Hvordan vi slipper af med de andre

Hvordan vi slipper af med de andre

For at sikre nationens fortsatte overlevelse har den danske regering indført De Nye Københavner Kriterier, som eliminerer de borgere, som har modtaget mere af samfundet end de har ydet. Det er bl.a. folk der ikke kan tage vare på deres egne børn, tidligt invalide pensionister og folk der ikke kan klare sig uden løbende hjælp fra det offentlige. 26 procent af befolkningen er blevet interneret og i et venteværelse møder vi John, Gerda, Nancy, China og Melanie, der venter på at komme ind til samtalen der skal afgøre om de tilhører gruppen der skal elimineres.
  1. Anders Rønnow Klarlund, instruktion (filmografi, navn) - link ok
  2. Søren Pilmark, Christian, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  3. Louise Mieritz, Sidse/Belinda, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  4. Søren Fauli, Folke, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  5. Lene Tiemroth, Gerda, medvirkende (filmografi, navn) - kun link til person findes
  6. Lene Poulsen, Nancy, medvirkende (filmografi, navn) - kun link fra person findes
  7. Poul Glargaard, John, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  8. Marie Caroline Schjeldal (D), Melanie, medvirkende (filmografi, navn) - kun link fra person findes
  9. Rasmus Botoft, China, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  10. Tommy Kenter, Ole, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  11. Anders Rønnow Klarlund, manuscript (filmografi, navn) - link ok
  12. Jesper Langberg, William, medvirkende (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  13. Kirsten Peüliche, Inge, medvirkende (filmografi, navn) - kun link fra person findes
  14. Thomas Pihl Larsen, Far Bakken, medvirkende (filmografi, navn)
  15. Pia Stage-Larsen, Mor Bakken, medvirkende (filmografi, navn)
  16. Patrick Simonsen, Dreng Bakken, medvirkende (filmografi, navn)
  17. Max Hansen (D), Paul, medvirkende (filmografi, navn) - kun link fra person findes
  18. Kim Sønderholm, Soldat 1, medvirkende (filmografi, navn) - kun link fra person findes
  19. Jacob Faartoft Merklin, Elitesoldat, medvirkende (filmografi, navn)
  20. Anders Glümer, Elitesoldat, medvirkende (filmografi, navn)
  21. Jacob Thorsøe Nielsen, Elitesoldat, medvirkende (filmografi, navn)
  22. Henrik V. Jensen, Elitesoldat, medvirkende (filmografi, navn)
  23. Morten Søborg, foto (filmografi, navn)
  24. Per Arnesen, stills (filmografi, navn)
  25. Jonathan Go-Matsushima, lys (filmografi, navn)
  26. Molly Malene Stensgaard, klipning (filmografi, navn)
  27. Malin Birch-Jensen, kostumer (filmografi, navn)
  28. Tina Helmark, makeup (filmografi, navn)
  29. Anders Rønnow Klarlund, Idé, manuscript (filmografi, navn) - link ok
  30. Rasmus Botoft, Idé, manuscript (filmografi, navn) - link ok
  31. Eric Witzgall, 2. fotograf, foto (filmografi, navn)
  32. Michael Tøt, B-fotograf, foto (filmografi, navn)
  33. Tina B. Kristensen, Video-assistent, foto (filmografi, navn)
  34. Eric Witzgall, Fotograf, 2. unit, foto (filmografi, navn)
  35. Henrik Lyngbo, B-fotograf, 2. unit, foto (filmografi, navn)
  36. Martin Samsøe, B-fotograf, 2. unit, foto (filmografi, navn)
  37. Thomas Caspersen, Udskydning, foto (filmografi, navn)
  38. Helen Juhl, Udskydning, foto (filmografi, navn)
  39. Bodil Kjærhauge, B-klipper, klipning (filmografi, navn)
  40. Daniel Bredgaard, Klippeassistent, klipning (filmografi, navn)
  41. Louise Enevold, Klippekoordinator, klipning (filmografi, navn)
  42. Sanne Graulund, Komponist, musik (filmografi, navn) - link ok
  43. Hans Møller, Tonemester, lyd (filmografi, navn)
  44. Morten Green, B-tonemester, lyd (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|150119}} - ingen link imellem titel og person
  45. Morten Green, Boom operator, lyd (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|150119}} - ingen link imellem titel og person
  46. Kim Dalum, Tonemester, 2. unit, lyd (filmografi, navn)
  47. Lars Rasmussen, Toneassistent, lyd (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|157603}} - ingen link imellem titel og person
  48. Martin Langenbach, Foley artist, lyd (filmografi, navn)
  49. Christian H. Lund, Foley recordist, lyd (filmografi, navn)
  50. Tanja Grunwald, Casting, instruktion (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  51. Merete Stubkjær, Casting, instruktion (filmografi, navn)
  52. Jonas Wagner, Instruktørassistent, instruktion (filmografi, navn)
  53. Rikke Deepthi Hansen, Scripter, instruktion (filmografi, navn)
  54. Nynne Munkholm, Scripter, instruktion (filmografi, navn)
  55. Anita Juel Lystbæk, Statistkoordinator, instruktion (filmografi, navn)
  56. Louise Vesth, Producer, produktion (filmografi, navn)
  57. Nicolai Kornum, Indspilningsleder, produktion (filmografi, navn)
  58. Kamilla Monies, Produktionsleder, produktion (filmografi, navn)
  59. Louise Enevold, Produktionskoordinator, produktion (filmografi, navn)
  60. Kim Hansen, Produktionsassistent, produktion (filmografi, navn)
  61. Melek Çaglar, Produktionsassistent, produktion (filmografi, navn)
  62. Cecilie Eegehauge, Producerassistent, produktion (filmografi, navn)
  63. Christoffer Harding, Location scout, produktion (filmografi, navn)
  64. Jesper Grüner, Location manager, produktion (filmografi, navn)
  65. Peter Aalbæk Jensen, Executive producer, produktion (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  66. Louise Odgaard Nielsen, Produktionsassistent, produktion (filmografi, navn)
  67. Robin Monies, Produktionsassistent, produktion (filmografi, navn)
  68. Emil Thorup Nyløkke, Produktionsassistent, produktion (filmografi, navn)
  69. Maria Grieg, Produktionsassistent, produktion (filmografi, navn)
  70. Christoffer Harding, Produktionsassistent, 2. unit, produktion (filmografi, navn)
  71. Cecilie Rui, Produktionskoordinator (postproduktion), produktion (filmografi, navn)
  72. Pia Nielsen, Produktionssupervisor (postproduktion), produktion (filmografi, navn)
  73. Dorthe Gude, Produktionssupervisor (postproduktion), produktion (filmografi, navn)
  74. Lars Dela, Teknisk konsulent, produktion (filmografi, navn)
  75. Esben Mourier, Rekvisitør, produktionsdesign (filmografi, navn)
  76. Lars Fog-Møller, Rekvisitør, produktionsdesign (filmografi, navn)
  77. Anne-Dorte Krog, Kostumeassistent, kostumer (filmografi, navn)
  78. Charlotte Moe, Kostumeassistent, kostumer (filmografi, navn)
  79. Lotte Stenlev, Kostumier, kostumer (filmografi, navn)
  80. Helena Hørdum, Sminkørassistent, makeup (filmografi, navn)
  81. Lisbeth Rishøj Olsen, Sminkørassistent, makeup (filmografi, navn)
  82. Helle Birk Møller, Sminkørassistent, makeup (filmografi, navn)
  83. Nynne Blak, Belysningsassistent, lys (filmografi, navn)
  84. Jonathan Go-Matsushima, Belysningsmester, lys (filmografi, navn)
  85. Nynne Blak, Belysningsassistent, lys (filmografi, navn)
  86. Tobias Juhl, Belysningsassistent, lys (filmografi, navn)
  87. Tue Bengtsson, Belysningsassistent, lys (filmografi, navn)
  88. Alex Almbjerg, Belysningsassistent, lys (filmografi, navn)
  89. Thomas Menzer, Belyser, 2. unit, lys (filmografi, navn)
  90. Anders Lexner, SFX, special effects (filmografi, navn)
  91. Søren Tomas, VFX, visual effects (filmografi, navn)
  92. Nils Valentin, VFX, visual effects (filmografi, navn)
  93. Simon Lytting, VFX, visual effects (filmografi, navn)
  94. Masar Saheil, VFX, visual effects (filmografi, navn)
  95. Peter Hjorth, Digital grading, visual effects (filmografi, navn)
  96. Ejvind Bording, Filtersætter, visual effects (filmografi, navn)

Kilde DFI filmdata Wikipedia: Hvordan vi slipper af med de andre - imdb - danskfilmogtv - danskefilm