent, produktionsdesign (filmografi, navn)
  112. Per Streit, Tonemester, lyd (filmografi, navn)
  113. Anne Jensen, Tonemester, lyd (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|4568}} - ingen link imellem titel og person
  114. John Nielsen, Boom operator, lyd (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|67}} - ingen link imellem titel og person
  115. Kasper Munck-Hansen, Toneassistent, lyd (filmografi, navn)
  116. Kristian Selin Eidnes Andersen, B-tonemester, lyd (filmografi, navn)
  117. Eddie Simonsen, Musikmix, lyd (filmografi, navn)
  118. Per Dybdal Jensen, Toneassistent, lyd (filmografi, navn)
  119. Julien Naudin, Foley artist, lyd (filmografi, navn)
  120. Claus Lynge, Lyd (trailer), lyd (filmografi, navn)
  121. Peter Harry, Klippeassistent, klipning (filmografi, navn)
  122. Torben Andersen, Klippeassistent, klipning (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|157232}} - ingen link imellem titel og person
  123. Carsten Dyhr, Klippeassistent, klipning (filmografi, navn)
  124. Jakob Thuesen (D), Trailer-klipper, klipning (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  125. Anne-Dorthe Eskildsen, Kostumeassistent, kostumer (filmografi, navn)
  126. Maj-Britt Velling, Kostumeassistent, kostumer (filmografi, navn)
  127. Charlotte Laustsen, Sminkør, makeup (filmografi, navn)
  128. Morten Jacobsen, SFX-makeup, makeup (filmografi, navn)
  129. Otto Stenov, Belysningsmester, lys (filmografi, navn)
  130. Morten Nyboe, Belyser, lys (filmografi, navn)
  131. Paul Wilson, Titelsekvens, visual effects (filmografi, navn)
  132. Dan Konzior, Colorgrader, visual effects (filmografi, navn)
  133. Richard Pilmore, Filtersætter, visual effects (filmografi, navn)
  134. Søren Buus, 3D-animation, visual effects (filmografi, navn)
  135. Justin Legg, Online og effekter, visual effects (filmografi, navn)
  136. Mads Nybo Jørgensen, Online og effekter, visual effects (filmografi, navn)
  137. Paul Wilson, Titeldesign, visual effects (filmografi, navn)
  138. Rasmus Lange, VFX-designer, visual effects (filmografi, navn)
  139. Søren Tomas, VFX producer, visual effects (filmografi, navn)
  140. Nanna Mailand-Mercado, VFX producer, visual effects (filmografi, navn)
  141. Peter Hjorth, VFX-supervisor, visual effects (filmografi, navn)
  142. Tine Nikali, Animation, animation (filmografi, navn)
  143. Erik Aavatsmark, Stillfotograf, stills (filmografi, navn)

Kilde DFI filmdata Wikipedia: Brødre - imdb - danskfilmogtv - danskefilm