ID:A

ID:A

Aliena vågner op ved en flod i Frankrig med et stort ar på maven og en taske med 2 millioner Euro, men uden erindring om hvad der er sket, eller hvem hun er. Da hun søger tilflugt i den nærmeste by, opdager hun at hun bliver jagtet af mystiske mænd og med hjælp fra den lokale franske hotelejer slipper hun væk fra sine forfølgere. Ved et tilfælde går det op for Aliena at hendes accent er dansk og hun beslutter sig for at tage til Danmark i håb om at genfinde sin identitet. Da hun ankommer til Danmark møder hun den internationale operasanger Just Ore. Han bliver udgangspunktet for hendes søgen og langsomt begynder puslespillet at tegne sig for hende. Aliena opdager, at hun stadig er forfulgt og erfarer hurtigt, at hendes fortid er mere kompliceret end som så.
  1. Christian E. Christiansen, instruktion (filmografi, navn) - link ok
  2. Tuva Novotny, Aliena, medvirkende (filmografi, navn) - kun link til person findes
  3. Flemming Enevold, Just Ore, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  4. Carsten Bjørnlund, Martin, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  5. Jens Jørn Spottag, HP, medvirkende (filmografi, navn) - kun link til person findes
  6. Marie Louise Wille, Marietta, medvirkende (filmografi, navn) - kun link til person findes
  7. Arnaud Binard, Pierre, medvirkende (filmografi, navn)
  8. Rogier Philipoom, Guus, medvirkende (filmografi, navn)
  9. John Buijsman, Rob, medvirkende (filmografi, navn)
  10. Francoise Lebrun, Isabelle, medvirkende (filmografi, navn)
  11. Koen Wouterse, Tim, medvirkende (filmografi, navn)
  12. Simon Van Lammeren, Johan, medvirkende (filmografi, navn)
  13. Josef Tödtling, Henk, medvirkende (filmografi, navn)
  14. Finn Nielsen, Rosie, medvirkende (filmografi, navn) - kun link fra person findes
  15. Henrik Prip, Ove, medvirkende (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  16. Ann Hjort, Dolly, medvirkende (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  17. Joen Bille, Anton, medvirkende (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  18. Slavo Bulatovic, Ugo, medvirkende (filmografi, navn)
  19. Philippe Van Den Bergh, Mand i bar, medvirkende (filmografi, navn)
  20. Jens Sætter-Lassen, Dreng, medvirkende (filmografi, navn) - kun link fra person findes
  21. Anne Christine Bech, Fransk kassedame, medvirkende (filmografi, navn)
  22. Lars Thiesgaard, Læge, medvirkende (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  23. Christina Mølgård, Receptionist, medvirkende (filmografi, navn)
  24. Hans Henrik Clemensen, Taxichauffør, medvirkende (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  25. Tara Uitterlinden, Hollandsk receptionist, medvirkende (filmografi, navn)
  26. Ron Groenewoud, Brugtvognsforhandler, medvirkende (filmografi, navn)
  27. Marco Rollot, Mand på bro, medvirkende (filmografi, navn)
  28. Pierre Lelieu, Lastbilchauffør, medvirkende (filmografi, navn)
  29. Hans Hoogendoorn, Nyhedsoplæser Holland, stemme (filmografi, navn)
  30. Kristoffer Meinert, Nyhedsoplæser Danmark, stemme (filmografi, navn)
  31. Michael Thune Andersen, Scripter, instruktion (filmografi, navn)
  32. Karen Marie Stets, Dialog-coach, instruktion (filmografi, navn)
  33. Anne Magnér, Statistkoordinator, instruktion (filmografi, navn)
  34. Mette Kejlstrup Nielsen, Statistkoordinator, instruktion (filmografi, navn)
  35. Tanja Grunwald, Casting, instruktion (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  36. Julie Wieth, Casting-assistent, instruktion (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  37. Ron Groenewoud, Instruktørassistent (Holland), instruktion (filmografi, navn)
  38. Chetan Bhalotra, Instruktørassistent (Holland), instruktion (filmografi, navn)
  39. Simon Lytting, Colorist, visual effects (filmografi, navn)
  40. Simon Lytting, VFX-designer, visual effects (filmografi, navn)
  41. Lars "Lalo" Werner, VFX lead compositor, visual effects (filmografi, navn)
  42. Erik Eriksson, Compositing, visual effects (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|196722}} - ingen link imellem titel og person
  43. Mikael Reidar, Compositing, visual effects (filmografi, navn)
  44. Lars Dela, Teknisk chef, visual effects (filmografi, navn)
  45. Olesya Kireeva, Online, visual effects (filmografi, navn)
  46. Ejvind Bording, Filtersætter, visual effects (filmografi, navn)
  47. Tine Krull Petersen, Manuskriptforfatter, manuscript (filmografi, navn)
  48. Lars Kaaber, Oversættelse, manuscript (filmografi, navn)
  49. Joanna Mikolajczyk, Oversættelse, manuscript (filmografi, navn)
  50. Niklas Press, Oversættelse, manuscript (filmografi, navn)
  51. Karen Marie Stets, Oversættelse, manuscript (filmografi, navn)
  52. Ian Hansen, Fotograf, foto (filmografi, navn)
  53. Anders Holck, 2. fotograf, foto (filmografi, navn)
  54. Anders Holck, Steadicam, foto (filmografi, navn)
  55. Gitte Gammelgaard, B-fotograf, foto (filmografi, navn)
  56. Jeroen During, B-fotograf, foto (filmografi, navn)
  57. Tony Nicolai Lorentzen, DIT, foto (filmografi, navn)
  58. Michael Tøt, DIT, foto (filmografi, navn)
  59. Jacob Sofussen, DIT, foto (filmografi, navn)
  60. Tobias Fønsskov Dahl, Video-assistent, foto (filmografi, navn)
  61. Derek Gilbert Zacho, Video-assistent, foto (filmografi, navn)
  62. Henning Lind Eriksen, Udskydning, foto (filmografi, navn)
  63. Lars "Lalo" Werner, Udskydning, foto (filmografi, navn)
  64. Peter Van Vugt, Grip (Holland), foto (filmografi, navn)
  65. Igor Blok, Video-assistent (Holland), foto (filmografi, navn)
  66. Anders Refn, Klipper, klipning (filmografi, navn) - link ok
  67. Bodil Kjærhauge, Klipper, klipning (filmografi, navn)
  68. Morten Egholm, B-klipper, klipning (filmografi, navn)
  69. Carla Luffe, Klippeassistent, klipning (filmografi, navn)
  70. Derek Gilbert Zacho, Klippeassistent, klipning (filmografi, navn)
  71. Kristian Selin Eidnes Andersen, Komponist, musik (filmografi, navn)
  72. Mikkel Maltha, Musik-supervisor, musik (filmografi, navn)
  73. Thomas Greve, Scenograf, produktionsdesign (filmografi, navn)
  74. Trine Jensen (R), Rekvisitør, produktionsdesign (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|167403}} - ingen link imellem titel og person
  75. Thomas Dahl, Rekvisitør, produktionsdesign (filmografi, navn)
  76. Julie Ellegaard, Produktionsdesigner (præproduktion), produktionsdesign (filmografi, navn)
  77. Marijke Brinkhof, Art director (Holland), produktionsdesign (filmografi, navn)
  78. Rebecca Richmond, Kostumier, kostumer (filmografi, navn)
  79. Pernille Holm, Kostumekonsulent, kostumer (filmografi, navn)
  80. Line Miller, Kostumeassistent, kostumer (filmografi, navn)
  81. Eddie Simonsen, Lyddesigner, lyd (filmografi, navn)
  82. Henning Mortensen, Lyddesigner, lyd (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|122660}} - ingen link imellem titel og person
  83. Allan Holmberg, Tonemester (optagelser), lyd (filmografi, navn)
  84. Kasper Munck-Hansen, Tonemester (optagelser), lyd (filmografi, navn)
  85. Jens de Place Bjørn, Boom operator, lyd (filmografi, navn)
  86. Philippe Goubert, Boom operator, lyd (filmografi, navn)
  87. Torben Greve, Foley artist, lyd (filmografi, navn)
  88. Lea Korsgaard, Foley-optagelse, lyd (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|166133}} - ingen link imellem titel og person
  89. Ab Grooters, Lydoptagelser (Holland), lyd (filmografi, navn)
  90. Maarten Van Gent, Lydassistent (Holland), lyd (filmografi, navn)
  91. Louise Vesth, Producer, produktion (filmografi, navn)
  92. Nadadja Kemper, Co-producer, produktion (filmografi, navn)
  93. Rob Vermeulen, Co-producer, produktion (filmografi, navn)
  94. Jessica Ask, Co-producer, produktion (filmografi, navn)
  95. Marie Gade Denessen, Executive producer, produktion (filmografi, navn)
  96. Peter Aalbæk Jensen, Executive producer, produktion (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  97. Ida Harder, Associate producer, produktion (filmografi, navn)
  98. Peter Garde, Executive producer, produktion (filmografi, navn)
  99. Rasmus Christoffersen, Produktionskoordinator, produktion (filmografi, navn)
  100. Mikkel Palmbo, Indspilningsleder, produktion (filmografi, navn)
  101. Marianne Jul Hansen, Line producer supervisor, produktion (filmografi, navn)
  102. Senia Dremstrup, Producer (postproduktion), produktion (filmografi, navn)
  103. Lasse Andersen, Producerassistent, produktion (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|189908}} - ingen link imellem titel og person
  104. Anders Wøldike Schmith, Producerassistent, produktion (filmografi, navn)
  105. Emilie Spliid, Producerassistent, produktion (filmografi, navn)
  106. Rasmus Christoffersen, Location scout, produktion (filmografi, navn)
  107. Anne Magnér, Location scout, produktion (filmografi, navn)
  108. Emil Heinsen, Location scout, produktion (filmografi, navn)
  109. Emil Heinsen, Produktionsassistent, produktion (filmografi, navn)
  110. Mikkel Damkiær Pedersen, Produktionsassistent, produktion (filmografi, navn)
  111. Mikkel Bussenius Kastberg, Produktionsassistent (præproduktion), produktion (filmografi, navn)
  112. Marco Rollot, Sikkerhedskoordinator (Frankrig), produktion (filmografi, navn)
  113. Youseph Buhsina, Sikkerhedskoordinator (Holland), produktion (filmografi, navn)
  114. Cecilie Rui, Produktionskoordinator (postproduktion), produktion (filmografi, navn)
  115. Rune Søndergaard, Produktionskoordinator (postproduktion), produktion (filmografi, navn)
  116. Charlotte Sommer, Laboratoriekoordinator, produktion (filmografi, navn)
  117. Ron Groenewoud, Line producer (Holland), produktion (filmografi, navn)
  118. Barbara Baan, Produktionsleder (Holland), produktion (filmografi, navn)
  119. Jasper Griep, Produktionsassistent (Holland), produktion (filmografi, navn)
  120. Ron Van Boxtel, Produktionsassistent (Holland), produktion (filmografi, navn)
  121. Matthias Cleerdin, Location scout (Holland), produktion (filmografi, navn)
  122. Han Ing Lim, Location scout (Holland), produktion (filmografi, navn)
  123. Han Ing Lim, Location manager (Holland), produktion (filmografi, navn)
  124. Rinus Van Bergiesen, Location manager-assistent (Holland), produktion (filmografi, navn)
  125. Henrik Ohsten, Stillfotograf, stills (filmografi, navn)
  126. Arjen Berckenbosch, Belysningsmester, lys (filmografi, navn)
  127. Bart Paul Blankenzee, Belyser, lys (filmografi, navn)
  128. Jonathan Reim Eskildsen, Belysningsassistent, lys (filmografi, navn)
  129. Henrik Steen, Chefsminkør, makeup (filmografi, navn)
  130. Malene Klitte Jensen, Chefsminkør, makeup (filmografi, navn)
  131. Lis Louis-Jensen, Makeup-konsulent, makeup (filmografi, navn)
  132. Stig Günther, Stuntkoordinator, stunt (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  133. Sidsel Jensen, Stunt double (Tuva Novotny), stunt (filmografi, navn)
  134. Michelle Lauritsen, Stunt double (Tuva Novotny), stunt (filmografi, navn)
  135. Stig Günther, Stunt double (Jens Jørn Spottag), stunt (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  136. Josef Tödtling, Stunt double (Jens Jørn Spottag), stunt (filmografi, navn)
  137. Steen Andersen, Stuntkører, stunt (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|180}} - ingen link imellem titel og person
  138. Simon Van Lammeren, Stunt performer (Holland), stunt (filmografi, navn)
  139. Ronnie Paul, Stunt performer (Holland), stunt (filmografi, navn)
  140. Chuck Borden, Stuntkoordinator (Holland), stunt (filmografi, navn)
  141. Philip Van Den Boogaard, Stuntkoordinator-assistent (Holland), stunt (filmografi, navn)
  142. Sadife Elmas, Stunt double (Tuva Novotny), stunt (filmografi, navn)
  143. Rene Gaemers, Stunt double (Carsten Bjørnlund), stunt (filmografi, navn)
  144. Eric Zumkley, Stuntkører (Holland), stunt (filmografi, navn)
  145. Søren Hvam, SFX-koordinator, special effects (filmografi, navn)
  146. Johannes Sverrisson, SFX-supervisor, special effects (filmografi, navn)
  147. Christian Schandorph, SFX-tekniker, special effects (filmografi, navn)
  148. Brian Svensson, SFX-tekniker, special effects (filmografi, navn)
  149. Haukur Karlsson, SFX-tekniker, special effects (filmografi, navn)
  150. Brandon K. McLaughlin, SFX-tekniker, special effects (filmografi, navn)
  151. Jacob S. Malm, SFX (våben), special effects (filmografi, navn)
  152. Ricky Wiessenhaan, SFX (våben) (Holland), special effects (filmografi, navn)
  153. Harry Wiessenhaan, SFX (våben) (Holland), special effects (filmografi, navn)
  154. Tony Nicolai Lorentzen, DIT, foto (filmografi, navn)

Kilde DFI filmdata Wikipedia: ID A - imdb - danskfilmogtv - danskefilm