Category on Commons or
Search depth (0=just this category)
OR user name
OR PagePile ID
OR gallery pages
(any namespace)
| |
MIME
Projects | | | | | | | | | | | | Toggle all

Copy the URL of this link to return to this view. This data is also available in XML format.

Results

Category "Collections_of_the_Imperial_War_Museum" has 58747 files.

Jump to details

SiteImages used
fr.wikipedia25174
en.wikipedia20785
it.wikipedia7487
uk.wikipedia3559
de.wikipedia2988
ru.wikipedia2102
ja.wikipedia1662
fi.wikipedia1287
pl.wikipedia1232
fa.wikipedia1178
es.wikipedia1079
cs.wikipedia905
zh.wikipedia866
vi.wikipedia761
nl.wikipedia660
he.wikipedia645
hu.wikipedia553
pt.wikipedia526
ca.wikipedia508
da.wikipedia491
no.wikipedia486
ar.wikipedia478
sv.wikipedia360
el.wikipedia340
bg.wikipedia333
id.wikipedia293
ko.wikipedia258
sl.wikipedia251
tr.wikipedia249
ro.wikipedia242
sr.wikipedia238
azb.wikipedia222
ms.wikipedia185
ast.wikipedia127
be.wikipedia126
sk.wikipedia104
sh.wikipedia101
nn.wikipedia87
th.wikipedia86
hy.wikipedia83
simple.wikipedia81
hr.wikipedia80
gl.wikipedia79
br.wikipedia78
af.wikipedia74
fy.wikipedia73
lt.wikipedia72
eu.wikipedia70
cy.wikipedia63
ta.wikipedia61
et.wikipedia60
oc.wikipedia50
eo.wikipedia48
lv.wikipedia46
bn.wikipedia43
ga.wikipedia43
bs.wikipedia42
tt.wikipedia40
hi.wikipedia38
mk.wikipedia33
az.wikipedia31
la.wikipedia30
ml.wikipedia26
sco.wikipedia26
ur.wikipedia25
is.wikipedia24
kn.wikipedia24
io.wikipedia23
tg.wikipedia23
be_x_old.wikipedia21
gd.wikipedia21
ka.wikipedia20
my.wikipedia18
kk.wikipedia18
kw.wikipedia17
lb.wikipedia17
arz.wikipedia17
sq.wikipedia17
pcd.wikipedia16
pa.wikipedia16
te.wikipedia15
gv.wikipedia14
an.wikipedia13
mr.wikipedia13
mg.wikipedia12
si.wikipedia12
als.wikipedia12
ceb.wikipedia11
meta.wikipedia11
incubator.wikipedia11
krc.wikipedia11
rm.wikipedia10
gu.wikipedia10
so.wikipedia10
zh_yue.wikipedia9
pnb.wikipedia9
mn.wikipedia9
bo.wikipedia8
sw.wikipedia8
uz.wikipedia7
tl.wikipedia7
or.wikipedia7
cv.wikipedia6
ba.wikipedia6
mt.wikipedia6
scn.wikipedia5
zea.wikipedia5
ce.wikipedia5
ang.wikipedia5
ckb.wikipedia5
as.wikipedia5
nds.wikipedia5
lrc.wikipedia4
bar.wikipedia4
zh_min_nan.wikipedia4
ky.wikipedia4
wa.wikipedia4
vep.wikipedia4
li.wikipedia4
kab.wikipedia4
ne.wikipedia3
sa.wikipedia3
mwl.wikipedia3
km.wikipedia3
nrm.wikipedia3
zh_classical.wikipedia3
co.wikipedia3
ia.wikipedia3
lmo.wikipedia2
xmf.wikipedia2
kbp.wikipedia2
fiu_vro.wikipedia2
jv.wikipedia2
yo.wikipedia2
qu.wikipedia2
tn.wikipedia2
gom.wikipedia2
bxr.wikipedia2
gan.wikipedia2
test2.wikipedia2
hif.wikipedia2
mai.wikipedia2
frr.wikipedia2
shn.wikipedia1
wuu.wikipedia1
sah.wikipedia1
jam.wikipedia1
war.wikipedia1
ch.wikipedia1
csb.wikipedia1
hsb.wikipedia1
mhr.wikipedia1
rue.wikipedia1
su.wikipedia1
cbk_zam.wikipedia1
sd.wikipedia1
ku.wikipedia1
ksh.wikipedia1
mzn.wikipedia1
ilo.wikipedia1
cdo.wikipedia1
diq.wikipedia1
yi.wikipedia1
bat_smg.wikipedia1
tyv.wikipedia1
new.wikipedia1
ace.wikipedia1
pam.wikipedia1
bjn.wikipedia1
bh.wikipedia1
pms.wikipedia1
sc.wikipedia1
eml.wikipedia1
kv.wikipedia1
gor.wikipedia1
fur.wikipedia1
ext.wikipedia1
se.wikipedia1
vls.wikipedia1
Total image usages81105
Distinct images used10023(17.06% of all images of category)

Details (top 1000 images)

Heinkel He 111 during the Battle of Britain.jpg
used 34166×
af.wikipedia
ang.wikipedia
ar.wikipedia
arz.wikipedia
azb.wikipedia
be.wikipedia
ca.wikipedia
cs.wikipedia
el.wikipedia
en.wikipedia
Albert Speer
Auschwitz concentration camp
Aage Bohr
Battle of Stalingrad
Battle of Okinawa
Chuck Yeager
Chiang Kai-shek
Continuation War
Dwight D. Eisenhower
Desi Arnaz
Erwin Rommel
Enola Gay
Eugene Wigner
Enrico Fermi
Ed Wood
Franklin D. Roosevelt
Fat Man
First Battle of El Alamein
George H. W. Bush
Glenn T. Seaborg
Gene Roddenberry
Heinrich Himmler
Hermann Göring
Hank Greenberg
Harold Alexander, 1st Earl Alexander of Tunis
Isoroku Yamamoto
John von Neumann
Joachim von Ribbentrop
Josip Broz Tito
Junkers Ju 87
Karl Dönitz
Klaus Fuchs
Klaus Barbie
Kriegsmarine
Luftwaffe
Little Boy
Manhattan Project
Maginot Line
Messerschmitt Me 163 Komet
Messerschmitt Me 262
Niels Bohr
Nazi Germany
Nazi Party
Operation Barbarossa
Office of Strategic Services
Richard Feynman
Reinhard Heydrich
Saving Private Ryan
Second Battle of El Alamein
Type VII submarine
Ted Williams
German submarine U-552
German submarine U-571
German submarine U-110 (1940)
German submarine U-20 (1936)
German submarine U-155 (1941)
German submarine U-556
Vannevar Bush
World War II
Battle of Monte Cassino
Battle of Kursk
Winston Churchill
Wernher von Braun
Winter War
1930s
George Marshall
Ion Antonescu
Edward Teller
Los Alamos National Laboratory
J. Robert Oppenheimer
Ernest Lawrence
Norman Rockwell
Stanislaw Ulam
George S. Patton
Axis powers
Invasion of Normandy
Henry Fonda
George VI
Internment of Japanese Americans
Douglas MacArthur
Byron White
Buchenwald concentration camp
Erich Raeder
Miklós Horthy
Alfred Jodl
Christopher Lee
Wilhelm Keitel
Chester W. Nimitz
Lyndon B. Johnson
Bob Keeshan
Nanjing Massacre
Puyi
Office of Price Administration
Leo Szilard
Battle of Britain
Battle of the Bulge
John Glenn
Hiroshima
German submarine U-691
German submarine U-553
German submarine U-413
German submarine U-238
German submarine U-2 (1935)
German submarine U-760
German submarine U-573
German submarine U-490
German submarine U-460
German submarine U-461
German submarine U-462
German submarine U-463
German submarine U-464
German submarine U-487
German submarine U-488
German submarine U-489
German submarine U-459
Trinity (nuclear test)
Sadao Munemori
Attack on Pearl Harbor
Battle of Midway
Juno Beach
Omaha Beach
Leslie Groves
German submarine U-27 (1936)
Gene Rayburn
Eddie Slovik
Oradour-sur-Glane massacre
Claus von Stauffenberg
Alan Shepard
M4 Sherman
March of the Volunteers
Victor Emmanuel III of Italy
Second Sino-Japanese War
Tehran Conference
Maximilian Kolbe
Otto Skorzeny
Operation Torch
Battle of Dunkirk
DeForest Kelley
Davis–Monthan Air Force Base
Anchors Aweigh (film)
A. Peter Dewey
Dean Rusk
Pedro del Valle
Elmo Zumwalt
Maurice Papon
David Irving
A Bridge Too Far (film)
German submarine U-862
Iron Cross
Adolfo Suárez Madrid–Barajas Airport
Rod Serling
Tocumen International Airport
José Martí International Airport
Jack Parsons (rocket engineer)
Sword Beach
Eielson Air Force Base
Jasenovac concentration camp
Operation Goodwood
Edwards Air Force Base
March Air Reserve Base
Robins Air Force Base
Hickam Air Force Base
101st Airborne Division
Wang Jingwei
Offutt Air Force Base
Columbus Air Force Base
Malmstrom Air Force Base
McGuire Air Force Base
Hans Frank
Fort Lewis
McChord Field
Fairchild Air Force Base
Hugh Trevor-Roper
Maria Goeppert Mayer
Bełżec extermination camp
Claire Lee Chennault
German battleship Bismarck
Tunis–Carthage International Airport
Jackie Cooper
Free France
German submarine U-505
Albert David
Marrakesh Menara Airport
Jimmy Doolittle
Leif Erickson (actor)
Bergen-Belsen concentration camp
Ellsworth Air Force Base
Air Raid Precautions in the United Kingdom
Portland International Airport
Malmedy massacre
Henry Cabot Lodge Jr.
Heinkel He 162
Cotton Hill
Henry E. Rohlsen Airport
G.I. Generation
Bauerfield International Airport
Frederick Reines
Barney Ross
Queen Beatrix International Airport
Edwin McMillan
Afrika Korps
Battle of Arnhem
Lou Diamond
Jonathan M. Wainwright (general)
Gerd von Rundstedt
Richard K. Sutherland
Richard Marshall (general)
Ernest Borgnine
George Grunert
Cliff Robertson
Nichols Field
James Whitmore
Del Monte Airfield
Joe Foss
Chesty Puller
Carl Gustaf Emil Mannerheim
Lauri Törni
V Corps (United States)
Bernhard Rogge
C. Douglas Dillon
Bill Mauldin
Great Patriotic War (term)
James Chadwick
Iva Toguri D'Aquino
Gene Autry
Dario Fo
Messerschmitt Me 410
European Theater of Operations, United States Army
Richard Bong
Buddy Ebsen
Erich von Manstein
Williams Air Force Base
Grave of the Fireflies
Heinz Guderian
Hans Bethe
Edward O'Hare
Honourable Artillery Company
Michael Wittmann
Messerschmitt Bf 109
The Final Countdown (film)
Tiger II
USS Texas (BB-35)
Franz Bäke
Battle of Bir Hakeim
USS New York (BB-34)
Ira Hayes
Copenhagen Airport
Ludwig Beck
William J. Donovan
Isidor Isaac Rabi
Arleigh Burke
USS Mississippi (BB-41)
Victory ship
Liberty ship
Herbert Wohlfarth
John P. Lucas
USS Langley (CV-1)
Panzer I
Paul Tibbets
USS Lexington (CV-16)
Casablanca-class escort carrier
Albert Kesselring
Homer N. Wallin
USS Casablanca
Heinrich von Vietinghoff
HMS Ark Royal (91)
Douglas Bader
Military history of Italy during World War II
Baggush Box
Fort Capuzzo
7th Armoured Division (United Kingdom)
Battle of Villers-Bocage
Bonner Fellers
Operation Compass
Matilda II
Arthur L. Bristol
Charles Bronson
Enewetak Atoll
Erik Heinrichs
Hale Boggs
Hiroshima Peace Memorial
Panzer II
John Demjanjuk
Natzweiler-Struthof
German submarine U-429
Samuel Adams (naval officer)
Russell B. Long
Operation Crossroads
Battle of France
Richard Antrim
America First Committee
Otto Kretschmer
Paul B. Johnson Jr.
Sobibór extermination camp
Zhu De
Raymond A. Spruance
German submarine U-190
Orville Freeman
PIAT
Focke-Wulf Fw 190
Panzer III
Panzer IV
Hamburger Flugzeugbau
Peng Dehuai
Léopold Sédar Senghor International Airport
The Diary of Anne Frank (1959 film)
Blackbear Bosin
Willard Libby
HMS Hermes (95)
LaGuardia Airport
German submarine U-869
Hollywood Burbank Airport
Oxnard Airport
Edward Brooke
Chien-Shiung Wu
Adolf Galland
Operation Epsom
Operation Totalize
Mission Detroit
Mission Chicago
Leon Uris
Operation Tonga
Normandy landings
Majdanek concentration camp
Dunkirk evacuation
Operation Cycle
Operation Aerial
Carl Zeidler
German submarine U-559
Hermann Hoth
Gil Hodges
Andrews Air Force Base
Ben Hogan
Fresno Yosemite International Airport
Meadows Field Airport
MBS International Airport
Mission Elmira
Leslie Andrew
Bradley International Airport
Louis Armstrong New Orleans International Airport
Louisville International Airport
Salt Lake City International Airport
Cincinnati/Northern Kentucky International Airport
Iowa-class battleship
Telly Savalas
Air National Guard
Sydney Airport
Norfolk International Airport
Raleigh–Durham International Airport
T. F. Green Airport
Nagoya Airfield
Stapleton International Airport
George Lincoln Rockwell
Brussels Airport
Berlin Tempelhof Airport
Abyssinia Crisis
Glasgow Airport (Montana)
Glasgow Prestwick Airport
Alexander Cambridge, 1st Earl of Athlone
Naples Municipal Airport
Buffalo Niagara International Airport
Battle of Berlin
Winthrop Rockefeller
Wyoming-class battleship
Detroit Metropolitan Airport
Mobile Regional Airport
The Great Artiste
Augusta Regional Airport
Cairns Airport
Dale Bumpers
Andrey Vlasov
Bob C. Riley
Friedrich Paulus
Sid McMath
Erich Hartmann
Ernst Busch (field marshal)
Lubbock Preston Smith International Airport
Spokane International Airport
Castle Wolfenstein
Paul Douglas
Misawa Air Base
Baton Rouge Metropolitan Airport
William E. Miller
Bobby Jordan
Josef Kammhuber
Walton Walker
Bataan Death March
Italian Social Republic
Mark Oliphant
Joseph Rotblat
Third Battle of Kharkov
Luis Walter Alvarez
List of United States Air Force installations
Mukden Incident
Battle of Kasserine Pass
Chetniks
Siege of Leningrad
John Warner
Fukuoka Airport
Deke Slayton
Wally Schirra
Panzer 38(t)
Neuengamme concentration camp
M22 Locust
5th Panzer Division (Wehrmacht)
European theatre of World War II
Pacific War
Qian Xuesen
Detached Battalion 4
Lyman Lemnitzer
Hetzer
Maus
Sepp Dietrich
John Cockcroft
James B. Conant
Flossenbürg concentration camp
Dachau concentration camp
Mulberry harbour
Gabrielle Weidner
Brisbane Airport
Johan Hendrik Weidner
End of World War II in Europe
Events preceding World War II in Europe
Audie Murphy
Mark W. Clark
Mauthausen-Gusen concentration camp complex
Victory over Japan Day
SMERSH
Vickers 6-Ton
Panzer 35(t)
Ernst Udet
John S. McCain Jr.
Joint Base Anacostia–Bolling
Independent State of Croatia
Emilio Segrè
Masaharu Homma
James Franck
Operation Sonnenblume
Chain Home
1st Airborne Division (United Kingdom)
Frederick Browning
Strother Martin
Messerschmitt Bf 110
Maurice Rose
Military history of Canada
The Unknown Soldier (novel)
Erhard Milch
Timeline of World War II
Alfons Rebane
Scott Air Force Base
Alsos Mission
James Rainwater
Val Logsdon Fitch
Jagdtiger
Robert Leckie (author)
12th (Eastern) Division
Luxembourg Airport
William P. Rogers
Elefant
Erwin von Witzleben
Stockholm Bromma Airport
Cyril Stanley Smith
Lackland Air Force Base
German submarine U-3008
Dietrich von Choltitz
Jeffrey Hunter
Theodor Eicke
Friedrich-Wilhelm Krüger
MK 108 cannon
52nd (Lowland) Infantry Division
Erich von dem Bach-Zelewski
Rodger Wilton Young
Henry Bellmon
Creighton Abrams
Wilbur Wright Field
USS Liscome Bay
Clifton Sprague
Four Chaplains
Resistance Medal
Richard O'Kane
42nd (East Lancashire) Infantry Division
53rd (Welsh) Infantry Division
54th (East Anglian) Infantry Division
2nd Canadian Armoured Brigade
1st Czechoslovak Armoured Brigade
Royal Netherlands Motorized Infantry Brigade
Arthur Compton
Franklin Delano Roosevelt Jr.
1st Infantry Division (United Kingdom)
33rd Waffen Grenadier Division of the SS Charlemagne (1st French)
51st (Highland) Division
First Army (United Kingdom)
Allied Armies in Italy
Second Army (United Kingdom)
Fourteenth Army (United Kingdom)
Guards Armoured Division
12th Armored Division (United States)
Harold G. Hoffman
The Painted Bird
Gottlob Berger
Norman Schwarzkopf Sr.
Ernst Lindemann
Lonny Chapman
Ernest King
Stutthof concentration camp
Alexander Vandegrift
Arthur W. Radford
Fedor von Bock
HMS Fiji (58)
Stielhandgranate
Harold Urey
L. Patrick Gray
Messerschmitt Bf 108
Focke-Wulf Ta 152
J. T. Rutherford
6th Airborne Division (United Kingdom)
Frank Church
First Air Force
Fourth Air Force
Tenth Air Force
Fourteenth Air Force
Twenty-Second Air Force
Nelson-class battleship
49th (West Riding) Infantry Division
Bahrain International Airport
Sharjah International Airport
Queen Elizabeth-class battleship
Boeing Field
John Tower
1942 (video game)
XXX Corps (United Kingdom)
Merian C. Cooper
Rudolf Abel
RAF Cottesmore
Operation Bagration
Ewa Paradies
Philipp von Boeselager
North Carolina-class battleship
Illustrious-class aircraft carrier
Implacable-class aircraft carrier
Courageous-class aircraft carrier
15th (Scottish) Infantry Division
King George V-class battleship (1939)
HMS King George V (41)
HMS Prince of Wales (53)
HMS Duke of York (17)
HMS Anson (79)
HMS Howe (32)
Roy Geiger
Joachim Peiper
Churchill tank
6th SS Mountain Division Nord
Army Group South
Valentine tank
HMS Hood
Hans-Ulrich Rudel
Alan Dugan
Yokota Air Base
North African Campaign
Italian Campaign (World War II)
Maly Trostenets extermination camp
Anton Dostler
Former eastern territories of Germany
Bremen Airport
Cromwell tank
Bruce McCandless
Norman Foster Ramsey Jr.
Chiune Sugihara
Operation Agreement
Battle of Shanghai
Frank Murphy
Holland Smith
Louis Slotin
Gross-Rosen concentration camp
Mittelbau-Dora concentration camp
Pappy Boyington
Aristides de Sousa Mendes
La Cambe German war cemetery
Crusader tank
Eastern Front (World War II)
Western Front (World War II)
Operation Battleaxe
Operation Crusader
List of theaters and campaigns of World War II
Bruno Rossi
Arthur Goldberg
Werner von Haeften
Larry Storch
Wilhelm Ritter von Leeb
Georg von Küchler
1st Army Tank Brigade (United Kingdom)
Ferdinand Schörner
Henry T. Elrod
Robert Ritter von Greim
Messerschmitt Me 323
Maximilian von Weichs
Wolfram Freiherr von Richthofen
J. D. Cannon
Hill Air Force Base
The Wizard of Oz (1939 film)
Alan Hale Jr.
Herbert Zimmermann (football commentator)
Chōfu Airport
2nd Infantry Division (United Kingdom)
3rd Division (United Kingdom)
4th Infantry Division (United Kingdom)
5th Infantry Division (United Kingdom)
Alan Cranston
6th Infantry Division (United Kingdom)
7th Infantry Division (United Kingdom)
8th Infantry Division (United Kingdom)
James Van Fleet
Battle of Moscow
Hans Conried
Bill Clements
Ludwig Crüwell
Chełmno extermination camp
German submarine U-853
Kanton Island
William Sterling Parsons
Cairo International Airport
USS Talladega (APA-208)
Army Group Centre
Robert R. Wilson
George L. Street III
Günther Prien
Edward L. Beach Jr.
Laughlin Air Force Base
Benjamin O. Davis Sr.
Jack Warden
George Kennedy
Leo Penn
HMS Vanguard (23)
Kraków-Płaszów concentration camp
Inglourious Basterds
Sturmtiger
Alvy Moore
Cruiser Mk I
Cruiser Mk II
Netherlands in World War II
Dan Walker (politician)
RAF Burtonwood
British First Army order of battle, 20 April 1943
British First Army order of battle, 4 May 1943
Frank Sutton
Aloysius Schmitt
Addison Baker
Sturmgeschütz III
Glenn Ford
German submarine U-884
Wirbelwind
Comet (tank)
Ostwind
Harvey Korman
Möbelwagen
Alphonse Juin
John Marshall Harlan (born 1899)
1st Parachute Division (Germany)
Falaise Pocket
Alfred Gwynne Vanderbilt II
Marder III
Bill Veeck
SCADTA
Utah Beach
Gold Beach
Peter O. Knight Airport
Groton–New London Airport
Cruiser Mk VIII Challenger
Macdonald Carey
Franz Halder
Horacio Rivero Jr.
Isaac C. Kidd
Al Blozis
Longreach Airport
Bor, Serbia
Battle of the Denmark Strait
Johnnie Johnson (RAF officer)
HMS Argus (I49)
Japanese aircraft carrier Shinano
Nashorn
Ted Knight
Battle of Chambois
Tube Alloys
Theodore Roosevelt Jr.
Pointe du Hoc
Oliver P. Smith
Operation Lüttich
Martin Balsam
Istres-Le Tubé Air Base
Gander International Airport
La Aurora International Airport
1st (United Kingdom) Division
Bud Adams
Dayton International Airport
Operation Tannenbaum
Nancy Kulp
German submarine U-47 (1938)
Flower-class corvette
George B. Pegram
James Arness
Maurice Britt
Keesler Air Force Base
Jack Lummus
V. C. Bird International Airport
XXXVI Mountain Corps (Wehrmacht)
Shigetarō Shimada
Mountain Corps Norway
Joseph A. Walker
Liberation of Paris
Kirtland Air Force Base
Frank Jack Fletcher
Marine Corps Air Station Iwakuni
Marine Corps Air Station Futenma
III Marine Expeditionary Force
Tacoma-class frigate
Kermit Roosevelt
Walter Krueger
Walter Bedell Smith
Lorenzo Homar
John William Vessey Jr.
Ugo Cavallero
Heinz Günther Guderian
Port Chicago disaster
USS Abarenda (IX-131)
Werner von Blomberg
Hasso von Manteuffel
Dillingham Airfield
USS Abele (AN-58)
USS Abilene (PF-58)
USS Ability (AFDL-7)
USS Abingdon (PC-1237)
Operation Varsity
Hugh Aloysius Drum
Causes of World War II
Hugh Scott
Dominic Salvatore Gentile
Walther von Brauchitsch
Tom Kilburn
Hermann Balck
USS Absegami (SP-371)
Gabby Gabreski
Harold Keith Johnson
Maastricht Aachen Airport
Siege of Malta (World War II)
Julian C. Smith
Delos Carleton Emmons
Robert S. Scott
Franz von Werra
Günther von Kluge
Wilhelm List
Hugo Sperrle
Paul Ludwig Ewald von Kleist
Eduard von Böhm-Ermolli
Nicolaus von Below
Rosie the Riveter
Harlon Block
Griffin Bell
Rene Gagnon
Michael Strank
USS Achilles (ARL-41)
Philip Carey
Medal of a liberated France
Tim LaHaye
George Gaynes
Carlos Betances Ramírez
Arthur Dewey Struble
Carl-Heinrich von Stülpnagel
Sterling Holloway
Bruce Sundlun
Philippe Leclerc de Hauteclocque
German submarine U-215
German submarine U-28 (1936)
German submarine U-32 (1937)
James Allen (Alabama politician)
Howell Heflin
Pyote Air Force Base
Médaille militaire
Johnny Pesky
Petre Dumitrescu
Kampfgeschwader 200
Werner Baumbach
Eddie Albert
DeLesseps Story Morrison
MacDill Air Force Base
Rogers Morton
Robert Wilcox (actor)
Pacific Missile Range Facility
RAF Greenham Common
USS Johnston (DD-557)
Louie Nunn
Theodor Busse
Kurt Zeitzler
Bruno Streckenbach
Netaji Subhas Chandra Bose International Airport
Johannes Blaskowitz
169th Infantry Division (Wehrmacht)
Sullivan brothers
Grand Cross of the Iron Cross
Jagdpanther
Samuel L. Gravely Jr.
RAF Barkston Heath
Soupy Sales
Hal Holbrook
6th Army (Wehrmacht)
Géza Lakatos
Otto Ernst Remer
Al Rosen
Charles E. Potter
German submarine U-234
Brummbär
Hal Smith (actor)
Daniel V. Gallery
Jewish Brigade
Hanscom Air Force Base
35th Infantry Division (United States)
79th Infantry Division (United States)
Sachsenhausen concentration camp
Thomas J. Anderson
Timeline of the Weimar Republic
Army Group A
Army Group North
Tunisian Campaign
Dyess Air Force Base
Landing Ship, Tank
Battle of El Guettar
Siege of Tobruk
China Burma India Theater
McCoy Air Force Base
German submarine U-166 (1941)
German submarine U-171
Royal Marines Division
Albert Cushing Read
RAF Honington
Werner Henke
Marder II
Panzerjäger I
List of German divisions in World War II
Norris Bradbury
Vernon McGarity
Frederick C. Murphy
45th Infantry Division (United States)
44th Infantry Division (United States)
Léon Degrelle
Oskar Dirlewanger
Warsaw concentration camp
Panzer-Grenadier-Division Großdeutschland
Kurt Student
Fall Weiss (1939)
Walther von Reichenau
77th Indian Infantry Brigade
RAF Ascension Island
Albert Watson (South Carolina)
Frank Merrill
McConnell Air Force Base
Walther Wenck
Jack Brooks (American politician)
Fallschirmjäger
German submarine U-537
Prentiss Walker
Daryl Gates
28th Infantry Division (United States)
Normandy American Cemetery and Memorial
Herman Talmadge
Art Buchwald
Edward G. Breen
William McGonagle
Beauvais–Tillé Airport
2nd Parachute Division (Germany)
John Paul Hammerschmidt
Douglas Albert Munro
Milton Orville Thompson
James W. Wood
Dick Wilson
John D. Bulkeley
Auxiliary Pilot Badge
Western Desert Campaign
1st SS Panzer Division Leibstandarte SS Adolf Hitler
Elford Albin Cederberg
East African Campaign (World War II)
John Chafee
John C. Meyer
Operation Brevity
Robert F. Christy
Robert Ryan
RAF Wattisham
Fort Eben-Emael
Bat bomb
Second Battle of Kharkov
German occupation of Luxembourg during World War II
Pope Field
Art Gilmore
RAF Aldermaston
John Henry Towers
Darrell S. Cole
German submarine Wilhelm Bauer
John Eisenhower
Kadena Air Base
Tinker Air Force Base
48th (South Midland) Division
Heinz Reinefarth
USS Lynx (AK-100)
Norman Fell
Kaiserwald concentration camp
Mike Connors
Wespe
Kitty Harris
Harry Daghlian
Battle of Alam el Halfa
Ukrainian Insurgent Army
Paul Hausser
Joseph M. Reeves
John Howard (American actor)
Evacuations of civilians in Britain during World War II
Werner von Fritsch
John B. McKay
Fort Moultrie
Robert A. Rushworth
Robert Michael White
Forrest S. Petersen
Battle of Gazala
James Gregory (actor)
Seth Neddermeyer
George Kistiakowsky
Message to Adolf
Devon and Cornwall County Division
Dorset County Division
Durham and North Riding County Division
Essex County Division
Hampshire County Division
Lincolnshire County Division
Norfolk County Division
Northumberland County Division
West Sussex County Division
Yorkshire County Division
Dobbins Air Reserve Base
Stafford Repp
Canberra Airport
Battle of Ortona
55th (West Lancashire) Infantry Division
Holloman Air Force Base
Naval Air Facility Atsugi
John Zacherle
USS Omaha (CL-4)
USS Cincinnati (CL-6)
Fort Breendonk
Felix Steiner
Hugh Brannum
Chicago Pile-1
Frederick Augustus Muhlenberg
Tenth Army (United Kingdom)
38th (Welsh) Infantry Division
Sturmgeschütz IV
Jagdpanzer IV
Richard Winters
C. Farris Bryant
Claude R. Kirk Jr.
FP-45 Liberator
Operation Bodenplatte
Murtala Muhammed International Airport
Raymond G. Davis
Arthur H. Robinson
1st Panzer Division (Wehrmacht)
Battle of Kiev (1941)
33rd Infantry Division (Wehrmacht)
Anzio War Cemetery
Malcolm Wanklyn
Pat Paulsen
Helmuth Weidling
Lajes Field
Robert Bacher
Shaw Air Force Base
Hawkins-class cruiser
10th Infantry Division (Wehrmacht)
James O. Richardson
Norman Scott (admiral)
Calutron
Calvin Graham
Smyth Report
Franklin Van Valkenburgh
Claude C. Bloch
Kincheloe Air Force Base
Reginald Judson
Anthony Miers
Erich Brandenberger
Azad Hind
Homer Litzenberg
Edgar Whitcomb
Troy H. Middleton
Jacob L. Devers
John McAuley Palmer (general)
Manton S. Eddy
Altus Air Force Base
Jean Tatlock
Maxwell Air Force Base
1st Army (Wehrmacht)
Outpost Snipe
Julius Ochs Adler
John Bradley (United States Navy)
Franklin Sousley
Fritz Bayerlein
Heinrich Eberbach
Felix Z. Longoria Jr.
Angelo Bertelli
Siege of Sevastopol (1941–42)
German submarine U-262
Covenanter tank
Bombing of Darwin
Fred Baker (soldier)
12th SS Panzer Division Hitlerjugend
Elfriede Mohneke
John P. Cromwell
Timeline of the Eastern Front of World War II
Robert Cummings
Battle of Smolensk (1941)
21st Waffen Mountain Division of the SS Skanderbeg
Quebec Agreement
Watertown Regional Airport
1941 (film)
Luke Air Force Base
Hans von Luck
Frank Spedding
Zig Ziglar
K-25
Wilhelm Bittrich
Robert L. Ghormley
Kevin McCarthy (actor)
Matt Urban
Aubrey Fitch
Archerfield Airport
Fort Monroe
David Greenglass
Case Blue
Lemuel C. Shepherd Jr.
1st Infantry Division (Wehrmacht)
10th Panzer Division (Wehrmacht)
73rd Infantry Division (Wehrmacht)
206th Infantry Division (Wehrmacht)
208th Infantry Division (Wehrmacht)
23rd Infantry Division (Wehrmacht)
218th Infantry Division (Wehrmacht)
Events preceding World War II in Asia
Frank Maxwell Andrews
Norwood Russell Hanson
Daniel J. Callaghan
List of U.S. military vehicles by model number
101st SS Heavy Panzer Battalion
Grini detention camp
Lynden Pindling International Airport
Joseph C. McConnell
Santa Monica Airport
Army Group Courland
Daniel Brewster
John C. West
Uckermark concentration camp
352nd Infantry Division
Sherwood Rangers Yeomanry
Hans-Joachim Marseille
George S. Rentz
William M. Callaghan
Fort Wadsworth
Exeter Airport
Kindley Air Force Base
Eareckson Air Station
Günther Blumentritt
Dietrich von Saucken
Timeline of the United Kingdom home front during World War II
1st Fallschirm-Panzer Division Hermann Göring
The Diary of a Young Girl
Timeline of events preceding World War II
Erich Hoepner
Hunter Army Airfield
Samuel David Dealey
7th Army (Wehrmacht)
Armistice of 22 June 1940
Scottsdale Airport
Matilda I (tank)
Edward E. Gyatt
Cruiser Mk III
Cruiser Mk IV
Battle of Arras (1940)
Eugene B. Fluckey
Lewis A. Pick
George Smathers
13th Panzer Division (Wehrmacht)
Threnody to the Victims of Hiroshima
Billy Fiske
Amet-khan Sultan
Alexander Edler von Daniels
New York-class battleship
2nd Army (Wehrmacht)
3rd Army (Wehrmacht)
4th Army (Wehrmacht)
5th Army (Wehrmacht)
8th Army (Wehrmacht)
9th Army (Wehrmacht)
10th Army (Wehrmacht)
12th Army (Wehrmacht)
14th Army (Wehrmacht)
15th Army (Wehrmacht)
Brussels South Charleroi Airport
Pedro Rodríguez (soldier)
Essendon Airport
USS Arided (AK-73)
Hugh O'Brian
Blondi
Exeter Airport (California)
Fred Korematsu
Wilbur Bestwick
Robert E. Roeder
German submarine U-1230
Selfridge Air National Guard Base
Harry Carey Jr.
4th Marine Division (United States)
Harry Schmidt (USMC)
56th (London) Infantry Division
George Montgomery (actor)
XX Bomber Command
Lothar Rendulic
New Order (Nazism)
Interim Committee
Juhu Aerodrome
Keller E. Rockey
Anglo-Iraqi War
Heinrich Lehmann-Willenbrock
Falstad concentration camp
William J. Bordelon
Claud Ashton Jones
Claude King
Lewis H. Brereton
King Abdulaziz International Airport
William D. Houser
Francis P. Hammerberg
Henry A. Courtney Jr.
Mather Air Force Base
Battle of Madagascar
French West Africa in World War II
Clint Walker
Stewart Air National Guard Base
Nikolaus von Falkenhorst
Gotthard Heinrici
German Cross
Peter Hansen (actor)
Jason Evers
Battle of Rostov (1941)
Anthony George
Abe Lemons
27th Panzer Division (Wehrmacht)
22nd Air Landing Division (Wehrmacht)
Middle East Command
Panzer Division Feldherrnhalle 2
Theodor Scherer
Panzer Lehr Division
War Merit Cross
Hans Speidel
371st Infantry Regiment (United States)
Andersen Air Force Base
Hank Bauer
Cyril E. King Airport
Kugelblitz
David Kenyon Webster
Eli Thomas Reich
Terrel Bell
3rd SS Panzer Division Totenkopf
2nd SS Panzer Division Das Reich
Kurt Meyer
Dirlewanger Brigade
35th SS-Police Grenadier Division
German submarine U-534
Donald A. Gary
4th Infantry Division (Wehrmacht)
John Russell (actor)
60th Infantry Division (Wehrmacht)
16th Infantry Division (Wehrmacht)
RAAF Base Williamtown
2nd Panzer Division (Wehrmacht)
21st Panzer Division (Wehrmacht)
White Mischief (film)
Ernest E. Evans
Republic Airport
90th Light Infantry Division (Wehrmacht)
164th Infantry Division (Wehrmacht)
999th Light Afrika Division (Wehrmacht)
Naval Air Station Joint Reserve Base Fort Worth
334th Infantry Division (Wehrmacht)
Panzer Division Kempf
David McCampbell
Modesto City–County Airport
716th Static Infantry Division (Wehrmacht)
709th Static Infantry Division (Wehrmacht)
91st Infantry Division (Wehrmacht)
243rd Static Infantry Division (Wehrmacht)
78th Infantry Division (Wehrmacht)
210th Coastal Defense Division (Wehrmacht)
230th Infantry Division (Wehrmacht)
2nd Mountain Division (Wehrmacht)
3rd Mountain Division (Wehrmacht)
71st Infantry Division (Wehrmacht)
Frank Cady
Wilhelm Mohnke
163rd Infantry Division (Wehrmacht)
212th Infantry Division (Wehrmacht)
1st Panzer Army
Eduard Dietl
332nd Static Infantry Division (Wehrmacht)
29th Infantry Division (Wehrmacht)
5th SS Panzer Division Wiking
Brandenburgers
Béla Miklós
8th Panzer Division (Wehrmacht)
9th Panzer Division (Wehrmacht)
6th Panzer Division (Wehrmacht)
12th Panzer Division (Wehrmacht)
1st Ski Division (Wehrmacht)
9th Mountain Division (Wehrmacht)
German submarine U-195
German submarine U-852
1st Mountain Division (Wehrmacht)
Buck O'Neil
188th Reserve Mountain Division (Wehrmacht)
German submarine U-219
James Roosevelt
Panzerkorps Großdeutschland
XXXXVIII Panzer Corps
313th Airlift Squadron
99th Light Infantry Division (Wehrmacht)
German submarine U-859
Philip Morrison
Sandakan Death Marches
Battle of the Seelow Heights
RAF North Witham
III Army Corps (Wehrmacht)
Kamenets-Podolsky pocket
German submarine U-181
Hans-Valentin Hube
Walter Nowotny
Robert G. Cole
Mediterranean and Middle East theatre of World War II
William Windom (actor)
Karl-Jesko von Puttkamer
Gustave Gilbert
Cassin Young
Hermann Fegelein
Kenneth H. Dahlberg
Frank Pace
List of Allied World War II conferences
Early life of Pope Benedict XVI
Theresienstadt concentration camp
2nd Panzer Army
Tillman Franks
W. D. Workman Jr.
7th Armoured Brigade (United Kingdom)
Karl Mauss
Bruno Pontecorvo
116th Air Control Wing
Dale Robertson
79th Armoured Division (United Kingdom)
Panzer Army Africa
9th SS Panzer Division Hohenstaufen
William Guarnere
Howaldtswerke-Deutsche Werft
German submarine U-333
Walter Reder
12th Infantry Division (Wehrmacht)
207th Security Division (Wehrmacht)
20th Infantry Division (Wehrmacht)
3rd Infantry Division (Wehrmacht)
61st Infantry Division (Wehrmacht)
Bruce Palmer Jr.
Goodfellow Air Force Base
M3 Half-track
James D. Martin
Kent Lee
McClellan Air Force Base
4th Mountain Division (Wehrmacht)
5th Mountain Division (Wehrmacht)
6th Mountain Division (Wehrmacht)
Charleston Air Force Base
20th Mountain Army (Wehrmacht)
Brooks Air Force Base
5th Panzer Army
Order of Liberation
Call of Duty 2
4th Panzer Division (Wehrmacht)
3rd Panzer Division (Wehrmacht)
Kugelpanzer
Johannes Steinhoff
Army Group D
Lona Cohen
Minnie Vautrin
Lakefront Airport
Philip J. Corso
Jason Wingreen
Light Tank Mk VII Tetrarch
Archibald Roosevelt
Narsarsuaq Air Base
Albert Baumler
Erik Nielsen Whitehorse International Airport
Georg Lindemann
Mannert L. Abele
Westminster Dragoons
McNary Field
Art Fleming
Metallurgical Laboratory
St. Paul Downtown Airport
Delbert Black
Eduard Deisenhofer
HMS Eagle (1918)
13th Waffen Mountain Division of the SS Handschar (1st Croatian)
Hyacinth Graf Strachwitz
20th Waffen Grenadier Division of the SS (1st Estonian)
Charles R. Codman
Watson Lake Airport
Coral Harbour Airport
USS Acree
McEntire Joint National Guard Base
Herman Auerbach
Thomas McGuire
Alene Duerk
Soviet partisans
Jerry Coleman
Alfred Gruenther
Heinrich Ehrler
Operation Charnwood
Milton Reckord
Northwest Staging Route
Lynn Compton
Merville Gun Battery
Friedrich Fromm
Japanese military yen
HMS Abelia (K184)
10th SS Panzer Division Frundsberg
Joseph Campanella
American Memorial Park
18th Army (Wehrmacht)
16th Army (Wehrmacht)
Mehrabad International Airport
Edward Tylor Miller
Greco-Italian War
Ernest Harmon Air Force Base
Franz Böhme
Charles Willeford
Palm Springs International Airport
Chico Municipal Airport
Visalia Municipal Airport
Redding Municipal Airport
San Luis Obispo County Regional Airport
Santa Maria Public Airport
T2 tanker
Lovat Scouts
Titanic (1943 film)
Boris Pash
Evansville Regional Airport
Sir Max Aitken, 2nd Baronet
The Reader
John Rarick
Esenboğa International Airport
Marc Swayze
Don Porter
Charles A. Willoughby
22nd Panzer Division (Wehrmacht)
Merced Regional Airport
Alva R. Fitch
Brécourt Manor Assault
Nuclear weapons and the United Kingdom
William R. Peers
Casper–Natrona County International Airport
Erich Abraham
Karl Allmendinger
Maximilian de Angelis
Hans-Jürgen von Arnim
Harrison C. Summers
Helge Auleb
Castle Air Force Base
11th Panzer Division (Wehrmacht)
Merritt A. Edson
Louis H. Wilson Jr.
Lvov–Sandomierz Offensive
Eastern Oregon Regional Airport
Waco Regional Airport
Fritz von Scholz
Western Nebraska Regional Airport
Pierre Regional Airport
HMS Unicorn (I72)
Pocatello Regional Airport
Veracruz International Airport
Gustav-Adolf von Zangen
Cavern City Air Terminal
Fritz Knoechlein
Franz Augsberger
Włodzimierz Dąbrowski
Kingman Airport (Arizona)
Norbert Barlicki
Bronisław Czech
Battle of Debrecen
N'djili Airport
Battle of Prokhorovka
100th Jäger Division (Wehrmacht)
Allies of World War II
Lager Sylt
Lager Norderney
503rd Heavy Panzer Battalion
Silvio Pettirossi International Airport
Eleventh Air Force
Panzer Corps Feldherrnhalle
Edward Ellsberg
Kamloops Airport
James Griffith
Edward P. King
Robert Webster Cary
Kenneth Bainbridge
John Henry Balch
Willow Run Airport
Lance C. Wade
Leon Vance
C. Turner Joy
Panzer Division Müncheberg
Light Tank Mk VI
XXXIX Panzer Corps
Rudolph B. Davila
Japanese occupation of Singapore
Salon-de-Provence Air Base
Byron Price
Viktor Schütze
Herbert Schultze
Georg Lassen
Heinrich Liebe
Preston Foster
Penticton Regional Airport
Fort St. John Airport
Ernst Barkmann
7th SS Volunteer Mountain Division Prinz Eugen
Erich Bey
Pueblo Memorial Airport
Air Transport Command
Richard Carlson (actor)
Fortress Division Swinemünde
Ponca City Regional Airport
Battle of Britain Monument, London
Cape Girardeau Regional Airport
509th Heavy Panzer Battalion
Chengdu Shuangliu International Airport
John R. Hodge
Carswell Air Force Base
List of World War II aces from Germany
List of World War II aces from Italy
List of World War II aces from the United Kingdom
Ford Rainey
French battleship Lorraine
Texarkana Regional Airport
Vance Air Force Base
German submarine U-736
German submarine U-1063
German submarine U-995
J. Carson Mark
4th Panzer Army
Fort Warren (Massachusetts)
USS Mahoning County (LST-914)
Theodore Stark Wilkinson
Walther von Seydlitz-Kurzbach
Stefan Wincenty Frelichowski
Werner Mölders
Nicholas Minue
Harold Gould
McClelland Barclay
Gunter Annex
Z Special Unit
Bankstown Airport
Harmon Air Force Base
Don Beddoe
8th Weapons Squadron
Crimean Campaign
Claude Eatherly
Günther Rall
Surrender of Japan
Demyansk Shield
Kuban Shield
Demyansk Pocket
Narvik Shield
Destroyer War Badge
Fast Attack Craft War Badge
High Seas Fleet Badge
Blockade Runner Badge
Gene Evans
Naval Artillery War Badge
Claire Phillips
Jagdgeschwader 52
Fritz Witt
German submarine U-175
Wound Badge
USS LST-1064
War bride
7th Panzer Division (Wehrmacht)
Dothan Regional Airport
Andrew McKee
RAF Welford
RAF Membury
Otto Ciliax
Southwest Georgia Regional Airport
Valdosta Regional Airport
Wilmington International Airport
Johan Adolf Pengel International Airport
Florence Regional Airport
Curaçao International Airport
Beryl Newman
Leonard F. Chapman Jr.
Gerhard Barkhorn
Edson Raff
Wolfgang Lüth
Carrie's War
Ace Parker
Basra International Airport
Lewistown Municipal Airport
Claude Akins
Salinas Municipal Airport
Carrasco International Airport
Twentieth Air Force
Hirabayashi v. United States
Kelly Field Annex
23d Flying Training Squadron
Bellingham International Airport
Walla Walla Regional Airport
Robert H. McCard
Flensburg Government
Richard Pellengahr
Herbert Sobel
Tuskegee Airmen National Historic Site
Felix Moncla
The Last Days
Light tanks of the United Kingdom
Cavalier tank
Samuel King Allison
Georg Keppler
Johann von Ravenstein
LeRoy P. Hunt
Thomas E. Bourke
William T. Clement
23rd Indian Infantry Brigade
Operation Market Garden order of battle
McDonald Ranch House
USS Naos (AK-105)
Shah Amanat International Airport
72d Air Base Wing
USS LST-982
Giovanni Messe
Fort Adams
Defense of Sihang Warehouse
Werner Lucas
Hans-Karl Freiherr von Esebeck
USS Apollo (AS-25)
18th Infantry Division (Wehrmacht)
Eastern Front Medal
Adam Williams (actor)
RAF Molesworth
Timeline of the Manhattan Project
Adolf Heusinger
Wilhelm Adam (general)
Richard E. Hawes
Arthur Franz
Peter Tomich
The Machine Gunners
Helmuth von Pannwitz
Fort Trumbull
Augie Donatelli
Spanish Cross
16th Airlift Squadron
Paul Picerni
Stephenville International Airport
Jonah Edward Kelley
HMS Graph
Friedrich Jeckeln
Erbo Graf von Kageneck
Reading Regional Airport
Herbert Joseph Thomas
Jagdgeschwader 27
John McKay (American football)
Willard Keith
HMS Seal (N37)
Lyman Knute Swenson
RAAF Base Darwin
Bernard W. Rogers
Andrew Goodpaster
John Basilone
Paul Wendkos
Italian bombing of Mandatory Palestine in World War II
USS Hyperion (AK-107)
Lewis Nixon III
Fridolin von Senger und Etterlin
Earl E. Anderson
Harold John Ellison
Kaserne
Pinal Airpark
Bogdanovka
Ulysses S. Grant III
Lawson P. Ramage
Rhein-Main Air Base
John C. Morgan
Matthäus Hetzenauer
RAF Folkingham
USS Murzim (AK-95)
Hans Graf von Sponeck
273rd Reserve Panzer Division (Wehrmacht)
Friedrich August Freiherr von der Heydte
Liverpool Blitz
Grande Prairie Airport
Radar picket
Trammell Crow
Army Group B
MAUD Committee
Army Group Vistula
Carl L. Sitter
Friedrich Olbricht
USS Antrim (AK-159)
Buchanan Field Airport
Horace S. Carswell Jr.
Erich Topp
Half Moon Bay Airport
Hayward Executive Airport
1938 Yellow River flood
Bardufoss concentration camp
Joseph T. O'Callahan
Hellmuth von Ruckteschell
Gilbert Gude
Allied war crimes during World War II
Otto Kittel
Einstein–Szilárd letter
National Southwestern Associated University
Tex Hill
Soviet Armed Forces
142nd Fighter Wing
Klooga concentration camp
Saar Offensive
337th Test and Evaluation Squadron
Apalachicola Regional Airport
Antonio (Nery) Juarbe Pol Airport
Erich Mende
Henry M. Mullinnix
George Kenney
Jacksons International Airport
Helmer Swenholt
John Cunningham (RAF officer)
Operation Veritable
USS LST-1
Joint Base McGuire–Dix–Lakehurst
Alexander Bonnyman Jr.
306th Flying Training Group
Robert Eugene Bush
Desmond Doss
William L. Laurence
Gordon Gollob
Black Friday (1945)
German submarine U-864
Force K
Battle of the Netherlands
Frederick Regional Airport
Jeff Cooper
Charles E. Woodworth
USS Tacoma (PF-3)
Hajo Herrmann
Heinz-Wolfgang Schnaufer
Gilbert and Marshall Islands campaign
Heywood L. Edwards
Lawrence Dobkin
Mervyn S. Bennion
USS Sausalito (PF-4)
Kovno Ghetto
Nikolaus Gross
Operation Lustre
Roland von Hößlin
Friedrich Gustav Jaeger
XXVIII Army Corps (Wehrmacht)
Kermit Beahan
James Devereux
USS Algol (AKA-54)
Karl-Friedrich Merten
Howard R. Healy
John K. Singlaub
Greenville Downtown Airport
German submarine U-1276
517th Parachute Regimental Combat Team
Keith Andes
Pat Pattle
Ratmalana Airport
Gino J. Merli
6th Panzer Army
Battle of the Caucasus
Grumman XTSF
Walter X. Young
AMVETS
Léon Poliakov
German submarine U-550
Donald W. Wolf
Ronald A. Burdo
George F. Moore (general)
17th Infantry Division (Wehrmacht)
161st Infantry Division (Wehrmacht)
Otto Carius
Rhino tank
Jack Churchill
Oscar C. Badger II
Crimson Route
Ruben Rivers
Philip Willkie
Albert H. Rooks
Ceylon in World War II
USS Hoquiam (PF-5)
Kapo (concentration camp)
Fay B. Begor
Donald Schmuck
Peter J. Dalessandro
Andrew F. Cook Jr.
Dallas H. Cook
Remi A. Balduck
Carl W. Weiss
Louis J. Carpellotti
Victor H. Krulak
German submarine U-260
Agartala Airport
Harry George Armstrong
Frederick Ashworth
100th Air Refueling Wing
Francis C. Flaherty
20th Panzer Division (Wehrmacht)
Operation Bluecoat
Donald Malarkey
Robert S. Johnson
Jonas H. Ingram
Frederick Lois Riefkohl
Bernard A. Clarey
Hinrich Lohse
Battle for Caen
Curt Haase
Ferdinand Heim
11th Armoured Division (United Kingdom)
Robert E. Brister
Harry S. Truman
Agustín Muñoz Grandes
Heinrich Prinz zu Sayn-Wittgenstein
Josef Priller
Cornelius Vanderbilt Whitney
453d Electronic Warfare Squadron
Winrich Behr
Rudolf Schmundt
Emilio Esteban Infantes
USS Van Buren (PF-42)
John Doucette
USS Pitt (APA-223)
German submarine U-69 (1940)
Norman Alden
Clinton Jencks
Thomas J. McHugh
Herbert J. Sweet
Joseph W. Dailey
Alfred A. Sanelli
Piarco International Airport
Clinton A. Puckett
Harrisburg Air National Guard Base
Robert H. Barrow
USS Carina (AK-74)
USS Cassiopeia (AK-75)
USS Leonis (AK-128)
USS Deimos (AK-78)
USS Serpens (AK-97)
USS Cheleb (AK-138)
USS Albireo (AK-90)
USS Lyra (AK-101)
USS Venus (AK-135)
USS Crater (AK-70)
USS Adhara (AK-71)
USS Prince Georges (AK-224)
USS Aludra (AK-72)
USS Celeno (AK-76)
USS Grumium (AK-112)
USS Cetus (AK-77)
USS Alnitah (AK-127)
USS Cebu (ARG-6)
Clifton B. Cates
70th Intelligence, Surveillance and Reconnaissance Wing
Richard E. Fleming
85th Group
180th Airlift Squadron
Rosecrans Memorial Airport
352d Special Operations Wing
Chitose Air Base
David W. Bagley
Pryor Field Regional Airport
Matthew McKeon
Leo Gordon
335th Fighter Squadron
Andrew Duggan
Ronald Speirs
S-1 Executive Committee
Fort Preble
Turney W. Leonard
Reinhard Hardegen
Churchill Airport
Fort Hancock, New Jersey
The Pas Airport
370th Flight Test Squadron
S. Truett Cathy
Robert Sink
14th Waffen Grenadier Division of the SS (1st Galician)
Charles Andrew MacGillivary
64th Aggressor Squadron
65th Aggressor Squadron
414th Combat Training Squadron
William E. Barber
Jesse Monroe Knowles
Fort Nelson Airport
Peter Townsend (RAF officer)
Edward H. Ahrens
Arthur Harvey
Robert Edward Femoyer
Otto Lasch
275th Infantry Division (Wehrmacht)
Gray Army Airfield
Winter Haven's Gilbert Airport
S-50 (Manhattan Project)
Edwin Reinecke
Leonard T. Gerow
Cadet Nurse Corps
Harold C. Agerholm
John L. Jerstad
John Larch
Battle Mountain Airport
Type C1 ship
363d Intelligence, Surveillance, and Reconnaissance Group
Project Alberta
New Guinea campaign
Lety concentration camp
Leonard F. Mason
Carwood Lipton
Mineichi Koga
Okeechobee County Airport
Charles D. Neff
Robert Lee Scott Jr.
USS Brownsville (PF-10)
Robert E. Cushman Jr.
Groesbeek Canadian War Cemetery
RAAF Base Townsville
Anne Frank: The Whole Story
Honiara International Airport
German submarine U-520
Henderson Field (Guadalcanal)
USS Grand Forks (PF-11)
USS Casper (PF-12)
United States Air Forces Central Command
Winslow–Lindbergh Regional Airport
Kangerlussuaq Airport
Frederick C. Sherman
Battle of Losheim Gap
Richard Cowan (soldier)
Naval Air Station Keflavik
Oslo Airport, Fornebu
George I. Falgout
Theodore E. Chandler
Battle of the Mareth Line
Type 3 Chi-Nu medium tank
Olympia Regional Airport
Leif J. Sverdrup
43rd (Wessex) Infantry Division
27th Fighter Squadron
Hellmuth Reymann
44th (Home Counties) Division
General George S. Patton Memorial Museum
523d Fighter Squadron
336th Fighter Squadron
John T. Godfrey
RAF Debden
Robert Neale (pilot)
USS Numitor (ARL-17)
Johannes Frießner
Friedrich Dollmann
Alan Magee
RAF Chelveston
Edgar Sengier
RAAF Williams
John Clarence Butler
Jose Calugas
Alexander R. Nininger
Escapees' Medal
77th Fighter Squadron
9th Parachute Division (Germany)
Georg von Boeselager
Majors Airport
Mitchel Air Force Base
527th Space Aggressor Squadron
RAF Polebrook
Marion Eugene Carl
Robert E. Galer
Foster Air Force Base
Ben Agajanian
Cox Field
Samuel W. Koster
John Thomas Corley
Brownwood Regional Airport
Vernon Baker
Scholes International Airport at Galveston
Thomas Farrell (general)
Arthur S. Carpender
Cheddi Jagan International Airport
Baltic Offensive
Battle of Białystok–Minsk
95th Reconnaissance Squadron
Charles McMorris
Aaron S. Merrill
Otto Steinbrinck
Crimean Offensive
Josef Beran
414th Expeditionary Reconnaissance Squadron
Otto Wagener
X-10 Graphite Reactor
Weapons Cache Case
Alexander Löhr
RAF Bovingdon
Wilhelm Adam
Friedrich Materna
Valentin Feurstein
Hermann Priess
Orlando Ward
Jagdgeschwader 54
MDP Wethersfield
Hardy Brown
Dutch resistance
Woodrow Wilson Barr
Erich Kempka
Bruce Van Voorhis
German occupation of the Channel Islands
German submarine U-549
John R. Fox
Inter-American Highway
Eduard Roschmann
Jassy–Kishinev Offensive
Lwów Ghetto
No. 200 Flight RAAF
German destroyer Z1 Leberecht Maass
Hemet-Ryan Airport
Emmett Forest Branch
Asmara International Airport
Jewish resistance in German-occupied Europe
355th Fighter Squadron
356th Tactical Fighter Squadron
353d Combat Training Squadron
Ramey Air Force Base
William F. Train
Sir Seewoosagur Ramgoolam International Airport
Operation Tractable
Raymond Murray
Southern Wisconsin Regional Airport
Hans-Arnold Stahlschmidt
Frank Filchock
Ethnic minorities in the US armed forces during World War II
Randolph M. Pate
Alexander Vraciu
David M. Shoup
71st Fighter Training Squadron
94th Fighter Squadron
1st Operations Group
Nadi International Airport
William H. Rupertus
Thomas Ferebee
Harrie Massey
Khatyn massacre
Joe Waggonner
Eugene A. Valencia Jr.
John McKeithen
55th Operations Group
RAF Metfield
RAF Raydon
RAF Goxhill
No. 99 Squadron RAAF
James M. Collins
Catalina Airport
Belgian Resistance
Gunter Jahn
David C. Schilling
Bruno Loerzer
Stockton Metropolitan Airport
RAF Podington
RAF Thurleigh
RAF Twinwood Farm
70th Infantry Division (United Kingdom)
50th (Northumbrian) Infantry Division
Richard B. Anderson
Kenneth D. Bailey
18th Infantry Division (United Kingdom)
Albrecht Brandi
Bruce Alger
Stuart S. Stryker
9th (Highland) Infantry Division
Angelico Chavez
Operation Stella Polaris
Maynard Harrison Smith
David Frankham
Come and See
Lothar von Arnauld de la Perière
Paddy Finucane
Peter Baker (British politician)
Night Witches
Harold W. Bauer
Hans von Salmuth
Flakpanzer 38(t)
Lewis K. Bausell
German submarine U-883
Charles J. Berry
George Young (American football executive)
John W. O'Daniel
Battle of Medenine
City of London Yeomanry (Rough Riders)
George H. Cannon
Ben Moreell
Gerhard von Schwerin
Joseph J. McCarthy
Wendover Air Force Base
Anthony Casamento
Frank A. Armstrong
Justice M. Chambers
Walker Air Force Base
Reginald R. Myers
Frederick Walker Castle
Gillis William Long
William A. Foster
509th Composite Group
Hermann Graf
Adelbert Schulz
Herbert Gille
Helmut Lent
Theodor Tolsdorff
Arbeitsdorf
German submarine U-33 (1936)
Edward H. Brooks
Friedrich Bonte
Henry A. Commiskey Sr.
Roberts International Airport
Anthony P. Damato
Royal Gloucestershire Hussars
21st Army Tank Brigade
Helmut Wirnsberger
Francis Grevemberg
James L. Day
Robert Cornthwaite (actor)
Welton Ralph Abell
376th Air Expeditionary Wing
Jefferson J. DeBlanc
Archibald Bulloch Roosevelt Jr.
Hamilton Army Airfield
Gardner Army Airfield
Grissom Air Reserve Base
Robert Hugo Dunlap
Aquilla J. Dyess
Ray Wetmore
Harold G. Epperson
Michael J. Novosel
Graves B. Erskine
Moore Air Force Base
John P. Fardy
Richard E. Kraus
Chanute Air Force Base
Thin Man (nuclear bomb)
Charles H. Gerhardt
Breitenau concentration camp
Hellmuth Heye
John William Finn
Harold Gonsalves
Kenneth A. Walsh
Oroville Municipal Airport
Clayton Lawrence Bissell
561st Joint Tactics Squadron
George Air Force Base
Morley A. Hudson
James D. La Belle
Walter E. Truemper
Archibald Mathies
Jiwani Airport
Bunny Currant
Ross F. Gray
Reinhardt J. Keppler
Jagdgeschwader 50
Henry Gurke
Douglas Municipal Airport (Georgia)
Lofton R. Henderson
Louis E. Woods
Rennes–Saint-Jacques Airport
Bill Dodd
111th Reconnaissance Squadron
Operation Kutuzov
Benjamin H. Vandervoort
Taylor W. O'Hearn
Belgorod-Bogodukhov Offensive Operation
Joseph R. Julian
Dick Jones (actor)
26th Space Aggressor Squadron
23d Bomb Squadron
Edwin J. Hill
Herbert C. Jones
Tom Colten
Walden L. Ainsworth
Frank P. Witek
Charles Moses
Bruning Army Air Field
Lincoln Regional Airport (California)
78th Infantry Division (United Kingdom)
Jacqueline Cochran Regional Airport
Essex Yeomanry
John L. DeWitt
Robert L. Wilson
Thomas James Reeves
Robert R. Scott
Jackson C. Pharris
Donald K. Ross
Harold E. Wilson
James R. Ward
Howard W. Gilmore
Charles T. Beaird
Bryan Air Force Base
German submarine U-507
Dietrich Kraiss
Malchow concentration camp
Cord Meyer
Jacklyn H. Lucas
John H. Leims
Bisbee Douglas International Airport
17th Panzer Division (Wehrmacht)
Charles L. Thomas
George Watson (Medal of Honor)
Willy F. James Jr.
Edward A. Carter Jr.
Harry L. Martin
William D. Halyburton Jr.
Jerry Atkinson
2nd Armoured Division (United Kingdom)
Donaldson Air Force Base
Artur Phleps
England Air Force Base
Wilhelm Ritter von Thoma
Army Air Forces School of Applied Tactics
Hershel W. Williams
William G. Windrich
6th Armoured Division (United Kingdom)
Soviet–Japanese War
25th Army Tank Brigade
Joseph T. McNarney
5th Jäger Division (Wehrmacht)
6th Infantry Division (Wehrmacht)
44th Infantry Division (Wehrmacht)
23rd Armoured Brigade (United Kingdom)
British Expeditionary Force order of battle (1940)
26th Armoured Brigade (United Kingdom)
Saipan International Airport
William R. Caddy
Type C2 ship
Matthias Kleinheisterkamp
Charles H. Roan
Douglas Harold Fox
10th Armoured Brigade (United Kingdom)
5th Guards Armoured Brigade
Capitán FAP Víctor Montes Arias International Airport
Osmani International Airport
8th Armoured Division (United Kingdom)
9th Armoured Division (United Kingdom)
Rudolf Veiel
Jimmy Fitzmorris
Rüstsatz
Griffiss Air Force Base
Gustav von Vaerst
141st Reserve Division (Wehrmacht)
22nd Armoured Brigade (United Kingdom)
Dale M. Hansen
Jimmie W. Monteith
Robert M. Hanson
British anti-invasion preparations of the Second World War
Joe Turkel
William G. Harrell
Louis J. Hauge Jr.
29th Armoured Brigade (United Kingdom)
30th Armoured Brigade
W. George Bowdon Jr.
Ryan Airfield
William D. Hawkins
Arthur J. Jackson
Ned Touchstone
Douglas T. Jacobson
28th Armoured Brigade (United Kingdom)
11th Armoured Brigade (United Kingdom)
76th Infantry Division (United Kingdom)
Sewart Air Force Base
Elbert L. Kinser
Shanghai Ghetto
James O'Meara
27th Armoured Brigade
4th Infantry Brigade and Headquarters North East
24th Armoured Brigade (United Kingdom)
8th Armoured Brigade (United Kingdom)
1st Armoured Reconnaissance Brigade (United Kingdom)
Siege of Calais (1940)
773d Airlift Squadron
757th Airlift Squadron
43d Air Mobility Operations Group
Robert M. McTureous Jr.
Battle of Cherbourg
John F. Kennedy
John D. New
Edward F. Rector
War Merit Medal
German submarine U-977
Charles M. Schulz–Sonoma County Airport
Wesley Phelps
Kragujevac massacre
HMS Meteorite
46th Infantry Division (Wehrmacht)
23d Fighter Group
Jack P.F. Gremillion
Clarksville–Montgomery County Regional Airport
Invasion of Yugoslavia
82d Aerial Targets Squadron
Miles Browning
Charlie Biddle
B. F. O'Neal Jr.
Duke Field
William G. Walsh
Evans Carlson
123d Airlift Wing
Keith B. McCutcheon
Hobart R. Gay
Grant F. Timmerman
Frank Tripucka
Robert A. Owens
1st Cavalry Division (United Kingdom)
Frank N. Ikard
Joe M. Jackson
Joseph W. Ozbourn
George Phillips (USMC)
RAF Bassingbourn
3rd Panzer Army
23rd (Northumbrian) Division
USS Asheville (PG-21)
69th Infantry Division (Wehrmacht)
Morgan D. Peoples
Everett P. Pope
Elmer Kelton
Otto Passman
Norton Air Force Base
John V. Power
Buster Ramsey
Rudolf Demme
Donald Rudolph
Clyde A. Thomason
Carlton R. Rouh
George Bennions
Battle of Vella Lavella (land)
Donald J. Ruhl
Alvin M. Weinberg
Albert E. Schwab
59th (Staffordshire) Infantry Division
Franklin E. Sigler
Fritz Kraemer (Waffen-SS)
Hugo Kraas
Battle of Carentan
Luther Skaggs Jr.
Joseph P. Kennedy Jr.
Richard K. Sorenson
Tony Stein
Alan Goodrich Kirk
James E. Swett
Heinrich Bär
George H. O'Brien Jr.
10th Armoured Division (United Kingdom)
Jagdgeschwader 51
Napa County Airport
George W. Dunaway
Arthur Japy Hepburn
List of Component Units of the British 4th Armoured Brigade, World War II
Battle for Brest
Cairns Army Airfield
Tuscaloosa Regional Airport
Vilnius Offensive
Jay Hebert
20th Armoured Infantry Brigade (United Kingdom)
Parey Branton
Archie Van Winkle
Barstow-Daggett Airport
Frank N. Mitchell
Fresno Chandler Executive Airport
Hawthorne Municipal Airport (California)
John Braham (RAF officer)
List of military cemeteries in Normandy
Aldo Tatangelo
Hermann-Bernhard Ramcke
Cal McLish
Melvin Zais
45th Infantry Division (United Kingdom)
47th (London) Infantry Division
42nd Armoured Division (United Kingdom)
137th Armoured Brigade (United Kingdom)
77th Infantry Division (United Kingdom)
James E. Van Zandt
Jagdgeschwader 77
480th Intelligence, Surveillance and Reconnaissance Wing
John G. Schwegmann
67th Cyberspace Operations Group
Stanley R. Christianson
Axel von dem Bussche
German submarine U-754
William J. Guste
1st Reconnaissance Squadron
353rd Special Operations Group
German submarine U-4 (1935)
German submarine U-346
176th Infantry Division (Wehrmacht)
James E. Johnson
German submarine U-22 (1936)
German submarine U-1 (1935)
108th Wing
Benina International Airport
Richard Beale
Brookhaven Airport
183rd Volksgrenadier Division (Wehrmacht)
Herman H. Hanneken
Cleto Rodríguez
7th Special Operations Squadron
321st Special Tactics Squadron
Cincinnati Municipal Lunken Airport
Adras LaBorde
Robert S. Kennemore
Montgomery-Gibbs Executive Airport
Jack Breaux
130th Infantry Brigade (United Kingdom)
129th Infantry Brigade (United Kingdom)
Knight's Cross of the Iron Cross
German submarine U-365
Jagdgeschwader 1 (World War II)
Albert Blithe
Carleton Carpenter
Jagdgeschwader 2
John D. Magrath
Joe Ekins
Art Sour
107th Attack Wing
40th Division (United Kingdom)
Palmyra (Cooper) Airport
German submarine U-889
George Unwin
Štěpán Trochta
James L. Holloway III
James I. Poynter
George H. Ramer
Lucius D. Clay Kaserne
George Preddy
German submarine U-36 (1936)
German submarine U-48 (1939)
61st Infantry Division (United Kingdom)
Alfred Schlemm
R. Harmon Drew Sr.
12th Reconnaissance Squadron
1st Armoured Brigade (United Kingdom)
2nd Armoured Brigade (United Kingdom)
German submarine U-803
German submarine U-1000
11th Wing
German submarine U-140 (1940)
Ben Lear
Bucholz Army Airfield
German submarine U-821
German submarine U-193
German submarine U-192
German submarine U-3519
Thomas Baker (Medal of Honor)
German submarine U-75 (1940)
German submarine U-303
German submarine U-6 (1935)
German submarine U-512
German submarine U-1226
Bud Day
Amersfoort concentration camp
RAF Scorton
German submarine U-735
German submarine U-718
German submarine U-254
German submarine U-2331
12th Indian Infantry Brigade
Harl Pease
German submarine U-961
List of Hispanic Medal of Honor recipients
Ballarat Airport
80th Infantry (Reserve) Division (United Kingdom)
German submarine U-703
German submarine U-227
Herzogenbusch concentration camp
Bruce Lynn
German submarine U-2321
USS Beagle (IX-112)
German submarine U-2322
USS Triana (IX-223)
German submarine U-2323
German submarine U-2324
USS Armadillo (IX-111)
German submarine U-1234
Royal Devon Yeomanry
1st Parachute Army (Wehrmacht)
128th Infantry Brigade (United Kingdom)
Silvestre S. Herrera
John Smith (flying ace)
German submarine U-470
German submarine U-844
German submarine U-964
German submarine U-958
Seehund
German submarine U-2342
Molch
Guy Gabaldon
Paul Moore Jr.
Jesse Hawley (American football)
Lewis William Walt
Fürstenfeldbruck Air Base
Robert C. Giffen
Ladd Army Airfield
Battle of Beda Fomm
Robert Stanford Tuck
1st U-boat Flotilla
2nd U-boat Flotilla
José M. López
Darrell R. Lindsey
Joseph W. Kennedy
Army Group G
RAF Habbaniya
Infantry Assault Badge
La Tontouta International Airport
Ben L. Salomon
Leo Geyr von Schweppenburg
Florida Keys Marathon Airport
719th Infantry Division (Wehrmacht)
Allen H. Turnage
Ray E. Porter
German submarine U-156 (1941)
Silverplate
25th Infantry Brigade (United Kingdom)
George Edward Wahlen
German submarine U-25 (1936)
German submarine U-26 (1936)
German submarine U-405
German submarine U-10 (1935)
German submarine U-615
John C. H. Lee
Hugh B. Hester
German submarine U-566
German submarine U-551
German submarine U-554
German submarine U-555
Elmer Charles Bigelow
Charles D. Barrett
David E. Grange Jr.
Warren Stevens
German submarine U-2501
German submarine U-196
George C. Axtell
7th U-boat Flotilla
German submarine U-768
Georg Stumme
RAF North Pickenham
Orson Leon Crandall
George Fleming Davis
Landkreuzer P. 1000 Ratte
USS Erie (PG-50)
Pumpkin bomb
Calhoun Allen
RAF Horsham St Faith
USS Sherburne (APA-205)
German submarine U-521
Klaus Bargsten
German submarine U-509
German submarine U-86 (1941)
German submarine U-100 (1940)
German submarine U-518
German submarine U-531
German submarine U-51 (1938)
German submarine U-529
German submarine U-78 (1940)
German submarine U-352
German submarine U-124 (1940)
German submarine U-7 (1935)
German submarine U-16 (1936)
Frederick J. Karch
German submarine U-973
German submarine U-468
German submarine U-49 (1939)
German submarine U-98 (1940)
German submarine U-502
German submarine U-533
German submarine U-504
German submarine U-107 (1940)
German submarine U-63 (1939)
German submarine U-427
German submarine U-503
German submarine UA (1939)
H. M. Fowler
Lowell English
Walter Wolfrum
Marocchinate
Herschel Green
Operation Spring
Operation Atlantic
German submarine U-201
German submarine U-307
167th Airlift Wing
Iven Mackay
Non-British personnel in the RAF during the Battle of Britain
Helmut Wick
German submarine U-42 (1939)
German submarine U-337
RAF Gütersloh
J. Douglas Blackwood
Operation Overlord
Howard Caine
Bedfordshire Yeomanry
Wolfgang Schellmann
RAF Ridgewell
Wilhelm Balthasar
RAF Kimbolton
Walter Krupinski
3"/50 caliber gun
RAF Grafton Underwood
RAF Harrington
RAF Deenethorpe
RAF Glatton
John Sidney Garrett
Juan César Cordero Dávila
RAF Nuthampstead
James Henry Mills
Joe M. Nishimoto
Wilhelm Burgdorf
Grayling Army Airfield
Albert T. Harris
RAF Kings Cliffe
RAF Bodney
RAF Martlesham Heath
RAF East Wretham
Alvin C. Cockrell
Rechlin–Lärz Airfield
German submarine U-765
Friedrich Pein
2nd Naval Infantry Division (Wehrmacht)
Ralph Cheli
Walter R. Mansfield
1st Naval Infantry Division (Wehrmacht)
Donald Burgett
RAF Little Walden
RAF Steeple Morden
RAF Bottisham
HA. 19 (Japanese Midget Submarine)
Chichester/Goodwood Airport
Headcorn Aerodrome
Chalgrove Airfield
German submarine U-183
Randolph M. Holder
German submarine U-180
Panzer IX and Panzer X
Operations Vulcan and Strike
Operation Retribution (1943)
Operation Flax
Operation Frantic
Albert Kotin
Hollister brothers
Vaivara concentration camp
John T. Eversole
Duxford Aerodrome
RAF Wormingford
RAF Fowlmere
RAF Leiston
John K. Snyder
Stanley G. Benner
German submarine U-269
Charles H. Coolidge
RAF Warmwell
Arthur Reginald Evans
Internment of Italian Americans
Campile
Aftermath of World War II
RAF Hethel
RAF Tibenham
RAF Old Buckenham
RAF Shipdham
RAF Wendling
Robert H. Bolton
9th Armoured Brigade (United Kingdom)
Junior J. Spurrier
RAF Snetterton Heath
RAF Deopham Green
RAF Mendlesham
RAF Eye
RAF Debach
Everett F. Larson
Evelyn Owen
Bo Wininger
110th Infantry Division (Wehrmacht)
Jean de Laborde
French battleship Provence
French battleship Bretagne
Grave of the Fireflies (short story)
German submarine U-1105
Claude B. Duval
Harry Brinkley Bass
Mémorial des Martyrs de la Déportation
George L. Fox
Robin Olds
Al Alquist
RAF Hardwick
RAF Bungay
RAF Seething
RAF Halesworth
German submarine U-125 (1940)
German submarine U-31 (1936)
German submarine U-185
17th Bombardment Group
Santa Ana Army Air Base
Allied plans for German industry after World War II
RAF Rackheath
RAF Attlebridge
Russell E. Dunham
Ulrich de Maizière
Bobbie E. Brown
German submarine U-371
German submarine U-388
German submarine U-95 (1940)
Henry Oliver Hansen
Ephrata Municipal Airport
Bény-sur-Mer Canadian War Cemetery
German submarine U-23 (1936)
German submarine U-596
German submarine U-539
Bretteville-sur-Laize Canadian War Cemetery
Albrook Air Force Station
RAF Thorpe Abbotts
RAF Framlingham
William L. Nelson (Medal of Honor)
Eastern Sierra Regional Airport
Blythe Airport
Three Came Home
Yolo County Airport
Furnace Creek Airport
Delano Municipal Airport
William O. Brice
Franklin Field (California)
RAF Rattlesden
RAF Sudbury
RAF Lavenham
Deutsche Werft
Sherman Army Airfield
Walter Stauffer McIlhenny
Independence Airport
Mesa Del Rey Airport
Lone Pine Airport
Isaac D. White
Mariposa-Yosemite Airport
Staffordshire Yeomanry
Søren Kam
Silver Springs Airport
RAF Mount Farm
RAF Watton
RAF Boxted
Owyhee Airport
Hans-Erich Voss
Branse Burbridge
RAF Andrews Field
RAF Atcham
Gaya Airport
Hellenikon Air Base
Operation Jupiter (1944)
Chabua Air Force Station
Tezpur Airport
Rufus G. Herring
German submarine U-134 (1941)
Neville Duke
German submarine U-34 (1936)
German submarine U-131 (1941)
Sacramento Executive Airport
Edwin Keith Thomson
Gilbert Johnson
Boca Raton Army Air Field
Edgar Huff
North Auxiliary Airfield
Erhard Raus
Ahmed Ben Bella Airport
Japan campaign
Raymond Frybarger Jr.
Tommy Noonan
Charles S. Lawrence
Paul Maitla
Jack Turnbull
3d Airlift Squadron
USS Missoula (APA-211)
Hans-Ekkehard Bob
German submarine U-38 (1938)
German submarine U-37 (1938)
RAF Great Dunmow
RAF Chipping Ongar
Ignacio Agramonte International Airport
List of Axis personnel indicted for war crimes
Garner H. Tullis
South Bend International Airport
German submarine U-3 (1935)
Otto von Bülow
German submarine U-99 (1940)
Floyd B. Parks
Yuba County Airport
Siskiyou County Airport
RAF Keevil
Samuel G. Fuqua
Type C3-class ship
Thomas E. Watson (USMC)
German submarine U-221
German submarine U-362
Hannes Trautloft
Willows-Glenn County Airport
Zamperini Field
Mefford Field Airport
Tracy Municipal Airport (California)
Ernest Titterton
Abram Salmon Benenson
Jagdgeschwader 3
Jagdgeschwader 7
Jagdgeschwader 26
Jagdgeschwader 53
Ehrenpokal der Luftwaffe
Erich Dethleffsen
James Phillip Connor
11th Attack Squadron
17th Attack Squadron
30th Reconnaissance Squadron
Erwin Engelbrecht
The Diary of Anne Frank (play)
Hubert Zemke
Second Philippine Republic
Feldgendarmerie
Katyn massacre
John Mihalowski
Ezra Stone
German submarine U-331
Sniper's Badge
Plutonium
Bruno Sutkus
Close Combat Clasp
John C. England
German submarine U-481
List of Knight's Cross of the Iron Cross recipients
Agustín Ramos Calero
Operation Diver
List of Knight's Cross of the Iron Cross recipients (A)
List of Knight's Cross of the Iron Cross with Oak Leaves recipients (1940–1941)
List of Knight's Cross of the Iron Cross with Oak Leaves recipients (1942)
List of Knight's Cross of the Iron Cross with Oak Leaves recipients (1943)
List of Knight's Cross of the Iron Cross with Oak Leaves recipients (1944)
List of Knight's Cross of the Iron Cross with Oak Leaves recipients (1945)
Lucian Adams
List of Knight's Cross of the Iron Cross recipients (Q)
Jeremy Slate
Vardø Airport, Svartnes
Theo Osterkamp
Berlevåg Airport
Roza Shanina
Maximilian von Herff
List of Knight's Cross of the Iron Cross recipients (X–Z)
David M. Gonzales
Louis R. Lowery
List of Knight's Cross of the Iron Cross recipients (C)
USS Mifflin (APA-207)
Arthur G. Elliott Jr.
German submarine U-144 (1940)
Marcario García
List of Knight's Cross of the Iron Cross recipients (I)
Pittsburgh (1942 film)
Joe P. Martínez
Lae Nadzab Airport
William J. Crawford
Alexander D. Goode
Soldau concentration camp
John P. Washington
Manuel Pérez Jr.
Commanders of World War II
Georg-Hans Reinhardt
Abadan International Airport
German submarine U-12 (1935)
Alejandro R. Ruiz
99th Air Base Wing
Jose F. Valdez
William A. Shomo
List of Knight's Cross of the Iron Cross recipients (Ha–Hm)
Ysmael R. Villegas
German submarine U-39 (1938)
German submarine U-40 (1938)
37th Infantry Brigade Combat Team (United States)
Haigh Field Airport
German submarine U-41 (1939)
50th Air Refueling Squadron
Mitchell Red Cloud Jr.
List of Knight's Cross of the Iron Cross recipients (L)
Johnston Island Air Force Base
Erich Rudorffer
Walter Zinn
James C. Gardner
Dewey Jackson Short
Chuck Zink
Currituck County Regional Airport
Robert Craig (Medal of Honor)
AAC Middle Wallop
German submarine U-217
German submarine U-83 (1940)
German submarine U-79 (1941)
German submarine U-72 (1940)
German submarine U-70 (1940)
German submarine U-176
German submarine U-625
6th Air Division
Lushai Brigade
German submarine U-441
German submarine U-843
German submarine U-1235
German submarine U-1227
German submarine U-218
German submarine U-255
German submarine U-501
List of Knight's Cross of the Iron Cross recipients (J)
Rakhimzhan Qoshqarbaev
Manshuk Mametova
German submarine U-1059
German submarine U-1061
German submarine U-1062
German submarine U-1060
German submarine U-300
German submarine U-317
German submarine U-268
German submarine U-280
German submarine U-1302
List of German World War II jet aces
Admiralty Islands campaign
German submarine U-511
German submarine U-530
German submarine U-228
George A. Burton
German submarine U-353
German submarine U-535
German submarine U-340
German submarine U-324
German submarine U-383
Kurt Welter
German submarine U-443
German submarine U-438
German submarine U-953
German submarine U-759
Brehon B. Somervell
Martin Drewes
Turlock Municipal Airport
Sequoia Field Airport
German submarine U-325
German submarine U-400
German submarine U-1021
Polish–Lithuanian relations during World War II
Richard S. Edwards
Hans-Joachim Jabs
List of Knight's Cross of the Iron Cross recipients (W)
Leicestershire Yeomanry
Derbyshire Yeomanry
German submarine U-772
List of Knight's Cross of the Iron Cross recipients (V)
Meinrad von Lauchert
Millville Executive Airport
List of Knight's Cross of the Iron Cross recipients (T)
Charles Allen Thomas
List of Knight's Cross of the Iron Cross recipients (D)
List of Knight's Cross of the Iron Cross recipients (E)
German submarine U-43 (1939)
List of Knight's Cross of the Iron Cross recipients (U)
List of Knight's Cross of the Iron Cross recipients (O)
James Harry Lacey
RAF Ibsley
Warwickshire Yeomanry
List of Knight's Cross of the Iron Cross recipients (F)
Ross Lindsey Iams
Donald Leroy Truesdell
Donald Conroy
Lanarkshire Yeomanry
List of Knight's Cross of the Iron Cross recipients (Ba–Bm)
List of Knight's Cross of the Iron Cross recipients (Bn–Bz)
RAF Stoney Cross
RAF Bisterne
List of Knight's Cross of the Iron Cross recipients (G)
RAF Ramsbury
Brian Robertson, 1st Baron Robertson of Oakridge
RAF Fulbeck
RAF Langar
Ashton J. Mouton
19th Air Division
USS Ampere
List of Knight's Cross of the Iron Cross recipients (Ka–Km)
List of Knight's Cross of the Iron Cross recipients (Kn–Kz)
Frank Campanella
RAF Birch
RAF Gosfield
RAF Matching
Shafter Airport
Coleman Army Airfield
Friedrich Hossbach
Fritz Klingenberg
McCook Army Air Field
Alan Shapley
Dave Philley
Nebraska World War II army airfields
Ainsworth Regional Airport
Fairmont State Airfield
Harvard State Airport
Scribner State Airport
USS Marion County (LST-975)
21st Air Division
Alfred Marcy
Lawrence G. Rawl
Truman O. Olson
107th Fighter Squadron
Harry Townes
German submarine U-309
Walter Harzer
Friedrich-Wilhelm Bock
Gerald C. Thomas
List of Knight's Cross of the Iron Cross recipients (M)
M. B. Etheredge
Berkshire Yeomanry
42d Air Base Wing
463d Airlift Group
German submarine U-957
RAF Rivenhall
Jack Mason Gougar
Joe Gray Taylor
J. Rayburn Bertrand
Ernest Ivy Thomas Jr.
Keith L. Ware
Harold G. Schrier
German submarine U-253
German submarine U-259
German submarine U-656
German submarine U-273
German submarine U-523
Munich-Riem Airport
Arnold R. Kilpatrick
18th Panzer Division (Wehrmacht)
German submarine U-24 (1936)
German submarine U-11 (1935)
German submarine U-13 (1935)
German submarine U-15 (1936)
German submarine U-17 (1935)
German submarine U-18 (1935)
Joe Henry Cooper
German submarine U-30 (1936)
German submarine U-50 (1939)
92d Operations Group
German submarine U-85 (1941)
German submarine U-172
Gerhard Schmidhuber
Brookley Air Force Base
Forrest L. Vosler
Joseph Sarnoski
Robert Thomas Edlin
64th Air Expeditionary Group
407th Air Expeditionary Group
Le Havre – Octeville Airport
42d Attack Squadron
The Truth about Nanjing
Houlton International Airport
25th Panzer Division (Wehrmacht)
Johnny Schmitz
Panzergrenadier Division Kurmark
3rd U-boat Flotilla
Dean Hess
Ben H. Procter
6th Marine Division on Okinawa
Lubumbashi International Airport
487th Air Expeditionary Wing
486th Air Expeditionary Wing
Eva Braun
German submarine U-14 (1935)
386th Air Expeditionary Wing
447th Air Expeditionary Group
German submarine U-106 (1940)
Bruce K. Holloway
Dakhla Airport
Tamar (novel)
German submarine U-298
German submarine U-256
El Fasher Airport
Günther Korten
German submarine U-96 (1940)
D. C. Wimberly
Thomas W. Fowler
Braunschweig Wolfsburg Airport
50th Troop Carrier Wing
List of Knight's Cross of the Iron Cross recipients (N)
Tige Andrews
Bruno Bräuer
190th Fighter Squadron
Leona Woods
9th U-boat Flotilla
First Battle of Kharkov
320th Air Expeditionary Wing
Edmund Herring
16th Air Expeditionary Wing
387th Air Expeditionary Group
398th Air Expeditionary Group
457th Air Expeditionary Group
458th Air Expeditionary Group
506th Air Expeditionary Group
416th Air Expeditionary Wing
Aden International Airport
German submarine U-89 (1941)
German submarine U-88 (1941)
German submarine U-66 (1940)
Ankang Wulipu Airport
German submarine U-68 (1940)
Kunming Wujiaba International Airport
German submarine U-103 (1940)
Lloyd G. McCarter
Robert B. Nett
Bud Mahurin
Hanzhong Xiguan Airport
Thomas E. Atkins
The Sea Chase
List of Knight's Cross of the Iron Cross recipients (P)
William G. Thrash
4th U-boat Flotilla
5th U-boat Flotilla
6th U-boat Flotilla
8th U-boat Flotilla
Horst Ademeit
Reinhard Suhren
Francis B. Wai
Nanning Wuxu International Airport
German submarine U-102 (1940)
466th Fighter Squadron
101st Air Refueling Wing
Engelbert Endrass
111th Fighter Wing
419th Fighter Wing
German submarine U-978
Paul M. Davis Jr.
Battle of Elsenborn Ridge
Imphal Airport
Frans Kaisiepo International Airport
103d Airlift Wing
Air raids on Japan
11th U-boat Flotilla
Hans-Rudolf Rösing
Werner Hartmann
106th Rescue Wing
Sentani International Airport
112th Air Refueling Group
Martin E. Brooks
German submarine U-8 (1935)
11th Army (Wehrmacht)
121st Air Refueling Wing
113th Wing
Walter Oesau
The class the stars fell on
118th Wing
122d Fighter Wing
24th Panzer Division (Wehrmacht)
Telesforo Trinidad
HMS H6
List of most successful U-boat commanders
Miho-Yonago Airport
Willibald C. Bianchi
Myitkyina Airport
James Connally Air Force Base
Larson Air Force Base
Franklin A. Hart
Marks Air Force Base
Naknek Air Force Base
Günther Lützow
William Edward Phipps
Max Valentiner
Heinz Macher
Orly Air Base
Robert Taplett
German submarine U-35 (1936)
Ray A. Robinson
Edwin D. Patrick
Charleville Airport
Cloncurry Airport
German submarine U-5 (1935)
German submarine U-9 (1935)
German submarine U-19 (1935)
Francis Junior Pierce
German submarine U-777
10th U-boat Flotilla
310th Space Wing
Mihail Lascăr
347th Rescue Group
Charles P. Hall
Lockhart River Airport
Kenneth Walker
John Pickard (American actor)
German submarine U-434
Adlertag
List of Knight's Cross of the Iron Cross recipients (R)
Gilliam-class attack transport
Advanced Landing Ground
17th Army (Wehrmacht)
26th Information Operations Wing
Battle of Brody (1941)
List of Knight's Cross of the Iron Cross recipients (Schu–Sz)
List of Knight's Cross of the Iron Cross recipients (Sa–Schr)
Battle of Saumur (1940)
List of foreign recipients of the Knight's Cross of the Iron Cross
German submarine U-120 (1940)
301st Fighter Wing
Heinrich Kreipe
Mallam Aminu Kano International Airport
Roy Boehm
328th Weapons Squadron
308th Armament Systems Wing
George N. Crocker
USS LST-5
Wilhelm Batz
Walther Dahl
Kurt Freiherr von Liebenstein
Wolfgang Tonne
Hans Waldmann (fighter pilot)
Gurney Airport
Buka Airport
Momote Airport
Girua Airport
Mono Airport
Munda Airport
Yandina Airport
Allied leaders of World War II
460th Space Wing
Axis leaders of World War II
Eberhard von Mackensen
Santo-Pekoa International Airport
Egon Mayer
Marion Frederic Ramírez de Arellano
9th Air Refueling Squadron
USS Mindanao (ARG-3)
Neel E. Kearby
Kurt Bühligen
USS Luzon (ARG-2)
Fred J. Christensen
Puerto Ricans in World War II
144th Fighter Wing
Conrad Albrecht
HM LST-413
Samuel B. Griffith
Joachim Lemelsen
Ralph Francis Stearley
Tejgaon Airport
Bill Millin
Frederick Curtice Davis
Donald Blakeslee
Kurt Ubben
Norfolk Yeomanry
Mihiel Gilormini
Dietrich Hrabak
Charles W. Dryden
Walter Schuck
Joe Maross
Georg-Peter Eder
Rudolf Christoph Freiherr von Gersdorff
Paso Robles Municipal Airport
Lawson Army Airfield
Theodor Weissenberger
Polish culture during World War II
Battle of Sidi Bou Zid
Siegfried Rasp
David Norvell Walker Grant
USS Orange County (LST-1068)
Herbert Ihlefeld
Helmut Thumm
Aurora State Airport
Hans Rose
Alkali Lake State Airport
19th Army (Wehrmacht)
Gerhard Boldt
Hermann Niehoff
Walther Forstmann
USS LST-31
USS Alameda County (LST-32)
Orglandes German war cemetery
Jerome Holtzman
Grady A. Dugas
German submarine U-123 (1940)
Karl Koller (general)
Hans Jeschonnek
Hans Philipp
USS LST-482
USS LST-483
Milton Ernest Ricketts
USS Nestor (ARB-6)
Madras Municipal Airport
Royal Wiltshire Yeomanry
19th Panzer Division (Wehrmacht)
334th Fighter Squadron
Helmut Lipfert
23rd Panzer Division (Wehrmacht)
USS Aristaeus (ARB-1)
Godman Army Airfield
Max-Hellmuth Ostermann
Anton Hafner
Battle of Verrières Ridge
Paul B. Huff
Friedrich-Karl "Tutti" Müller
W. L. Rambo
Werner Schröer
USS Phaon (ARB-3)
USS Zeus (ARB-4)
USS Midas (ARB-5)
USS Sarpedon (ARB-7)
USS Telamon (ARB-8)
USS Ulysses (ARB-9)
USS Demeter (ARB-10)
Hans-Jürgen Stumpff
U-boat War Badge
Frank Steer
RAF Beaulieu
RAF Boreham
RAF Holmsley South
RAF Hurn
457th Fighter Squadron
U-boat Front Clasp
Carl Emmermann
Free Belgian forces
Hispanic Admirals in the United States Navy
Joachim Müncheberg
281st Security Division (Wehrmacht)
26th Infantry Division (Wehrmacht)
Eduard Neumann
326th Infantry Division (Wehrmacht)
58th Infantry Division (Wehrmacht)
277th Infantry Division (Wehrmacht)
4th Regiment Royal Artillery
3rd Regiment Royal Horse Artillery
1st Regiment Royal Horse Artillery
5th Regiment Royal Artillery
20th Intelligence Squadron
Dodecanese campaign
German submarine U-94 (1940)
RAF Charmy Down
USS Menelaus (ARL-13)
Alfonza W. Davis
USS Indra (ARL-37)
RAF Thruxton
RAF Chilbolton
Army Group Oberrhein (Germany)
RAF raid on La Caine (1944)
USS Sphinx (ARL-24)
USS Amycus (ARL-2)
Wolf-Dietrich Wilcke
USS Agenor (ARL-3)
LXIV Army Corps (Wehrmacht)
1942 Luxembourgish general strike
182d Fighter Squadron
Leopold Steinbatz
A. C. Clemons
Anton Hackl
Rome State Airport
USS Myrmidon (ARL-16)
USS Patroclus
Werner Streib
459th Air Refueling Wing
Battle of Raseiniai
Ernst-Wilhelm Reinert
Josef Wurmheller
Peter-Erich Cremer
German submarine U-128 (1941)
Amphibious Construction Battalion One
148th Reserve Division (Wehrmacht)
7th Airlift Squadron
Camp Vernet
RAF Lymington
RAF Winkton
Emil Lang
Eugene Sledge
The Gate of the Year
USS Romulus (ARL-22)
USS Remus (ARL-40)
Front Flying Clasp of the Luftwaffe
Frank Durbin
Gotthard Handrick
34th Training Wing
MidCoast Regional Airport at Wright Army Airfield
Jozef Raskin
343d Wing
18th Aggressor Squadron
Johannes Wiese
37th Training Wing
136th Airlift Wing
USS Daedalus (ARL-35)
Reiner Stahel
United States Air Forces Southern Command
RAF Kingsnorth (World War II)
RAF Woodchurch
RAF Ashford
Beauford T. Anderson
Perry–Houston County Airport
RAF High Halden
RAF Staplehurst
Wolfgang Falck
Dayton Project
Siegfried Freytag
Erich Leie
Günter Steinhausen
Hermann-Friedrich Joppien
Karl-Gottfried Nordmann
Adolf Dickfeld
Elia Dalla Costa
RAF Balderton
RAF Upottery
RAF Bottesford
Robert Weiß (pilot)
Wilhelm Falley
108 Martyrs of World War II
Joachim Kirschner
Mamoru Shinozaki
Jack W. Mathis
Lublin–Brest Offensive
Jack Williams (Medal of Honor)
59th Medical Wing
RAF Merryfield
RAF Weston Zoyland
John Harlan Willis
Harlan Holleman
30th Waffen Grenadier Division of the SS
Len E. Blaylock
Doris Packer
German War Graves Commission
Heinrich Bartels
Kampfgeschwader 55
75th Air Base Wing
RAF Saltby
RAF Spanhoe
403d Wing
Benjamin R. Marsh Jr.
Ruth Cheney Streeter
Norman Francis Vandivier
502nd Heavy Panzer Battalion
Erich Marcks
James Megellas
Lorna Arnold
Cannock Chase German Military Cemetery
Harold Barrowclough
121st Infantry Division (Wehrmacht)
Ross T. Dwyer
Leonard C. Brostrom
Joseph J. Cicchetti
Samuel Jaskilka
Operation Steinbock
Howard E. Woodford
John R. McKinney
299th Infantry Division (Wehrmacht)
Cassidy International Airport
Rhone American Cemetery and Memorial
USS LST-981
Allan Rockwell McCann
USS LST-919
Johnnie David Hutchins
John C. Sjogren
15th Waffen Grenadier Division of the SS (1st Latvian)
Günther Freiherr von Maltzahn
USS LST-906
Max Stotz
German submarine U-515
Antoni Sadlak
Mikio Hasemoto
Allan M. Ohata
4th Operations Group
Edwin H. Whitehead
J. C. Gilbert
Shizuya Hayashi
Internment of German Americans
Werner Mummert
Bob Sikes
William C. Cramer
Willis W. Bradley
Norman C. Skogstad
77th Aeronautical Systems Wing
Alfred N. Phillips
Jack Reed (Mississippi politician)
Kenneth Hubbard
Wilhelm Crinius
Paul Harteck
Shinyei Nakamine
Joachim Helbig
Emil Clade
USS Oahu (ARG-5)
Erich Bärenfänger
American airborne landings in Normandy
Ernst Kaether
Battle of Guam (1941)
XVIII Army Corps (Wehrmacht)
Richard Derr
LVI Panzer Corps
XXXX Panzer Corps
XXXXI Panzer Corps
Oscar Griswold
562nd Grenadier Division (Wehrmacht)
James C. Marshall
Quonset Point Air National Guard Station
Frank Reginald Carey
William B. Rosson
Charles N. DeGlopper
Taddy Aycock
George D. Keathley
13th Bomb Squadron
Army Group E
USNS Neptune (ARC-2)
Isadore S. Jachman
Atomic bombings of Hiroshima and Nagasaki
Moro River Campaign
Cecil R. Blair
Lloyd Herbert Hughes
Eli L. Whiteley
1940–44 insurgency in Chechnya
Bruno Ritter von Hauenschild
Günther Josten
Hugh Gallarneau
Jay T. Robbins
T. Ashton Thompson
Graham B. Purcell Jr.
Brittany American Cemetery and Memorial
312th Aeronautical Systems Group
Oscar F. Perdomo
USS Pickaway (APA-222)
Rudolf Holste
28th Jäger Division (Wehrmacht)
Minoru Yasui
USS Randall (APA-224)
USS New London County (LST-1066)
USS Nye County (LST-1067)
Charles L. Bolte
Panzer Badge
Art Johnson (1940s pitcher)
John E. Hull
I Army Corps (Wehrmacht)
Charles W. Lindberg
Army Group Don
Battle of Remagen
USS LST-472
Army Group North Ukraine
Pratt C. Remmel
USS Aegir (AS-23)
USS Anthedon (AS-24)
USS Clytie (AS-26)
Bruce Godfrey Brackett
Robert Schliske
Trose Emmett Donaldson
Carl Hilpert
USS Maricopa County (LST-938)
Army Group Ostmark
Army Group South Ukraine
355th Fighter Wing
Waycross–Ware County Airport
John James Powers
John Michael Bermingham
Paul D. Adams
564th Missile Squadron
USS Kenmore (AK-221)
Mission Albany
Mission Boston
Clarence Lee Evans
IX Troop Carrier Command
John R. Deane Jr.
Richard S. Baron
Bunyan Randolph Cooner
Kurt von Tippelskirch
102nd Infantry Division (Wehrmacht)
21st Infantry Division (Wehrmacht)
M. Caldwell Butler
Eugen Ritter von Schobert
14th Infantry Division (Wehrmacht)
56th Infantry Division (Wehrmacht)
349th Infantry Division (Wehrmacht)
Punta Gorda Airport (Florida)
Spring 1945 offensive in Italy
Andrew Kenneth Waterman
292nd Infantry Division (Wehrmacht)
XXXVIII Army Corps (Wehrmacht)
Frontier Wire (Libya)
Walther Nehring
William Finnic Cates
Andrew Jackson Gandy
Frank O. Slater
Harvey Emerson Oswald
Hilan Ebert
Leon W. Johnson
Kenneth Hart Muir
131st Bomb Wing
Eugene Blair
LeRay Wilson
412th Test Wing
Hubert Paul Chatelain
Minor Butler Poole
Herbie Kronowitz
Ernst Kupfer
Edwin William Hurst
Robert Lee Pettit
Andrew Davis Bruce
Harry James Lowe Jr.
Theodor Nordmann
Roy Orestus Hale Jr.
Marvin Lee Ramsden
Pete Mead
C. J. Bolin
Kenneth W. Durant
Herbert A. Calcaterra
Ernst Gadermann
Monroe Schwarzlose
Gust J. Swenning
Thomas Mack Wilhoite
Sharpe Field
Bob Cremins
USS New Kent (APA-217)
516th Aeronautical Systems Wing
Needles Airport
Tulle massacre
USS Habersham (AK-186)
498th Nuclear Systems Wing
508th Aerospace Sustainment Wing
Edwin A. Pollock
Herbert Beckington
Hermann von Oppeln-Bronikowski
Youngstown–Warren Air Reserve Station
Sondrestrom Air Base
USS LST-19
USS LST-29
Gustav Anton von Wietersheim
Dietrich Peltz
Bernhard Jope
German submarine U-627
Joseph Weldon Bailey Jr.
Edwin Alfred Howard
Jesse Rutherford Jr.
Eugene Morland Key
London Lewis Traw
Maurice Joseph Manuel
Doyle Clayton Barnes
Hubertus von Bonin
Richard Alonzo Jaccard
Fritz Fullriede
Lloyd Edgar Acree
Felix Stump
Hispanic Americans in World War II
920th Rescue Wing
Harold John Mack
415th Special Operations Squadron
Aachen Merzbrück Airfield
Merrit Cecil Walton
Herb Siegert
Malcolm Lewis Pratt
Severin Louis Rombach
91st Cyberspace Operations Squadron
Neldon Theo French
Thaddeus Parker
John Leon Williamson
29th Waffen Grenadier Division of the SS (1st Italian)
Van T. Barfoot
Melvin E. Biddle
Robert M. La Prade
Dom Dallessandro
Jack Miller (USMC officer)
Mike Colalillo
Bert C. Edmonds
Hawkins Field (airport)
Ninth Army (United Kingdom)
Oscar J. Zuniga
Oliver Mitchell
Benny Boynton
Bob Chappuis
Leland Evan Thomas
Chester Thomas O'Brien
John William Haas
George Emerson Conklin
William Frank Seiverling Jr.
Kendall Carl Campbell
Angus R. Goss
George Francis Grady
Charles E. Brannon
474th Air Expeditionary Group
319th Fighter Interceptor Training Squadron
Frederick Cushing Cross Jr.
Ben Kuroki
William T. Hanna
Joseph Edward Connolly
John Joseph Gilligan Jr.
George Heyliger
Edward Henry Allen
Albert William Tweedy Jr.
Howard Franklin Clark
Max Silverstein
19th Waffen Grenadier Division of the SS (2nd Latvian)
Chièvres Air Base
Voldemārs Veiss
Francis S. Currey
Walter Krüger (SS general)
64th Air Division
Croix de Guerre 1939–1945 (France)
USS Etamin (AK-93)
Rudolf Koch-Erpach
Edmund Hoffmeister
Margaret Gowing
Ludwig Franzisket
Gerhard Homuth
Harald Riipalu
Gustav Rödel
Carroll E. Lanier
USS Mahnomen County (LST-912)
Demon core
Ulrich Kleemann
Helmut Bennemann
USS LST-953
Whitey Wistert
Friedrich-Wilhelm Müller
Bernhard Woldenga
Mechelen transit camp
Vera Belik
Robert Martinek
Danny Doyle (baseball)
Joseph Cardijn
24th Special Operations Wing
USS Draco (AK-79)
Theo Cangelosi
USS Cor Caroli (AK-91)
USS Eridanus (AK-92)
USS Mintaka (AK-94)
USS Sterope (AK-96)
USS Bootes (AK-99)
30th Mechanized Brigade (Ukraine)
USS Triangulum (AK-102)
USS Sculptor (AK-103)
USS Ganymede (AK-104)
USS Caelum (AK-106)
USS Rotanin (AK-108)
USS Allioth (AK-109)
Clyde D. Eddleman
Heinz-Georg Lemm
USS Alkes (AK-110)
USS Rutilicus (AK-113)
58th Air Division
USS Azimech (AK-124)
USS Lesuth (AK-125)
USS Megrez (AK-126)
Berton E. Spivy Jr.
64th Flying Training Wing
Hans Kroh
USS Ara (AK-136)
USS Ascella (AK-137)
USS Alamosa (AK-156)
USS Alcona (AK-157)
USS Amador (AK-158)
Masato Nakae
USS Autauga (AK-160)
305th Infantry Division (Wehrmacht)
Beirut–Rafic Hariri International Airport
USS Beaverhead (AK-161)
Michael Pössinger
USS Beltrami (AK-162)
Hubert Miller
USS Blount (AK-163)
USS Brevard (AK-164)
USS Bullock (AK-165)
USS Cabell (AK-166)
USS Caledonia (AK-167)
USS Charlevoix (AK-168)
USS Chatham (AK-169)
USS Chicot (AK-170)
USS Claiborne (AK-171)
USS Clarion (AK-172)
Michael J. Daly
USS Codington (AK-173)
USS Colquitt (AK-174)
USS Craighead (AK-175)
Thomas T. Handy
73d Air Division
Alfred Schwarzmann
21st Army (Wehrmacht)
Walter D. Ehlers
Nathan Green Gordon
Postcards from No Man's Land
Tank Destruction Badge
Carlo Fecia di Cossato
Guaraní International Airport
Charles D. Palmer
90th Air Division
Harry D. Felt
James H. Polk
The Good Man of Nanking
91st Air Division
Hill 262
Barney F. Hajiro
John D. Hawk
Alfredo Ildefonso Schuster
Ephraim Oshry
George Dickey
Emerson Dickman
Henry M. Britt
Alton W. Knappenberger
Naval Air Station Barbers Point
Medal of the Armed Resistance 1940–1945
Robert D. Maxwell
Richard Miles McCool
Charles P. Murray Jr.
Nicholas Oresko
Wilburn K. Ross
George T. Sakato
Paul J. Wiedorfer
4th Reconnaissance Group
History of the Royal Marines
Junior Van Noy
John R. Towle
Raymond Zussman
George S. Blanchard
Traugott Herr
Walter T. Kerwin Jr.
6th Guards Tank Brigade (United Kingdom)
Frank Goettge
German submarine U-557
Otto von Knobelsdorff
Bill Evans (1940s pitcher)
Hans von Obstfelder
Josef Harpe
Reims – Champagne Air Base
Smilo Freiherr von Lüttwitz
728th Airlift Squadron
22d Operations Group
32nd Infantry Division (Wehrmacht)
George B. Turner
Walter C. Wetzel
Homer L. Wise
Dirk J. Vlug
Paul L. Freeman Jr.
Friedrich Beckh
Al Evans
Karl Henke
10th Missile Squadron
12th Missile Squadron
740th Missile Squadron
Ernst-Günther Baade
Fritz Losigkeit
140th Wing
76th Fighter Squadron
Gerhard Schöpfel
Italo Gariboldi
Seacoast defense in the United States
Barbuda Codrington Airport
Myron Healey
RAF Kirton in Lindsey
Rudolf Lippert
George Doherty
Henry I. Hodes
Carter B. Magruder
Hans "Assi" Hahn
Johnny Rigney
Wolfgang Späte
126th Air Refueling Wing
128th Air Refueling Wing
133rd Airlift Wing
137th Special Operations Wing
141st Air Refueling Wing
146th Airlift Wing
164th Airlift Wing
U. S. Grant Sharp Jr.
Andrew P. O'Meara
Robert M. Viale
Raymond H. Wilkins
William H. Thomas (Medal of Honor)
John F. Thorson
Horace M. Thorne
William L. Calhoun (admiral)
Day G. Turner
Willis Ricketts
Max Thompson (Medal of Honor)
Ted T. Tanouye
Jack L. Treadwell
John J. Tominac
Seymour W. Terry
German submarine U-301
William H. Wilbur
176th Air Defense Squadron
Events leading to the attack on Pearl Harbor
Anton Mader
Ayrshire (Earl of Carrick's Own) Yeomanry
George E. Stratemeyer
Herman C. Wallace
Alfred L. Wilson
Walter J. Will
Ernst Tiburzy
Battle of Gondar
Volk Field Air National Guard Base
Edward G. Wilkin
Palestine Regiment
Merrill B. Twining
Joachim Brendel
444th Air Expeditionary Wing
462d Air Expeditionary Group
468th Bombardment Group
29th Flying Training Wing
502d Bombardment Group
513th Air Control Group
James H. Kasler
331st Air Expeditionary Group
Kurt Brändle
Alfred Grislawski
John R. Crews
318th Fighter Group
414th Fighter Group
Franz Schall
Memorial Hall of the Victims in Nanjing Massacre by Japanese Invaders
Capture of Kufra
Thomas W. Wigle
Hulon B. Whittington
Ellis R. Weicht
H. C. Westermann
Josef Bremm
Franz Dörr
Oscar M. Laurel
Hans Felber
Grady C. Cothen
Richard L. Cevoli
Allen Army Airfield
Geoffrey Page
David C. Waybur
Robert T. Waugh
Henry F. Warner
Harold E. Martin
Spencer Municipal Airport
Theodor Wisch
Herman Bottcher
Henry W. Hahn
Heinrich Freiherr von Lüttwitz
92nd (Loyals) Light Anti-Aircraft Regiment, Royal Artillery
Garrison H. Davidson
John C. Squires
Joe C. Specker
William A. Soderman
Furman L. Smith
Hans Gollnick
John Raymond Rice
Joseph A. Boyd Jr.
Melville Ruick
Battle of Kesternich
George Koval
Lista Air Station
465th Bombardment Group
Attacks on Australia during World War II
James D. Slaton
Edward A. Silk
William R. Shockley
Carl V. Sheridan
Harry von Bülow-Bothkamp
Fife and Forfar Yeomanry
Erich Fronhöfer
Scottish Horse
Francis Birch (geophysicist)
Charles W. Shea
Herbert Emery Schonland
Henry Schauer
Joseph E. Schaefer
Joseph J. Sadowski
Dyersburg Army Air Base
Bandit-warfare Badge
Jagdgeschwader 6
The Reader (2008 film)
Paul F. Riordan
John N. Reese Jr.
James W. Reese
Edward Heffron
Jagdgeschwader 11
Bernard J. Ray
Donald D. Pucket
Ernest W. Prussman
Arthur Murray Preston
Leo J. Powers
Frank D. Peregory
Heinrich Sturm
Julius Ringel
Alberto Marvelli
John J. Pinder Jr.
Frank J. Petrarca
George Peterson (Medal of Honor)
George J. Peters
Jack J. Pendleton
Forrest E. Peden
Laverne Parrish
John Joseph Parle
Kazuo Otani
Charles H. MacDonald
61st Airlift Squadron
Frank H. Ono
Max-Günther Schrank
Roy Tackett
Hans Kreysing
Arlo L. Olson
Yasui v. United States
Yukio Okutsu
USS General W. F. Hase (AP-146)
Friedrich Obleser
Barry Mahon
James K. Okubo
Carlos C. Ogden
William J. O'Brien (Medal of Honor)
Otto Kumm
Robert G. Pugh
Otto Baum
Fritz-Hubert Gräser
James M. Burt
Maximilian von Edelsheim
Hellmuth Mäder
Estella Agsteribbe
Hermann Breith
Algie D. Brown
323d Air Expeditionary Wing
Wilhelm Wegener
409th Air Expeditionary Group
Joan Curran
Ralph G. Neppel
William K. Nakamura
392d Air Expeditionary Group
467th Bombardment Group
453rd Operations Group
Kiyoshi K. Muranaga
Japanese declaration of war on the United States and the British Empire
Outline of World War II
441st Troop Carrier Wing
Ellington Field Joint Reserve Base
Elmer Gedeon
Otto Wöhler
Kaufering concentration camp
389th Strategic Missile Wing
Joseph E. Muller
Friedrich Schulz
Jim Hamilton–L.B. Owens Airport
Boone Guyton
Gene Derricotte
Platt-LePage XR-1
Antulio Segarra
Heinz Harmel
August Dieckmann
Charles E. Mower
Robert Gysae
Kaoru Moto
Edward J. Moskala
Naha Air Base
Rudolph W. Riefkohl
Joe McCorquodale
HMS Dominica (K507)
Bockscar
Lists of World War II topics
General Assault Badge
Crimea Shield
Eugen Meindl
479th Flying Training Group
Harold H. Moon Jr.
Jack C. Montgomery
Royal Naval Patrol Service
Georg-Wilhelm Postel
Ludwig Heilmann
George G. Siebels Jr.
Pratt Army Airfield
Kansas World War II army airfields
Max Ibel
John W. Minick
Andrew Miller (Medal of Honor, 1944)
Marshall Army Airfield
Harry J. Michael
Walker Army Airfield (Kansas)
Edward S. Michael
Dodge City Army Air Field
List of German World War II night fighter aces
Emmett H. Walker Jr.
493d Bombardment Group
German submarine U-74 (1940)
Alexander A. Drabik
Hans Beißwenger
Reinhard Seiler
Douglas XCG-17
3rd County of London Yeomanry (Sharpshooters)
Hans Seidemann
William E. Metzger Jr.
Vernon E. Megee
Hans Jordan
Walter Weiß
76th Tactical Reconnaissance Group
Gonars concentration camp
483d Tactical Airlift Wing
Robert E. Hogaboom
Republic-Ford JB-2
Tonopah Air Force Base
79th Infantry Division (Wehrmacht)
Cape Field at Fort Glenn
8th Airlift Squadron
Charles A. Curtze
489th Bomb Group
490th Bombardment Group
494th Air Expeditionary Group
Military Administration in Belgium and Northern France
Jagdgeschwader 4
Bob Doe
Jagdgeschwader 300
Gerhard Michalski
576th Flight Test Squadron
German Occupation Medals
Oklahoma World War II Army Airfields
Hatbox Field
Archie McKellar
10th Airlift Squadron
Carl-Alfred Schumacher
Harold O. Messerschmidt
Joseph F. Merrell
John W. Meagher
William A. McWhorter
6th Airlift Squadron
John J. McVeigh
Francis X. McGraw
Troy A. McGill
West Wall Medal
William D. McGee
Charles L. McGaha
Lod Air Force Base
James Fife Jr.
City of Life and Death
Thomas E. McCall
1st Airlift Squadron
Albrook "Marcos A. Gelabert" International Airport
4th Airlift Squadron
Melvin Mayfield
Joe E. Mann
George L. Mabry Jr.
15th Airlift Squadron
14th Airlift Squadron
Emilio S. Liwanag
Winkler County Airport
Terrell Municipal Airport
Mineral Wells Airport
Kerrville Municipal Airport
Abernathy Municipal Airport
Fort Stockton–Pecos County Airport
Lamesa Army Airfield
Draughon–Miller Central Texas Regional Airport
Pecos Municipal Airport
21st Airlift Squadron
22d Airlift Squadron
Aloe Army Airfield
James M. Logan
36th Airlift Squadron
45th Airlift Squadron
Donald R. Lobaugh
Edgar H. Lloyd
Floyd K. Lindstrom
Jake W. Lindsey
Fred Faulkner Lester
Statesboro–Bulloch County Airport
Daniel W. Lee
James H. Howard
Battle of Hannut
53d Airlift Squadron
Richard Heidrich
Marfa Army Air Field
Pampa Army Air Field
Robert E. Laws
Palacios Municipal Airport
William R. Lawley Jr.
Karl-Lothar Schulz
Gainesville Municipal Airport
Matagorda Island Air Force Base
48th Airlift Squadron
62d Airlift Squadron
Horst Niemack
Karl Decker
Ed Kemmer
Kurt Kuhlmey
Thunderbird Field No. 1
Operation Perch
18th Flight Test Squadron
Hermann Hogeback
Herbert Feis
Robert T. Kuroda
Anthony L. Krotiak
Raymond L. Knight
Erich Hohagen
Jack L. Knight
Gerry H. Kisters
Karl Bendetsen
USS Sarasota (APA-204)
USS Sibley (APA-206)
David R. Kingsley
Harold G. Kiner
97th Airlift Squadron
Truman Kimbro
USS Tazewell (APA-209)
USS Telfair (APA-210)
USS Montrose (APA-212)
517th Airlift Squadron
Patrick L. Kessler
Dexter J. Kerstetter
Thomas J. Kelly (Medal of Honor)
John D. Kelly (World War II soldier)
Soviet evacuation of Tallinn
USS Mountrail
USS Natrona (APA-214)
USS Okaloosa (APA-219)
USS Oneida (APA-221)
USS Navarro (APA-215)
68th Airlift Squadron
USS Noble (APA-218)
Charles E. Kelly (soldier)
Ova A. Kelley
Bertram S. Varian Jr.
Gus Kefurt
Victor L. Kandle
Albert G. Noble
USS Okanogan (APA-220)
USS Bingham (APA-225)
Niederhagen concentration camp
Hispanics in the United States Marine Corps
John R. Borum
Bernard Mond
Walter W. Coolbaugh
William J. Johnston
Oscar G. Johnson
Leroy Johnson (Medal of Honor)
Elden H. Johnson
German submarine U-214
Paul G. Baker
Josef Zwernemann
356th Airlift Squadron
Damon M. Cummings
Van Nuys Air National Guard Base
Freeman V. Horner
Robert T. Henry
James R. Hendrix
Great Bend Army Air Field
Liberal Army Air Field
Clinton M. Hedrick
73d Airlift Squadron
Joe Hayashi
Lloyd C. Hawks
Joe R. Hastings
Heinz Schmidt (pilot)
Carlton W. Barrett
37th Airlift Squadron
James L. Harris
Harry R. Harr
Gerhard Thyben
89th Airlift Squadron
Millard Harmon
Friedrich Körner
75th Expeditionary Airlift Squadron
95th Airlift Squadron
96th Airlift Squadron
Roy W. Harmon
Pierpont M. Hamilton
99th Airlift Squadron
Carlos Spaht
Aubrey Newman
Sherwood H. Hallman
301st Airlift Squadron
Raymond Jacobs
Arthur E. Loeser
William E. Hall
Lewis Hall
George J. Hall
Vincenz Müller
Erich Walther
309th Airlift Squadron
310th Airlift Squadron
Kenneth E. Gruennert
Hinrich Schuldt
Stephen R. Gregg
Alfred H. Noble
312th Airlift Squadron
William J. Grabiarz
Donald J. Gott
Eric G. Gibson
Robert E. Gerstung
Harold A. Garman
Archer T. Gammon
William Wylie Galt
Blackstone Army Airfield
Michael Army Airfield
Wend von Wietersheim
Leonard A. Funk Jr.
Elmer E. Fryar
William G. Fournier
Almond E. Fisher
James H. Fields
Raymond O. Beaudoin
Bernard P. Bell
326th Airlift Squadron
Forrest E. Everhart
Ray E. Eubanks
Henry E. Erwin
Gerald L. Endl
31st Test and Evaluation Squadron
Wheelus Air Base
Emil Bitsch
Hans Källner
Franz-Josef Beerenbrock
357th Airlift Squadron
John W. Dutko
Jesse R. Drowley
101st Intelligence Squadron
Diethelm von Eichel-Streiber
457th Airlift Squadron
458th Airlift Squadron
459th Airlift Squadron
390th Strategic Missile Wing
Robert H. Dietz
James H. Diamond
Richard Ruoff
Defense of Brest Fortress
Wilmington Air Park
Kampfgeschwader 4
Martin Fiebig
Kampfgeschwader 3
Fritz Schlieper
491st Bombardment Group
Erwin Clausen
Leslie E. Brown
Franz Eisenach
Batchelor Airfield
Emile Deleau Jr.
Raymond H. Cooley
Corneliu Teodorini
Corneliu Dragalina
Gianfranco Gazzana-Priaroggia
Gheorghe Manoliu
Radu Korne
Ernest H. Dervishian
Arthur F. DeFranzo
Charles W. Davis
Ioan Dumitrache
Ioan Mihail Racoviță
Edward C. Dahlgren
Edmund Ernest García
Hans Ehlers (officer)
Leonard Mociulschi
Nicolae Tătăranu
Demas T. Craw
Morris E. Crain
Clarence B. Craft
709th Airlift Squadron
Horia Macellariu
Ermil Gheorghiu
Edgar Rădulescu
Gheorghe Răscănescu
Gusztáv Jány
729th Airlift Squadron
730th Air Mobility Training Squadron
Francis J. Clark
Herbert F. Christian
Dale Eldon Christensen
Clyde L. Choate
Ernest Childers
Battle of Bardia
Alvin P. Carey
John E. Butts
VI Army Corps (Wehrmacht)
731st Airlift Squadron
Zoltán Szügyi
116th Panzer Division (Wehrmacht)
Action at Mechili, 24 January 1941
Battle of El Agheila
Viktor Bauer
Chris Carr (Medal of Honor)
Charles F. Carey Jr.
Herbert H. Burr
Elmer J. Burr
Frank Burke (Medal of Honor)
815th Airlift Squadron
Ioan Hristea
Grits Gresham
Billy Drake
Illowra Battery
Günther Specht
XXVII Army Corps (Wehrmacht)
9th Bomb Squadron
Giulio Martinat
Herschel F. Briles
George W. G. Boyce Jr.
Robert D. Booker
Cecil H. Bolton
Paul L. Bolden
Emanoil Ionescu
József Heszlényi
Augustín Malár
Jozef Turanec
Battle for The Hague
11th Bomb Squadron
Orville Emil Bloch
Arnold L. Bjorklund
Peter Düttmann
Arthur O. Beyer
Vito R. Bertoldo
Edward A. Bennett
Stanley Bender
Avon Park Executive Airport
German submarine U-745
German submarine U-455
Belostok Offensive
Heinz Marquardt
20th Bomb Squadron
121st Fighter Squadron
178th Reconnaissance Squadron
Heinz Rökker
Heinrich Hax
28th Bomb Squadron
Ernst Düllberg
4"/50 caliber gun
Eduard Tratt
34th Bomb Squadron
5"/51 caliber gun
120th Fighter Squadron
Operation Abstention
W. Ray Scott
Francisco Mercado Jr.
Tappahannock–Essex County Airport
199th Fighter Squadron
104th Fighter Squadron
Tarampa
Naval Air Station Agana
German submarine U-701
Northumberland Hussars
37th Bomb Squadron
93d Bomb Squadron
Hans Götz
Immokalee Regional Airport
Karl Eibl
Hermann Recknagel
96th Bomb Squadron
393d Bomb Squadron
Friedrich Kirchner
Ugo de Carolis
Günther Krappe
Beauvechain Air Base
Florennes Air Base
Otto Weidinger
Bezen Perrot
History of County Wexford
Ralph U. Hyde
Dietrich von Müller
Otto Hitzfeld
William "Rip" Robertson
Werner Junck
Perry–Foley Airport
8th Special Operations Squadron
9th Special Operations Squadron
15th Special Operations Squadron
Daly Waters Airfield
Montreal Laboratory
Fenton Airfield
Oxnard Air Force Base
25th Space Range Squadron
3d Space Experimentation Squadron
The Holocaust in Lithuania
83rd Infantry Division (Wehrmacht)
17th Special Operations Squadron
Martin Harlinghausen
Will Rogers Air National Guard Base
168th Air Refueling Squadron
118th Airlift Squadron
137th Airlift Squadron
136th Airlift Squadron
139th Airlift Squadron
105th Attack Squadron
165th Airlift Squadron
102d Rescue Squadron
216th Infantry Division (Wehrmacht)
76th Infantry Division (Wehrmacht)
87th Infantry Division (Wehrmacht)
Bruce DeMars
Walter Hartmann
385th Infantry Division (Wehrmacht)
Benigno G. Tabora
Long Airfield
Joseph Burnett
Max Sachsenheimer
Walter Fries
Curt von Gottberg
Bakalar Air Force Base
71st Special Operations Squadron
Adalbert Schneider
Johannes Mayer
Convoy HG 76
73d Special Operations Squadron
711th Special Operations Squadron
Theodor Detmers
Charles Waterhouse (artist)
USS Lebanon (AK-191)
A Battery (The Chestnut Troop) Royal Horse Artillery
B Battery Royal Horse Artillery
Adolph R. Hanslik
2d Fighter Training Squadron
E Battery Royal Horse Artillery
L (Néry) Battery Royal Horse Artillery
O Battery (The Rocket Troop) Royal Horse Artillery
Timeline of World War II (1939)
Timeline of World War II (1940)
Timeline of World War II (1941)
Timeline of World War II (1942)
Timeline of World War II (1943)
Timeline of World War II (1944)
Manbulloo Airfield
4th Fighter Squadron
Butch Ballard
404th Air Expeditionary Group
8th Fighter Squadron
Joe D. Smith Jr.
Crispin Sanchez
9th Attack Squadron
German submarine U-54 (1939)
German submarine U-116 (1941)
German submarine U-122 (1939)
German submarine U-184
German submarine U-246
German submarine U-338
German submarine U-355
German submarine U-376
German submarine U-381
German submarine U-519
109th Airlift Squadron
181st Airlift Squadron
143d Airlift Squadron
156th Airlift Squadron
115th Airlift Squadron
192d Airlift Squadron
198th Airlift Squadron
187th Airlift Squadron
German submarine U-240
German submarine U-398
German submarine U-420
Virginia Martinez (politician)
Bill Regan (baseball)
155th Airlift Squadron
158th Airlift Squadron
142d Airlift Squadron
167th Airlift Squadron
164th Airlift Squadron
169th Airlift Squadron
12th Special Operations Squadron
132d Air Refueling Squadron
246th Volksgrenadier Division (Wehrmacht)
102nd Motorised Division Trento
13th Fighter Squadron
141st Air Refueling Squadron
146th Air Refueling Squadron
147th Air Refueling Squadron
106th Air Refueling Squadron
119th Fighter Squadron
Hermann-Heinrich Behrend
Werner Ziegler
Hans-Karl Stepp
Ruth Alice Erickson
Montague Airport (California)
166th Air Refueling Squadron
Veronica Bulshefski
Seymour Airport
Günther Schack
Oskar Dinort
108th Air Refueling Squadron
126th Air Refueling Squadron
Osovets Offensive
German submarine U-101 (1940)
Friedrich Geisshardt
98th Flying Training Squadron
C Battery Royal Horse Artillery
D Battery Royal Horse Artillery
J (Sidi Rezegh) Battery Royal Horse Artillery
M Battery Royal Horse Artillery
N Battery (The Eagle Troop) Royal Horse Artillery
Heinrich Trettner
4th Cavalry Brigade (United Kingdom)
1st Assault Brigade Royal Engineers
David I. Patten
Eric W. Harris
5th Cavalry Brigade (United Kingdom)
Walter von Brockdorff-Ahlefeldt
St. Elmo Airport
6th Cavalry Brigade (United Kingdom)
188th Rescue Squadron
Alabama World War II Army Airfields
Walter Gorn
Franz Griesbach
33rd Armoured Brigade (United Kingdom)
Joe Shell
Alfons König
Operation Brevity order of battle
19th Fighter Squadron
20th Fighter Squadron
21st Fighter Squadron
Terry de la Mesa Allen Sr.
Arkansas World War II Army Airfields
715th Infantry Division (Wehrmacht)
Paul-Werner Hozzel
Arizona World War II Army Airfields
Eric Marcus Municipal Airport
Coolidge Municipal Airport
Dateland Air Force Auxiliary Field
22d Fighter Squadron
Hereford Army Airfield
Yucca Army Airfield
Gila Bend Air Force Auxiliary Field
Marine Corps Air Facility Walnut Ridge
Karl-Wilhelm von Schlieben
California World War II Army Airfields
Porterville Municipal Airport
Chiriaco Summit Airport
19th Airlift Squadron
Stennis International Airport
Atar International Airport
Lemoore Army Air Field
S. S. DeWitt
James E. Robinson Jr.
23d Fighter Squadron
25th Armoured Engineer Brigade Royal Engineers
Rice Army Airfield
John Desmond
185th Special Operations Squadron
Battle of Fort Eben-Emael
Queen's Own Oxfordshire Hussars
Georg Bochmann
14th Panzer Division (Wehrmacht)
La Junta Municipal Airport
116th Air Refueling Squadron
Leadville Municipal Airport
191st Air Refueling Squadron
173d Air Refueling Squadron
133d Air Refueling Squadron
197th Air Refueling Squadron
Florida World War II Army Airfields
35th Fighter Squadron
German submarine U-479
Kurt Feldt
174th Air Refueling Squadron
Bushnell Army Airfield
Fritz-Rudolf Schultz
36th Fighter Squadron
Anti-Aircraft Command
153d Air Refueling Squadron
Friedrich Ruge
117th Air Refueling Squadron
Hillsborough Army Air Field
Helmut Dörner
131st Fighter Squadron
43d Fighter Squadron
Alfred Keller
Clarence Hailey Long
Emil Uzelac
103d Fighter Squadron
175th Fighter Squadron
176th Fighter Squadron
Hermann Buchner (pilot)
Alfred Schreiber
Imeson Field
44th Fighter Squadron
47th Fighter Squadron
Heinrich Bleichrodt
Fritz Frauenheim
Carlstrom Field
53d Fighter Squadron
54th Fighter Squadron
Karl-Heinz Moehle
Georg-Wilhelm Schulz
Hermann Hohn
Battle of Villers-Bocage order of battle
55th Fighter Squadron
72nd Infantry Division (Wehrmacht)
98th Infantry Division (Wehrmacht)
58th Fighter Squadron
Camp Gary
60th Fighter Squadron
61st Fighter Squadron
62d Fighter Squadron
63d Fighter Squadron
German submarine U-46 (1938)
272nd Infantry Division (Wehrmacht)
J. D. DeBlieux
Alfred-Hermann Reinhardt
272nd Volksgrenadier Division (Wehrmacht)
Maximilian Wengler
Army Group F
159th Fighter Squadron
163d Fighter Squadron
110th Bomb Squadron
124th Attack Squadron
125th Fighter Squadron
501st Heavy Panzer Battalion
Paul Nobuo Tatsuguchi
227th Infantry Division (Wehrmacht)
320th Infantry Division (Wehrmacht)
67th Fighter Squadron
194th Fighter Squadron
Nachtjagdgeschwader 1
Nachtjagdgeschwader 2
Nachtjagdgeschwader 3
68th Fighter Squadron
69th Fighter Squadron
German submarine U-81 (1941)
Friedrich Guggenberger
Cheshire Yeomanry
Günther Radusch
70th Fighter Squadron
74th Fighter Squadron
75th Fighter Squadron
Nachtjagdgeschwader 4
79th Fighter Squadron
81st Fighter Squadron
179th Fighter Squadron
Cross of the resistance volunteer combatant
Medal for the War Wounded
Arthur Luther Whitaker
90th Fighter Squadron
93d Fighter Squadron
95th Fighter Squadron
301st Fighter Squadron
Edmund Graves Brown
Wilhelm-Ferdinand Galland
303d Fighter Squadron
Delwin Jones
307th Fighter Squadron
Grand Central Airport (California)
RAF Fersfield
57th (2nd West Lancashire) Division
Hispanics in the United States Navy
134th Fighter Squadron
Herbert Bareuther
Lothians and Border Horse
Eagle Farm Airport
Robert F. Sargent
Shropshire Yeomanry
Hugh Bradner
154th Training Squadron
122d Fighter Squadron
George M. Bryan Airport
Janowska concentration camp
Gustav Lombard
Duke of Lancaster's Own Yeomanry
James E. Bolin
North Somerset Yeomanry
Bryant Moore
Anthill Plains Aerodrome
Vidalia Regional Airport
List of Knight's Cross of the Iron Cross recipients of the Kriegsmarine
Operation Skorpion
Helmuth Brinkmann
195th Fighter Squadron
308th Fighter Squadron
Edward "Porky" Cragg
Rolf Mützelburg
Queen's Own Worcestershire Hussars
Hartmann Grasser
Rudolf Sieckenius
7th Fighter Squadron
Heinz Lammerding
Lancashire Hussars
309th Fighter Squadron
Donald William Kerst
Breddan Aerodrome
157th Fighter Squadron
114th Fighter Squadron
List of British Army Yeomanry Regiments converted to Royal Artillery
South Nottinghamshire Hussars
310th Fighter Squadron
Enzo Grossi
Klaus Scholtz
Suffolk Yeomanry
311th Fighter Squadron
Werner Töniges
162d Reconnaissance Squadron
112th Fighter Squadron
Günther Hessler
170th Fighter Squadron
100th Fighter Squadron
149th Fighter Squadron
113th Air Support Operations Squadron
Alfred Saalwächter
Yorkshire Hussars
Queen's Own Yorkshire Dragoons
East Riding of Yorkshire Yeomanry
127th Command and Control Squadron
William Vale
Denbighshire Hussars
Johann Mohr
Sussex Yeomanry
432d Wing
Fort Hommet 10.5 cm coastal defence gun casemate bunker
Heinrich Setz
354th Fighter Squadron
Albin Wolf
357th Fighter Squadron
German submarine U-651
Wolf-Udo Ettel
Michael Crossley
German submarine U-404
Royal Buckinghamshire Yeomanry
Operation Perch order of battle
Walter Storp
Battle of Alam el Halfa order of battle
Italian invasion of Egypt
Fort Rodman
Westmorland and Cumberland Yeomanry
Glamorgan Yeomanry
Pembroke Yeomanry
425th Fighter Squadron
428th Fighter Squadron
196th Reconnaissance Squadron
Hampshire Yeomanry
492d Fighter Squadron
Hertfordshire Yeomanry
493d Fighter Squadron
494th Fighter Squadron
German submarine U-564
Queen's Own Dorset Yeomanry
510th Fighter Squadron
555th Fighter Squadron
138th Attack Squadron
Rolf Thomsen
Friedrich Kemnade
Kampfgeschwader 51
Operation Braunschweig
66th Missile Squadron
128th Airborne Command and Control Squadron
Robert-Richard Zapp
West Somerset Yeomanry
16th Airborne Command and Control Squadron
193d Special Operations Squadron
Surrey Yeomanry
Werner Hartenstein
Northamptonshire Yeomanry
German submarine U-380
Otto Kähler
Theodor Burchardi
Theodor Krancke
Queen's Own Royal Glasgow Yeomanry
Adalbert von Blanc
August Thiele
Kampfgeschwader 76
Aniela Krzywoń
Rudolf Petersen (Kapitän zur See)
5th Reconnaissance Squadron
960th Airborne Air Control Squadron
Jerauld Wright
Adolf Strauss (general)
P2 transport
Risiera di San Sabba
Operation Goodwood order of battle
962d Airborne Air Control Squadron
964th Airborne Air Control Squadron
Northeast Air Command
966th Airborne Air Control Squadron
525th Fighter Squadron
1st Airborne Command Control Squadron
Horace H. Fuller
18th Reconnaissance Squadron
Jens A. Doe
38th Reconnaissance Squadron
Reino Häyhänen
Philip Baxter
78th Attack Squadron
George A. White
52nd Infantry Division (Wehrmacht)
USS LST-4
254th Indian Tank Brigade
Sicily–Rome American Cemetery and Memorial
Suresnes American Cemetery and Memorial
255th Indian Tank Brigade
343d Reconnaissance Squadron
99th Reconnaissance Squadron
Berlin-Marzahn concentration camp
9th Operations Group
420th Flight Test Flight
Clovis E. Byers
Middlesex Yeomanry
Wilhelm Marschall
Signal Corps Radio
Ferdinand Schaal
Bainbridge Air Base
Graham Air Base
25th Attack Group
German submarine U-73 (1940)
582d Air Resupply and Communications Wing
Syrets concentration camp
315th Air Division
19th Operations Group
List of U.S. Signal Corps vehicles
Martin O. May
Operation Martlet
Paul Deichmann
German submarine U-714
Maillé massacre
108th Operations Group
Otto Deßloch
50th Indian Tank Brigade
267th Indian Armoured Brigade
Kampfgeschwader 54
Otto Schniewind
Wilhelm Meendsen-Bohlken
54th Tactical Fighter Wing
2d Air Refueling Squadron
Rolf Carls
Type C4-class ship
6th Air Refueling Squadron
6th Reconnaissance Squadron
Zeke Zarchy
Joint Army–Navy Assessment Committee
Cleve Gray
I Saw It
Hans Krebs (Wehrmacht general)
Francis P. Mulcahy
18th Air Refueling Squadron
8th Reconnaissance Group
Rougham Airfield
German submarine U-402
Siegfried von Forstner
German submarine U-510
32d Air Refueling Squadron
Kurt Fricke
Werner Ostendorff
Kampfgeschwader 53
John Lysak
Wilhelm Meisel
Hansjürgen Reinicke
443d Operations Group
508th Heavy Panzer Battalion
Otto Schuhart
Every Man Dies Alone
Belgorod-Kharkov Offensive Operation
Archie McCardell
Georgia World War II Army Airfields
Louisiana World War II Army Airfields
Mississippi World War II Army Airfields
South Carolina World War II Army Airfields
Lehrgeschwader 1
419th Night Fighter Squadron
Guasopa Airport
Kampfgeschwader 77
54th Air Refueling Squadron
USS Gwinnett (AVS-5)
Lehrgeschwader 2
55th Air Refueling Squadron
USS Nicollet (AVS-6)
Henry Kulky
USS Pontotoc (AVS-7)
63d Air Refueling Squadron
Bernd Klug
64th Air Refueling Squadron
Götz Freiherr von Mirbach
70th Air Refueling Squadron
72d Air Refueling Squadron
74th Air Refueling Squadron
Corcoran Airport
Hubertus Hitschhold
Tommy Farrell
Parachutist Badge (Germany)
Otto Weiß (pilot)
Nevada World War II Army airfields
New Mexico World War II Army Airfields
German submarine U-137 (1940)
Pilot/Observer Badge
USNS Coastal Sentry (T-AGM-15)
USNS Coastal Crusader (T-AGM-16)
Idaho World War II Army Airfields
Montana World War II Army Airfields
South Dakota World War II Army Airfields
Washington World War II Army Airfields
Utah World War II Army Airfields
Wyoming World War II Army Airfields
Herbert-Ernst Vahl
Raymond Harries
Iowa World War II Army Airfields
Siege of Lille (1940)
Minnesota World War II Army Airfields
Missouri World War II Army Airfields
New Hampshire World War II Army Airfields
Ohio World War II Army Airfields
Rhode Island World War II Army Airfields
Dezső László
Panzer Division Clausewitz
Martin Unrein
Victor Oehrn
Hans Jenisch
List of United States Army campaigns during World War II
Hans-Diedrich von Tiesenhausen
314th Air Division
James Rankin (RAF officer)
313th Air Division
USS Poinsett (AK-205)
Battle of Lanzerath Ridge
Landing at Saidor
Wilhelm Rollmann
Fritz-Julius Lemp
76th Air Refueling Squadron
Allan Wright
Ronnie Fokes
Jürgen Oesten
Mark Roberts (actor)
Günter Kuhnke
Helmut Rosenbaum
Ernest Mason
Geoffrey Allard
77th Air Refueling Squadron
VII Fighter Command
Dwight Johns
Donald Kingaby
Gerhard Bigalk
XXI Bomber Command
William A. Eddy
German submarine U-1195
Maurice Michael Stephens
Heinrich Kirchheim
Harald Nugiseks
Maletti Group
Herbert Kuppisch
Ossie Brown
78th Air Refueling Squadron
79th Air Refueling Squadron
Wolff von Stutterheim
USS Fairfield (AK-178)
91st Air Refueling Squadron
USS Faribault (AK-179)
USS Fentress (AK-180)
USS Flagler (AK-181)
USS Gadsden (AK-182)
Rudolf Trenkel
USS Glacier (AK-183)
USS Grainger (AK-184)
USS Hennepin (AK-187)
USS Herkimer (AK-188)
USS Kenosha (AK-190)
USS Lehigh (AK-192)
USS Lancaster (AK-193)
USS Marengo (AK-194)
55th Fighter Wing
USS Midland (AK-195)
USS Minidoka (AK-196)
USS Muscatine (AK-197)
USS Muskingum (AK-198)
Tachikawa Airfield
USS Hidalgo (AK-189)
Jost Metzler
United States Strategic Air Forces in the Pacific
XXIX Tactical Air Command (Provisional)
USS Pembina (AK-200)
426th Tactical Fighter Training Squadron
427th Special Operations Squadron
USS Pemiscot (AK-201)
USS Pinellas (AK-202)
USS Pipestone (AK-203)
USS Pitkin (AK-204)
Georg Schewe
6th Weapons Squadron
548th Combat Training Squadron
549th Combat Training Squadron
418th Tactical Fighter Training Squadron
USS Richland (AK-207)
547th Intelligence Squadron
USS Rockdale (AK-208)
Garner Field
USS Schuyler (AK-209)
USS Screven (AK-210)
USS Sebastian (AK-211)
USS Sussex (AK-213)
USS Tarrant (AK-214)
USS Tipton (AK-215)
Benito Mussolini
Battle of Britain Day
USS Livingston (AP-163)
USNS Sgt. George Peterson (T-AK-248)
USS Boulder Victory (AK-227)
Hubert Lanz
List of United States Navy shore activities during World War II
Oskar Kummetz
3rd Indian Motor Brigade
Otto Ites
Ernst Kals
Order of battle for Operation Epsom
Wilhelm Dommes
Adolf Piening
311th Air Division
513th Fighter-Interceptor Squadron
Hans Johannsen
Heinz-Otto Schultze
Ulrich Heyse
Hermann Rasch
Erich Würdemann
USNS Colonel William J. O'Brien (T-AK-246)
Günther Heydemann
USNS Private John F. Thorson (T-AK-247)
Heinrich Timm
USNS Short Splice (T-AK-249)
Prince Friedrich Ferdinand of Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg
USNS Private Frank J. Petrarca (T-AK-250)
Ronald Forbes Adam
92d Air Refueling Squadron
93d Air Refueling Squadron
Agra Civil Enclave
96th Air Refueling Squadron
97th Air Refueling Squadron
Hugh Reilly
Naval Mobile Construction Battalion Four
Naval Mobile Construction Battalion One
314th Air Refueling Squadron
Adolf Eichmann
Max-Josef Pemsel
336th Air Refueling Squadron
Mar de Cortés International Airport
14th Bombardment Squadron
Marlboro County Jetport
German submarine U-84 (1941)
14"/45 caliber gun
344th Air Refueling Squadron
102nd SS Heavy Panzer Battalion
XLVII Panzer Corps
349th Air Refueling Squadron
350th Air Refueling Squadron
351st Air Refueling Squadron
Karl-Heinz Marbach
Horst von Schroeter
Heinrich Schroeteler
465th Air Refueling Squadron
385th Air Expeditionary Group
756th Air Refueling Squadron
List of Knight's Cross of the Iron Cross recipients of the U-boat service
905th Air Refueling Squadron
William Douglas Lansford
338th Bombardment Group
Gustav Knittel
906th Air Refueling Squadron
Shelomo Selinger
German submarine U-44 (1939)
911th Air Refueling Squadron
Albert Frey (SS officer)
Peter Malam Brothers
LXXVI Panzer Corps
912th Air Refueling Squadron
Carl-Heinz Birnbacher
42d Expeditionary Airlift Squadron
Heinrich Kling
Herbert Kuhlmann
3d Fighter Training Squadron
5th Flying Training Squadron
Operation Windsor
Rudolf Lehmann (SS officer)
Al Monchak
Kaufbeuren Air Base
Karl Bodenschatz
Bernhard Siebken
Josef Diefenthal
25th Flying Training Squadron
Lake Wales Municipal Airport
Robert Furman
Georg Preuß
List of Knight's Cross of the Iron Cross recipients of the Waffen-SS
Chuck Stevens
32d Flying Training Squadron
Baya M. Harrison Jr.
422d Test and Evaluation Squadron
45th Fighter Squadron
37th Flying Training Squadron
31st SS Volunteer Grenadier Division
24th Waffen Mountain Division of the SS Karstjäger
Airglades Airport
39th Flying Training Squadron
Walther Buhle
Hellmuth Becker
Henri Joseph Fenet
Eugène Vaulot
43d Flying Training Squadron
70th Fighter Wing
Fritz Lindemann
Karl Ullrich
List of U.S. military vehicles by supply catalog designation
48th Flying Training Squadron
Johannes-Rudolf Mühlenkamp
49th Fighter Training Squadron
Joachim Rumohr
52d Expeditionary Flying Training Squadron
Angels of Bataan
38th Bombardment Group
563d Rescue Group
84th Flying Training Squadron
550th Fighter Squadron
Joachim Ziegler
Alfred Wünnenberg
449th Fighter-Interceptor Squadron
August Zehender
416th Fighter Squadron
417th Weapons Squadron
87th Flying Training Squadron
317th Fighter-Interceptor Squadron
List of Knight's Cross of the Iron Cross recipients of the Schnellboot service
38th SS Division Nibelungen
Josef Jennewein
Niels Bätge
348th Night Fighter Squadron
32nd SS Volunteer Grenadier Division 30 Januar
94th Flying Training Squadron
Felix Zymalkowski
318th Fighter-Interceptor Squadron
96th Flying Training Squadron
97th Flying Training Squadron
Max Wünsche
Max Simon
Jürgen Wagner
Karl Pfeffer-Wildenbruch
List of Knight's Cross of the Iron Cross recipients of the Fallschirmjäger
German submarine U-778
Ernst Maisel
434th Fighter Training Squadron
31st Tactical Training Squadron
322d Fighter-Interceptor Squadron
323d Fighter-Interceptor Squadron
498th Fighter-Interceptor Squadron
331st Fighter-Interceptor Squadron
Battle of Réunion
557th Flying Training Squadron
69th Reconnaissance Group
Mihály Ibrányi
59th Test and Evaluation Squadron
327th Fighter-Interceptor Squadron
332d Fighter-Interceptor Squadron
539th Fighter-Interceptor Squadron
330th Fighter-Interceptor Squadron
558th Flying Training Squadron
456th Fighter-Interceptor Squadron
497th Combat Training Flight
431st Test and Evaluation Squadron
329th Fighter-Interceptor Squadron
560th Flying Training Squadron
518th Fighter-Interceptor Squadron
15th Test Squadron
57th Fighter-Interceptor Squadron
41st Tactical Group
Kurt Weyher
562d Flying Training Squadron
563d Flying Training Squadron
German submarine U-558
98th Fighter-Interceptor Squadron
46th Fighter Training Squadron
Darrell Powers
Helmut Kämpfe
496th Tactical Fighter Squadron
325th Fighter-Interceptor Squadron
319th Missile Squadron
398th Fighter-Interceptor Squadron
83d Fighter Weapons Squadron
Kurt-Caesar Hoffmann
42d Flying Training Squadron
320th Missile Squadron
321st Missile Squadron
490th Missile Squadron
German submarine U-466
742d Missile Squadron
72d Test and Evaluation Squadron
85th Test and Evaluation Squadron
Heinz Brandt
Merrill Connally
Walter Gericke
448th Missile Squadron
Hubert Schmundt
10th Flight Test Squadron
Max Seela
Ferdinand Neuling
Otto von Schrader
Hans Stohwasser
Eberhard Wolfram
Robert Eyssen
Charters Towers Airport
Operation Flipper
James L. Jones Sr.
Petrie Airfield
Heinrich Borgmann
Mareeba Airfield
Karl Schümers
Fritz Berger (officer)
Max-Eckart Wolff
Reid River Airfield
Heinz Knoke
British Empire in World War II
Kurt Böhmer
Fritz Darges
Otto Fönnekold
Wilhelm Lemke
Jakob Norz
Karl Nicolussi-Leck
German submarine U-1206
6th Air Intelligence Squadron
24th Pursuit Group
67th Fighter Wing
Curtis G. Culin
337th Flight Test Squadron
268th Infantry Division (Wehrmacht)
432d Fighter-Interceptor Squadron
433d Weapons Squadron
460th Fighter-Interceptor Training Squadron
22d Expeditionary Air Refueling Squadron
Columbia Army Air Base
436th Training Squadron
413th Flight Test Squadron
Augustus Dayton Clark
162nd Turkoman Division
415th Flight Test Flight
531st Tactical Fighter Squadron
416th Flight Test Squadron
71st Tactical Missile Squadron
405th Tactical Missile Squadron
Ennis Whitehead
418th Flight Test Squadron
German submarine U-157 (1941)
Hans Bütow
419th Flight Test Squadron
47th Volksgrenadier Division (Wehrmacht)
John Vivyan
340th Volksgrenadier Division (Wehrmacht)
363rd Volksgrenadier Division (Wehrmacht)
18th Volksgrenadier Division (Wehrmacht)
62nd Volksgrenadier Division (Wehrmacht)
560th Volksgrenadier Division (Wehrmacht)
276th Volksgrenadier Division (Wehrmacht)
Division von Broich/von Manteuffel
445th Flight Test Squadron
427th Reconnaissance Squadron
Karl-Heinrich Brenner
Alpha L. Bowser
452d Flight Test Squadron
461st Flight Test Squadron
William K. Jones
Walter Hennecke
Kornasoren Airport
Cape Gloucester Airport
Saidor Airport
Finschhafen Airport
Gusap Airport
Lae Airfield
Tsili Tsili Airfield
Ernst Schirlitz
Werner Lange
Sansapor Airfield
Middleburg Airfield
514th Flight Test Squadron
Wakde Airfield
Owi Airfield
Leo Wattimena Airport
Marion William Dufilho
Lingayen Airport
Mangaldan Airfield
San Marcelino Airfield
Tanauan Airfield
Bayug Airfield
Dulag Airfield
Oro Bay Airfield
Australian War Memorial, London
586th Flight Test Squadron
We Couldn't Leave Dinah
Geneina Airport
Leland Hobbs
Visitors from London
86th Fighter Wing (Air National Guard)
Battle of Le Mesnil-Patry
Carney Airfield
Plaine Des Gaiacs Airfield
41st Electronic Combat Squadron
Central Field (Iwo Jima)
South Field (Iwo Jima)
East Field (Saipan)
North Field (Tinian)
Northwest Field (Guam)
Landing on Emirau
564th Volksgrenadier Division (Wehrmacht)
563rd Volksgrenadier Division (Wehrmacht)
Air Armament Center
George M. Michaels
Honour Roll Clasp
Eduard Wagner
Allen Zwerdling
Bolo Airfield
Ie Shima Airfield
Comiso Airport
Karl Freiherr von Thüngen
Motobu Airfield
Robert Angers
Joachim von Kortzfleisch
Edwin Charles Parsons
Harold A. Fidler
400th Missile Squadron
Otto Schulz (admiral)
Ernst Lucht
3d Fighter Squadron (Commando)
67th Tactical Airlift Squadron
73d Bombardment Squadron
Henderson Field (Midway)
823d Tactical Missile Squadron
89th Tactical Missile Squadron
672d Technical Training Squadron
16th Weapons Squadron
47th Bombardment Squadron
48th Bombardment Squadron
820th Bombardment Squadron
Battle of Point 175
864th Bombardment Squadron
865th Technical Training Squadron
866th Technical Training Squadron
867th Reconnaissance Squadron
373d Strategic Missile Squadron
Wehrmacht
386th Tactical Fighter Squadron
387th Tactical Fighter Squadron
389th Bombardment Squadron
Eugene Tobin
Edwin F. Harding
Andrew Mamedoff
Vernon Keogh
Wards Airfield
103rd SS Heavy Panzer Battalion
Kila Airfield
Berry Airfield
Schwimmer Airfield
Durand Airfield
Rogers Airfield
Fishermans Airfield
Lawrence Coburn Taylor
Desiderius Hampel
Hans Hanke
Alfred Schulze-Hinrichs
Nikolaus Heilmann
Lang Jeffries
German submarine U-486
German submarine U-377
Richard E. Turner
Sturm-Infanteriegeschütz 33B
Samuel L. Howard
Phillip Leckrone
Paul Saunders
Erwin Vierow
Hobbs Army Airfield
If Day
Wilhelm Trabandt
Operation Cobra order of battle
German submarine U-1018
Vernam Field
Waller Air Force Base
Madden Army Airfield
La Chorrera Army Airfield
Anton Army Airfield
Aguadulce Army Airfield
Scarlett Martínez International Airport
Poncri Auxiliary Aerodrome
Chame Airport
Calzada Larga Airport
Heinz Wernicke
Dijon Air Base
German submarine U-138 (1940)
Antoni Głowacki
General Ulpiano Paez Airport
James Michels
Douglas Henderson (actor)
4th Expeditionary Reconnaissance Squadron
Losey Field
Jagdgeschwader 20
Matthew Sands
45th Operations Group
35th Bombardment Squadron
59th Bombardment Squadron
32d Air Operations Squadron
101st Bombardment (Photographic) Squadron
20th Attack Squadron
28th Test and Evaluation Squadron
13th Strategic Missile Division
Richard C. Mangrum
51st Fighter Squadron
397th Bombardment Squadron
24th Fighter Squadron
29th Training Systems Squadron
52d Fighter-Interceptor Squadron
30th Fighter-Bomber Squadron
Minneapolis–Saint Paul Joint Air Reserve Station
1st Photographic Group
74th Bombardment Squadron
41st Bombardment Squadron
44th Reconnaissance Squadron
44th Bombardment Squadron
45th Bombardment Squadron
Nigger (dog)
Werner von Gilsa
Clarence Addison Brimmer Jr.
Frederick Jacob Reagan Heebe
34th Pursuit Squadron
17th Weapons Squadron
Marcel Livaudais Jr.
365th Intelligence, Surveillance and Reconnaissance Group
Tom Stagg
Friedrich-August Schack
819th Bombardment Squadron
13th Air Expeditionary Group
22d Attack Squadron
Naval Air Station Port Lyautey
831st Bombardment Squadron
835th Bombardment Squadron
863d Bombardment Squadron
851st Strategic Missile Squadron
John Marlow Thompson
Cut Bank Municipal Airport
42d Tactical Missile Squadron
Alfred Bülowius
Hans Cramer
Dalhart Army Air Base
German submarine U-343
Hermann Plocher
Heinrich Hoffmann (pilot)
Gustav Fehn
2641st Special Group
492d Special Operations Wing
RAF Grove
RAF Cheddington
850th Strategic Missile Squadron
Hans Röttiger
Egon von Neindorff
429th Attack Squadron
49th Test and Evaluation Squadron
Friedrich Kühn
Adolf-Friedrich Kuntzen
Gustav Gihr
Battle of Podu Iloaiei
First Battle of Târgu Frumos
First Jassy–Kishinev Offensive
IX Air Defense Command
71st Fighter Wing
Werner Kempf
Wilburt S. Brown
IX Fighter Command
IX Tactical Air Command
XIX Tactical Air Command
303d Fighter Wing
84th Fighter Wing (World War II)
348th Tactical Electronics Group
52d Troop Carrier Wing
Ulrich Wernitz
Bernhard Vechtel
Willibald von Langermann und Erlencamp
Fritz Freitag
Arno von Lenski
German submarine U-21 (1936)
Benjamin S. Kelsey
12th U-boat Flotilla
German submarine U-178
German submarine U-177
Mortimer von Kessel
German submarine U-198
Donald "Flash" Gordon
Hans von Funck
Zerstörergeschwader 76
Zerstörergeschwader 26
Clasp to the Iron Cross
Heinrich Hannibal
Sigfrid Henrici
German submarine U-132 (1941)
German submarine U-197
German submarine U-506
German submarine U-77 (1940)
German submarine U-881
Jadovno concentration camp
Georg Jauer
25th Panzergrenadier Division (Wehrmacht)
8th Mountain Division (Wehrmacht)
8th Jäger Division (Wehrmacht)
42nd Jäger Division (Wehrmacht)
97th Jäger Division (Wehrmacht)
Alfred Ritter von Hubicki
German submarine U-3508
Thornbrough Air Force Base
101st Jäger Division (Wehrmacht)
104th Jäger Division (Wehrmacht)
114th Jäger Division (Wehrmacht)
117th Jäger Division (Wehrmacht)
118th Jäger Division (Wehrmacht)
36th Infantry Division (Wehrmacht)
392nd (Croatian) Infantry Division (Wehrmacht)
Paul Wurtsmith
Garden City Army Airfield
Strother Army Airfield
Walter Grabmann
Henry Tift Myers Airport
Albert Praun
Gerhard Hoffmann (pilot)
Spence Air Base
Kurt von Briesen
Rudolf Schmidt
Crisp County–Cordele Airport
Thomasville Regional Airport
Frank O'Driscoll Hunter
Harris Neck Army Air Field
Woodward Field (airport)
Lowcountry Regional Airport
Charleston Executive Airport
Barnwell Regional Airport
Bruno Hochmuth
444th Fighter-Interceptor Squadron
Run for Tunis
Army Air Forces Training Command
British Army during the Second World War
307th Operations Group
Robert F. Travis
Kurt Versock
326th Fighter-Interceptor Squadron
Lakeland Army Air Field
Amchitka Air Force Base
16th Bombardment Group
Ludwig Kübler
Beauregard Regional Airport
74th Reconnaissance Group
Selman Army Airfield
Kuno-Hans von Both
21st Infantry Division Granatieri di Sardegna
Atlanta Army Airfield
313th Expeditionary Operations Group
Second Battle of the Odon
M19 Maschinengranatwerfer
Horst Stumpff
34th Special Operations Squadron
43d Troop Carrier Squadron
Grenada Municipal Airport
63d Operations Group
New Castle Air National Guard Base
McGhee Tyson Air National Guard Base
Truax Field Air National Guard Base
Laurinburg–Maxton Army Air Base
Paul Conrath
Fletcher Field
Greenwood–Leflore Airport
Hesler-Noble Field
Greenville Air Force Base (Mississippi)
Hattiesburg Bobby L. Chain Municipal Airport
313th Bombardment Squadron
Cleveland Municipal Airport (Mississippi)
Perry Lafferty
Dale Mabry Army Airfield
Paul Zorner
Manfred Meurer
Herbert Lütje
71st Operations Group
Paul Semrau
Rudolf Schoenert
325th Air Division
Wilhelm Herget
32d Intelligence Squadron
10th Tactical Reconnaissance Group
Alachua Army Air Field
526th Fighter Squadron
86th Operations Group
514th Fighter-Interceptor Squadron
512th Fighter Squadron
I Troop Carrier Command
Cross City Air Force Station
Rex D. Davis
The Exeter Blitz
Friedrich Foertsch
Arthur Ray Hawkins
Dinjan Airfield
Lyon–Bron Airport
Chakulia Airport
Kalaikunda Air Force Station
Ishwardi Airport
Damon E. Allen
Charra Airfield
Dudhkundi Airfield
Piardoba Airfield
Xinjin Airport
Qionglai Air Base
Pengshan Air Base
Sea Cloud
German submarine U-233
Trondheim Airport, Lade
768th Bombardment Squadron
769th Bombardment Squadron
770th Bombardment Squadron
771st Bombardment Squadron
Egmont Prinz zur Lippe-Weißenfeld
Brooksville Army Airfield
Stuttgart Army Air Field (Arkansas)
60th Fighter Wing
61st Fighter Wing
356th Fighter Group
373d Fighter Group
Walter Borchers
Alberto A. Nido
Waldemar Erfurth
Joseph A. Hardy Connellsville Airport
Leslie H. Martin
469th Flying Training Squadron
Baltimore Municipal Airport
Georges Journois
Alexander Andrae
German submarine U-62 (1939)
388th Electronic Combat Squadron
519th Fighter-Interceptor Squadron
520th Fighter-Interceptor Squadron
484th Fighter-Interceptor Squadron
482d Fighter-Interceptor Squadron
440th Fighter-Interceptor Squadron
Pinellas Army Air Field
438th Fighter-Interceptor Squadron
437th Fighter-Interceptor Squadron
Port Moresby Airfield Complex
413th Fighter-Interceptor Squadron
324th Fighter-Interceptor Squadron
321st Fighter-Interceptor Squadron
Wolfgang Fischer
USS LST-480
93d Fighter-Interceptor Squadron
92d Cyberspace Operations Squadron
91st Tactical Fighter Squadron
86th Fighter-Interceptor Squadron
53d Weapons Evaluation Group
Friedrich Freiherr von Broich
56th Training Squadron
Nachtjagdgeschwader 5
14th Fighter-Interceptor Squadron
Venice Army Air Field
13th Fighter-Interceptor Squadron
11th Fighter-Interceptor Squadron
Gus Walker
Christianity in the 20th century
Raleigh Brown
ANZAC Area
50th Parachute Brigade (India)
ANZAC Squadron
82d Operations Group
Operation Antyk
George P. Shultz
354th Operations Group
Hong Kong Chinese Regiment
Oliver P. Echols
Alderney camps
Barney M. Giles
USS Abner Read (DD-769)
Herman Rattliff
52d Operations Group
Alphonse J. Jackson
Flakpanzer I
Battle of Belgium
Nachtjagdgeschwader 11
45th Infantry Division (Wehrmacht)
Jagdgeschwader 301
Laura M. Cobb
50th Operations Group
Battle of Belgium order of battle
Otto Hoffmann von Waldau
66th Fighter Wing
350th Fighter Group
31st Operations Group
USS Callisto (AGP-15)
Battle of Port Moresby
Battle of Sedan (1940)
Lapland War
1st Bombardment Wing
93d Operations Group
Joseph Kayll
97th Operations Group
482d Operations Group
Franz Scheidies
Kurt-Jürgen Freiherr von Lützow
305th Operations Group
John C. Munn
379th Expeditionary Operations Group
384th Air Expeditionary Group
401st Air Expeditionary Group
Peter Wykeham
Salaspils concentration camp
German submarine U-230
John J. Doles
Ciudad Libertad Airport
Fort de Romainville
445th Operations Group
44th Fighter Group
446th Operations Group
448th Supply Chain Management Group
Frederick Heyliger
Wonderboom Airport
Guards Division (United Kingdom)
Eighth Army (United Kingdom)
Kampfgeschwader 26
452d Operations Group
388th Operations Group
60th Operations Group
62d Operations Group
Harold L. George
Fliegerführer Irak
North Atlantic air ferry route in World War II
Malden Regional Airport
Sikeston Memorial Municipal Airport
Perryville Regional Airport
Karl-Theodor Molinari
Ford E. Stinson
John Ben Shepperd
Albert Cleary
Stefan Dittrich
La Foa – Oua Tom Airport
Casablanca–Anfa Airport
543d Intelligence, Surveillance and Reconnaissance Group
Kampfgeschwader 2
Tantonville Airfield
USS LST-469
361st Intelligence, Surveillance and Reconnaissance Group
Xi'an Xiguan Airport
Operation Fischreiher
Project Danny
Kampfgeschwader 6
63d Fighter Wing
27th Special Operations Group
2d Operations Group
Marion M. Magruder
Wolfgang Altenburg
47th Operations Group
98th Operations Group
301st Operations Group
Johannes Poeppel
319th Operations Group
316th Operations Group
75th Troop Carrier Squadron
314th Operations Group
62d Fighter Wing
Cricqueville Airfield
Lucera Airfield
Joachim-Friedrich Huth
319th Static Infantry Division (Wehrmacht)
French submarine Laubie (S610)
Santa Cruz Air Force Base
Ernst Bormann
Battle of the Heligoland Bight (1939)
Coffeyville Army Air Field
Crisbecq Battery
Joseph Schmid
Myles C. Fox
Fritzlar Air Base
Jagdgeschwader 400
Nancy – Ochey Air Base
Saint-Dizier – Robinson Air Base
133d Operations Group
Alfred Teumer
Hōfu Air Field
Ashiya Air Field
Tsuiki Air Field
Deming Municipal Airport
Rogers Blood
Franciszek Blachnicki
Ambérieu-en-Bugey Air Base
Lunéville-Croismare Airport
Dole–Jura Airport
German submarine U-82 (1941)
Schutzmannschaft Battalion 33
Saint-Simon – Clastres Air Base
Tortorella Airfield
Bismuth phosphate process
La Vallon Airfield
Mazzara Airfield
Loyettes Airfield
Merton B. Myers
Elmer H. Salzman
Edgar Feuchtinger
Sterparone Airfield
20th-century events
48th Operations Group
Walter Warzecha
406th Air Expeditionary Group
19th Air Refueling Squadron
German submarine U-158 (1941)
36th Operations Group
410th Expeditionary Operations Group
Pap Dean
RAF Stansted Mountfitchet
61st Air Base Group
German submarine U-57 (1938)
315th Operations Group
349th Operations Group
Edgar R. Bassett
German submarine U-652
David Snell (journalist)
Hubert D. Humphreys
German–Soviet military parade in Brest-Litovsk
Jackson B. Davis
Milton F. Pavlic
German submarine U-751
German submarine U-752
German submarine U-795
German submarine U-702
German submarine U-753
German submarine U-755
German submarine U-756
German submarine U-757
Ellen Bryan Moore
26th Air Refueling Squadron
German submarine U-546
Boyd Wagner
Kohat Brigade
Bannu Brigade
German submarine U-91 (1941)
Ulrich Grauert
442d Operations Group
Galeão Air Force Base
440th Operations Group
439th Operations Group
437th Operations Group
436th Operations Group
William Terry Badham
Sydney MacGillvary Brown
435th Operations Group
Army of Norway (Wehrmacht)
434th Operations Group
George Field, Illinois
German submarine U-29 (1936)
Harold Huston George
Saint-Pierre-du-Mont Airfield
Alfred Sturm
German submarine U-191
Afonsos Air Force Base
Carentan Airfield
Le Molay Airfield
Picauville Airfield
Azeville Airfield
Beuzeville Airfield
Chippelle Airfield
Deux Jumeaux Airfield
Cardonville Airfield
Lessay Airport
La Vieille Airfield
Saint-Lambert Airfield
Meautis Airfield
Lignerolles Airfield
Brucheville Airfield
Cretteville Airfield
Tour-en-Bessin Airfield
10th Intelligence Squadron
Gorges Airfield
Pontorson Airfield
67th Missile Squadron
68th Missile Squadron
Saint James Airfield
Gael Airfield
Le Mans Airfield
Montreuil Airfield
Meucon Airport
Chartres – Champhol Aerodrome
Châteaudun Air Base
Saint Marceau Airfield
Peray Airfield
Lonray Airfield
Vernouillet Airport
Toussus-le-Noble Airport
Brétigny-sur-Orge Air Base
Vélizy – Villacoublay Air Base
Orléans – Bricy Air Base
Gertrude Noone
List of Knight's Cross of the Iron Cross recipients of the Luftwaffe fighter force
Villeneuve-Vertus Airfield
Perthes Airfield
Orconte Airfield
Vitry-En-Artois Airport
Melun Villaroche Aerodrome
Pontoise – Cormeilles Aerodrome
Persan-Beaumont Airport
Laon-Athies Air Base
Frederick J. Horne
Peronne-St Quentin Airport
Hilbert Leigh Bair
Roye-Amy Airfield
Athis Airfield
Prosnes Airfield
Mourmelon-le-Grand Airfield
Cambrai-Niergnies Airport
Valenciennes-Denain Airport
Walter Gordon (veteran)
Sint-Truiden Air Base
Grand Strand Airport
Toul-Croix de Metz Airfield
Doncourt-lès-Conflans Airport
Goetsenhoven Airfield
Frejus Airport
Valence-Chabeuil Airport
Haguenau Airport
Metz-Frescaty Air Base
Zutendaal Air Base
Ophoven Airfield
Catholic Church in the 20th century
Vogelsang Airfield
Kelz Airfield
Strassfeld Airfield
Ellis M. Zacharias
Mendig Air Base
Mainz-Finthen Airport
Eschborn Airfield
508th Missile Squadron
509th Missile Squadron
510th Missile Squadron
List of Knight's Cross of the Iron Cross with Oak Leaves, Swords or Diamonds recipients of the Waffen-SS
Otto Höhne
Biblis Airfield
Limburg Airfield
Giebelstadt Army Airfield
Hellmuth Felmy
Souther Field
Münster-Handorf Airfield
Lippstadt Airfield
German submarine U-45 (1938)
43rd Independent Gurkha Infantry Brigade
German submarine U-199
Clarence E. Page Municipal Airport
Paul Eggers
Bad Langensalza Airport
Harvey Weir Cook
Pittsburgh IAP Air Reserve Station
1st (Risalpur) Cavalry Brigade
251st Indian Tank Brigade
252nd Indian Armoured Brigade
10th Indian Motor Brigade
2nd Indian Infantry Brigade
3rd Indian Infantry Brigade
155th Indian Infantry Brigade
1st Indian Infantry Brigade
5th Indian Infantry Brigade
7th Indian Infantry Brigade
11th Indian Infantry Brigade
6th Indian Infantry Brigade
15th Indian Infantry Brigade
9th Indian Infantry Brigade
29th Indian Infantry Brigade
17th Indian Infantry Brigade
18th Indian Infantry Brigade
19th Indian Infantry Brigade
22nd Indian Infantry Brigade
26th Indian Infantry Brigade
27th Indian Infantry Brigade
30th Indian Infantry Brigade
40th Indian Infantry Brigade
8th Indian Infantry Brigade
32nd Indian Infantry Brigade
80th Indian Infantry Brigade
100th Indian Infantry Brigade
33rd Indian Infantry Brigade
89th Indian Infantry Brigade
39th Indian Infantry Brigade
60th Indian Infantry Brigade
36th Indian Infantry Brigade
47th Indian Infantry Brigade
55th Indian Infantry Brigade
88th Indian Infantry Brigade
48th Indian Infantry Brigade
63rd Indian Infantry Brigade
64th Indian Infantry Brigade
62nd Indian Infantry Brigade
98th Indian Infantry Brigade
74th Indian Infantry Brigade
51st Indian Infantry Brigade
53rd Indian Infantry Brigade
49th Indian Infantry Brigade
161st Indian Infantry Brigade
37th Indian Infantry Brigade
268th Indian Infantry Brigade
4th Indian Infantry Brigade
10th Indian Infantry Brigade
20th Indian Infantry Brigade
21st Indian Infantry Brigade
25th Indian Infantry Brigade
13th Indian Infantry Brigade
14th Indian Infantry Brigade
44th Indian Infantry Brigade
45th Indian Infantry Brigade
46th Indian Infantry Brigade
24th Indian Infantry Brigade
28th Indian Infantry Brigade
38th Indian Infantry Brigade
Katterbach Kaserne
71st Indian Infantry Brigade
99th Mountain Brigade
111th Indian Infantry Brigade
115th Indian Infantry Brigade
150th Indian Infantry Brigade
109th Indian Infantry Brigade
Storck Barracks
75th Indian Infantry Brigade
Kitzingen Army Airfield
84th Indian Infantry Brigade
British Armoured formations of World War II
32nd Army Tank Brigade
34th Indian States Forces Infantry Brigade
Eschwege Airfield
Kassel-Rothwesten Airfield
Fürth Airfield
72nd Indian Infantry Brigade
Landi Kotal Brigade
Nowshera Brigade
Peshawar Brigade
Razmak Brigade
HMS Caicos (K505)
Thal Brigade
Wana Brigade
Zhob Brigade
2nd Burma Infantry Brigade
Roy Edward Dodds
Marco Polo Bridge Incident
Frank Wilcox
M7 Snow Tractor
Straubing Wallmühle Airport
370th Fighter Squadron
Nordholz Naval Airbase
Eric Nave
Schweinfurt Army Heliport
Braunshardt Airfield
John Sharpe Griffith
Walther von Hünersdorff
Grand Island Army Air Field
German submarine U-967
Robert M. Webster
301st Intelligence Squadron
Julius von Bernuth
Gorman DeFreest Larner
7th Operations Group
30th Infantry Division (Wehrmacht)
Nampong Air Force Base
Tingkawk Sakan Airfield
Dohazari Airfield
51st Operations Group
Sahmaw Airfield
Hailakandi Airfield
Lawrence A. Sheridan
Ferdinand Jodl
Harold M. McClelland
Hathazari Airfield
Ledo Airfield
Sookerating Air Force Station
Pandaveswar Airfield
Nawadih Airfield
Clinton D. "Casey" Vincent
Fenny Airfield
Guskhara Airfield
John C. "Pappy" Herbst
Bhamo Airport
Herbert H. Lang
308th Armament Systems Group
Luliang Air Base
Chengkung Airfield
Chengdu Fenghuangshan Airport
Laohwangping Airfield
Loping Airfield
Suichwan Airfield
Tsuyung Airfield
Huxian Airport
Kaifeng Air Base
Liangping Airport
Xiangyun Airport
Chongqing Baishiyi Airport
Gordon P. Saville
Zhanyi Airport
German submarine U-704
Gerhard Loos
St. Clair Streett
Barrackpore Air Force Station
Walter Heitz
German submarine U-229
21st Operations Group
5th Operations Group
18th Operations Group
Air warfare of World War II
43d Electronic Combat Squadron
German submarine U-607
German submarine U-3505
24th Expeditionary Reconnaissance Squadron
868th Tactical Missile Training Squadron
403d Operations Group
433d Operations Group
375th Operations Group
374th Operations Group
Martinus Stenseth
58th Operations Group
5th Special Air Service
49th Operations Group
Commemorative Medal of the 1940–1945 War
374th Strategic Missile Squadron
Wilhelm D. Styer
8th Operations Group
90th Operations Group
3d Operations Group
Walther-Peer Fellgiebel
I Marine Amphibious Corps
2d Photographic Reconnaissance Group
418th Bombardment Group
James M. Masters Sr.
426th Reconnaissance Group
424th Reconnaissance Group
Keystone Army Air Field
Dan Barton
Franz Reuß
F. Jay Taylor
Roy Butler
Clint Formby
Horst Rudat
Ogliuga Island Army Airfield
Kiska Army Airfield
Gakona Landing Strip
Dornier Do 635
China Marine (memoir)
Alvin C. Graves
List of Knight's Cross of the Iron Cross with Oak Leaves, Swords or Diamonds recipients of the Luftwaffe fighter force
Yakutat Army Airfield
Fort Morrow Army Airfield
28th Operations Group
46th Infantry Division (United Kingdom)
11th Air Refueling Squadron
Robert Olejnik (pilot)
429th Electronic Combat Squadron
430th Expeditionary Electronic Combat Squadron
Howard Blum
Hans Ferdinand Geisler
Eugene Seeley Coler
Basil Morris
377th Bombardment Group
Joe Stefanelli (painter)
Kampfgeschwader 30
53d Electronic Warfare Group
153rd Infantry Regiment (United States)
Army Group C
Karl-Adolf Hollidt
33d Special Operations Squadron
318th Special Operations Squadron
Bredtveit Prison
Tom Greenway
7th Infantry Division (Wehrmacht)
9th Infantry Division (Wehrmacht)
11th Infantry Division (Wehrmacht)
19th Infantry Division (Wehrmacht)
Fort VII
Bobby Oxspring
Anniston Air Force Base
Tod Griffin
556th Strategic Missile Squadron
446th Missile Squadron
447th Missile Squadron
Esterwegen concentration camp
848th Strategic Missile Squadron
849th Strategic Missile Squadron
725th Strategic Missile Squadron
724th Strategic Missile Squadron
579th Strategic Missile Squadron
578th Strategic Missile Squadron
577th Strategic Missile Squadron
567th Strategic Missile Squadron
566th Strategic Missile Squadron
565th Strategic Missile Squadron
551st Strategic Missile Squadron
550th Strategic Missile Squadron
549th Strategic Missile Squadron
548th Strategic Missile Squadron
395th Strategic Missile Squadron
532d Training Squadron
533d Training Squadron
571st Strategic Missile Squadron
570th Strategic Missile Squadron
568th Strategic Missile Squadron
569th Strategic Missile Squadron
830th Bombardment Squadron
30th Bombardment Squadron
506th Bombardment Squadron
343d Bomb Squadron
491st Bombardment Squadron
544th Bombardment Squadron
545th Bombardment Squadron
546th Bombardment Squadron
547th Bombardment Squadron
527th Bombardment Squadron
526th Bombardment Squadron
525th Bombardment Squadron
524th Bombardment Squadron
329th Combat Crew Training Squadron
330th Combat Training Squadron
339th Bombardment Squadron
486th Bombardment Squadron
487th Bombardment Squadron
488th Bombardment Squadron
489th Attack Squadron
1st Battalion, 153rd Infantry Regiment (United States)
2nd Battalion, 153rd Infantry Regiment (United States)
77th Weapons Squadron
14th Weapons Squadron
340th Weapons Squadron
509th Weapons Squadron
715th Weapons Squadron
325th Weapons Squadron
19th Weapons Squadron
26th Weapons Squadron
29th Weapons Squadron
57th Weapons Squadron
66th Weapons Squadron
68th Infantry Division (Wehrmacht)
15th Infantry Division (Wehrmacht)
German submarine U-109 (1940)
John S. Loisel
German submarine U-117 (1941)
Wolfgang Schenck (pilot)
Erwin Jollasse
Chet Upham
Harald Freiherr von Elverfeldt
Caleb V. Haynes
John B. England
Hans Strelow
Claude Hall
Hodonin concentration camp
Perry H. Howard
Kampfgeschwader 1
P Battery (The Dragon Troop) Royal Artillery
K (Hondeghem) Battery Royal Artillery
Q (Sanna's Post) Battery Royal Artillery
Canada Memorial
Z Battery Royal Artillery
Walter Hagen (aviator)
German submarine U-76 (1940)
66th Air Base Group
155th Reserve Panzer Division (Wehrmacht)
93rd Infantry Division (Wehrmacht)
German submarine U-241
German submarine U-168
German submarine U-162 (1941)
Langley Air Force Base
German submarine U-804
German submarine U-52 (1939)
Orsha offensives (1943)
Midland Army Airfield
Hendricks Army Airfield
San Angelo Army Air Field
Childress Army Airfield
Independence Army Airfield
Fort Sumner Municipal Airport
Freeman Army Airfield
Mitchell Municipal Airport
Carrabelle–Thompson Airport
Günther Pape
El Reno Regional Airport
Buckingham Army Airfield
Wilbarger County Airport
Maximilian Fretter-Pico
Hancock Field (California)
Taylor Field (Florida)
Erwin Jaenecke
German submarine U-2336
Hartwig von Ludwiger
Lancaster Airport (California)
German submarine U-1065
Val Verde County Airport
Terrell County Airport
German submarine U-716
German submarine U-712
James MacLachlan
Eagle Field (airport)
Dorr Field
Cuero Municipal Airport
W. R. Byron Airport
Hicks Field
Eberts Field
Monticello Field
Rankin Field
Martin Becker
Gerhard Raht
Bruce Campbell Field
XVI Army Corps (Wehrmacht)
Carl Rodenburg
August Schmidt
United States Army Air Forces Contract Flying School Airfields
Theo-Helmut Lieb
Ernst-Eberhard Hell
Army Air Forces Eastern Flying Training Command
Army Air Forces Western Flying Training Command
Flying Division, Air Training Command
Technical Division, Air Training Command
Central Technical Training Command
Western Technical Training Command
Erich Buschenhagen
Friedrich Wiese
Karl Koetz
Werner Forst
Heinrich Nickel
Courtland Army Airfield
Hellmuth Pfeifer
Viktor von Schwedler
Werner Marcks
Ehrenfried-Oskar Boege
Erich Straube
Georg Graf von Rittberg
Paul Klatt
Horst Großmann
Siegfried Thomaschki
Kurt von Mühlen
349th Night Fighter Squadron
Kurt Herzog
Inezgane Airport
Walther Risse
Harald von Hirschfeld
Memorial Gates, London
Martin Grase
German submarine U-705
Fritz-Georg von Rappard
Clemens Betzel
German submarine U-626
Ernst-Anton von Krosigk
179th Reserve Panzer Division (Wehrmacht)
Franz Mattenklott
Max Reinwald
Erich Reuter
Hellmuth Böhlke
Karl Arndt
Friedrich Sixt
Desert Training Center
Walther Lucht
Edmund Blaurock
Winifred Collins
Werner Ebeling
Arthur Kullmer
Horst von Usedom
Hans Mikosch
Willibald Borowietz
Bruno Bieler
USS Alecto (AGP-14)
Rudolf von Bünau (father)
Erpo Freiherr von Bodenhausen
Demopolis Army Airfield
Hope Municipal Airport
Hermann Flörke
German submarine U-750
German submarine U-203
John Freeborn
Andreas von Aulock
Martin Bieber
Ebensburg Airport
Ernst König
Wilhelm Bleckwenn
Walther Hahm
Eduard Crasemann
Klaus von Bismarck
German submarine U-1163
Willy Johannmeyer
Sidney Phillips
Alfons Hitter
Werner Kolb
50th Attack Squadron
Jinnah International Airport
Amedee Army Airfield
Flying S Ranch Airport
Deblois Flight Strip
Dell Flight Strip
Homerville Airport
Low Flight Strip
Accomack County Airport
Odessa Flight Strip
Omak Airport
Sahuarita Air Force Range
Alexander Conrady
Bodo Spranz
Johannes Block
Rudolf Bacherer
Bowers Airport
Hans-Georg Herzog
Hans von Tettau
Bruno Frankewitz
Eberhard Rodt
Guy Humphries
Karl Lorenz
Friedrich-Wilhelm Neumann
Morse Field (Hawaii)
Werner Baake
Arthur Schmidt (soldier)
German submarine U-771
Konrad Bauer
Type N3 ship
Rudolf Pflanz
Emil Omert
Hans-Dieter Frank
Hans-Ulrich Back
Curt Badinski
Otto Barth (general)
Helmut Bechler
Fritz Becker (general)
Carl Becker (general)
Wilhelm Behrens
Werner von Bercken
Georg von Bismarck
Oskar Blümm
Herbert von Böckmann
Karl Böttcher
Interstate XBDR
Wilhelm Bohnstedt
Walter von Boltenstern
Karl Britzelmayr
Otto-Hermann Brücker
Rudolf Buhse
Arnold Burmeister
Kanchrapara Airfield
Erich-Heinrich Clößner
Kurt Cuno
Hans Wagner (general)
Franz Westhoven
Albert Wodrig
German submarine U-213
Paul Völckers
Nikolaus von Vormann
Max Ulich
Willibald Utz
Wilhelm Thomas
Otto Tiemann
Wolf-Günther Trierenberg
Hans Tröger
Adolf Trowitz
Walter Scheller
Jägala concentration camp
Eduard Hauser (general)
Erwin Sander
Werner Sanne
Friedrich Siebert
538th Fighter-Interceptor Squadron
Ernst Sieler
Johann Sinnhuber
Georg von Sodenstern
Hans Speth
Otto Sponheimer
Wilhelm Stemmermann
Karl Strecker
David Hawkins (philosopher)
Edgar Röhricht
Max Pfeffer
Georg Pfeiffer
Kurt Pflieger
Christian Philipp
Egbert Picker
394th Combat Training Squadron
Willifrank Ochsner
Wilhelm Fahrmbacher
Heribert von Larisch
Gerhard Feyerabend
Hermann Foertsch
Otto Fretter-Pico
Eccard Freiherr von Gablenz
Martin Gareis
Friedrich Gollwitzer
Ernst Haccius
Siegfried Haenicke
Hans Hahne (general)
Christian Hansen (general)
Charles Gossage Grey
Alexander von Hartmann
Wilhelm Hasse (general)
Friedrich Herrlein
USS LST-939
Ray R. Allen
Jack Crichton
Gustav Hundt
Desert Center Airport
Emil Vogel
Georg Ritter von Hengl
Hans Schlemmer
Rudolf Konrad
Kurt von der Chevallerie
Friedrich-Carl Cranz
Joseph Williams Vance Jr.
Nukufetau Airfield
371st Bombardment Squadron
Canton Island Airport
Franz Karl (general)
Werner Kienitz
Eberhard Kinzel
Philipp Kleffel
Friedrich Koch (general)
Kipapa Airfield
Kualoa Airfield
Aubrey W. Young
Herbert Loch
Paul Laux
Hermann Geyer
Anton Grasser
27th Bombardment Squadron
Kahuku Army Air Field
38th Bombardment Squadron
Gerhard Matzky
Horst von Mellenthin
Walter Melzer
372d Bombardment Squadron
424th Bombardment Squadron
Stanley Field
Haleiwa Fighter Strip
Cape Opmarai Airfield
314th Bombardment Squadron
315th Bombardment Squadron
Friedrich Mieth
Hans Traut
Walter Wessel
Mervyn Brogan
Karl-Wilhelm Specht
Ludwig Wolff (general)
Ludwig Kirschner
Helmuth Schlömer
German submarine U-450
98th Expeditionary Air Refueling Squadron
72d Fighter Squadron
Torokina Airfield
Albert Henze
467th Strategic Fighter Squadron
468th Strategic Fighter Squadron
Hans-Heinrich Sixt von Armin
Rudolf Sintzenich
Johannes Streich
German submarine U-794
Hans-Georg Leyser
Moritz von Drebber
Günther Angern
Wolfgang Pickert
Walter Krüger (Wehrmacht general)
Eberhard Thunert
Hellmut von der Chevallerie
Carl Anders
46th Reconnaissance Squadron
Wilhelm von Apell
Karl Arning
Konrad Barde
Hans Behlendorff
Hans Bergen
Erhard Berner
Gerhard Berthold
Helmuth Beukemann
Naval Support Activity Mid-South
Franz Beyer (general)
Arnold Freiherr von Biegeleben
Carl Casper
Wilhelm Johnen
Ed Scogin
Wilhelm Crisolli
George B. Holstead
Arado E.381
Walther Graeßner
Arthur Hauffe
Hans Hecker
Walter Herold
Hanskurt Höcker
Gustav Höhne
V. J. Bella
Poltava Air Base
Pyriatyn Airport
Myrhorod Air Base
66th Military Intelligence Brigade
Hans Hüttner
487th Fighter Squadron
383d Fighter Squadron
Trier Air Base
L.D. "Buddy" Napper
375th Bombardment Squadron
Rupsi Airfield
425th Bombardment Squadron
874th Tactical Missile Squadron
852d Bombardment Squadron
854th Bombardment Squadron
829th Bombardment Squadron
828th Bombardment Squadron
812th Fighter-Bomber Squadron
813th Fighter-Bomber Squadron
814th Troop Carrier Squadron
19th Grenadier Division (Wehrmacht)
752d Bombardment Squadron
753d Bombardment Squadron
754th Bombardment Squadron
423d Bombardment Squadron
367th Training Support Squadron
368th Training Squadron
369th Bombardment Squadron
776th Expeditionary Airlift Squadron
777th Expeditionary Airlift Squadron
778th Expeditionary Airlift Squadron
Hans-Wolfgang Reinhard
German submarine U-514
Ernst Rupp
Friedrich Karst
441st Air Expeditionary Squadron
442d Air Expeditionary Squadron
443d Air Expeditionary Squadron
444th Air Expeditionary Squadron
702d Expeditionary Airlift Squadron
703d Tactical Air Support Squadron
588th Bombardment Squadron
589th Bombardment Squadron
590th Bombardment Squadron
591st Bombardment Squadron
748th Bombardment Squadron
749th Bombardment Squadron
750th Bombardment Squadron
751st Bombardment Squadron
615th Tactical Fighter Squadron
614th Tactical Fighter Squadron
613th Tactical Fighter Squadron
612th Tactical Fighter Squadron
713th Fighter-Bomber Squadron
708th Airlift Squadron
710th Airlift Squadron
712th Expeditionary Air Refueling Squadron
714th Bombardment Squadron
708th Bombardment Squadron
Friedrich Köchling
511th Bombardment Squadron
554th Fighter-Bomber Squadron
553d Fighter-Bomber Squadron
552d Fighter-Bomber Squadron
585th Bombardment Squadron
587th Bombardment Squadron
465th Tactical Training Squadron
473d Bombardment Squadron
472d Tactical Electronic Warfare Squadron
470th Bombardment Squadron
Karl Kriebel
477th Bombardment Squadron
476th Bombardment Squadron
475th Bombardment Squadron
474th Bombardment Squadron
Walter Kuntze
Vollrath Lübbe
481st Bombardment Squadron
479th Bombardment Squadron
478th Bombardment Squadron
497th Bombardment Squadron
496th Bombardment Squadron
495th Bombardment Squadron
494th Bombardment Squadron
Heinrich Meyer-Buerdorf
Willi Moser
Oskar Munzel
Ferdinand Noeldechen
Kurt Oppenländer
718th Intelligence Squadron
717th Bombardment Squadron
Ralph Graf von Oriola
Eugen Ott (general)
Otto-Ernst Ottenbacher
89th Attack Squadron
326th Bombardment Squadron
327th Bombardment Squadron
322d Expeditionary Reconnaissance Squadron
324th Expeditionary Reconnaissance Squadron
701st Tactical Air Support Squadron
323d Strategic Reconnaissance Squadron
338th Combat Crew Training Squadron
Walter Assmann
492d Bombardment Squadron
354th Bombardment Squadron
353d Bombardment Squadron
352d Bombardment Squadron
Robert Brubaker
507th Bombardment Squadron
460th Bombardment Squadron
Friedrich-Wilhelm von Chappuis
68th Air Refueling Squadron
467th Bombardment Squadron
480th Fighter Squadron
434th Bombardment Squadron
760th Bombardment Squadron
762d Bombardment Squadron
763d Expeditionary Air Refueling Squadron
780th Expeditionary Airlift Squadron
781st Bombardment Squadron
782d Troop Carrier Squadron
783d Bombardment Squadron
46th Tactical Missile Squadron
834th Bombardment Squadron
833d Bombardment Squadron
832d Bombardment Squadron
75th Bombardment Squadron
372nd Infantry Regiment (United States)
Ernst von Leyser
Jefferson W. Speck
358th Bombardment Squadron
359th Bombardment Squadron
360th Bombardment Squadron
451st Flying Training Squadron
Belgian government in exile
456th Bombardment Squadron
454th Flying Training Squadron
455th Flying Training Squadron
772d Expeditionary Airlift Squadron
463d Operations Group
774th Expeditionary Airlift Squadron
775th Troop Carrier Squadron
377th Troop Carrier Squadron
376th Troop Carrier Squadron
378th Troop Carrier Squadron
426th Bombardment Squadron
716th Bombardment Squadron
784th Bombardment Squadron
785th Bombardment Squadron
786th Air Expeditionary Squadron
787th Air Expeditionary Squadron
389th Infantry Division (Wehrmacht)
733d Military Airlift Squadron
410th Bombardment Squadron
Kurt Brennecke
Gordon Thomas (politician)
Minesweeper War Badge
679th Bombardment Squadron
677th Bombardment Squadron
676th Bombardment Squadron
Alfred Bruer
345th Bomb Squadron
Voss Airport, Bømoen
559th Bombardment Squadron
Bombing of Bahrain in World War II
881st Bombardment Squadron
884th Bombardment Squadron
883d Bombardment Squadron
882d Bombardment Squadron
880th Bombardment Squadron
876th Bombardment Squadron
877th Bombardment Squadron
878th Bombardment Squadron
879th Bombardment Squadron
Heinz Heuer
Natal Air Force Base
Günther Tribukait
German submarine U-1023
German submarine U-1022
2nd Troop Carrier Squadron
6th Photographic Squadron
German submarine U-64 (1939)
5th Photographic Reconnaissance Squadron
407th Air Refueling Squadron
7th Air Refueling Squadron
27th Tactical Air Support Squadron
42d Air Refueling Squadron
43d Air Refueling Squadron
44th Expeditionary Air Refueling Squadron
303d Air Refueling Squadron
310th Air Refueling Squadron
904th Expeditionary Air Refueling Squadron
Lewie G. Merritt
Karl Eglseer
David Beigelman
P. Elmo Futrell Jr.
Friedrich Hochbaum
Wolf Hagemann
Hinrich Warrelmann
German submarine U-111 (1940)
Rudolf Wulf
Werner Schulze
German submarine U-65 (1940)
94th Infantry Division (Wehrmacht)
Gordon D. Gayle
Heinz Vinke
Josef Kraft
Hermann Greiner
Herbert Huppertz
German submarine U-104 (1940)
Jan Merlin
Heinz-Edgar Berres
Ernst Börngen
125th Infantry Division (Wehrmacht)
Walter Brandt (pilot)
Joachim Wandel
Operation Dryad
713th Infantry Division (Wehrmacht)
Horst Tietzen
Fritz Dinger
Charles Critchfield
40th Expeditionary Bomb Squadron
Karl-Heinz Bendert
334th Bombardment Squadron
335th Bombardment Squadron
336th Bombardment Squadron
348th Reconnaissance Squadron
347th Bombardment Squadron
346th Test Squadron
Joseph B. Aviles Sr.
Raid on Bardia
62d Bombardment Squadron
Friedrich-Wilhelm Hauck
Harry Hoppe
Werner Friebe
Helmut Friebe
Henning Schönfeld
Army Group H
Wilhelm Schneckenburger
Wilhelm Schöning
33rd Armor Regiment
Zerstörergeschwader 1
341st Bombardment Squadron
342d Bombardment Squadron
Georg Koßmala
Eugen König
Maximilian Felzmann
Helmuth Prieß (Wehrmacht general)
Friedrich Fangohr
Max Fremerey
Alwin Wolz
Adolf Wolf
Bern von Baer
702d Tactical Air Support Squadron
Johannes Schulz
Fuller Harding
Rudolf Freiherr von Waldenfels
Walter Neumann-Silkow
Hanns-Horst von Necker
John Davis (Medal of Honor, 1898)
338th Combat Training Squadron
Lidice (film)
Hispanics in the United States Coast Guard
Heinrich Baron von Behr
Gerd-Paul von Below
William Y. Thompson
422d Bombardment Squadron
366th Bombardment Squadron
365th Bombardment Squadron
364th Bombardment Squadron
Martin Berg
Wilhelm Berlin
Francis W. Rockwell (admiral)
Friedrich Zickwolff
Heinz Ziegler
Joseph C. Burger
Richard Koll
Kurt Dahlmann
Ludwig Müller (general)
Hans de Salengre-Drabbe
Christiaan Lindemans
German submarine U-216
Fritz Albrecht
Walther von Axthelm
Kurt Andersen (general)
Werner Anton
Job Odebrecht
Günther Sachs
Ernst Buffa
Theodor Bohlmann-Combrinck
Ernst Bolbrinker
United States declaration of war on Japan
Willy Langkeit
Werner Goeritz
Gerhard Engel
German submarine U-1232
Friedrich-Georg Eberhardt
Theodor Endres
Johann-Heinrich Eckhardt
Oskar Eckholt
William L. Uanna
Alexai Point Army Airfield
17th Training Squadron
Arthur Finger
Werner von Eichstedt
Werner von Erdmannsdorff
Walther Fischer von Weikersthal
Otto-Wilhelm Förster
Alfred Gause
Hans Zorn
Martin Wandel
Karl Weisenberger
Wilhelm Wetzel
Joachim Witthöft
Rolf Wuthmann
Walter Schilling
Siegmund Freiherr von Schleinitz
355th Tactical Airlift Squadron
Albrecht Schubert
461st Bombardment Squadron
463d Bombardment Squadron
872d Bombardment Squadron
464th Bombardment Squadron
420th Bombardment Squadron
Hermann Ritter von Speck
792d Bombardment Squadron
793d Bombardment Squadron
795th Bombardment Squadron
869th Bombardment Squadron
870th Bombardment Squadron
871st Bombardment Squadron
873d Tactical Missile Squadron
875th Bombardment Squadron
Johann-Georg Richert
485th Bombardment Squadron
Virgil Orr
Hans Boeckh-Behrens
Paul Drekmann
Otto Drescher
482d Attack Squadron
484th Bombardment Squadron
Eugen-Heinrich Bleyer
Hans Boelsen
Johannes Bruhn
844th Bombardment Squadron
845th Bombardment Squadron
846th Bombardment Squadron
List of U.S. Army weapons by supply catalog designation
Paul Danhauser
Werner Ehrig
John Ardis Cawthon
Erick-Oskar Hansen
Gustav Harteneck
Otto Hartmann (general)
Wilhelm Heun
Helmuth Huffmann
Heinrich Götz
Ernst Dehner
Hans Kamecke
Gerhard Kauffmann
Friedrich Kittel
Carl-Erik Koehler
712th Infantry Division (Wehrmacht)
711th Infantry Division (Wehrmacht)
Friedrich-Wilhelm von Loeper
Karl Löwrick
Kurt Lottner
129th Infantry Division (Wehrmacht)
Karl von Oven
Friedrich-Carl Rabe von Pappenheim
Karl Babor
Walter Hörnlein
Hans-Karl von Scheele
Karl Göbel
Paul Schultz
Erich Jaschke
Otto Schünemann
Carl Püchler
James D. Hittle
Felix Schwalbe
317th Bombardment Squadron
316th Bombardment Squadron
Joachim-Friedrich Lang
Johann Schmid
Bodo Zimmermann
Walter Boenicke
Rudolf Bogatsch
155th Infantry Division (Wehrmacht)
156th Infantry Division (Wehrmacht)
158th Infantry Division (Wehrmacht)
708th Infantry Division (Wehrmacht)
Kurt Pflugbeil
Johann Pflugbeil
Eduard Zorn
Herbert Wagner (general)
860th Bombardment Squadron
Lothar Berger
Ernst Wellmann
Thomas-Emil von Wickede
Alois Windisch
Wilhelm Schmalz
Hans-Joachim Kahler
Walter Keiner
Heinrich Voigtsberger
Friedrich-Jobst Volckamer von Kirchensittenbach
Walter Jost
Friedrich-Wilhelm Otte
Wilhelm Philipps
Gerhard Lindemann
Walter Ohmsen
Naval Mobile Construction Battalion Three
Walther Schroth
308th Air Refueling Squadron
Otto Kohlermann
Captan Jack Wyly
August Krakau
Hugo Höfl
Hermann Meyer-Rabingen
B-24 Liberator units of the United States Army Air Forces
Walter Lichel
Theodor Freiherr von Wrede
459th Operations Group
759th Bombardment Squadron
743d Bombardment Squadron
726th Bombardment Squadron
727th Bombardment Squadron
82nd Infantry Division (Wehrmacht)
Heinz Kokott
Werner Kreipe
535th Bombardment Squadron
534th Training Squadron
24th Infantry Division (Wehrmacht)
Johann Mickl
Heinrich Hogrebe
Volunteer combatant's cross
Combatant's Cross
333rd Infantry Division (Wehrmacht)
113th Infantry Division (Wehrmacht)
Medal of the Nation's Gratitude
Albert Brunner
USS LST-459
Ludwig Schulz
900th Expeditionary Air Refueling Squadron
Karl Angerstein
Wilhelm Antrup
Ernst Kühl
Hansgeorg Bätcher
Robert D. Bohn
Choctaw Naval Outlying Field
German submarine U-877
14-inch M1920 railway gun
916th Expeditionary Air Refueling Squadron
376th Expeditionary Operations Group
8 inch Mk. VI railway gun
Clarence Samuels
302nd Infantry Division (Wehrmacht)
Joachim Coeler
Hans-Wilhelm Doering-Manteuffel
Georg Dörffel
Wolfgang Erdmann
509th Tactical Fighter Squadron
511th Tactical Fighter Squadron
Johannes Fink
Helmuth Förster
Stefan Fröhlich (German general)
Gotthard Frantz
Fritz Grieshammer
Hans-Henning Freiherr von Beust
Kampfgeschwader 27
Panzer Division Tatra
German submarine U-293
22d Intelligence Squadron
List of United States Air Force reconnaissance aircraft
12-inch coast defense mortar
Erich Schopper
RAF Christchurch
Richard Zimmer (general)
Hans Schmidt (general)
Karl Burdach
31st Infantry Division (Wehrmacht)
Kurt Haehling
7th Bombardment Squadron
836th Bombardment Squadron
837th Bombardment Squadron
838th Bombardment Squadron
839th Bombardment Squadron
704th Fighter Squadron
List of United States Army Air Forces reconnaissance units
Helmut Beck-Broichsitter
423d Reconnaissance Group
9th Photographic Reconnaissance Group
W. Scott Wilkinson
B-17 Flying Fortress units of the United States Army Air Forces
Sierra Bombardment Group
Christopher Magee (fighter pilot)
817th Expeditionary Airlift Squadron
483d Airlift Group
816th Expeditionary Airlift Squadron
Count Manfred Beckett Czernin
731st Bombardment Squadron
603d Bombardment Squadron
601st Bombardment Squadron
B-25 Mitchell units of the United States Army Air Forces
560th Fighter-Day Squadron
Indianola Municipal Airport
Wagner Field
Richard Daniel
Gottfried Weber (general)
Walther Krause
Gustav Schmidt (general)
Walter Denkert
Werner Schmidt-Hammer
Hans-Walter Heyne
Otto-Joachim Lüdecke
Hans-Günther von Rost
Adolf Raegener
11th Airlift Flight
Mauritz von Wiktorin
Georg Scholze
Hermann Kreß
Gottfried Frölich
Hans Kissel
Bernhard Klosterkemper
Ernst Hammer
561st Fighter-Day Squadron
Karl Koske
Theodor Kretschmer
Richard Lepper
Gerhard Lindner
Wilhelm Lorenz
Canoas Air Force Base
Ludwig Merker
Kurt Möhring
Rudolf Peschel
Josef Prinner
Werner Ranck
Erwin Rauch
Paul Reichelt
Josef Reichert
Karl Rhein
Werner Richter
Josef Rintelen
Stephan Rittau
Jack Stevens
Friedrich-Wilhelm von Rothkirch und Panthen
Karl Rübel
556th Test and Evaluation Squadron
Curt Gallenkamp
Hans von Greiffenberg
Gustav Kieseritzky
Rudolf Bamler
Albert Buck
316th Cavalry Brigade
Gottfried von Erdmannsdorff
Wolf Ewert
Adolf Fischer (officer)
Brison D. Gooch
Gerhard Franz
Bruno Gerloch
Fortified position of Liège
Hermann Harrendorf
Georg Haus
Vollrath von Hellermann
Otto Herfurth
Wilhelm von Lengerke
Kurt Heyser
Maximilian Jais
Arno Jahr
Curt von Jesser
Peter Körte
Karl-Richard Koßmann
Richard Kotz
Max Lemke
Stanley Orr
39th Military Airlift Squadron
84th Military Airlift Squadron
1701st Air Transport Wing
1703d Air Transport Group
1705th Air Transport Group
13th Air Transport Squadron
Hans Degen
Erich Diestel
Walter Düvert
Gotthard Fischer
Friedrich Franek
Karl von Graffen
Karl-Albrecht von Groddeck
86th Airlift Squadron
Siegfried Haß
Otto Heidkämper
Conrad-Oskar Heinrichs
Gustav Heistermann von Ziehlberg
40th Military Airlift Squadron
Allied Translator and Interpreter Section
18th Airlift Squadron
20th Airlift Squadron
Amphibious Construction Battalion Two
Hubert Weise
Werner Hühner
The Last Train from Hiroshima
Richard John (general)
Wolfgang von Kluge
Wolfgang Lange (general)
Ronald Cuthbert Hay
Robert Fuchs (general)
332d Expeditionary Operations Group
34th Infantry Division (Wehrmacht)
Richard John Cork
Pounds Army Air Field
Gillespie Airport (Tennessee)
640th Bombardment Squadron
642d Bombardment Squadron
643d Bombardment Squadron
485th Fighter Squadron
401st Fighter Squadron
402d Fighter Squadron
376th Fighter Squadron
384th Fighter Squadron
385th Fighter Squadron
Warren Fales Draper
394th Fighter Squadron
John Mungo-Park
Carmen García Rosado
35th Infantry Division (Wehrmacht)
Walter Sigel
Sperrbrecher
Sampson Air Force Base
Richard Schimpf
Walter von Hippel
Wolfgang von Chamier-Glisczinski
Gerhard Conrad (pilot)
Johannes Hintz
Anti-Aircraft Flak Battle Badge
Alexander Holle
Alfons Luczny
Georg Neuffer
Johann Raithel
Heino von Rantzau
Herbert Rieckhoff
George Palliser
Schnellkampfgeschwader 210
Helmut Bruck
Heinz Schweizer
366th Fighter Squadron
367th Fighter Squadron
486th Fighter Squadron
Trevor Sidney Wade
Nanno de Groot
508th Fighter Squadron
Wilhelm Meyn
German submarine U-758
Rolf Pingel
German destroyer Z2 Georg Thiele
German destroyer Z3 Max Schultz
German destroyer Z4 Richard Beitzen
Rudolf Hess
German submarine U-121 (1940)
German submarine U-56 (1938)
German submarine U-53 (1939)
German submarine U-55 (1939)
A Jewish Girl in Shanghai
Robert O. Trout
Franz Beyer (pilot)
Herbert Kaiser
Viktor Petermann
Oskar Romm
Paul-Heinrich Dähne
Anton Lindner
Robert Harold Davidson
Hispanics in the United States Air Force
Anton Benning
Max Bucholz
Hugo Broch
II Army Corps (Wehrmacht)
E. R. Minchew
Hans von Hahn
Wilhelm Moritz (Luftwaffe officer)
Naval Station Pearl Harbor
Erich Schmidt (pilot)
John Robert Baldwin
Battle of Wadi Akarit
German submarine U-1308
German submarine U-482
German submarine U-954
William Stevens Lawton
German submarine U-1224
Morris N. Abrams
132nd Infantry Division (Wehrmacht)
96th Infantry Division (Wehrmacht)
United States Army Coast Artillery Corps
Singapore strategy
Blue Division Medal (Germany)
Balloon Observer's Badge
Auxiliary Cruiser Badge
Aiken Air Force Station
Hans von Boineburg-Lengsfeld
John Wilson Carpenter III
337th Infantry Division (Wehrmacht)
Danny Roy Moore
510th Heavy Panzer Battalion
Allied naval bombardments of Japan during World War II
Aaron Novick
267th Infantry Division (Wehrmacht)
German battleship Scharnhorst
126th Infantry Division (Wehrmacht)
Alfred Müller (general)
German battleship Gneisenau
Hermann Lichtenberger
Ulrich Diesing
Siegfried Macholz
197th Infantry Division (Wehrmacht)
50th Infantry Division (Wehrmacht)
57th Infantry Division (Wehrmacht)
65th Infantry Division (Wehrmacht)
Alpena Combat Readiness Training Center
George R. Salisbury Jr.
Kenneth R. Powell
214th Infantry Division (Wehrmacht)
Rudolf Meister
August Schmidt (Luftwaffe)
Richard Reimann
Maximilian Ritter von Pohl
Ulrich Kessler
Oklahoma City Air Force Station
81st Infantry Division (Wehrmacht)
75th Infantry Division (Wehrmacht)
Eagle Pass Army Airfield
122nd Infantry Division (Wehrmacht)
134th Infantry Division (Wehrmacht)
The Young Lions
V Army Corps (Wehrmacht)
XI Army Corps (Wehrmacht)
Sioux City Air National Guard Base
Karl von Le Suire
Kurt Chill
170th Infantry Division (Wehrmacht)
181st Infantry Division (Wehrmacht)
Hermann Fischer (general)
Propaganda of Fascist Italy
Pratt-Read LBE
Piper LBP
Taylorcraft LBT
Norbert Holm
Heinrich Kittel
Eberhard von Kurowski
Otto Lancelle
Max Lindig
95th Infantry Division (Wehrmacht)
Ed Westcott
F. Clifton White
Hubertus-Maria Ritter von Heigl
Johannes Hölz
Clinton Engineer Works
41st Infantry Division (Wehrmacht)
Hancock Field Air National Guard Base
Hanns Laengenfelder
Hubertus Lamey
Charles P. Roland
August Geiger (pilot)
Rudolf Frank
Bombardment of Cherbourg
77th Infantry Division (Wehrmacht)
Ludwig Beckmann
Seattle Fighter Wing
297th Infantry Division (Wehrmacht)
Ernst-Georg Drünkler
32nd Field Artillery Regiment
Ernst-Wilhelm Modrow
Bangor Air National Guard Base
Alex W. Bealer
Friedrich Rumpelhardt
62nd (2nd West Riding) Division
Westover Air Reserve Base
Hermann Wulf
Sidney Mashbir
RAAF Base Amberley
205th Infantry Division (Wehrmacht)
Portland Air National Guard Base
Alois Weber (general)
Hans von der Mosel
Otto Schury
Elmendorf Air Force Base
Günther Lütjens
Paul Freiherr von Hauser
106th Infantry Division (Wehrmacht)
Erich Schneider
369th (Croatian) Infantry Division (Wehrmacht)
4758th Defense Systems Evaluation Squadron
561st Volksgrenadier Division (Wehrmacht)
Robert L. Miller
Johann Condné
233rd Reserve Panzer Division (Wehrmacht)
458th Tactical Fighter Squadron
462d Tactical Fighter Squadron
Walter Koch (Fallschirmjäger)
Gilbert R. Tredway
Walter Enneccerus
VII Army Corps (Wehrmacht)
VIII Army Corps (Wehrmacht)
New Jerusalem Airport
IX Army Corps (Wehrmacht)
708th Volksgrenadier Division (Wehrmacht)
L Army Corps (Wehrmacht)
German battleship Tirpitz
LII Army Corps (Wehrmacht)
Fort Glenn Army Air Base
XX Army Corps (Wehrmacht)
Seward Airport
58th (2/1st London) Division
85th Infantry Division (Wehrmacht)
XXIII Army Corps (Wehrmacht)
James C. Spencer
344th Fighter Squadron
635th Bombardment Squadron
Casco Cove Coast Guard Station
Walter M. Lowrey
Mayhew Foster
Tiger I
Gambell Army Airfield
Tanacross Air Base
Northway Army Airfield
German destroyer Z5 Paul Jacobi
German destroyer Z6 Theodor Riedel
German destroyer Z8 Bruno Heinemann
German destroyer Z10 Hans Lody
German destroyer Z15 Erich Steinbrinck
Otto Schultze
Miami Army Airfield
Koldichevo
522d Special Operations Squadron
India-China Division, Air Transport Command
German submarine U-480
123d Fighter Squadron
Awards and decorations of the Kriegsmarine
West Coast Wing, Air Transport Command
Annette Island Army Airfield
Keith Chisholm
Wehrmacht Long Service Award
Elda Emma Anderson
Fort Wayne Air National Guard Station
José Antonio Muñiz
German submarine U-87 (1941)
345th Fighter Squadron
347th Fighter Squadron
Hans von Ahlfen
605th Special Operations Squadron
466th Air Expeditionary Group
Rolf Johannesson
Werner Milch
Carl Wagener
Irnfried Freiherr von Wechmar
Siegfried Westphal
Siegfried Verhein
Wolfgang Thomale
Louis Tronnier
Curt Siewert
Max Sperling
Bruno Schatz
Rolf Scherenberg
Mierlo War Cemetery
Artur Schmitt
312th Tactical Fighter Training Squadron
314th Fighter Squadron
Beauman Division
Willy Riedel
Günter Schwartzkopff
37th Operations Group
Hans Michahelles
Karl Kessel
Heinrich Krafft
Johannes-Matthias Hönscheid
Hans Korte (general)
442d Tactical Fighter Training Squadron
Albert Bürger (firefighter)
Heinrich Burchard
T3 tanker
Iceland Base Command
Georg Schentke
Naval Mobile Construction Battalion 133
303d Tactical Reconnaissance Squadron
Enoch T. Nix
Klaus Uebe
918th Air Refueling Squadron
Christian Usinger
Willi Reschke
Gerhard Sommer (pilot)
313th Tactical Fighter Squadron
List of North African airfields during World War II
Josef Haiböck
Grant Sullivan (actor)
87th Fighter-Bomber Squadron
Hannibal von Lüttichau
Hans-Joachim Löser
Derek Anthony
Fort Revere
495th Tactical Fighter Squadron
Karl Herzog
César Luis González
302d Tactical Missile Squadron
The Cenotaph, Whitehall
Friedrich Wachowiak
Anton Resch
Rudolf Müller (pilot)
Hans-Joachim Kroschinski
Heinrich Klöpper
Herbert Kutscha
Forest Shely
Josef Kociok
Rolf Friedemann Pauls
Hubert Strassl
Karl Kempf
256th Infantry Division (Wehrmacht)
German submarine U-410
German submarine U-105 (1940)
41st Tactical Missile Squadron
Oscar Randolph Fladmark
Günter Halm
Giuseppe Ambrosoli
Hellmut von Leipzig
Ewald Burian
Edgar G. Crossman
Heinz Cramer
Paul Gurran
Franz Gall (general)
Franz Schlieper
W. K. Brown
German submarine U-513
Friedrich-Wilhelm Morzik
Eckhard Christian
German submarine U-415
Natalya Kovshova
Croix de guerre (Belgium)
Philipp Müller-Gebhard
Montgomery Air National Guard Base
Kingsley Field Air National Guard Base
German submarine U-612
German cruiser Lützow (1939)
Hans-Georg Schierholz
Franz-Joseph Schulze
Joachim von Tresckow
Werner Hoffmann (nightfighter pilot)
German submarine U-3514
Shepherd Field Air National Guard Base
Kurd Peters
24th Army (Wehrmacht)
Maupertus-sur-Mer Airfield
Werner Wrangel
Bernd Gallowitsch
438th Air Expeditionary Group
German submarine U-741
German submarine U-147 (1940)
My Way (2011 film)
James M. Flinchum
Roscoe Charles Wilson
Women in Nazi Germany
James McCormack
German submarine U-442
Leesburg Army Airfield
Kissimmee Army Airfield
Alvin Luedecke
Haddock Force
Herbert Loper
German submarine U-194
German submarine U-200
2/1st Pioneer Battalion (Australia)
Friedrich Alpers
Ramon A. Alcaraz
German submarine U-210
Charlotte Serber
Battle of Clervaux
4080th Strategic Reconnaissance Wing
Women in the French Resistance
Santo Tomas Internment Camp
Walter Mengden
Argentina during World War II
Herbert Sohler
German submarine U-567
German submarine U-71 (1940)
German submarine U-58 (1938)
Edgar Petersen
Siegfried Knemeyer
Page Field Army Airfield
Radio Londra
Radio Bari
Statue of Winston Churchill, Parliament Square
Joe B. Finley
John Bell Williams Airport
Belgium in World War II
Battle of Finschhafen
Marilinan Airfield
242nd Infantry Division (Wehrmacht)
338th Infantry Division (Wehrmacht)
244th Infantry Division (Wehrmacht)
189th Infantry Division (Wehrmacht)
346th Infantry Division (Wehrmacht)
Hugh Reilley
Mercedes O. Cubria
Kwantung Army
German submarine U-962
Ewald Lindloff
Joseph von Radowitz (general)
German submarine U-1225
Raco Army Airfield
German submarine U-2344
575th Bombardment Squadron
573d Bombardment Squadron
574th Bombardment Squadron
572d Bombardment Squadron
Ravensbrück concentration camp
Georg Betz
436th Tactical Fighter Training Squadron
Walter Model
10th Fighter Wing
Edward L. Feightner
72d Fighter Wing
Montbrook Army Airfield
Zephyrhills Army Air Field
Friedrich Kless
Hans Rauch
Karl-Heinrich Schulz
Otto Sydow
Robert Stevenson and Peggy Stevenson
7th Tactical Reconnaissance Squadron
Ernst-August Roth
Nachtjagdgruppe 10
Camp Las Casas
Brendan Clifford
Wolf-Dietrich von Xylander
Oldwig von Natzmer
Werner Neumann (officer)
Otto Stapf (officer)
Otto Schmidt-Hartung
Hermann Schulte-Heuthaus
Hans Christern
Naval Mobile Construction Battalion Seven
88th Infantry Division (Wehrmacht)
German submarine U-744
291st Infantry Division (Wehrmacht)
Herington Army Airfield
70th Infantry Division (Wehrmacht)
Rudolf Hofmann
Harold Agnew
German submarine U-608
Joachim von Siegroth
Kemna concentration camp
German submarine U-374
Karl Smidt
Mauritz Freiherr von Strachwitz
62d Expeditionary Attack Squadron
84th Bombardment Squadron
33d Photographic Reconnaissance Squadron
31st Tactical Reconnaissance Squadron
31st Photographic Reconnaissance Squadron
Ross Gunn
Fritz Holzhäuer
Battle of Gurun
Heinrich Gaedcke
Gustav-Georg Knabe
August Winter
Alfred Hemmann
Karl Gümbel
M. Stanley Livingston
Helwig Luz
Raphaël Onana
373rd (Croatian) Infantry Division (Wehrmacht)
South Pacific air ferry route in World War II
John Joseph Scanlan (soldier)
Alois Stoeckl
Ground Assault Badge of the Luftwaffe
162nd (East Midland) Brigade
231st Brigade (United Kingdom)
Leslie Beavis
Sonnenburg concentration camp
John Dundas (RAF officer)
Asansol Airfield
Cecil Callaghan
German submarine U-451
Henry Pierson Crowe
USS Tutuila (ARG-4)
Edward Milford
Ernst Graf Strachwitz
Hutchinson Air Force Station
134th (2/1st Hampshire) Brigade
135th (2/1st South Western) Brigade
136th (2/1st Devon and Cornwall) Brigade
Oscar F. Peatross
West Field (Tinian)
302d Troop Carrier Squadron
100th Troop Carrier Squadron
81st Troop Carrier Squadron
80th Troop Carrier Squadron
82d Troop Carrier Squadron
86th Troop Carrier Squadron
85th Troop Carrier Squadron
84th Airlift Flight
83d Troop Carrier Squadron
51st Troop Carrier Squadron
Karl Wilhelm Krause
88th Fighter-Bomber Squadron
90th Troop Carrier Squadron
92d Fighter-Bomber Squadron
91st Fighter-Bomber Squadron
98th Troop Carrier Squadron
304th Expeditionary Airlift Squadron
305th Expeditionary Airlift Squadron
306th Expeditionary Airlift Squadron
Giuseppe Lazzati
59th Troop Carrier Squadron
Dora Trial
Ben Robertson (journalist)
Battle of Sidi Barrani
Eric Plant
Naval Air Facility Adak
W. E. "Bill" Dykes
Theodor Rowehl
Fred Ohr
David H. Bagley
William T. Whisner Jr.
16th Photographic Squadron
Joey Faye
397th Fighter Squadron
Drake Edens
Kenneth Whiting
25th Army (Wehrmacht)
Katharine Way
Franz Josef Huber
Saint-Laurent-sur-Mer Airfield
Colleville-sur-Mer Airfield
German submarine U-182
German submarine U-97 (1940)
Hans Schmidt (general of the Infantry)
List of Knight's Cross of the Iron Cross recipients (Hn–Hz)
Bernburg Euthanasia Centre
Livesey Hall War Memorial
Arthur Varley
Harold Burfield Taylor
131st Infantry Division (Wehrmacht)
Val de Cans International Airport
James E. Nugent
167th Volksgrenadier Division (Wehrmacht)
John Spencer Hardy
XV Army Corps (Wehrmacht)
Liberation Day (Channel Islands)
515th Strategic Fighter Squadron
German submarine U-202
German submarine U-222
German submarine U-252
E. Earl Patton
German submarine U-272
German submarine U-282
38th Infantry Division (Wehrmacht)
HMS Ascension (K502)
Ayers Kaserne
United States Army Europe
Battle of Abbeville
IV Army Corps (Wehrmacht)
39th Infantry Division (Wehrmacht)
Douglas MacArthur's escape from the Philippines
John Chapman (general)
Pennsylvania-class battleship
Coalinga Municipal Airport (Old)
Kingdon Airpark
El Mirage Field
Grey Butte Field Airport
Inyo County Airport
Adamson Landing Field
Eckert Field Airport
Hermann Hölter
1940–1945 Military Combatant's Medal
Volunteer's Medal 1940–1945
1940–1945 Colonial War Effort Medal
1940–1945 African War Medal
Civilian Resistance Medal
Prisoner of War Medal 1940–1945
HMS Vetch (K132)
German submarine U-205
German submarine U-433
German submarine U-565
German submarine U-431
German submarine U-562
German submarine U-372
German submarine U-375
German submarine U-453
German submarine U-568
German submarine U-133 (1941)
German submarine U-577
German submarine U-561
German submarine U-605
German submarine U-458
German submarine U-593
German submarine U-660
German submarine U-617
German submarine U-407
German submarine U-602
German submarine U-595
German submarine U-414
German submarine U-447
German submarine U-616
German submarine U-224
German submarine U-409
German submarine U-223
German submarine U-642
German submarine U-952
German submarine U-969
German submarine U-586
German submarine U-421
German submarine U-471
German submarine U-960
German submarine U-211
German submarine U-411
German submarine U-584
German submarine U-594
German submarine U-659
German submarine U-379
German submarine U-258
German submarine U-356
German submarine U-618
German submarine U-661
German submarine U-587
German submarine U-604
German submarine U-332
German submarine U-623
German submarine U-92 (1942)
German submarine U-606
German submarine U-225
German submarine U-628
German submarine U-600
German submarine U-653
German submarine U-603
German submarine U-572
German submarine U-440
German submarine U-456
German submarine U-267
German submarine U-632
German submarine U-609
German submarine U-614
German submarine U-304
German submarine U-591
German submarine U-662
German submarine U-406
German submarine U-435
German submarine U-207
Jerry E. Hinshaw
Maritime Medal 1940–1945
Gulfport Combat Readiness Training Center
German submarine U-59 (1938)
Oskar Vorbrugg
German submarine U-60 (1939)
German submarine U-61 (1939)
1939–1945 Commemorative war medal (France)
German submarine U-67 (1940)
German submarine U-90 (1941)
Robert de La Rochefoucauld
German submarine U-93 (1940)
German submarine U-80 (1941)
German submarine U-1200
River Airport
Greenwood Municipal Airport (Mississippi)
Greenville Municipal Airport (Mississippi)
Vaughn Airport
Stinson Field Municipal Airport
Fort McClellan Army Airfield
Henderson Airport (Alabama)
Henderson Auxiliary Field
Tallassee Airport
Taylor Field (Alabama)
Herbert J. Ray
German submarine U-108 (1940)
German submarine U-118 (1941)
German submarine U-119 (1942)
German submarine U-126 (1940)
German submarine U-127 (1941)
German submarine U-129 (1941)
Basil Andrew
Cedric Edgar
Dothan Municipal Airport
German submarine U-130 (1941)
USS LST-471
USS LST-473
710th Infantry Division (Wehrmacht)
German submarine U-135 (1941)
German submarine U-136 (1941)
Alfred Starbird
Donalsonville Municipal Airport
Commodore Decatur Airport
German submarine U-139 (1940)
German submarine U-141 (1940)
German submarine U-142 (1940)
German submarine U-143 (1940)
German submarine U-145 (1940)
John Wilson Crawford
German submarine U-146 (1940)
German submarine U-148 (1940)
German submarine U-149 (1940)
German submarine U-150 (1940)
German submarine U-151 (1940)
German submarine U-152 (1940)
German submarine U-153 (1941)
33rd Tank Brigade
Ganzhou Huangjin Airport (former)
German submarine U-159 (1941)
German submarine U-160 (1941)
German submarine U-154 (1941)
Lane Airport
Hawthorne School of Aeronautics
Chinquapin Airport
German submarine U-161 (1941)
German submarine U-163 (1941)
German submarine U-164 (1941)
German submarine U-165 (1941)
German submarine U-167 (1942)
German submarine U-169
521st Fighter-Bomber Squadron
Lodwick Field
German submarine U-170
Pomona Landing Airport
Flagler Beach Airport
German submarine U-173
Jasper Intermediate Field
Hilde Levi
German submarine U-174
Pierce Field
German submarine U-179
German submarine U-186
German submarine U-187
Peel Field
Piccolo Field
Harald Schultz
Santa Rosa Island Range Complex
Baldsiefen Field
German submarine U-189
German submarine U-204
Kurt Dombacher
Helmut Eberspächer
Biancur Field
German submarine U-206
Epler Field
German submarine U-208
German submarine U-209
Rolla National Airport
German submarine U-212
German submarine U-220
German submarine U-226
German submarine U-231
German submarine U-232
German submarine U-235
316th Fighter Squadron
German submarine U-236
German submarine U-237
German submarine U-239
German submarine U-242
German submarine U-243
German submarine U-244
German submarine U-245
German submarine U-247
German submarine U-248
German submarine U-249
German submarine U-250
German submarine U-251
German submarine U-257
German submarine U-261
German submarine U-263
German submarine U-264
German submarine U-265
German submarine U-266
German submarine U-270
Ellis Auxiliary Field
Malone Auxiliary Field
North American Farms Airport
Alliance Auxiliary Field
German submarine U-274
German submarine U-275
German submarine U-271
German submarine U-276
Withlacoochee Army Airfield
German submarine U-277
German submarine U-279
German submarine U-278
German submarine U-281
German submarine U-283
German submarine U-284
German submarine U-285
German submarine U-286
German submarine U-287
German submarine U-288
German submarine U-289
German submarine U-290
German submarine U-291
German submarine U-292
German submarine U-294
Kurt Röpke
Alfred Kuzmany
German submarine U-295
German submarine U-296
German submarine U-297
German submarine U-299
German submarine U-302
German submarine U-305
German submarine U-306
German submarine U-308
German submarine U-310
1st Proving Ground Group
Heinz Fiebig
Heinz Furbach
German submarine U-311
German submarine U-312
69th Troop Carrier Squadron
315th Troop Carrier Squadron
German submarine U-313
Hans Voigt
514th Operations Group
German submarine U-314
German submarine U-315
German submarine U-316
Fossoli camp
German submarine U-318
German submarine U-319
German submarine U-320
United States Air Force Plant 4
German submarine U-321
German submarine U-322
German submarine U-323
William J. Whaling
German submarine U-326
German submarine U-327
German submarine U-328
German submarine U-334
German submarine U-335
German submarine U-336
German submarine U-339
German submarine U-341
German submarine U-342
German submarine U-344
German submarine U-345
German submarine U-347
German submarine U-348
German submarine U-349
German submarine U-350
German submarine U-351
Friedrich-Carl von Steinkeller
German submarine U-354
Fritz Polack
Alfred Philippi
Ernst Philipp
Karl Rothenburg
Peter Sauerbruch
Martin Strahammer
Frederick Galleghan
German submarine U-357
Harrison Brown
German submarine U-358
German submarine U-359
German submarine U-360
Gustav Wagner (Wehrmacht)
German submarine U-361
Heinrich Thoma (general)
Günther Hochgartz
German submarine U-363
German submarine U-364
F (Sphinx) Parachute Battery Royal Horse Artillery
Civilian Disobedience Medal
Political Prisoner's Cross 1940–1945
Joachim Wünning
List of observation squadrons of the United States Army National Guard
German submarine U-366
German submarine U-367
German submarine U-368
German submarine U-369
German submarine U-370
German submarine U-373
Hans-Georg Benthack
Ernst Biehler
German submarine U-378
Max Bork
Walter Botsch
German submarine U-382
German submarine U-384
137th Infantry Division (Wehrmacht)
Franz Landgraf
Ferdinand Foltin
German submarine U-385
German submarine U-389
Erwin Menny
German submarine U-386
Robert Meißner
German submarine U-387
German submarine U-390
Adrian von Fölkersam
German submarine U-391
German submarine U-392
German submarine U-393
German submarine U-394
German submarine U-396
German submarine U-397
German submarine U-399
German submarine U-401
German submarine U-403
German submarine U-408
German submarine U-412
Flammenwerfer 41
German submarine U-416
German submarine U-417
German submarine U-418
German submarine U-419
German submarine U-422
German submarine U-423
German submarine U-424
Karl H. Timmermann
German submarine U-425
German submarine U-426
Heinrich-Anton Deboi
German submarine U-428
German submarine U-430
German submarine U-432
Günter Vollmer
German submarine U-436
Heinrich Recke
German submarine U-437
German submarine U-439
German submarine U-444
German submarine U-445
German submarine U-446
German submarine U-448
German submarine U-449
German submarine U-452
German submarine U-454
German submarine U-457
German submarine U-465
German submarine U-467
German submarine U-469
German submarine U-472
German submarine U-473
German submarine U-475
German submarine U-476
German submarine U-477
German submarine U-478
German submarine U-483
German submarine U-484
German submarine U-485
German submarine U-508
German submarine U-516
German submarine U-517
German submarine U-522
German submarine U-524
342nd Infantry Division (Wehrmacht)
German submarine U-525
German submarine U-526
German submarine U-527
Arizona during World War II
German submarine U-528
German submarine U-532
German submarine U-536
German submarine U-538
German submarine U-540
German submarine U-542
German submarine U-541
German submarine U-543
German submarine U-544
German submarine U-545
German submarine U-547
German submarine U-548
Friedrich-August Weinknecht
German submarine U-873
German submarine U-563
German submarine U-560
German submarine U-569
German submarine U-574
German submarine U-575
German submarine U-576
53d Fighter Wing
Grafenort concentration camp
German submarine U-578
German submarine U-579
German submarine U-580
German submarine U-581
German submarine U-582
German submarine U-583
German submarine U-585
Richard E. Cole
German submarine U-588
German submarine U-589
German submarine U-590
German submarine U-592
German submarine U-598
German submarine U-597
German submarine U-599
Wilhelm Weber (SS officer)
Hermann-Eberhard Wildermuth
Stanisław Dubois
Anton Glasl
Erich Geißler
One Hundred Years of Evil
Bernd von Doering
Karl-Friedrich von der Meden
Ernst Meiners
Ernst Merk
Richard Müller (general)
Georg von Neufville
Gustav-Adolf von Nostitz-Wallwitz
Heinz Piekenbrock
Georg Radziej
Rudolf Reichert
Harald Netzbandt
Johannes Barge
Józef Cyrek
Gottlob Müller
Rudolf Schmidt (Major)
Gudovac massacre
French Indochina in World War II
Frank Maxwell
Władysław Sikorski's death controversy
German submarine U-601
German submarine U-610
Carl-Heinz Greve
XV Mountain Corps (Wehrmacht)
15th Panzer Division (Wehrmacht)
Kampfgeschwader 40
Escapees' Cross 1940–1945
Jaime Sabater Sr.
Siegfried Simsch
The Wind Rises
Franz Pöschl
Oskar-Hubert Dennhardt
Brett King
Fritz Pliska
Anton-Detlev von Plato
Ken Gatward
New Mexico during World War II
Nevada during World War II
German submarine U-857
German submarine U-858
German submarine U-865
German submarine U-866
German submarine U-867
Herbert Findeisen
German submarine U-868
German submarine U-870
German submarine U-827
Hellmuth Hauser
Eduard Isken
Helmut Mahlke
Hans Teusen
List of Ops (B) staff
Panzer III/IV
Wilhelm Fahlbusch (Flak officer)
Armin Faber
Karl von Wohlgemuth
Alexander Zatonski
Alfred Lammer
Franz Hrdlicka
French prisoners of war in World War II
Albert Stecken
Elliott C. Cutler Jr.
XIV Panzer Corps
Vimoutiers Tiger tank
16th Panzer Division (Wehrmacht)
Chittagong War Cemetery
Army East Prussia (Wehrmacht)
Bolling Air Force Base
HNLMS O 12
German submarine U-188
174th Reserve Division (Wehrmacht)
Panzer Division Holstein
66th Division (United Kingdom)
War Consultative Committee
Audie Murphy honors and awards
384th Infantry Division (Wehrmacht)
Bath Blitz
Kautokeino Airport
Project Hula
SCR-245
Wallace Akers
SCR-508
495th Fighter Group
Hamburg Commonwealth War Graves Commission Cemetery
HMS Anguilla (K500)
HMS Antigua (K501)
HMS Bahamas (K503)
Battle of Boulogne (1940)
HMS Barbados (K504)
HMS Cayman (K506)
HMS Labuan (K584)
HMS Montserrat (K586)
HMS Tobago (K585)
HMS Nyasaland (K587)
HMS Papua (K588)
HMS Perim (K593)
HMS St. Helena (K590)
HMS Sarawak (K591)
HMS Seychelles (K592)
HMS Tortola (K595)
HMS Pitcairn (K589)
HMS Somaliland (K594)
111th Infantry Division (Wehrmacht)
377th Fighter Squadron
378th Fighter Squadron
379th Fighter Squadron
Schnellkampfgeschwader 10
VK 4502 (P)
Marziale Cerutti
Hoylande Young
Frank J. Lowry
George Dement
1st Anti-Aircraft Division (United Kingdom)
The Holocaust in Belgium
Luxembourg government in exile
Operation Bolívar
Joachim von Amsberg (general)
Harry Kizirian
278th Infantry Division (Wehrmacht)
Colombia during World War II
48th Infantry Division (Wehrmacht)
Luxembourg in World War II
Marfa Airport (original)
6th Regiment, Royal Horse Artillery
2nd Regiment, Royal Horse Artillery
William R. Purnell
41st Infantry Division (Poland)
Kobler Field
Galen Cole
Denison Kitchel
Karl Heinz Schnell
Cuba during World War II
Operation Peppermint
Ralph Perlman
Frank Voelker Jr.
Siegfried Barth
Nanumea Airfield
Kukum Field
2nd Infantry Division (Wehrmacht)
Carl Genian
George Peddy
Venezuela during World War II
British Guiana during World War II
Gerald J. Gallinghouse
Osro Cobb
Japanese occupation of British Borneo
William Lorenzo Howard
William Derwood Cann Jr.
Edward M. Carmouche
Oliver Haywood
Alton Hardy Howard
Ontario Air National Guard Station
Elward Thomas Brady Jr.
Sherman A. Bernard
Project Camel
German submarine UD-3
German submarine UD-4
Luther F. Cole
Jim Barnett (Mississippi politician)
Enos McClendon
Belgian Congo in World War II
Charles McConnell
Panama during World War II
Anna Kolesárová
Gerhard Hirschfelder
Latin America during World War II
James K. Johnson
Lonnie O. Aulds
Aaron Selber Jr.
George T. Reynolds
Otumlo Airport
Bedřich Fritta
Thomas Dalton-Morgan
David Wade (Louisiana)
Frank Page (broadcaster)
Robert Brode
John Lansdale Jr.
Edward Higgins White Sr.
Sterling R. Cockrill
Kantai Collection
Committee of Secretaries-General
Raemer Schreiber
James Peyton Smith
John L. Loos
Kurt Agricola
German occupation of Belgium during World War II
Strike of the 100,000
Raymond A. Johnson
1943–1944 Italian campaign medal
Commemorative medal for voluntary service in Free France
German submarine U-706
German submarine U-707
German submarine U-708
German submarine U-709
German submarine U-710
German submarine U-711
Rolando Rivi
German submarine U-737
Luxembourg Resistance
34th Armoured Brigade (United Kingdom)
Yugoslav submarine Hrabri
Kampfgeschwader 100
Robert Wynn (United States Army soldier)
Southern Rhodesia in World War II
United States Air Force Plant 42
Kanalkampf
Peter To Rot
Klaus Quaet-Faslem
John Sidney Owens
John Joseph Seerley Jr.
The Holocaust in Luxembourg
Thomas Gantz Cassady
269th Infantry Division (Wehrmacht)
International Hat Company
140th Operations Group
315th Fighter Squadron
Walter Lee (Louisiana politician)
Rathvon M. Tompkins
Trondheim Airp