De tre musketerer

De tre musketerer

D'Artagnan drager til Paris og kæmper efter en del fortædeligheder side om side for kongen med de andre musketerer. Og skurken hedder Richelieu. D'Artagnan er en fægtemester af de sjældne, og hans mod er i top.
  1. Janis Cimermanis, instruktion (filmografi, navn)
  2. Gert Fredholm, instruktion (filmografi, navn) - kun link til person findes
  3. Nicolaj Kopernikus, D'Artagnan, stemme (filmografi, navn) - kun link til person findes
  4. Lars Hjortshøj, Porthos, stemme (filmografi, navn) - kun link til person findes
  5. Peter Gantzler, Aramis, stemme (filmografi, navn) - kun link til person findes
  6. Lars Bom, Athos, stemme (filmografi, navn) - kun link til person findes
  7. Kjeld Nørgaard, Kongen, stemme (filmografi, navn) - kun link til person findes
  8. Nastja Arcel, Dronníngen, stemme (filmografi, navn) - kun link til person findes
  9. Peter Mygind, Buckingham, stemme (filmografi, navn) - kun link til person findes
  10. Niels Olsen (D), Richelieu, stemme (filmografi, navn) - kun link til person findes
  11. Lene Maria Christensen, Fru Bonacieux, stemme (filmografi, navn) - kun link til person findes
  12. Maris Putnins, manuscript (filmografi, navn)
  13. Jens Okking, Hr Bonacieux, stemme (filmografi, navn) - kun link til person findes
  14. Tommy Kenter, Rochefort, stemme (filmografi, navn) - kun link til person findes
  15. Maria Stokholm, Milady, stemme (filmografi, navn) - kun link til person findes
  16. Dick Kaysø, De Treville, stemme (filmografi, navn) - kun link til person findes
  17. Charlotte Fich, Moder, stemme (filmografi, navn) - kun link til person findes
  18. John Hahn-Petersen, Fader, stemme (filmografi, navn) - kun link til person findes
  19. Peter Zhelder, Gisake, m.fl., stemme (filmografi, navn) - kun link til person findes
  20. Jens Bo Jørgensen, Lackey, m.fl., stemme (filmografi, navn) - kun link til person findes
  21. Hans Hansen (D), Graver, stemme (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  22. Thomas Vinther Daugaard, Planchet, m.fl., stemme (filmografi, navn)
  23. Christian Vinther Daugaard, Dreng, m.fl., stemme (filmografi, navn)
  24. Mathilde Arcel Fock, Pige, m.fl., stemme (filmografi, navn) - kun link til person findes
  25. Per Fly, Ceremoni-mester, stemme (filmografi, navn) - kun link til person findes
  26. Henrik Koefoed, Fortælleren, stemme (filmografi, navn) - kun link til person findes
  27. Evalds Lacis, foto (filmografi, navn)
  28. Rasmus S. Madsen, klipning (filmografi, navn)
  29. Jens Bønding, lyd (filmografi, navn)
  30. Inese Caca, koreografi (filmografi, navn)
  31. Maris Putnins, 1. instruktørassistent, instruktion (filmografi, navn)
  32. Ruaraidh Gillies, Storyboard-tegner, manuscript (filmografi, navn)
  33. Alan MacEachern, Storyboard-tegner, manuscript (filmografi, navn)
  34. Inga Mezaraupa, Oversættelse, manuscript (filmografi, navn)
  35. Andris Rozenbergs, Oversættelse, manuscript (filmografi, navn)
  36. Inese Tomase, Oversættelse, manuscript (filmografi, navn)
  37. Peter Garde, Producer, produktion (filmografi, navn)
  38. Mikael Olsen, Producer, produktion (filmografi, navn)
  39. Peter Aalbæk Jensen, Executive producer (dansk version), produktion (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  40. Hans Hansen (D), Executive producer (dansk version), produktion (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  41. Bob Last, Producer (org. version), produktion (filmografi, navn)
  42. Maris Putnins, Producer (org. version), produktion (filmografi, navn)
  43. Joanna Mikolajczyk, Producerassistent, produktion (filmografi, navn)
  44. Rita Dadzite, Produktionsleder, produktion (filmografi, navn)
  45. Pia Nielsen, Postproduktionssupervisor, produktion (filmografi, navn)
  46. Dorthe Gude, Postproduktionssupervisor, produktion (filmografi, navn)
  47. Jackie Vance, Postproduktionskoordinator (UK), produktion (filmografi, navn)
  48. Cecilie Rui, Postproduktionskoordinator, produktion (filmografi, navn)
  49. Mette Walter, Postproduktionskoordinator, produktion (filmografi, navn)
  50. Gene Barbe, Postproduktionskoordinator, produktion (filmografi, navn)
  51. Phill Barret, Foley-mixer, lyd (filmografi, navn)
  52. Dave Croft, Foley-mixer, lyd (filmografi, navn)
  53. Paul Hanks, Foley artist, lyd (filmografi, navn)
  54. Dave Poulton, Foley artist, lyd (filmografi, navn)
  55. Evalds Lacis, Klipper (org. version), klipning (filmografi, navn)
  56. Janis Cimermanis, Klipper (org. version), klipning (filmografi, navn)
  57. Dan Loghin, Klippeassistent, klipning (filmografi, navn)
  58. Lasse Martinussen, Klippeassistent, klipning (filmografi, navn)
  59. Rasmus Stensgaard Madsen, Trailer-klipper, klipning (filmografi, navn)
  60. Mads Nybo Jørgensen, Online-klipper, klipning (filmografi, navn)
  61. Justin Legg, Online-klipper, klipning (filmografi, navn)
  62. Gabriel Martin, Online assistent, klipning (filmografi, navn)
  63. Terry Wheeler, Negativklipper, klipning (filmografi, navn)
  64. Marie-Louise Fieldman, Negativklipper, klipning (filmografi, navn)
  65. Tony Bungey, Negativklipper, klipning (filmografi, navn)
  66. Michal Multaniak, Negativ logger, klipning (filmografi, navn)
  67. Dace Rozlapa, Scenograf, produktionsdesign (filmografi, navn)
  68. Ilze Kirsteina, Skulptør, produktionsdesign (filmografi, navn)
  69. Lelde Karklina, Dukkemager, produktionsdesign (filmografi, navn)
  70. Eriks Kirsteins, Dukkemager, produktionsdesign (filmografi, navn)
  71. Gints Grasis, Dukkemager, produktionsdesign (filmografi, navn)
  72. Dace Riduze, Animation, animation (filmografi, navn)
  73. Inese Neija, Animation, animation (filmografi, navn)
  74. Janis Cimermanis, Animation, animation (filmografi, navn)
  75. Maris Brinkmanis, Animation, animation (filmografi, navn)
  76. Vizma Bieza, Animation, animation (filmografi, navn)
  77. Liene Riekstina, Animation, animation (filmografi, navn)
  78. Rauls Sensberg, Animation, animation (filmografi, navn)
  79. Martin Gornall, Digitale effekter, visual effects (filmografi, navn)
  80. Jonny Mac, Digital effects assistent, visual effects (filmografi, navn)
  81. Paul Anderson, Digital effects assistent, visual effects (filmografi, navn)
  82. Lorraine Johnson, Scan og conform, visual effects (filmografi, navn)
  83. Simon Johnson, Scan og conform, visual effects (filmografi, navn)
  84. Venetia Penna, Scan og conform, visual effects (filmografi, navn)
  85. Søren Tomas, Grafik, visual effects (filmografi, navn)
  86. Simon Lytting, Grafik, visual effects (filmografi, navn)
  87. Masar Saheil, Grafik, visual effects (filmografi, navn)
  88. Keith Mait, Koordinator, visual effects (filmografi, navn)
  89. Peter Ferrari, Grading, visual effects (filmografi, navn)
  90. Martins Brauns (R), Komponist, musik (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|82950}} - kun link til person findes
  91. Martins Brauns (R), Dirigent, musik (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|82950}} - kun link til person findes
  92. Evalds Lacis, Belysningsmester, lys (filmografi, navn)
  93. Gints Grasis, Belysningsmester, lys (filmografi, navn)
  94. Janis Tetertovskis, Pyrotekniker, special effects (filmografi, navn)
  95. Marks Lebedevs, Fægtekonsulent, koreografi (filmografi, navn)
  96. Genadijs Fadins, Koreografassistent, koreografi (filmografi, navn)

Kilde DFI filmdata Wikipedia: De tre musketerer (film fra 2006) - imdb