Skytten

Skytten

"Skytten" er en thriller, hvori København holdes i et panisk jerngreb af en begavet, determineret snigskytte. Den nye danske regering har, stik imod sine valgløfter, annonceret olieboringer i Grønland, men da journalisten Mia Moesgaard forudsiger en voldsom offentlig reaktion på det miljømæssige forræderi, tager en enlig mand sagen i sin egen hånd. Hun skriver - han skyder! Demokratiets mareridt er en uhyggelig realitet - og nu er en målrettet snigskytte løs i Københavns gader...
  1. Annette K. Olesen, instruktion (filmografi, navn) - kun link til person findes
  2. Trine Dyrholm, Mia Moesgaard, journalist, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  3. Kim Bodnia, Rasmus Holm Jensen, geofysiker, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  4. Kristian Halken, Steffen Husfeldt, journalistisk redaktør, medvirkende (filmografi, navn) - kun link til person findes
  5. Nikolaj Lie Kaas, Thomas Borby, udenrigsminister, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  6. Lars Ranthe, Jesper Bang, jourhavende, medvirkende (filmografi, navn) - kun link til person findes
  7. Jens Jørn Spottag, Martin Felding, statsminister, medvirkende (filmografi, navn) - kun link til person findes
  8. Bent Mejding, Steen Birger Brask, direktør, Dan Oil, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  9. Marina Bouras, Marianne, Mias søster, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  10. Carsten Bjørnlund, Adam Larsen, operativ chef, PET, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  11. Henrik Prip, Christian Løvschall, klima og energimin., medvirkende (filmografi, navn) - kun link til person findes
  12. Søren Spanning, Henrik Hvid, chefredaktør, medvirkende (filmografi, navn) - kun link til person findes
  13. Søren Malling, Flemming Kure, sikkerhedschef, PET, medvirkende (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  14. Henning Valin (D), Kriminalreporter, medvirkende (filmografi, navn) - link ok
  15. Marie-Louise Coninck, Fru Kamper, medvirkende (filmografi, navn) - kun link til person findes
  16. Thue Ersted Rasmussen, Journalistelev, medvirkende (filmografi, navn)
  17. Rhea Leman, USA's udenrigsminister, medvirkende (filmografi, navn)
  18. Ida Dwinger, Fru Løvschall, medvirkende (filmografi, navn) - kun link til person findes
  19. Tammi Øst, Statsminister før valg, medvirkende (filmografi, navn) - kun link til person findes
  20. Mikael Bertelsen, DR vært, debatprogram, medvirkende (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  21. Adam Holm, DR vært, Deadline, medvirkende (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  22. Ejnar Gensøe, Holger Munch, medvirkende (filmografi, navn)
  23. Peder Holm Johansen, Detlev Olsen, medvirkende (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  24. Kasper Leisner, Peter Hostrup, medvirkende (filmografi, navn) - kun link fra person findes
  25. Katrine Engberg, Peter Hostrups kæreste, medvirkende (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|208599}} - ingen link imellem titel og person
  26. Sandra Yi Sencindiver, Sagsbehandler, medvirkende (filmografi, navn)
  27. Biljana Stojkoska, Avisredaktion, sekretær, medvirkende (filmografi, navn) - kun link fra person findes
  28. Mikkel Vadsholt, PET medarbejder, medvirkende (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  29. Søren Bang Jensen, PET betjent, medvirkende (filmografi, navn)
  30. Kenneth Carmon, PET lydtekniker, medvirkende (filmografi, navn)
  31. Meike Bahnsen, Pægagog, medvirkende (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  32. Ane Vinther, Borbys sekretær, medvirkende (filmografi, navn)
  33. Vicki Lauersen, Kvinde på cykel, medvirkende (filmografi, navn)
  34. Andreas Pustelnik, Barn på cykel, medvirkende (filmografi, navn)
  35. Klaus Barfod, Rasmus' far, medvirkende (filmografi, navn)
  36. Preben Ravn, Ekspedient i tøjforretning, medvirkende (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  37. Ibrahim Alex, Indvandrerdreng, medvirkende (filmografi, navn)
  38. Asta Norby Danielsson, Mariannes barn, 11 år, medvirkende (filmografi, navn)
  39. Caroline Lausten, Mariannes barn, 7 år, medvirkende (filmografi, navn)
  40. Mike Kollöffel, stills (filmografi, navn)
  41. Oliver Bjørn Helsinghof, Mariannes barn, 4 år, medvirkende (filmografi, navn)
  42. Poul Storm, Operationsleder, medvirkende (filmografi, navn)
  43. Michael Brostrup, PET betjent i bil, medvirkende (filmografi, navn) - kun link fra person findes
  44. Janni Pedersen, TV2 ordstyrer, partilederrunden, medvirkende (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  45. Kamilla Walsøe, TV vært, Kanal A, medvirkende (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  46. Mikkel Beha Erichsen, TV vært, TV2 News, medvirkende (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  47. Camilla Gottlieb, TV vært, TV2 News, medvirkende (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  48. Steffen Eriksen, TV vært, TV2 News, medvirkende (filmografi, navn)
  49. Kathrine Crone, TV reporter, medvirkende (filmografi, navn)
  50. Sune Kofoed, TV reporter, medvirkende (filmografi, navn)
  51. Jesper Dupont, Udenrigskorrespondent, medvirkende (filmografi, navn)
  52. Falke Mikailsen, Formand for Grønlands Selvstyre, medvirkende (filmografi, navn)
  53. Gunnar Sallov, KSN Radiooperatør, medvirkende (filmografi, navn)
  54. Michael Bickham, Snigskytte, medvirkende (filmografi, navn)
  55. Mikkel Dalsby, Snigskytte, medvirkende (filmografi, navn)
  56. Alexander Ryhl, Snigskytte, medvirkende (filmografi, navn)
  57. Henrik Waast, Stand-in for Kim Bodnia, medvirkende (filmografi, navn)
  58. Ole Dupont, Mål for skytten, medvirkende (filmografi, navn)
  59. Peter Hingebjerg, 1. instruktørassistent, instruktion (filmografi, navn)
  60. Mette Kjærholm, 2. instruktørassistent, instruktion (filmografi, navn)
  61. Julie Walthersdorph, 3. instruktørassistent, instruktion (filmografi, navn)
  62. Johannes Pico Geerdsen, Instruktør, 2. unit, instruktion (filmografi, navn)
  63. Anders Nygaard, Casting, instruktion (filmografi, navn)
  64. Tanja Grunwald, Casting, instruktion (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  65. Lillian Rype Fokdal, Scripter, instruktion (filmografi, navn)
  66. Anita Juel Lystbæk, Statistkoordinator, instruktion (filmografi, navn)
  67. Maya Mai, Statistkoordinator, instruktion (filmografi, navn)
  68. Helena Faurbye Løfgren, Statistkoordinator-assistent, instruktion (filmografi, navn)
  69. Marie-Louise Munk Hansen, Statistkoordinator-assistent, instruktion (filmografi, navn)
  70. Åke Sandgren, Manuskriptforfatter, manuscript (filmografi, navn) - kun link til person findes
  71. Lars K. Andersen, Manuskriptforfatter, manuscript (filmografi, navn)
  72. Michael W. Horsten, Manuskriptforfatter, manuscript (filmografi, navn)
  73. Anders Bodelsen, Originalmanuskript, manuscript (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  74. Franz Ernst, Originalmanuskript, manuscript (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  75. Sune Elskær, Storyboard, manuscript (filmografi, navn)
  76. Helle Schou Kristiansen, Oversættelse, manuscript (filmografi, navn)
  77. Åke Sandgren, Producer, produktion (filmografi, navn) - kun link til person findes
  78. Henrik Zein, Executive producer, produktion (filmografi, navn)
  79. Lena Haugaard, Executive producer, produktion (filmografi, navn)
  80. Thomas Heinesen, Executive producer, produktion (filmografi, navn)
  81. Christel C. D. Karlsen, Line producer, produktion (filmografi, navn)
  82. Sanne Arnt Torp, Produktionsleder, produktion (filmografi, navn)
  83. Glennie Pettersson, Postproduktionskoordinator, produktion (filmografi, navn)
  84. Mia Bang Stenberg, Postproduktionskoordinator, produktion (filmografi, navn)
  85. Steffen Addington, Teknisk chef, produktion (filmografi, navn) - kun link fra person findes
  86. Jacob Alexander, Producerassistent, produktion (filmografi, navn)
  87. Zire Schucany, Producerassistent, produktion (filmografi, navn)
  88. Rasmus Rise Michaelsen, Location scout, produktion (filmografi, navn)
  89. Rasmus Videbæk, Cheffotograf, foto (filmografi, navn)
  90. Daniel Parmo, B-fotograf, foto (filmografi, navn)
  91. Christian Brøndum, Grip, foto (filmografi, navn)
  92. Kristian Appel, Steadicam, foto (filmografi, navn)
  93. Thomas Kristensen, Helikopterfotograf, foto (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|210498}} - ingen link imellem titel og person
  94. Jens Schlosser, Fotograf, foto (filmografi, navn)
  95. Ian N. Tomkins, Fotograf, foto (filmografi, navn)
  96. Adam Wallensten, Fotograf, foto (filmografi, navn)
  97. Claus Rosenløv, Fotograf, foto (filmografi, navn)
  98. Søren Hiorth, Fotograf, foto (filmografi, navn)
  99. Rasmus Gaardhøje, B-fotograf, foto (filmografi, navn)
  100. Peter Topsøe-Jensen, B-fotograf, foto (filmografi, navn)
  101. John Frimann Rasmussen, B-fotograf, foto (filmografi, navn)
  102. Bo "Bowie" Craner, Grip, foto (filmografi, navn)
  103. Bo "Bowie" Craner, Low loader, foto (filmografi, navn)
  104. Nicolaj Monberg, Chefklipper, klipning (filmografi, navn)
  105. Liv Lynge, Klippeassistent, klipning (filmografi, navn)
  106. Gregers Dohn, Trailer-klipper, klipning (filmografi, navn)
  107. Søren Gam, Scenograf, produktionsdesign (filmografi, navn)
  108. Arvid Berg Ørnbak, Chefrekvisitør, produktionsdesign (filmografi, navn)
  109. Tine Hieronymus Nielsen, Chefrekvisitør, produktionsdesign (filmografi, navn)
  110. Trine Jensen (R), Set rekvisitør, produktionsdesign (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|167403}} - ingen link imellem titel og person
  111. Kristian Boysen, Rekvisitør, produktionsdesign (filmografi, navn)
  112. Dennis Bremholm, Rekvisitør, produktionsdesign (filmografi, navn)
  113. Trine Padmo Olsen, Rekvisitør, produktionsdesign (filmografi, navn)
  114. Helle Nielsen, Chefkostumier, kostumer (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|135590}} - ingen link imellem titel og person
  115. Susie Bjørnvad, Chefkostumier, kostumer (filmografi, navn)
  116. Lone Hermann, Kostumier, kostumer (filmografi, navn)
  117. Stine Terp, Kostumier, kostumer (filmografi, navn)
  118. Kåre Bjerkø, Komponist, musik (filmografi, navn) - link ok
  119. Jacob Østergaard Nielsen, Belysningsmester, lys (filmografi, navn)
  120. Jens Lund, Belyser, lys (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|166284}} - ingen link imellem titel og person
  121. David Medina, Belyser, lys (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|34627}} - ingen link imellem titel og person
  122. Morten Boserup Jakobsen, Belyser, lys (filmografi, navn)
  123. Martin Andersen, Belyser, lys (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|151162}} - ingen link imellem titel og person
  124. Alex Suhr, Belyser, lys (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|166954}} - ingen link imellem titel og person
  125. Jens Bo Fraek, Belyser, lys (filmografi, navn)
  126. Mick Raaschou, Tonemester, lyd (filmografi, navn)
  127. Mick Raaschou, Lyddesigner, lyd (filmografi, navn)
  128. Jonas Langkilde, B-tonemester, lyd (filmografi, navn)
  129. Rasmus Winther Jensen, Lydmix, lyd (filmografi, navn)
  130. Alex Pavlovic, B-tonemester (postproduktion), lyd (filmografi, navn)
  131. Rune Palving, Foley-optagelse, lyd (filmografi, navn)
  132. Julien Naudin, Foley artist, lyd (filmografi, navn)
  133. Morten Bak Jensen, B-tonemester, lyd (filmografi, navn)
  134. Hummer Højmark, SFX-koordinator, special effects (filmografi, navn)
  135. Mark Nielsen, SFX-tekniker, special effects (filmografi, navn)
  136. Christian Kitter, SFX-tekniker, special effects (filmografi, navn)
  137. Stig Günther, Stuntkoordinator, stunt (filmografi, navn) - ingen link imellem titel og person
  138. Niels Thanild, Stunts, stunt (filmografi, navn)
  139. Jan Dalhoff Larsen, Stunts, stunt (filmografi, navn)
  140. Jeppe Rask Ankerstjerne, Stunts, stunt (filmografi, navn)
  141. Valdimar Johansson, Stunts, stunt (filmografi, navn)
  142. Christoffer Cold-Ravnkilde, Stunts, stunt (filmografi, navn)
  143. Jim Nygaard Hansen, Stunts, stunt (filmografi, navn)
  144. Bjørg Serup, Chefsminkør, makeup (filmografi, navn)
  145. Bettina Lervig, Sminkør, makeup (filmografi, navn)
  146. Lisbeth Rishøj Olsen, Sminkør, makeup (filmografi, navn)
  147. Pernille Holm, Sminkør, makeup (filmografi, navn)
  148. Rasmus Toft, Conforming, visual effects (filmografi, navn)
  149. Martin Madsen, VFX-supervisor, visual effects (filmografi, navn)
  150. Michael Holm, VFX, visual effects (filmografi, navn)
  151. Dann Sandgren, VFX, visual effects (filmografi, navn)
  152. Lasse Strøm, VFX, visual effects (filmografi, navn)
  153. Peter Diemar, Colourist, visual effects (filmografi, navn)
  154. Morten Skytte, Intro/Outro design, visual effects (filmografi, navn)
  155. Thomas Caspersen, DCP mastering, visual effects (filmografi, navn)
  156. Rasmus Brøndsted, TV grafik, visual effects (filmografi, navn)
  157. Niels Hein, Grafik, visual effects (filmografi, navn)
  158. Lars Krogsgaard, DIT, foto (filmografi, navn)
  159. Rasmus Søndergaard Rygaard, DIT, foto (filmografi, navn)
  160. Søren Pedersen, DIT, foto (filmografi, navn) — {{Danmark Nationalfilmografi navn|154086}} - ingen link imellem titel og person
  161. Jacob-Ole Remming, Location manager, produktion (filmografi, navn)
  162. Søren Dahl Nielsen, Location manager, produktion (filmografi, navn)

Kilde DFI filmdata Wikipedia: Skytten (film fra 2013) - imdb - danskfilmogtv - danskefilm