Europa

Europa

Tyskland efter sammenbruddet i 1945. Til det totalt ødelagte land ankommer amerikaneren Leo Kessler, hvis forældre var tyskere. Hans onkel har skaffet ham ansættelse ved jernbanerne. På togrejser gennem landet bliver han vidne til opløsningen. Han møder Katharina. Hun er datter af jernbaneselskabets direktør, som er tvunget til at samarbejde med de allierede, men begår selvmord. Katharina er i høj grad interesseret i Leo. Det viser sig imidlertid, at hun har tilknytning til de såkaldte varulve, en gruppe fanatiske nazister, der gennemfører terroraktioner mod de allieredes besættelsestropper og bl.a. bruger små børn ved aktionerne. Da Leo og Katharina er blevet gift, vil varulvegruppens leder Siggy presse Leo til at hjælpe med en sabotageaktion.
  1. Lars von Trier, instruktion (filmografi, navn) - link ok
  2. Lars von Trier, manuscript (filmografi, navn) - link ok
  3. Niels Vørsel, manuscript (filmografi, navn) - link ok
  4. Henning Bendtsen, foto (filmografi, navn) - link ok
  5. Edward Klosinski, foto (filmografi, navn)
  6. Jean-Paul Meurisse, foto (filmografi, navn)
  7. Rolf Konow, stills (filmografi, navn)
  8. Søren Sørensen, lys (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|70}} - ingen link imellem titel og person
  9. Thomas Neivelt, lys (filmografi, navn)
  10. Henryk Wingert, lys (filmografi, navn)
  11. Zbigniew Szczutkowski, lys (filmografi, navn)
  12. Roman Taborski, lys (filmografi, navn)
  13. Zenon Urbaniak, lys (filmografi, navn)
  14. Krzysztof Koperski, lys (filmografi, navn)
  15. Ireneusz Kisielewicz, lys (filmografi, navn)
  16. Jacek Szpinko, lys (filmografi, navn)
  17. Andrzej Gierak, lys (filmografi, navn)
  18. Miroslaw Raczycki, lys (filmografi, navn)
  19. Pawel Pasek-Paczkowski, lys (filmografi, navn)
  20. Marek Modzelewski, lys (filmografi, navn)
  21. Piotr Kryska, lys (filmografi, navn)
  22. Hervé Schneid, klipning (filmografi, navn)
  23. Joachim Holbek, musik (filmografi, navn) - kun link fra person findes
  24. Billy Strayhorn, musik (filmografi, navn)
  25. Bernard Herrmann, musik (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  26. Henning Bahs, produktionsdesign (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  27. Anndrzej Borecki, produktionsdesign (filmografi, navn)
  28. Manon Rasmussen, kostumer (filmografi, navn)
  29. Isabelle De Araujo, makeup (filmografi, navn)
  30. Jolanta Pruszynska, makeup (filmografi, navn)
  31. Per Streit, lyd (filmografi, navn)
  32. Pierre Excoffier, lyd (filmografi, navn)
  33. Thomas Krag, lyd (filmografi, navn)
  34. Elzbieta Hetman, lyd (filmografi, navn)
  35. Michal Zarebski, lyd (filmografi, navn)
  36. Jean-Marc Barr, Leo Kessler, medvirkende (filmografi, navn) - kun link til person findes
  37. Barbara Sukowa, Katharina Hartmann, medvirkende (filmografi, navn)
  38. Udo Kier, Larry Hartmann, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  39. Ernst-Hugo Järegård, Leos Onkel, medvirkende (filmografi, navn) - kun link til person findes
  40. Eddie Constantine, Oberst Harris, medvirkende (filmografi, navn)
  41. Jørgen Reenberg, Max, Katharinas og Larrys far, medvirkende (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  42. Erik Mørk, Katolsk præst, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  43. Henning Jensen (D), Siggy, medvirkende (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  44. Leif Magnusson, Læge, medvirkende (filmografi, navn)
  45. Vera Gebuhr, Depotassistent, medvirkende (filmografi, navn) - kun link fra person findes
  46. Hummer Højmark, special effects (filmografi, navn)
  47. Else Petersen, Gammel assistent, medvirkende (filmografi, navn) - kun link fra person findes
  48. Dietrich Kuhlbrodt, Jernbaneinspektør, medvirkende (filmografi, navn)
  49. Anne Werner Thomsen, Fru Ravenstein, medvirkende (filmografi, navn) - kun link fra person findes
  50. Holger Perfort, Hendes mand, medvirkende (filmografi, navn) - kun link fra person findes
  51. Ben Zimet, Gammel mand, medvirkende (filmografi, navn)
  52. Thadee Lokcinski, Gammel mand, medvirkende (filmografi, navn)
  53. Baard Owe, Mand med papirer, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  54. Lars von Trier, Korthåret jøde, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  55. Cæcilia Holbek (D), Tjenestepige hos Hartmann, medvirkende (filmografi, navn) - kun link fra person findes
  56. Janos Hersko, Jødisk mand, medvirkende (filmografi, navn)
  57. Talila, Jødisk kone, medvirkende (filmografi, navn)
  58. Claus Flygare, Far til attentatbørn, medvirkende (filmografi, navn) - kun link fra person findes
  59. Erno Müller, Seifert, medvirkende (filmografi, navn) - kun link fra person findes
  60. Benny Poulsen, Stieleman, medvirkende (filmografi, navn) - kun link fra person findes
  61. Hardy Rafn, Mand i morgenkåbe, medvirkende (filmografi, navn) - kun link fra person findes
  62. Peter Haugstrup, Piccolo, medvirkende (filmografi, navn)
  63. Michael Simpson (R), Amerikansk soldat, medvirkende (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|2338}} - ingen link imellem titel og person
  64. John Ledin, Amerikansk soldat, medvirkende (filmografi, navn)
  65. Jesper Birch, Oberst Harris' oppasser, medvirkende (filmografi, navn)
  66. Max von Sydow, Fortællerstemme, stemme (filmografi, navn) - link ok
  67. Tom Hedegaard, Instruktørassistent, instruktion (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  68. Elizabeth Frey Harne, Instruktørassistent, instruktion (filmografi, navn)
  69. Egon Haase, Instruktørassistent, instruktion (filmografi, navn)
  70. Janusz Petelski, Instruktørassistent, instruktion (filmografi, navn)
  71. Elzbieta Sikorska, Instruktørassistent, instruktion (filmografi, navn)
  72. Ali Rizvi, Instruktørassistent, instruktion (filmografi, navn)
  73. Tómas Gislason, Instruktør, 2. unit, instruktion (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  74. Linda Daae, Scripter, instruktion (filmografi, navn)
  75. Barbara Wysocka, Scripter, instruktion (filmografi, navn)
  76. Annette Grunnet, Statistkoordinator, instruktion (filmografi, navn)
  77. Marie Louise Hedegaard, Statistkoordinator, instruktion (filmografi, navn)
  78. Marie Louise Hedegaard, Statistkoordinator, instruktion (filmografi, navn)
  79. Annette Grunnet, Statistkoordinator, instruktion (filmografi, navn)
  80. Rie Hedegaard, Casting, instruktion (filmografi, navn)
  81. Tómas Gislason, Drejebog, manuscript (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  82. Lars von Trier, Drejebog, manuscript (filmografi, navn) - link ok
  83. Finn Skovgaard, Storyboard, manuscript (filmografi, navn)
  84. Christine Martin, Engelsk dialog, manuscript (filmografi, navn)
  85. Heike Löfler, Tysk dialog, manuscript (filmografi, navn)
  86. Gérard Mital, Executive producer, produktion (filmografi, navn)
  87. Gunnar Obel, Executive producer, produktion (filmografi, navn)
  88. Patrick Godeau, Executive producer, produktion (filmografi, navn)
  89. François Duplat, Executive producer, produktion (filmografi, navn)
  90. Bo Christensen, Producer, produktion (filmografi, navn) - link ok
  91. Peter Aalbæk Jensen, Producer, produktion (filmografi, navn) - kun link til person findes
  92. Lene Nielsen, Produktionsleder, produktion (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|677}} - ingen link imellem titel og person
  93. Wieslawa Borecka, Produktionsleder, produktion (filmografi, navn)
  94. Lisbet Matz, Produktionsassistent, produktion (filmografi, navn)
  95. Isabelle Arcay, Produktionsassistent, produktion (filmografi, navn)
  96. Monica Steenberg, Produktionsassistent, produktion (filmografi, navn)
  97. Ewa Borek, Produktionsassistent, produktion (filmografi, navn)
  98. Jozef Jarosz, Produktionsassistent, produktion (filmografi, navn)
  99. Boleslaw Borowicz, Produktionsassistent, produktion (filmografi, navn)
  100. Zdzislaw Sajuk, Produktionsassistent, produktion (filmografi, navn)
  101. Marek Sienkiewicz, Produktionsassistent, produktion (filmografi, navn)
  102. Thomas Heinesen, Produktionsleder, 2. unit, produktion (filmografi, navn)
  103. Lars Kolvig, Produktionssupervisor, produktion (filmografi, navn) - kun link fra person findes
  104. Philippe Guez, Produktionssupervisor, produktion (filmografi, navn)
  105. Julian Jencquel, Runner, produktion (filmografi, navn)
  106. Erik Crone, Finansieringskonsulent, produktion (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|754}} - ingen link imellem titel og person
  107. Philippe Bober, Finansieringskonsulent, produktion (filmografi, navn)
  108. Jesper Find, Fotografassistent, foto (filmografi, navn)
  109. Jean-Yves Poulain, Fotografassistent, foto (filmografi, navn)
  110. Bo Bendtsen, Clapper, foto (filmografi, navn)
  111. Jakob Bonfils, Grip, foto (filmografi, navn)
  112. Stanislaw Kolenda, Grip, foto (filmografi, navn)
  113. Søren Schou, Grip-assistent, foto (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|2067}} - ingen link imellem titel og person
  114. Urszula Lesiak, Klippeassistent, klipning (filmografi, navn)
  115. Malou Listoft, Kostumeassistent, kostumer (filmografi, navn)
  116. Ole Kofoed, Kostumeassistent, kostumer (filmografi, navn)
  117. Malgorzata Zduleczny, Kostumeassistent, kostumer (filmografi, navn)
  118. Hanna Golebiowska, Kostumeassistent, kostumer (filmografi, navn)
  119. Anna Rychlik, Kostumeassistent, kostumer (filmografi, navn)
  120. Helena Tarnacka, Kostumeassistent, kostumer (filmografi, navn)
  121. Zdzislaw Chrzaszcz, Ild- og røgeffekter, special effects (filmografi, navn)
  122. Kaj Grönberg, Hængte 'varulve', special effects (filmografi, navn)
  123. Philippe Fabbri, Boom operator, lyd (filmografi, navn)
  124. John Nielsen, Boom operator, lyd (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|67}} - ingen link imellem titel og person
  125. John Nielsen, Boom operator, lyd (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|67}} - ingen link imellem titel og person
  126. Philippe Fabbri, Boom operator, lyd (filmografi, navn)
  127. Britt Bendixen, Danse-supervisor, koreografi (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  128. Kim Helweg, Arrangement, musik (filmografi, navn)
  129. Kjeld Wennick, Musikkoordinator, musik (filmografi, navn)
  130. Claes Cornelius, Musikkoordinator, musik (filmografi, navn)
  131. Søren Wolff, Musikproducer, musik (filmografi, navn)
  132. Joachim Holbek, Dirigent, musik (filmografi, navn) - kun link fra person findes
  133. Peter Grant, Rekvisitør, produktionsdesign (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|869}} - ingen link imellem titel og person
  134. Emil Kostecki, Rekvisitør, produktionsdesign (filmografi, navn)
  135. Kazimierz Stys, Rekvisitør, produktionsdesign (filmografi, navn)
  136. Bogdan Piotrowski, Rekvisitør, produktionsdesign (filmografi, navn)
  137. Søren Gam, Rekvisitør, produktionsdesign (filmografi, navn)
  138. Simone Grau Roney, Rekvisitørassistent, produktionsdesign (filmografi, navn)
  139. Joanna Gutowska, Sminkørassistent, makeup (filmografi, navn)
  140. Morten Jacobsen, SFX-makeup, makeup (filmografi, navn)
  141. Sanne Gravfort, Frisør, makeup (filmografi, navn)
  142. Dennis Knudsen, Frisør, makeup (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  143. Per Meinertsen, Lydmix, lyd (filmografi, navn)
  144. Lars Skovgaard, Synkronisering, lyd (filmografi, navn)
  145. Christina Kops, Synkronisering, lyd (filmografi, navn)
  146. Christian Skeel, Audio sampling, lyd (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|2414}} - ingen link imellem titel og person
  147. Carl Aage Hansen, Foley artist, lyd (filmografi, navn)
  148. Julien Naudin, Foley artist, lyd (filmografi, navn)
  149. Mads Ljungdahl, Toneassistent, lyd (filmografi, navn)
  150. Henrik Gugge Garnov, Dubbing, lyd (filmografi, navn)
  151. Jan Andersen, Belysningsassistent, lys (filmografi, navn)
  152. Jørgen Johansson, Belysningsassistent, lys (filmografi, navn)
  153. Jan-Erik Sandberg, Optiske effekter, visual effects (filmografi, navn)

Kilde DFI filmdata Wikipedia: Europa (film) - imdb - danskfilmogtv - danskefilm