En kongelig affære

En kongelig affære

En fortælling om den dramatiske kærlighedshistorie mellem Dronning Caroline Mathilde af Danmark og Johan Struensee, Kong Christian d. VII's livlæge. Caroline og Johan drømmer begge om et bedre liv for Danmarks befolkning og gennem hans indflydelse på kongen, formindskes aristokratiets magt og samfundsreformer bliver indført i landet. Det er dog kun et spørgsmål om tid før hoffet atter genvinder magten over deres syge konge.
  1. Nikolaj Arcel, instruktion (filmografi, navn) - link ok
  2. Mads Mikkelsen, Johann Struensee, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  3. Alicia Vikander, Dronning Caroline Mathilde, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  4. Mikkel Boe Følsgaard, Kong Christian VII, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  5. Trine Dyrholm, Juliane Marie, enkedronning, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  6. David Dencik, Ove Guldberg, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  7. Thomas Waern Gabrielsson (D), Rantzau, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  8. Bent Mejding, Udenrigsminister J.H.E. Bernstorff, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  9. Laura Bro, Von Plessen, dronningens kammerjomfru, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  10. John Martinus, Reventlow, medvirkende (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  11. Cyron Melville, Enevold Brandt, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  12. Rosalinde Mynster, Marie, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  13. Harriet Walter, Augusta, Princess of Wales, medvirkende (filmografi, navn)
  14. Søren Malling, Hartmann, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  15. Frederik Christian Johansen, Arveprinsen, medvirkende (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  16. Søren Spanning, Münter, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  17. William Jøhnk Nielsen, Frederik, 15 år, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  18. Julia W. Olsen, Louise Augusta, 12 år, medvirkende (filmografi, navn)
  19. Nikol Kouklová, Støvlet-Cathrine, medvirkende (filmografi, navn)
  20. Eyob Nielsen, Moranti, medvirkende (filmografi, navn)
  21. Jacob Ulrik Lohmann (D), Julianes officer, medvirkende (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  22. Michaela Horká, Bordelmutter, medvirkende (filmografi, navn)
  23. Alzbeta Jenická, Bordelkone, medvirkende (filmografi, navn)
  24. Anna Stiborová, Sophie Livernet, medvirkende (filmografi, navn)
  25. Julia Wentzel Olsen, Louise Augusta, 12 år, medvirkende (filmografi, navn)
  26. Frank Rubæk, Minister, medvirkende (filmografi, navn)
  27. Klaus Tange, Minister, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  28. Petr Janis, Minister, medvirkende (filmografi, navn)
  29. Karin Rørbech, Julianes hofdame, medvirkende (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  30. Josefine Højbjerg Bitsch, Julianes hofdame, medvirkende (filmografi, navn)
  31. Zinnini Elkington, Tjenestepige, Altona, medvirkende (filmografi, navn)
  32. Morten Holst, Hofmarskal, medvirkende (filmografi, navn) - kun link fra person findes
  33. Karel Polisenský, Gammel læge, medvirkende (filmografi, navn)
  34. Eva Sitta, Engelsk hofdame, medvirkende (filmografi, navn)
  35. Ivan Gvera, Tysk læge, medvirkende (filmografi, navn)
  36. Kristian Fjord, Den stundesløse, medvirkende (filmografi, navn)
  37. Daniel Bambas, Hamlet, medvirkende (filmografi, navn)
  38. Tereza Terberová, Carolines tjenestepige, medvirkende (filmografi, navn)
  39. Jan Krafka, Natmand, medvirkende (filmografi, navn)
  40. Peter Varga, Natmand, medvirkende (filmografi, navn)
  41. Ivan Vodochodský, Ædel gentleman, medvirkende (filmografi, navn)
  42. Lukás Král, Officer, medvirkende (filmografi, navn)
  43. Nora Rajnochová, Prostitueret, medvirkende (filmografi, navn)
  44. Jakub Albrecht, Læge, koppeepidemi, medvirkende (filmografi, navn)
  45. Tomás Pavlacky, 1. instruktørassistent, instruktion (filmografi, navn)
  46. Michaela Seidlová, 1. instruktørassistent, 2. unit, instruktion (filmografi, navn)
  47. Martin Pavlacký, 2. instruktørassistent, instruktion (filmografi, navn)
  48. Matej Les, 3. instruktørassistent, instruktion (filmografi, navn)
  49. Jan Musil, 4. instruktørassistent, instruktion (filmografi, navn)
  50. Kathleen Hänisch, Instruktørassistent (Dresden), instruktion (filmografi, navn)
  51. Ronny Engel, Instruktørassistent (Dresden), instruktion (filmografi, navn)
  52. Tanja Grunwald, Casting (Danmark), instruktion (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  53. Jessica Horváthova, Casting (Tjekkiet), instruktion (filmografi, navn)
  54. Anton Ludwig, Statistcasting (Dresden), instruktion (filmografi, navn)
  55. Daniel Ferdinand, Research, instruktion (filmografi, navn)
  56. Grith Fjeldmose, Dialog-coach, instruktion (filmografi, navn)
  57. Kirsty Rigg, Dialog-coach, instruktion (filmografi, navn)
  58. Meta Louise Foldager Sørensen (D), Producer, produktion (filmografi, navn) - link ok
  59. Sisse Graum Jørgensen, Producer, produktion (filmografi, navn) - link ok
  60. Louise Vesth, Producer, produktion (filmografi, navn)
  61. Peter Aalbæk Jensen, Executive producer, produktion (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  62. Lars von Trier, Executive producer, produktion (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  63. Peter Garde, Executive producer, produktion (filmografi, navn)
  64. Jessica Ask, Co-producer, produktion (filmografi, navn)
  65. Kristina Kornum, Line producer, produktion (filmografi, navn)
  66. Karen Bentzon, Line producer, produktion (filmografi, navn)
  67. Pavel Müller, Line producer, produktion (filmografi, navn)
  68. Søren Frimodt-Møller, Indspilningsleder, produktion (filmografi, navn)
  69. Charlotte Buch, Postproducer, produktion (filmografi, navn)
  70. Charlotte Pedersen, Co-producer, produktion (filmografi, navn)
  71. Maria Köpf, Co-producent, produktion (filmografi, navn)
  72. Madeleine Ekman, Co-producent, produktion (filmografi, navn)
  73. Martin Persson, Co-producent, produktion (filmografi, navn)
  74. Barbora Adamová, Produktionsleder, produktion (filmografi, navn)
  75. Robert Mehrle, Location manager, produktion (filmografi, navn)
  76. Jan Zuska, Location manager, produktion (filmografi, navn)
  77. Hynek Svoboda, Location manager, produktion (filmografi, navn)
  78. Katerina Zinglová, Produktionsassistent, produktion (filmografi, navn)
  79. Ruben Aram Ter-Akopow, Produktionsassistent, produktion (filmografi, navn)
  80. Jakob Langkjær, Produktionsassistent, produktion (filmografi, navn)
  81. Roberto Geroldi, Produktionssekretær, produktion (filmografi, navn)
  82. Niclas Caroc Warner, Producerassistent, produktion (filmografi, navn)
  83. Line Plougsbæk, Producerassistent, produktion (filmografi, navn)
  84. Dorissa Berninger, Line producer, produktion (filmografi, navn)
  85. Elin Lennartson, Line producer, produktion (filmografi, navn)
  86. René Nielsen, Producerassistent, produktion (filmografi, navn)
  87. Signe Iarussi, Producerassistent, produktion (filmografi, navn)
  88. Stine Meldgaard Madsen, Producerassistent, produktion (filmografi, navn)
  89. Sara Namer, Producerassistent, produktion (filmografi, navn)
  90. Katrine A. Sahlstrøm, Producerassistent, produktion (filmografi, navn)
  91. Camilla Brem, Producerassistent, produktion (filmografi, navn)
  92. Anders Wøldike Schmith, Producerassistent, produktion (filmografi, navn)
  93. Marianne Jul Hansen, Line producer (udvikling), produktion (filmografi, navn)
  94. Charlotte Vinther, Line producer (udvikling), produktion (filmografi, navn)
  95. Sören von der Heyde, Location manager (Dresden), produktion (filmografi, navn)
  96. Matthias Ruppelt, Unit manager (Dresden), produktion (filmografi, navn)
  97. Eva Neumann, Location manager (Dresden), produktion (filmografi, navn)
  98. Badr Zouhir, Location manager (Dresden), produktion (filmografi, navn)
  99. Tom Strelow, Location manager (Dresden), produktion (filmografi, navn)
  100. Rasmus Videbæk, Cheffotograf, foto (filmografi, navn)
  101. Alexander Surkala, Fotograf, 2. unit, foto (filmografi, navn)
  102. Frantisek Novák, Focus puller, foto (filmografi, navn)
  103. Jan Carda, Focus puller, 2. unit, foto (filmografi, navn)
  104. Jan Smolík, Focus puller, 2. unit, foto (filmografi, navn)
  105. Tomás Münzberger, Focus puller, 2. unit, foto (filmografi, navn)
  106. Hynek Pantucek, Fotografassistent, foto (filmografi, navn)
  107. Michael Krbecek, Fotografassistent, 2. unit, foto (filmografi, navn)
  108. Stepán Wirth, Fotografassistent, 2. unit, foto (filmografi, navn)
  109. Radek Wirth, Fotografassistent, 2. unit, foto (filmografi, navn)
  110. Michal Filus, Video-assistent, foto (filmografi, navn)
  111. Vladimír Müller, Steadicam-operatør, foto (filmografi, navn)
  112. Mark Rimmer, Steadicam-operatør, foto (filmografi, navn)
  113. Martin Tocka, Steadicam-operatør, foto (filmografi, navn)
  114. Michal Hersálek, Grip, foto (filmografi, navn)
  115. Martin Kumpán, Grip-assistent, foto (filmografi, navn)
  116. Artur Frys, Grip-assistent, foto (filmografi, navn)
  117. Casper Sejersen, Kampagnefotograf, foto (filmografi, navn)
  118. Niels Sejer, Scenograf, produktionsdesign (filmografi, navn)
  119. Martin Kurel, Art director, produktionsdesign (filmografi, navn)
  120. Veronika Skorepová, Koordinator, produktionsdesign (filmografi, navn)
  121. Jana Buriánková, Tolk, produktionsdesign (filmografi, navn)
  122. Nora Sopková, Set rekvisitør, produktionsdesign (filmografi, navn)
  123. Lukás Máslo, Rekvisitørassistent, produktionsdesign (filmografi, navn)
  124. Jirí Macke, Rekvisitør, produktionsdesign (filmografi, navn)
  125. Daniel Tisl, Rekvisitør, produktionsdesign (filmografi, navn)
  126. Jirí Dusek, Rekvisitørassistent, produktionsdesign (filmografi, navn)
  127. Tomás Hais, Rekvisitør, produktionsdesign (filmografi, navn)
  128. Petr Richter, Rekvisitør, produktionsdesign (filmografi, navn)
  129. Nikola Hanysová, Rekvisitørassistent, produktionsdesign (filmografi, navn)
  130. Albert Kurel, Rekvisitørassistent, produktionsdesign (filmografi, navn)
  131. David Voborský, Set designer, produktionsdesign (filmografi, navn)
  132. Vladimir Stastný, Swing gang, produktionsdesign (filmografi, navn)
  133. Tomás Cerný, Koordinator, produktionsdesign (filmografi, navn)
  134. Jan Gavenda, Historisk research, produktionsdesign (filmografi, navn)
  135. Roman Spácil, Sword master, produktionsdesign (filmografi, navn)
  136. Rasmus Heisterberg, Manuskriptforfatter, manuscript (filmografi, navn) - link ok
  137. Nikolaj Arcel, Manuskriptforfatter, manuscript (filmografi, navn) - link ok
  138. Anders Huulgaard, Storyboard, manuscript (filmografi, navn)
  139. Lars Kaalund, Manuskriptkonsulent, manuscript (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  140. Lars von Trier, Manuskriptkonsulent, manuscript (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  141. Trine Breum, Manuskriptkonsulent, manuscript (filmografi, navn)
  142. Michael Noer, Manuskriptkonsulent, manuscript (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  143. Ulrik Langen, Historisk konsulent, manuscript (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|212057}} - link ok
  144. Michael Bregnsbo, Historisk konsulent, manuscript (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|212058}} - ingen link imellem titel og person
  145. Mikkel E.G. Nielsen, Klipper, klipning (filmografi, navn) - kun link fra person findes
  146. Kasper Leick, Klipper, klipning (filmografi, navn)
  147. Morten Albjerg Kristiansen, B-klipper, klipning (filmografi, navn)
  148. Sune Frederik Andersen, B-klipper, klipning (filmografi, navn)
  149. Mikael Reidar, Avid-assistent, klipning (filmografi, navn)
  150. Lárus Ren Gudbjörnsson, Avid-assistent, klipning (filmografi, navn)
  151. Morten Højbjerg, Trailer-klipper, klipning (filmografi, navn)
  152. Manon Rasmussen, Chefkostumier, kostumer (filmografi, navn)
  153. Margrethe Rasmussen, Skrædder, kostumer (filmografi, navn)
  154. Stine Terp, Skrædder, kostumer (filmografi, navn)
  155. Diane Emilie Stenov, Kostumeassistent, kostumer (filmografi, navn)
  156. Markéta Procházková, Kostumekoordinator, kostumer (filmografi, navn)
  157. Anna Cimburová, Kostumier, kostumer (filmografi, navn)
  158. Soña Nemcová, Kostumier, kostumer (filmografi, navn)
  159. Hana Rambová, Kostumier, kostumer (filmografi, navn)
  160. Michaela Roucková, Kostumier, kostumer (filmografi, navn)
  161. Lena Tajerová, Kostumier, kostumer (filmografi, navn)
  162. Petr Pluhar, Kostumier, kostumer (filmografi, navn)
  163. Zuzana Kolínová, Kostumier, kostumer (filmografi, navn)
  164. Zuzana Bro¿ová, Kostumier, kostumer (filmografi, navn)
  165. Ivana Rezácová, Kostumier, kostumer (filmografi, navn)
  166. Monika Jordan, Kostumier (Dresden), kostumer (filmografi, navn)
  167. Maika Schörbel, Kostumier (Dresden), kostumer (filmografi, navn)
  168. Gabriel Yared, Komponist, musik (filmografi, navn)
  169. Cyrille Aufort, Komponist, musik (filmografi, navn)
  170. Mikkel Maltha, Musik-supervisor, musik (filmografi, navn)
  171. Henrik Vagn Christensen, Dirigent, musik (filmografi, navn)
  172. Jean-Pierre Arquié, Musikproducer, musik (filmografi, navn)
  173. Nicolas Koch, Musikkoordinator, musik (filmografi, navn)
  174. Herjolfur Kolbrunarson, Musikkoordinator, musik (filmografi, navn)
  175. Peter Juul Kristensen, Musiktekniker, musik (filmografi, navn)
  176. Peter Juul Kristensen, Musikmix, musik (filmografi, navn)
  177. Claus Lynge, Lyddesigner, lyd (filmografi, navn)
  178. Hans Christian Kock, Lyddesigner, lyd (filmografi, navn)
  179. Petr Cechák, Tonemester, lyd (filmografi, navn)
  180. Roman Rigo, Boom operator, lyd (filmografi, navn)
  181. Klaus Wunder, Boom operator, lyd (filmografi, navn)
  182. Michael Dela, B-tonemester, lyd (filmografi, navn)
  183. Michael Dela, Foley-optagelse, lyd (filmografi, navn)
  184. Julien Naudin, Foley artist, lyd (filmografi, navn)
  185. Ivo Strangmüller, Makeup, makeup (filmografi, navn)
  186. Dennis Knudsen, Makeup-supervisor, makeup (filmografi, navn) - kun link fra person findes
  187. Linda Dvoráková, Hår og makeup, makeup (filmografi, navn)
  188. Andrea McDonald, Hår og makeup, makeup (filmografi, navn)
  189. Libuse Barlová, Hår og makeup, makeup (filmografi, navn)
  190. Lucie Kuprová, Hår og makeup, makeup (filmografi, navn)
  191. Bobo Sobotka, Hår og makeup, makeup (filmografi, navn)
  192. Jirina Jetmarová, Hår og makeup, makeup (filmografi, navn)
  193. Alena Marecková, Hår og makeup, makeup (filmografi, navn)
  194. Tomás Kuchta, Hår og makeup, makeup (filmografi, navn)
  195. Dana Kohoutová, Hår og makeup, makeup (filmografi, navn)
  196. Billi Rüse, Hår og makeup (Dresden), makeup (filmografi, navn)
  197. Judith Kröher, Hår og makeup (Dresden), makeup (filmografi, navn)
  198. Jeppe Nygaard Christensen, VFX-supervisor, visual effects (filmografi, navn)
  199. Esben Syberg, VFX-supervisor, visual effects (filmografi, navn)
  200. Anders Huulgaard, Grafik, visual effects (filmografi, navn)
  201. Rasmus Lange, Grafik, visual effects (filmografi, navn)
  202. Rikke Hovgaard Jørgensen, VFX producer, visual effects (filmografi, navn)
  203. Mikael Widegren, Matte painter, visual effects (filmografi, navn)
  204. Claus Nicholas Nielsen, Matte painter, visual effects (filmografi, navn)
  205. Ivan Kondrup Jensen, Digital artist, visual effects (filmografi, navn)
  206. Thijs Noij, Digital artist, visual effects (filmografi, navn)
  207. Jonas Ussing, Digital artist, visual effects (filmografi, navn)
  208. Cristian Predut Nita, Digital artist, visual effects (filmografi, navn)
  209. Michael Nielsen, Digital artist, visual effects (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|150465}} - ingen link imellem titel og person
  210. Rasmus Warming, Digital artist, visual effects (filmografi, navn)
  211. Mikael Aktan, Digital artist, visual effects (filmografi, navn)
  212. Alexander Eriksson, Digital artist, visual effects (filmografi, navn)
  213. Sascha Haber, Colorist, visual effects (filmografi, navn)
  214. Jimmy Christensen, Teknisk chef, visual effects (filmografi, navn)
  215. Magnús Sveinn Jónsson, Teknisk assistent, visual effects (filmografi, navn)
  216. Tinko Dimov, Digital artist, visual effects (filmografi, navn)
  217. Martin Holm-Grevy, Digital artist, visual effects (filmografi, navn)
  218. Sune Reinhardt Fogtmann, Digital artist, visual effects (filmografi, navn)
  219. Oliver Wolff, Digital artist, visual effects (filmografi, navn)
  220. Liubomir Savov, Digital artist, camera, visual effects (filmografi, navn)
  221. Stoycho Dimitrov, Digital artist, camera, visual effects (filmografi, navn)
  222. Milan Stoyanov, Digital artist, camera, visual effects (filmografi, navn)
  223. Konstantin Dimitrov, Digital artist, camera, visual effects (filmografi, navn)
  224. Valia Avramova, Digital artist, camera, visual effects (filmografi, navn)
  225. Stefan Rachev, Digital artist, camera, visual effects (filmografi, navn)
  226. Rosen Hristov, Digital artist, camera, visual effects (filmografi, navn)
  227. Werner Abdul-Djeber, Digital artist, camera, visual effects (filmografi, navn)
  228. Svetoslav Savov, Digital artist, camera, visual effects (filmografi, navn)
  229. Martin Rusev, Digital artist, camera, visual effects (filmografi, navn)
  230. Nikolay Gerdjikov, Digital artist, camera, visual effects (filmografi, navn)
  231. Georgy Karantilsky, Digital artist, camera, visual effects (filmografi, navn)
  232. Lars "Lalo" Werner, VFX-supervisor, visual effects (filmografi, navn)
  233. Peter Diemar, Digital colorist, visual effects (filmografi, navn)
  234. Simon Lytting, Online, visual effects (filmografi, navn)
  235. Emil Eriksson, Teknisk assistent, visual effects (filmografi, navn)
  236. Henning Lind Eriksen, Arri recording, visual effects (filmografi, navn)
  237. Tine Clasen, Koordinator, visual effects (filmografi, navn)
  238. Morten Arnoldus, Koordinator, visual effects (filmografi, navn)
  239. Ejvind Bording, Color timing, visual effects (filmografi, navn)
  240. Marcel Pasek, Digital dailies, visual effects (filmografi, navn)
  241. Philip Einstein Lipski, Art director (kampagne), visual effects (filmografi, navn)
  242. Maria Einstein Biilmann, Art director (kampagne), visual effects (filmografi, navn)
  243. Anders Christian Hansen, Grafik, visual effects (filmografi, navn)
  244. Lars Schmidt, Grafik, visual effects (filmografi, navn)
  245. Mia Selin, Grafik, visual effects (filmografi, navn)
  246. Jirí Hanzl, Stillfotograf, stills (filmografi, navn)
  247. Vaclav Enzo Cermák, Belysningsmester, lys (filmografi, navn)
  248. Jaroslav Hromádka, Rigging gaffer, lys (filmografi, navn)
  249. Zdenek Vodvárka, Belyser, lys (filmografi, navn)
  250. Vlastimil Plucar, Genny operator, lys (filmografi, navn)
  251. Vratislav Osicka, Genny operator, lys (filmografi, navn)
  252. Jaroslav Host, Genny operator, lys (filmografi, navn)
  253. Ivan Kosjar, Genny operator, lys (filmografi, navn)
  254. Niclas Bendixen, Koreograf, koreografi (filmografi, navn)
  255. Libor Kurka, Hestekoordinator, andet (filmografi, navn)
  256. Radim Mácha, Hestekoordinator, andet (filmografi, navn)
  257. Ota Bares, Dyrepasser, andet (filmografi, navn)

Kilde DFI filmdata Wikipedia: En kongelig affære - imdb - danskfilmogtv - danskefilm